1. Home
 2. ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری
ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری

ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری

 • 2021-10-27
 • 0 Likes
 • 890 Views
 • 0 Comments

وقتی قصد باردار شدن دارید، انجام برخی کارهای خاص در این زمان به شما کمک می‌کند که در آینده فرزند سالمی داشته باشید. در این زمان، آنچه اهمیت زیادی دارد این است که شما و همسرتان از سلامتی خود مراقبت کنید تا بتوانید احتمال بارداری را افزایش دهید. بخش بزرگی از مراقبت از سلامت خود، داشتن رژیم غذایی سالم، متعادل و متنوع است تا اطمینان حاصل کنید که بدنتان سالم است و آمادگی باردار شدن را دارد. سایر عادات سالم مثل ورزش کردن و مدیریت استرس نیز می‌تواند در این امر نقشی کلیدی ایفا کند. یکی از موضوعات مهم در ارتباط با رژیم غذایی، دریافت ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری است که در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید. شما می توانید از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامت به صورت رایگان استفاده کنید.

هنگام تلاش برای باردار شدن چه باید کرد؟

اگر می‌خواهید باردار شوید مهم است که از سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل خودداری کنید. مصرف دخانیات و الکل می‌تواند تاثیراتی بسیار منفی بر سلامت جنین شما بگذارد و همچنین می‌تواند احتمال بارداری شما را کاهش دهد. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید بچه‌دار شوید مهم است وزن خود را متعادل نگه دارید تا احتمال بروز عوارض بارداری کاهش پیدا کند. توده بدنی (BMI) میان 5/18 و 9/24 نشان‌دهنده وزن سالم است. بنابراین، مهم است شاخص توده بدنی خود را در این محدوده حفظ کنید. مطالعات نشان داده‌اند BMI بالای 30 می‌تواند احتمال باردار شدن را کاهش دهد.

 

از سوی دیگر، مهم است که مصرف کافئین خود را کاهش دهید. اگر روزانه بیش از 500 میلی‌گرم کافئین (حدود سه تا چهار فنجان قهوه) مصرف می‌کنید ممکن است در باردار شدن با مشکل مواجه شوید. یک مطالعه نشان داد زنان و همسرانشان که در هفته‌های پیش از بارداری، روزانه بیش از دو فنجان نوشیدنی کافئین دار می‌نوشیده‌اند بیشتر در معرض خطر تجربه سقط جنین هستند. به همین دلیل، اگرچه مصرف کم کافئین در روز ممکن است ضرری نداشته باشد اما پزشکان به‌طورکلی توصیه می‌کنند که در هنگام باردار شدن و در بارداری از مصرف کافئین اجتناب شود.

ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری شامل چه ویتامین‌هایی است؟

اگر می‌خواهید باردار شوید مهم است که تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدنتان را تامین کنید. بهترین راه برای مطمئن شدن در مورد این موضوع این است که رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید که سرشار از میوه و سبزیجات باشد. بااین‌حال، مصرف برخی ویتامین‌ها هنگام تلاش برای باردار شدن به‌طور خاص، ضروری هستند. در ادامه با ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری آشنا می‌شوید. برای مشاوره تلفنی رایگان با پزشکان کلیک کنید.

اسیدفولیک

اسیدفولیک به‌عنوان یک مکمل یا به‌عنوان یکی از مواد موجود در ویتامین‌های ضروری قبل از تولد در دسترس است. حتی زنانی که به‌طورمعمول رژیم غذایی سالم و متعادلی دارند نیز در هنگام تلاش برای باردار شدن لازم است مکمل اسیدفولیک مصرف کنند. توصیه می‌شود که از زمانی که استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری را متوقف می‌کنید یا برای باردار شدن تلاش می‌کنید، روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنید و مصرف آن را تا هفته دوازدهم بارداری ادامه دهید. از سوی دیگر، اگر یکی از شرایط زیر در مورد شما صادق است، لازم است مصرف اسیدفولیک را به پنج میلی‌گرم در روز افزایش دهید.

 • BMI شما بالاتر از 30 است.
 • از قبل به بیماری‌ای مثل دیابت مبتلا هستید.
 • تاریخچه خانوادگی اسپینابیفیدا را دارید.
 • داروهای ضد صرع مصرف می‌کنید.

بااین‌حال، مشورت با پزشک در مورد دوز موردنیاز مصرف اسیدفولیک، همچنان ضروری است و چه این شرایط را دارید چه نه، حتما لازم است با پزشک در مورد اینکه به چه مقدار اسیدفولیک نیاز دارید مشورت کنید.

