1. Home
 2. کاهش وزن و هر آنچه باید بدانید
کاهش وزن و هر آنچه باید بدانید

کاهش وزن و هر آنچه باید بدانید

 • 2022-01-12
 • 0 Likes
 • 872 Views
 • 0 Comments

اگر پزشک به شما توصیه کرده است که وزن خود را کاهش دهید، لازم است بدانید راه‌های ایمنی برای کاهش وزن وجود دارد. ازآنجایی‌که برخی برنامه‌های غذایی می‌توانند موجب گرسنگی یا نارضایتی شما شوند، مهم است بدانید که از چه طریقی وزن خود را به‌صورت سالم کاهش دهید. به همین دلیل، ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چگونه وزن خود را کاهش دهید و درعین‌حال، از سلامت خود مراقبت کنید. همچنین به این موضوع می‌پردازیم که چه بیماری‌هایی می‌توانند منجر به کاهش وزن ناگهانی شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید در مورد این موضوعات بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

آنچه در این مطلب می خوانید... نمایش

چگونه وزن خود را به‌صورت سالم کاهش دهید؟

کاهش وزن بدن می‌تواند وظیفه‌ای بسیار چالش‌برانگیز باشد که اغلب به تلاش و صبر زیادی نیاز دارد. اگرچه بسیاری از رژیم‌های غذایی رایج، این ادعا را مطرح می‌کنند که می‌توانند شما را به نتایجی سریع برسانند اما بهترین راه کاهش وزن سالم، اصلاح رژیم غذایی، سبک زندگی و برنامه‌های ورزش است. در ادامه با راه‌های کاهش وزن سالم با جزئیات بیشتری آشنا می‌شوید.

غذاهای متنوع و غنی از مواد مغذی بخورید

اساس رژیم غذایی انسان باید شامل وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های سالم باشد. یک راه ساده برای داشتن این برنامه غذایی این است که مطمئن شوید هر وعده غذایی شما شامل 50 درصد میوه و سبزیجات، 25 درصد غلات کامل و 25 درصد پروتئین است. همچنین، بر طبق توصیه متخصصان لازم است هر روز 25 تا 30 گرم فیبر دریافت کنید.

همچنین، مهم است چربی‌های ترانس را از رژیم غذایی خود حذف کنید و تا جای ممکن از مصرف چربی‌های اشباع‌شده خودداری کنید، زیرا مصرف این چربی‌ها ارتباط زیادی با بیماری عروق کرونر قلب دارد. به‌جای آن، بهتر است اسیدهای چرب تک‌غیراشباع و چندغیراشباع مصرف کنید. غذاهای زیر سالم و اغلب غنی از مواد مغذی هستند:

 • میوه‌ها و سبزیجات تازه
 • ماهی
 • حبوبات
 • آجیل
 • دانه‌ها
 • غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای و بلغور جو دوسر

همچنین، مهم است از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید:

 • غذاهایی که به آن‌ها روغن، کره و شکر اضافه شده است
 • گوشت قرمز چرب یا فراوری‌شده
 • محصولات پخته‌شده
 • شیرینی
 • نان سفید
 • غذاهای فراوری‌شده

در برخی مواقع، حذف برخی غذاها از رژیم غذایی می‌تواند باعث کمبود ویتامین‌ها یا برخی مواد معدنی در بدن شود. یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما کمک کند که رژیم غذایی شما چگونه باشد تا دچار کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی نشوید. شما می‌توانید در این مورد از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

 

 

غذاها و وزن خود را یادداشت کنید

یکی از عوامل بسیار مهم در کاهش وزن، نظارت بر خود است. شما می‌توانید با نوشتن در دفترچه یا استفاده از یک اپلیکیشن یادداشت‌برداری، مواد غذایی‌ای که هر روز مصرف می‌کنید را بنویسید. همچنین، می‌توانید به‌صورت هفتگی وزن خود را اندازه‌گیری کنید و آن را یادداشت کنید. مطالعات نشان می‌دهند افرادی که میزان پیشرفت خود را پیگیری می‌کنند معمولا موفقیت بیشتری در کاهش وزن دارند.

برنامه منظمی برای ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش منظم هم برای سلامت جسم و هم برای سلامت روان مهم است. افزایش فعالیت بدنی به‌صورت منظم و هدفمند می‌تواند به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. برای مثال، می‌توانید با روزانه یک ساعت فعالیت با شدت متوسط مانند پیاده‌روی شروع کنید. اگر برای شما ورزش کردن به‌صورت یک ساعت در روز امکان‌پذیر نیست می‌توانید هدف خود را ورزش کردن به مدت 150 دقیقه در هفته انتخاب کنید.

