1. Home
 2. تفاوت آلرژی به مواد غذایی و حساسیت غذایی
تفاوت آلرژی به مواد غذایی و حساسیت غذایی

تفاوت آلرژی به مواد غذایی و حساسیت غذایی

 • 2021-11-16
 • 0 Likes
 • 1073 Views
 • 0 Comments

واکنش‌های فیزیکی به برخی غذاها رایج است، اما بیشتر ناشی از عدم تحمل غذایی (حساسیت غذایی) است تا آلرژی غذایی. حساسیت غذایی می‌تواند برخی از علائم و نشانه‌های مشابه آلرژی غذایی را ایجاد کند، بنابراین مردم اغلب این دو را با هم اشتباه می‌گیرند.

یک آلرژی واقعی غذایی باعث واکنش سیستم ایمنی بدن می‌شود که بر اندام‌های متعددی در بدن تأثیر می‌گذارد. این مورد ممکن است طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند. در برخی موارد، یک واکنش غذایی آلرژیک می‌تواند شدید یا تهدید کننده زندگی باشد. در مقابل، علائم حساسیت غذایی به طور کلی کمتر جدی است و اغلب به مشکلات گوارشی محدود می‌شود.

اگر دچار حساسیت غذایی هستید، ممکن است بتوانید مقادیر کمی از غذای موردنظر را بدون دردسر بخورید. همچنین ممکن است بتوانید از واکنش جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید، ممکن است بتوانید شیر بدون لاکتوز بنوشید یا از قرص‌های آنزیم لاکتاز (Lactaid) برای کمک به هضم غذا استفاده کنید.

 

دریافت مشاوره رایگان پزشکی تلفنی از کلبه سلامتی به شما کمک می‌کند که در اسرع وقت با پزشک در مورد علائم خود صحبت کنید و هر چه سریع‌تر علت علائم را متوجه شوید.

علل بروز حساسیت غذایی کدامند؟

برخی از رایج‌ترین عللی که منجر به بروز حساسیت غذایی می‌شوند عبارتند از:

 • عدم وجود آنزیم مورد نیاز برای هضم کامل غذا. عدم تحمل لاکتوز یک مثال رایج است.
 • سندرم روده تحریک پذیر: این بیماری مزمن می‌تواند باعث گرفتگی عضلات، یبوست و اسهال شود.
 • حساسیت به مواد افزودنی غذایی: برای مثال، سولفیت‌هایی که برای نگهداری میوه‌های خشک، کنسروها و شراب استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث حملات آسم در افراد حساس شوند.
 • استرس مکرر یا عوامل روانی: گاهی اوقات صرفا فکر کردن به یک غذا ممکن است شما را بیمار کند. دلیل این مورد تا به امروز به طور کامل درک نشده است.
 • بیماری سلیاک: بیماری سلیاک برخی از ویژگی‌های یک آلرژی غذایی واقعی را دارد زیرا سیستم ایمنی را درگیر می‌کند. علائم اغلب شامل مشکلات گوارشی و همچنین موارد غیر مرتبط با سیستم گوارش مانند درد مفاصل و سردرد است. با این حال، افراد مبتلا به بیماری سلیاک در معرض خطر آنافیلاکسی نیستند. این بیماری مزمن گوارشی با خوردن گلوتن، پروتئینی که در گندم و سایر غلات وجود دارد، ایجاد می‌شود.

اگر پس از خوردن یک غذای خاص واکنشی نشان دادید، به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دهد که آیا حساسیت غذایی دارید یا آلرژی غذایی.

اگر آلرژی غذایی دارید، ممکن است در معرض خطر یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی (آنافیلاکسی) باشید. حتی اگر واکنش‌های گذشته خفیف بوده باشد. یاد بگیرید که چگونه یک واکنش آلرژیک شدید را تشخیص دهید و بدانید که در صورت بروز آن چه باید بکنید. ممکن است برای خوددرمانی اضطراری نیاز به تزریق واکسن اپی نفرین اورژانسی (Adrenaclick، Auvi-Q، EpiPen) داشته باشید.

اگر دچار حساسیت غذایی هستید، پزشک ممکن است اقداماتی را برای کمک به هضم برخی غذاها یا درمان بیماری زمینه‌ای که باعث واکنش شما می‌شود توصیه کند.

 

 

تفاوت بین حساسیت غذایی و آلرژی به مواد غذایی چیست؟

تفاوت بین حساسیت غذایی و آلرژی در واکنش بدن است. هنگامی که شما یک آلرژی غذایی دارید، سیستم ایمنی بدن شما واکنشی را از خود بروز می‌دهد. اگر حساسیت یا عدم تحمل غذایی دارید، واکنش توسط سیستم گوارشی ایجاد می‌شود.

 • علائم حساسیت غذایی شامل گاز، نفخ، اسهال، یبوست، گرفتگی عضلات و حالت تهوع است.
 • علائم آلرژی غذایی شامل کهیر، تورم، خارش، آنافیلاکسی و سرگیجه است.