ویتامین D

همه بزرگسالان باید مصرف روزانه مکمل ویتامین D حاوی 10 میکروگرم از این ویتامین را در نظر بگیرند. این امر به‌خصوص زمانی مهم است که در ماه‌های تاریک‌تر سال اهمیت دارد. وقتی در تابستان بیرون از خانه می‌روید تابش نور خورشید بر روی پوست باعث می‌شود که ویتامین D در بدنتان تولید شود. به همین دلیل، مصرف مکمل ویتامین D به‌ویژه در پاییز و زمستان اهمیت دارد.

از سوی دیگر، ویتامین D برای زنان باردار یا شیرده اهمیت زیادی دارد. بنابراین، اگر باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می‌دهید لازم است مطمئن شوید که به اندازه کافی ویتامین D دریافت می‌کنید. همچنین، کمبود ویتامین D می‌تواند باردار شدن را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل، مصرف ویتامین D قبل از بارداری بسیار ضروری است. این موضوع در پاییز و زمستان اهمیت زیادی دارد زیرا دریافت ویتامین D به‌طور طبیعی، در این فصول دشوارتر است.

دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

DHA اگرچه ویتامین نیست اما ماده مغذی بسیار ضروری در زمان تلاش برای باردار شدن است. بنابراین، اگر برای دریافت ویتامین‌های ضروری قبل از تولد، مکمل مصرف می‌کنید مهم است بررسی کنید که آیا مکمل حاوی DHA هست یا خیر. این نوع اسید چرب امگا 3 می‌تواند به سلامت فرزند شما پس از بارداری کمک زیادی کند و شما در دوران بارداری به روزانه 200 میلی‌گرم DHA نیاز دارید.

برخی از مکمل‌های قبل از بارداری این ماده مغزی را دارند اما نه همه مکمل‌ها. بنابراین، مهم است در مورد انتخاب بهترین مکمل با پزشک خود مشورت کنید. شما می‌توانید در این زمینه از مشاوره رایگان پزشکی و مشاوره پزشکی تلفنی متخصصان و پزشکان کلبه سلامتی نیز بهره‌مند شوید و به‌این‌ترتیب با صرف کمترین وقت و هزینه پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

آهن

آهن از رشد جنین و جفت حمایت می‌کند. آهن به بدن شما کمک می‌کند که برای تامین اکسیژن جنین، خون‌سازی داشته باشید. از سوی دیگر، مصرف آهن به پیشگیری از کم‌خونی کمک زیادی می‌کند. کم‌خونی وضعیتی است که در آن، تعداد گلبول‌های قرمز سالم خون کم است. به همین دلیل، مهم است که از قبل از باردار شدن مصرف آهن را شروع کنید.

قبل از بارداری، از چه ویتامین‌هایی باید اجتناب کرد؟

برخی ویتامین‌ها می‌توانند به رشد جنین آسیب برسانند. به‌عنوان‌مثال، مهم است مقدار مصرف ویتامین A (رتینول) را در زمان بارداری یا در زمان تلاش برای باردار شدن محدود کنید. ویتامین A در بسیاری از مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌های روغن کبد ماهی وجود دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید پیش از بارداری، مولتی‌ویتامین مصرف کنید مطمئن شوید که حاوی ویتامین A نیست. همچنین، می‌توانید مکمل‌هایی را مصرف کنید که مخصوص زنان باردار یا مخصوص زنانی که می‌خواهند باردار شوند، تولید شده‌اند. اگر مطمئن نیستید چه نوع مکملی برای شما مناسب است می‌توانید با پزشک خود یا پزشک داروساز داروخانه مشورت کنید.

آیا ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری عوارض دارند؟

گاهی اوقات ممکن است آهن موجود در ویتامین‌های دوران بارداری موجب یبوست شوند. استفاده از نکات زیر به شما در پیشگیری از دچار شدن به یبوست کمک زیادی می‌کند:

 

 • مایعات، زیاد بنوشید.
 • در رژیم غذایی خود، فیبر بیشتری را بگنجانید.
 • هر روز فعالیت بدنی داشته باشید.
 • از پزشک در مورد مصرف نرم‌کننده مدفوع و ملین سوال کنید.

درنهایت، خوب است که همیشه رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، ورزش کنید و تغذیه کافی داشته باشید اما این موضوع به‌خصوص زمانی مهم می‌شود که قصد باردار شدن داشته باشید. داشتن رژیم غذایی متنوع و متعادل، حفظ وزن مناسب و مصرف مکمل‌های غذایی مناسب، همه راه‌هایی فوق‌العاده برای افزایش احتمال بارداری سالم و به حداقل رساندن احتمال عوارض بارداری هستند. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید می‌توانید در این مورد با پزشک خود صحبت کنید یا از پزشکان مجموعه کلبه سلامتی مشاوره پزشکی رایگان دریافت کنید.

 • Share:

Leave Your Comment