اگر به‌طورمعمول فعالیت بدنی ندارید مهم است که به‌تدریج میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. این رویکرد باعث می‌شود که ورزش کردن به‌صورت پایدار در برنامه‌های شما قرار بگیرد. همانطور که ثبت روزانه وعده‌های غذایی اهمیت زیادی در کاهش وزن دارد، ثبت روزانه فعالیت بدنی نیز می‌تواند در این مورد کمک‌کننده باشد. اگر ورزش کردن برای شما دشوار است می‌توانید برای افزایش فعالیت بدنی خود هنگام شروع، از فعالیت‌های زیر استفاده کنید:

 • بالا رفتن از پله‌ها
 • پیاده‌روی با حیوان خانگی
 • رقصیدن
 • باغبانی
 • بازی در فضای باز
 • پارک کردن خودرو در فاصله‌ای دورتر از ساختمان

افرادی که عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را ندارند بعید است که قبل از شروع برنامه ورزشی، نیاز به ارزیابی پزشکی داشته باشید اما ارزیابی پزشکی پیش از شروع برنامه ورزشی برای برخی افراد ازجمله افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود. بنابراین، اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید در مورد نحوه شروع ورزش با یک متخصص صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

کالری مایع را حذف کنید

با نوشیدن نوشابه، چای شیرین، آبمیوه و غیره می‌توانید صدها کالری در روز مصرف کنید. به این موارد «کالری خالی» گفته می‌شود زیرا بدون داشتن مواد مغذی، کالری زیادی را به بدن شما می‌رسانند. بنابراین، اگر می‌خواهید از طریق مصرف مایعات، کالری مصرفی خود را افزایش ندهید مایعاتی مثل آب، قهوه شیرین نشده یا چای شیرین نشده بنوشید.

ذهن‌آگاهانه غذا بخورید

غذا خوردن ذهن‌آگاهانه برای بسیاری از افراد مفید است. این غذا خوردن شامل آگاهی از کامل از چرایی، چگونگی، زمان، مکان و همچنین آنچه می‌خورید است. وقتی با بدن خود هماهنگ می‌شوید می‌توانید انتخاب‌های غذایی سالم‌تری داشته باشید. از سوی دیگر، وقتی غذا خوردن ذهن‌آگاهانه را انجام می‌دهید سعی می‌کنید آهسته‌تر غذا بخورید و بر طعم غذا تمرکز کنید. وقتی غذا خوردنتان به مدت 20 دقیقه ادامه پیدا می‌کند بدن می‌تواند سیگنال‌های سیری را ثبت کند. همچنین، مهم است که در انتخاب وعده غذایی سوالاتی مثل سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • آیا غذا دارای مواد مغذی است؟
 • آیا باعث سیری می‌شود؟
 • آیا مواد تشکیل‌دهنده آن سالم هستند؟
 • اگر برچسب داشته باشد، چه مقدار چربی، نمک و قند دارد؟

محرک‌ها را کنترل کنید

بسیاری از محرک‌های اجتماعی و محیطی می‌توانند باعث تشویق به پرخوری شوند. برای مثال، برخی افراد در هنگام تماشای تلویزیون، بیشتر احتمال دارد که پرخوری کنند. از سوی دیگر، برخی افراد نمی‌توانند تعارف شکلات را نپذیرند. وقتی از محرک‌های پرخوری آگاه می‌شوید می‌توانید برنامه‌های روزانه خود را به‌صورت موثری تنظیم کنید تا از این طریق مواجهه با محرک‌ها را محدود کنید. همچنین، می‌توانید در این مورد مشاوره تلفنی پزشکی دریافت کنید.

 

 

از قبل برنامه‌ریزی کنید

گنجاندن غذاهای رژیمی سالم در آشپزخانه و برنامه‌ریزی یک رژیم غذایی سالم می‌تواند در کاهش وزن، نقش قابل‌توجهی داشته باشد. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید مهم است که تمام غذاهای فراوری‌شده و ناسالم را از خانه خارج کنید و مطمئن شوید که غذاهای سالم و مفید را در اختیار دارید. انجام این کار می‌تواند از غذا خوردن سریع، برنامه‌ریزی‌نشده و بی‌توجه پیشگیری کند.