حساسیت‌های غذایی

دکتر شری فرزان، متخصص آلرژی و ایمونولوژیست با سیستم سلامت می‌گوید که حساسیت‌های غذایی تهدید کننده زندگی نیست. او توضیح می‌دهد که عدم تحمل غذایی وجود دارد که با واسطه سیستم ایمنی ایجاد نمی‌شود. در عوض آنها به دلیل ناتوانی در پردازش یا هضم غذا ایجاد می‌شوند. به گفته بنیاد آلرژی بریتانیا، حساسیت‌ها و عدم تحمل‌های غذایی نسبت به آلرژی‌های غذایی شایع تر است و هیچ کدام از آنها سیستم ایمنی را درگیر نمی‌کند.

یک غذا باعث ایجاد عدم تحمل در دستگاه گوارش شما می‌شود. اینجاست که بدن شما نمی‌تواند آن را به درستی تجزیه کند یا بدن شما به غذایی که به آن حساس هستید واکنش نشان می‌دهد. به عنوان مثال، عدم تحمل لاکتوز زمانی است که بدن شما نمی‌تواند لاکتوز (قند موجود در محصولات لبنی) را تجزیه کند. اگر دچار اسید معده شده اید پیشنهاد می کنیم مقاله لینک شده را مطالعه کنید و در صورت نیاز با مشاوران کلبه سلامت تماس گرفته و مشکلات خود را برطرف سازید.

علائم حساسیت غذایی متفاوت است. اما همانطور که اشاره شد، تمامی آنها مربوط به گوارش است. این موارد می‌تواند شامل علائم زیر باشد:

 • گاز و نفخ
 • اسهال
 • یبوست
 • گرفتگی
 • حالت تهوع

آلرژی به مواد غذایی

سیستم ایمنی بدن، نیروی دفاعی بدن شما در برابر مهاجمانی مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها یا ویروس سرماخوردگی است. وقتی سیستم ایمنی بدن شما پروتئینی را در آنچه می‌خورید به عنوان مهاجم شناسایی می‌کند و با تولید آنتی بادی برای مبارزه با آن واکنش نشان دهد، آلرژی غذایی دارید.

متخصصات و محققین توضیح می‌دهند که آلرژی غذایی یک واکنش با واسطه سیستم ایمنی به غذا است. شایع ترین واکنش با واسطه ایمونوگلوبولین E (IgE) است. IgE ها آنتی بادی‌های آلرژیک هستند. هنگامی که مواد شیمیایی مانند هیستامین از ماست سل‌ها آزاد می‌شوند، واکنش فوری ایجاد می‌کنند.

آلرژی غذایی بر خلاف حساسیت غذایی ممکن است کشنده باشد. در موارد شدید، خوردن یا حتی لمس مقدار کمی از آلرژن می‌تواند باعث واکنش شدید شود. علائم آلرژی غذایی عبارتند از:

 • واکنش‌های پوستی مانند کهیر، تورم و خارش
 • آنافیلاکسی، از جمله دشواری در تنفس، خس خس سینه، سرگیجه و مرگ
 • علائم گوارشی

هشت ماده غذایی 90 درصد از واکنش‌های آلرژیک را تشکیل می‌دهند: شیر، تخم مرغ، ماهی، صدف، بادام زمینی، آجیل درختی، گندم و سویا. همچنین آلرژی‌های غذایی با واسطه غیر IGE وجود دارد. این واکنش‌ها زمانی رخ می‌دهند که سایر قسمت‌های سیستم ایمنی به غیر از آنتی بادی‌های IGE فعال می‌شوند.

 

علائم واکنش‌های غیر IGE معمولاً با تأخیر هستند و عمدتاً در دستگاه گوارش رخ می‌دهند. آنها شامل استفراغ، اسهال یا نفخ می‌باشند. کمتر در مورد این نوع واکنش خاص اطلاعات در دسترس است و به طور کلی این نوع واکنش تهدید کننده زندگی نیست.

در مواقع اضطراری چه باید کرد؟

به هشت ماده غذایی که 90 درصد از واکنش‌های غذایی آلرژیک را تشکیل می‌دهند، در بالا اشاره شد. افرادی که آلرژی غذایی دارند باید از مصرف این غذاها اجتناب کنند. محققان بر این باور هستند که والدین و مراقبان کودک مبتلا به آلرژی غذایی نیز باید برای درمان بلع تصادفی آن (آلرژن) آموزش دیده باشند. آنها توضیح می‌دهند که اپی نفرین خود تزریقی همیشه باید در دسترس باشد و والدین و مراقبان باید بدانند که چگونه این تزریق را انجام دهند.

اثرات بالقوه یک واکنش آلرژیک شدید است. اما تلاش می‌شود تا افراد مبتلا به آلرژی غذایی را در خود جای دهد. اتاق‌های ناهار مدارس ممکن است بدون بادام‌زمینی برای کودکانی که به بادام زمینی حساسیت دارند، ارائه شود. همچنین، لازم است که برچسب‌های محصول نشان دهند که آیا غذا در همان مرکز تولید می‌شود که رایج‌ترین آلرژن‌ها را پردازش می‌کند یا خیر. مشاوره پزشکی رایگان، مبتواند در خصوص بیماری و علائم شما کمک کننده باشد. در صورت نیاز می توانید اگزمای پوست سر را مطالعه و با علل و عوامل تشد

 • Share:

Leave Your Comment