حمایت اجتماعی دریافت کنید

دریافت حمایت از سوی عزیزان، بخشی جدایی‌ناپذیر از برنامه موفق کاهش وزن است. برخی از افراد برای موفقیت در کاهش وزن ممکن است ترجیح دهند دوستان یا اعضای خانواده خود را در این راه همراه خود کنند. این در حالی است که برخی دیگر از افراد ترجیح می‌دهند پیشرفت خود را در شبکه‌های اجتماعی ثبت کنند. راه‌های دیگر دریافت حمایت اجتماعی عبارت‌اند از:

 • داشتن شبکه اجتماعی مثبت
 • دریافت مشاوره فردی یا گروهی
 • ثبت‌نام در باشگاه ورزشی

مثبت بمانید

کاهش وزن فرایندی تدریجی است و اگر وزن با آن سرعتی که پیشی بینی کرده‌اید کاهش پیدا نکند، ممکن است احساس دلسردی کنید. پایبند ماندن به برنامه کاهش وزن می‌تواند در برخی روزها سخت‌تر باشد. بااین‌حال، لازم است بدانید که شما زمانی می‌توانید در کاهش وزن موفق شوید که استقامت داشته باشید و در مقابل چالش‌های این مسیر تسلیم نشوید. درنهایت، مهم است رویکرد مثبت داشته باشید و با همه دشواری‌ها به تلاش کردن ادامه دهید.

کاهش وزن ناسالم چگونه است و چه پیامدهایی دارد؟

کاهش وزن نه‌تنها می‌تواند باعث شود که اندام خوبی داشته باشیم، بلکه موجب می‌شود ازنظر جسمی و روانی شرایط بهتری داشته باشیم و از انرژی، اعتمادبه‌نفس، قدرت و تمرکز بیشتری برخوردار باشیم. بااین‌حال، اگر برای کاهش وزن از راه‌های سالم استفاده نکنید در معرض مشکلات متعددی قرار می‌گیرید. مشاوره پزشکی تلفنی در این شرایط برای شما بسیار کمک‌کننده است. در ادامه با برخی از اشتباهات در کاهش وزن و پیامدهای آن آشنا می‌شوید.

کاهش شدید کالری مصرفی

اگرچه کاهش شدید کالری مصرفی می‌تواند منجر به کاهش وزن شود اما این نوع از دست دادن وزن می‌تواند باعث از دست دادن عضلات ارزشمند شود و سوخت‌وساز را کاهش دهد. این مسئله همچنین می‌تواند باعث بیشتر شدن درصد چربی بدن شود و خطر ابتلا به اختلالات متابولیک، کم‌خونی و دیابت نوع دو را افزایش دهد.

اگر تحت نظارت پزشک نیستید، کالری را مصرفی خود را تا کمتر از 1200 کالری در روز نرسانید. در غیر این صورت، برای دریافت مواد مغذی کافی با مشکل مواجه می‌شوید و ممکن است انرژی کافی برای فعالیت‌های روزانه نداشته باشید. به یاد داشته باشید وقتی به‌سرعت وزن کم کنید ممکن است در معرض خطر از دست دادن عضله بیشتر باشید و در مقابل، درصد چربی بدنتان بالا بماند. این مسئله به‌خصوص زمانی مطرح است که بالای 50 سال سن داشته باشید.

مکمل‌هایی که وعده‌های بزرگی می‌دهند

برخلاف تولیدکنندگان داروهای تجویزی، تولیدکنندگان مکمل‌ها لازم نیست اثبات کنند که محصولاتشان ایمن یا موثر هستند. حتی تولیدکنندگانی که ادعا می‌کنند محصولاتشان طبیعی است این امر بدین معنی نیست که لزوما این محصولات برای شما ایمن یا موثر است. اگر برای کاهش وزن خود می‌خواهید از محصولات خاصی استفاده کنید مهم است در این مورد با پزشک مشورت کنید. شما می‌توانید در این مورد مشاوره پزشکی رایگان دریافت کنید.

برنامه‌های پاک‌سازی یا سم‌زدایی

پاک‌سازی بدن در بهترین حالت منجر به کاهش وزن ناشی از دفع آب و مدفوع از بدن می‌شود. این برنامه‌ها می‌توانند خطرناک باشند. آن‌ها با خطراتی ازجمله کم‌آبی بدن، عدم تعادل الکترولیت‌ها و غیره همراه هستند. از دست دادن مقدار زیادی از مایعات بدن می‌تواند به‌شدت خطرناک باشد و این کار اگر با روزه‌داری همراه شود می‌تواند خطرناک‌تر نیز باشد.

بنابراین، برنامه‌های پاک‌سازی غیرضروری هستند و می‌توانند از طریق مختل کردن سیستم بدن منجر به عوارضی ناگوار برای بدن شوند. به‌جای اینکه به دنبال برنامه‌های پاک‌سازی یا سم‌زدایی باشید، بیشتر مراقب این مسئله باشید که چه چیزهایی می‌خورید. اگر می‌خواهید بدن خود را پاک‌سازی یا سم‌زدایی کنید، آب بیشتری بنوشید و فیبر بیشتری مصرف کنید.

همه اشکال تنقیه

تنقیه شامل استفاده از روش‌هایی برای استفراغ کردن، جویدن غذا و تف کردن آن و سوءمصرف ملین‌ها است. این رفتارهای ناسالم و ناایمن می‌توانند برای سلامتی عوارضی جدی داشته باشند و اولین قدم برای ابتلا به اختلالات خوردن هستند. اسیدی که در معده وجود دارد به‌شدت قوی است. این اسید برای آماده کردن غذا به‌منظور هضم و جذب بسیار ضروری است. محتویات معده نیز لازم است در معده بماند نه اینکه آن را بالا بیاورید.

استفراغ بسیار اسیدی می‌تواند منجر به مشکلات مری، مشکلات دهان و آسیب به مینای دندان شود. این مسئله می‌تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و برخی سرطان‌ها را افزایش دهد. از سوی دیگر، تنقیه منظم و سوءمصرف ملین‌ها می‌تواند باعث از دست دادن آب بدن و افزایش خطر کم‌آبی جدی بدن و عدم تعادل الکترولیت‌ها شود. همه این روش‌های کاهش وزن خطرناک هستند اما خطرناک‌ترین آن‌ها استفاده از شربت ایپکاک است. یک دوز از این شربت می‌تواند باعث بی‌نظمی قلبی و حتی ایست قلبی شود. سالم‌ترین راه کاهش وزن، خوردن و نوشیدن سالم است.

 

 

ورزش کردن شدید

ورزش کردن شدید می‌تواند منجر به مشکلاتی بسیار جدی شود. از میان این مشکلات می‌توان به ساییدگی‌ها و پارگی‌های شدید، خطر آسیب به بدن، کم‌آبی و عدم تعادل الکترولیت اشاره کرد. از سوی دیگر، این مسئله می‌تواند ازنظر روانی، ورزش را به تنبیهی برای خوردن تبدیل کند. متخصصان توصیه می‌کنند که ورزش کافی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط در پنج روز هفته
 • 20 دقیقه ورزش کاردیوی شدید در سه روز هفته
 • انجام تمرینات قدرتی که تمام عضلات اصلی را تحت تاثیر قرار می‌دهند دو تا سه بار در هفته

مصرف مواد مخدر یا برخی از داروها

مصرف داروهایی غیر از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است یک اشتباه با پیامدهای بسیار خطرناک است. خطرات ناشی از مصرف مواد مخدری مانند کوکائین و همچنین، مصرف داروهای اختلال کمبود توجه، اختلالات تیروئید یا دیابت برای کاهش وزن می‌تواند بسیار بیشتر از مزایای آن‌ها برای کم کردن وزن باشد. خطرات مصرف این‌گونه مواد مخدر یا داروها به‌منظور کاهش وزن می‌تواند شامل اعتیاد، مشکلات مالی، مشکلات در روابط، اضطراب، سردردهای شدید، سکته مغزی و مشکلات قلبی، ریوی و کلیوی باشد.

سیگار کشیدن

همه ما می‌دانیم که مضرات سیگار کشیدن برای سلامتی چیست. بااین‌حال، برخی افراد از سیگار کشیدن به‌منظور کاهش وزن خود استفاده می‌کنند. اگرچه نیکوتین می‌تواند اشتها را سرکوب کند اما خطرات آن از بیشتر از هر مزیتی است که مطرح می‌شود. سیگار کشیدن تقریبا می‌تواند به هر اندامی از بدن آسیب برساند و همچنین، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان و همچنین بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی و سایر بیماری‌ها را افزایش دهد.

به‌طورکلی، افرادی که سیگار می‌کشند نسبت به افرادی که غیرسیگاری هستند، سلامت کمتری دارند. از سوی دیگر، سیگار کشیدن می‌تواند اعتیادآور نیز باشد. اگر دچار اعتیاد به سیگار شده‌اید می‌توانید برای ترک آن از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

علل کاهش وزن ناگهانی چیست؟

کاهش وزن بی‌دلیل یا کاهش وزن ناخواسته می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل یا بیماری زمینه‌ای باشد. اگر به‌صورت ناگهانی وزن خود را ازدست‌داده‌اید و در عرض شش تا 12 ماه، بیش از 5 درصد از وزن شما کاهش یافته است، مهم است در این مورد با یک پزشک متخصص صحبت کنید. شما می‌توانید در این شرایط از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید همه موارد کاهش وزن جدی نیستند و این مسئله می‌تواند پس از یک رویداد بزرگ یا استرس‌زا در زندگی نیز رخ دهد. بااین‌حال، کاهش وزن ناگهانی می‌تواند نشان‌دهنده بیماری زمینه‌ای نیز باشد. در ادامه با این بیماری‌ها آشنا می‌شوید.

از دست دادن عضلات

تحلیل رفتن یا از دست دادن عضلات می‌تواند به کاهش وزن غیرمنتظره منجر شود. نشانه اصلی این مسئله می‌تواند ضعف عضلانی باشد. همچنین ممکن است یکی از اندام‌ها از اندام دیگر کوچکتر به نظر برسد. بدن شامل توده چربی و توده بدون چربی می‌شود که توده بدون چربی از عضلات، استخوان‌ها و آب تشکیل شده است.

 

 

اگر شما عضلات خود را از دست بدهید وزنتان کاهش می‌یابد. این مسئله می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که از عضلات خود استفاده نمی‌کنید. این بیماری در افرادی شایع است که ورزش نمی‌کنند، شغل پشت میز دارند یا در بستر هستند. دلایل احتمالی دیگر برای از دست دادن عضلات عبارت‌اند از:

 • آسیب‌ها، مانند شکستگی استخوان
 • سالخوردگی
 • سوختگی
 • سکته
 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی
 • پوکی استخوان
 • مولتیپل اسکلروز
 • آسیب به اعصاب

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید، بیش‌ازاندازه هورمون تیروئید تولید کند. این هورمون‌ها می‌توانند بسیاری از عملکردهای بدن ازجمله سوخت‌وساز را کنترل کنند. اگر تیروئید شما پرکار باشد، حتی اگر زیاد غذا بخورید و اشتهایتان خوب باشد نیز به‌سرعت وزن کم می‌کنید. سایر علائم پرکاری تیروئید عبارت‌اند از:

 • ضربان قلب سریع و نامنظم
 • اضطراب
 • خستگی
 • عدم تحمل گرما
 • مشکلات خواب
 • لرزش دست
 • قاعدگی‌های سبک در زنان

برخی از عوامل احتمالی ابتلا به پرکاری تیروئید عبارت‌اند از:

 • بیماری گریوز
 • تیروئیدیت یا التهاب تیروئید
 • مصرف بیش‌ازاندازه ید
 • مصرف بیش‌ازاندازه داروهای تیروئید

درمان پرکاری تیروئید به سن شما و شدت بیماری مرتبط است. این بیماری معمولا با داروهای ضدتیروئید، ید رادیواکتیو، مسدودکننده‌های بتا یا جراحی درمان می‌شود.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید بیماری‌ای خودایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی به دیواره مفاصل حمله کند و موجب التهاب شود. التهاب مزمن می‌تواند موجب تسریع سوخت‌وساز شود و وزن شما را کاهش دهد. علائم روماتیسم مفصلی شامل درد و تورم مفاصل است. این بیماری معمولا مفاصل یکسانی را در هر دو طرف بدن درگیر می‌کند. وقتی به این بیماری مبتلا باشید، اگر برای یک ساعت یا بیشتر از یک ساعت تحرک نداشته باشید، ممکن است مفاصل شما سفت شوند. علت دقیق روماتیسم مفصلی همچنان ناشناخته است اما این بیماری می‌تواند با موارد زیر ارتباط داشته باشد:

 

 

 • سن
 • ژنتیک
 • تغییرات هورمونی
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار
 • چاقی

درمان روماتیسم مفصلی معمولا با مصرف دارو شروع می‌شود. داروهای این بیماری شامل داروهای ضدروماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری، کورتیکواستروئیدها، داروهای بیولوژیک و مهارکننده جانوس کیناز می‌شوند. اگر نگران ابتلا به روماتیسم مفصلی هستید یا دچار کاهش وزن بدون دلیل شده‌اید می‌توانید در این مورد از مجموعه کلبه سلامتی، مشاوره پزشکی رایگان دریافت کنید.

دیابت

یکی دیگر از علل کاهش وزن ناگهانی دیابت نوع یک است. اگر به دیابت نوع یک مبتلا باشید، سیستم ایمنی بدن شما به سلول‌های پانکراس که وظیفه تولید انسولین را دارند حمله می‌کند. از سوی دیگر، وقتی در بدن انسولین کافی وجود نداشته باشد، بدن نمی‌تواند از قند برای انرژی استفاده کند. این مسئله موجب می‌شود که قند خون افزایش پیدا کند. ازآنجایی‌که کلیه قند استفاده‌نشده را از طریق ادرار از بدن خارج می‌کند، کالری مصرفی توسط بدن نیز کاهش می‌یابد و درنتیجه کاهش وزن اتفاق می‌افتد. دیابت نوع یک با علائم زیر نیز همراه است:

 • تکرر ادرار
 • کم‌آبی بدن
 • خستگی
 • تاری دید
 • تشنگی بیش‌ازاندازه
 • گرسنگی بیش‌ازاندازه

درمان دیابت نوع 1 شامل انسولین، کنترل قند خون، اصلاح رژیم غذایی و ورزش است.

افسردگی

کاهش وزن می‌تواند یکی از پیامدهای افسردگی باشد. افسردگی به معنای تجربه احساسات غم، از دست دادن یا پوچی برای حداقل دو هفته است. این احساسات می‌تواند فعالیت‌های روزانه شما ازجمله فعالیت‌های شغلی و اجتماعی شما را مختل کند. از سوی دیگر، افسردگی می‌تواند بخش‌هایی از مغز که مسئول کنترل اشتها هستند را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی افراد، افسردگی می‌تواند منجر به افزایش اشتها شود. علائم افسردگی می‌تواند در هر فردی متفاوت باشد. سایر علائم افسردگی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • غم و اندوه دائمی
 • از دست دادن علاقه به سرگرمی‌ها
 • انرژی کم
 • تمرکز ضعیف
 • کم یا زیاد خوابیدن
 • افکار مرگ یا خودکشی
 • تحریک‌پذیری

روش‌های درمانی افسردگی شامل رفتاردرمانی، روان‌درمانی و داروهای ضدافسردگی می‌شود.

 

 

بیماری التهابی روده

کاهش وزن ناگهانی می‌تواند یکی از علائم بیماری التهابی روده باشد. بیماری التهابی روده شامل چندین اختلال التهابی مزمن دستگاه گوارش می‌شود که دو نوع شایع آن عبارت‌اند از: بیماری کرون و بیماری کولیت زخمی. بیماری التهابی روده می‌تواند بدن شما را در وضعیت کاتابولیک قرار دارد. این بدین معنی است که بدن دائما در حال مصرف انرژی است.

از سوی دیگر، بیماری التهابی روده می‌تواند هورمون گرلین یا هورمون گرسنگی و هورمون لپتین یا هورمون سیری را دچار اختلال کند. این مسئله موجب کاهش اشتها و کاهش وزن می‌شود. علائم دیگر این بیماری شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اسهال
 • دل‌درد
 • نفخ
 • مدفوع خونی
 • خستگی

این علائم توسط برخی غذاهای خاص تحریک می‌شوند. اگر به بیماری التهابی روده مبتلا هستید ممکن است در غذا خوردن دچار تردید شوید. درمان این بیماری معمولا شامل حمایت تغذیه‌ای، دارو و در برخی موارد، جراحی می‌شود.

بيماري مزمن انسدادي ريه

این بیماری یک بیماری ریوی پیش‌رونده است و شامل آمفیزم ریوی و برونشیت مزمن می‌شود. برخی افراد هردوی این شرایط را دارند. آمفیزم ریوی به‌تدریج به کیسه‌های هوای موجود در ریه‌ها آسیب می‌رساند و درنتیجه، تنفس را دشوار می‌سازد. برونشیت مزمن باعث می‌شود مجاری هوایی دچار التهاب شود. این مجاری، هوا را به ریه‌ها ارسال می‌کنند. این مسئله باعث ایجاد مخاط، سرفه و مشکلات تنفسی می‌شود.

بيماري مزمن انسدادي ريه در مراحل اول خفیف است و برخی افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند اما برخی از علائمی که ممکن است بروز پیدا کند شامل موارد زیر است:

 • تنگی نفس
 • خس‌خس سینه
 • تنگی قفسه سینه
 • سرفه خفیف همراه با مخاط یا بدون مخاط

بیماری مزمن انسدادی ریه در مراحل بعدی می‌تواند با کاهش وزن همراه باشد. تنفس دشوار باعث سوزانده شدن کالری زیادی می‌شود. درواقع، فردی که به بيماري مزمن انسدادي ريه مبتلاست ممکن است 10 برابر بیشتر از فردی که به این بیماری مبتلا نیست برای نفس کشیدن، کالری بسوزاند. همچنین، در این شرایط، غذا خوردن و نفس کشیدن به‌طور همزمان دشوار است. علائم نوع شدید بیماری مزمن انسدادی ریه عبارت‌اند از:

 • تورم پاها، مچ پا یا پاها
 • استقامت عضلانی کم
 • خستگی

علت اصلی ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه، سیگار کشیدن است. قرار گرفتن در معرض عوامل محرک مثل آلودگی هوا و گردوغبار به‌صورت طولانی‌مدت نیز می‌تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد. درمان بیماری مزمن انسدادی ریه شامل گشادکننده‌های برونش و درمان‌های ریه مثل اکسیژن درمانی است. اگر علائم ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه را تجربه می‌کنید مهم است در این مورد با پزشک متخصص صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره تلفنی پزشکی مجموعه کلبه سلامتی استفاده کنید.

التهاب درون‌شامه قلب

این بیماری زمانی ر خ می‌دهد که میکروب‌ها و معمولا باکتری‌ها وارد جریان خون شوند و در قلب تجمع پیدا کنند. بیشتر افراد مبتلا به التهاب درون‌شامه قلب، دچار تب هستند. این مسئله می‌تواند با بی‌اشتهایی نیز همراه باشد. از سوی دیگر، افزایش دمای بدن می‌تواند موجب افزایش سوخت‌وساز و سوزانده شدن چربی‌ها شود و درنتیجه، باعث کاهش وزن شود. علائم دیگر این بیماری عبارت‌اند از:

 

 

 • صداهای غیرمعمول قلب
 • سرفه با خون یا بدون خون
 • دل‌درد
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در تنفس
 • عرق شبانه
 • کمردرد
 • سردرد
 • لکه‌های قرمز یا بنفش روی پوست

التهاب درون‌شامه قلب به‌ندرت در قلب‌های سالم اتفاق می‌افتد. این بیماری بیشتر، افرادی که دریچه‌های قلبشان آسیب دیده است، دریچه‌های مصنوعی قلب دارند یا دچار نقص مادرزادی قلب هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمان التهاب درون‌شامه قلب شامل آنتی‌بیوتیک‌ها و جراحی می‌شود. اگر علائم ابتلا به التهاب درون‌شامه قلب را دارید می‌توانید از خدمات مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب با یک پزشک متخصص در مورد شرایط خود صحبت کنید.

سل

سل یک بیماری واگیردار است که معمولا بر ریه‌ها تاثیر می‌گذارد. باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس عامل بیماری سل است. نشانه‌های اصلی سل شامل کاهش وزن و کاهش اشتها می‌شود. بااین‌حال، علل آن به‌صورت کامل شناخته نشده است. سل می‌تواند از طریق هوا منتقل شود. شما می‌توانید به سل مبتلا شوید اما بیمار نشوید. اگر سیستم ایمنی بتواند با باکتری مبارزه کند، باکتری غیرفعال می‌شود. به این بیماری، سل نهفته گفته می‌شود. با گذشت زمان ممکن است سل نهفته به سل فعال تبدیل شود. علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • سرفه بدی که 3 هفته یا بیشتر طول می‌کشد
 • درد قفسه سینه
 • سرفه خونی یا سرفه خلطی
 • خستگی
 • عرق شبانه
 • لرز
 • تب

 

 

برخی از افراد در معرض خطر ابتلا به سل فعال هستند که از میان آن‌ها می‌توان به افرادی اشاره کرد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. کسانی که شرایط زیر را دارند به‌ویژه در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند:

 • وزن کم بدن
 • اختلال مصرف مواد
 • دیابت
 • سیلیکوزیس
 • سرطان خون
 • بیماری هوچکین
 • HIV
 • پیوند عضو

سل معمولا با یک دوره شش تا نه‌ماهه مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. اگر علائم ابتلا به سل را دارید می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی در این مورد استفاده کنید.

سرطان

سرطان شامل بیمارهایی است که موجب تقسیم و گسترش سریع سلول‌های غیرطبیعی می‌شوند. یکی از اولین نشانه‌های سرطان می‌تواند کاهش وزن بدون دلیل و ناگهانی باشد. کاهش وزن معمولا در سرطان‌های پانکراس، ریه، معده و مری شایع است. سرطان می‌تواند التهاب را افزایش دهد. این مسئله موجب تحلیل رفتن ماهیچه‌ها و اختلال در هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها می‌شود. تومور در حال رشد نیز می‌تواند میزان سوزانده شدن انرژی در حالت استراحت را افزایش دهد. علائم اولیه سرطان شامل نشانه‌های زیر می‌شود:

 • تب
 • خستگی
 • درد
 • تغییرات پوستی

شرایط بسیاری می‌توانند این علائم را ایجاد کنند و گاهی اوقات، سرطان هیچ نشانه‌ای ندارد. درمان سرطان بستگی به نوع این بیماری دارد و درمان‌های معمول عبارت‌اند از: پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و ایمونوتراپی.

بیماری آدیسون

بیماری آدیسون زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی به غدد فوق کلیوی حمله می‌کند. درنتیجه این مسئله، غدد فوق کلیوی نمی‌توانند به اندازه کافی هورمون‌هایی مانند کورتیزول و آلدوسترون را تولید کنند. کورتیزول در بسیاری از عملکردهای بدن ازجمله سوخت‌وساز و اشتها نقش دارد. سطح پایین این هورمون می‌تواند باعث کاهش اشتها و کاهش وزن شود. سایر علائم بیماری آدیسون عبارت‌اند از:

 • فشارخون پایین
 • خستگی مزمن
 • ضعف عضلانی
 • میل زیاد به نمک
 • هایپرپیگمانتاسیون
 • تیرگی پوست

بیماری آدیسون بیماری نادری است که درمان آن شامل مصرف داروهایی است که باعث تنظیم غدد فوق کلیوی می‌شوند.

HIV

HIV به سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های T حمله می‌کنند که این مسئله باعث می‌شود بدن نتواند به‌خوبی با عفونت‌ها مبارزه کند. درصورتی‌که این بیماری درمان نشود HIV می‌تواند منجر به سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز شود. اگر این بیماری در مراحل پیشرفته باشد، ممکن است کاهش وزن اتفاق بیفتد. علائمی مثل گلودرد، وجود زخم‌ها در دهان و خستگی می‌توانند غذا خوردن را دشوار کنند. این مسئله همچنین، خطر ابتلا به عفونت‌های ثانویه را افزایش می‌دهد. سایر علائم ابتلا به HIV عبارت‌اند از:

 • تب
 • لرز
 • بثورات
 • عرق شبانه
 • تورم غدد لنفاوی
 • دردهای عضلانی

علائم HIV به شرایط فرد و مرحله عفونت بستگی دارد. درمان ضدرتروویروسی برای درمان HIV، توقف انتشار ویروس و همچنین بهبود کاهش وزن استفاده می‌شود.

 

 

نارسایی احتقانی قلب

یکی از عوارض نارسایی احتقانی قلب، کاهش وزن است. نارسایی احتقانی قلب زمانی رخ می‌دهد که قلب با خون کافی پر نشود و قلب نتواند با نیروی کافی، خون را پمپاژ کند. این بیماری می‌تواند هر دو طرف قلب را تحت تاثیر قرار دهد. اگر به نارسایی احتقانی قلب مبتلا باشید دستگاه گوارش شما نمی‌تواند خون کافی دریافت کند. این مسئله می‌تواند باعث حالت تهوع و سیری زودهنگام شود. علاوه بر این، ممکن است نفس کشیدن در هنگام غذا خوردن دشوار باشد.

التهاب در بافت آسیب‌دیده قلب نیز می‌تواند سوخت‌وساز را تسریع ببخشد و منجر به کاهش ناخواسته وزن شود. سایر علائم نارسایی احتقانی قلب شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تنگی نفس
 • سرفه‌های مداوم
 • تورم
 • خستگی
 • ضربان قلب سریع

برای درمان نارسایی احتقانی قلب، داروهای مختلفی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین، مسدودکننده‌های بتا و ادرارآورها اشاره کرد. در برخی موارد نیز جراحی لازم است.

درنهایت، اگر نیاز به کاهش وزن دارید مهم است که در سبک زندگی خود، رژیم غذایی مناسب را در نظر بگیرید. بهترین رژیم غذایی، رژیم غذایی‌ای است که بتوانید در بلندمدت به آن پایبند بمانید. به بدن خود گوش کنید، بر آنچه می‌خورید نظارت داشته باشید و از برنامه‌های غذایی پرخطر یا محصولاتی که اثربخشی آن‌ها اثبات نشده است استفاده نکنید. اگر نگران هستید که روش‌هایی که برای کاهش وزن استفاده می‌کنید سالم هستند یا اگر دچار کاهش وزن ناگهانی شده‌اید مهم است در این مورد با پزشک صحبت کنید. شما می‌توانید در این شرایط از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

 • Share:

Leave Your Comment