1. Home
 2. علائم HPV
علائم HPV

علائم HPV

 • 2021-06-15
 • 0 Likes
 • 851 Views
 • 0 Comments

عفونت HPV یک عفونت ویروسی است علائم HPV که معمولاً باعث رشد پوست یا غشای مخاطی (زگیل) می‌شود. بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد. برخی از انواع عفونت HPV باعث ایجاد زگیل می‌شوند و برخی دیگر منجر به بروز انواع مختلفی از سرطان‌ها می‌شوند.

البته این مورد همیشه اتفاق نمی‌افتد و بیشتر عفونت‌های HPV کم‌خطر بوده و باعث ایجاد سرطان نمی‌شوند. اما برخی از انواع HPV دستگاه تناسلی ممکن است باعث سرطان قسمت تحتانی رحم شوند که به واژن (دهانه رحم) متصل می‌شود. انواع سرطان‌ها از قبیل سرطان‌های مقعد، آلت تناسلی مردانه، واژن، ولو و پشت گلو (حفره حلق) با عفونت HPV ارتباط دارند.

این عفونت‌ها اغلب از طریق رابطه جنسی یا تماس پوستی با پوست آلوده به این عفونت منتقل می‌شوند. واکسن‌ها می توانند به محافظت در برابر انواع HPV که منجر به زگیل‌های تناسلی یا سرطان دهانه رحم می‌شوند، کمک کنند.

علائم HPV چیست؟

در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن انسان قبل از ایجاد زگیل، عفونت HPV را شکست می‌دهد. هنگامی که زگیل ظاهر می‌شود، بسته به نوع HPV از نظر شکل ظاهری متفاوت است:

 • زگیل ناحیه تناسلی:

این دسته از زگیل‌ها به صورت ضایعات تخت، برجستگی‌های کوچک گل کلم مانند یا برآمدگی‌های ریز مانند ساقه ظاهر می‌شوند. در زنان، زگیل‌های تناسلی بیشتر در مجرا ظاهر می‌شوند اما ممکن است در نزدیکی مقعد، گردن رحم یا واژن نیز ایجاد شوند.

در مردان، زگیل‌های تناسلی در آلت تناسلی و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می‌شوند. زگیل‌های تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می‌شوند، اگرچه ممکن است خارش داشته باشند یا احساس حساسیت کنند.

 • زگیل‌های معمولی:

زگیل‌های معمولی به صورت برجستگی‌هایی خشن ظاهر می‌شوند و معمولاً روی دست‌ها و انگشتان ایجاد می‌شوند. در بیشتر موارد، زگیل‌های معمولی ظاهری ناخوشایند دارند اما بدون درد و مشکل خاصی هستند، اما گاهی این امکان وجود دارد که دردناک یا مستعد آسیب یا خونریزی باشند.

 • زگیل یا میخچه کف پا:

زگیل کف پا سخت و به صورت دانه‌ای است که معمولاً روی پاشنه یا قوزک پای افراد ظاهر می‌شود. این زگیل ها ممکن است باعث ناراحتی شوند.

 • زگیل‌های تخت:

زگیل‌های تخت ضایعاتی با سطح صاف و کمی برجسته هستند. آنها می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما در صورتی که کودکان بدین نوع از زگیا‌ها مبتلا شوند اغلب ضایعات را بر روی صورت خود تجربه می‌کنند. مردان نیز اغلب وجود زگیل‌ها را در ریش خود و زنان بر روی پاهای خود مشاهده می‌کنند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

قبل هر اقدامی ابتدا با آزمایش HPV اطمینان حاصل کنید که دچار این بیماری شده اید یا خیر و در صورت ابتلا با پزشک مشاوره کنید .افرادی که به عفونت HPV مبتلا می‌شوند، نباید از مراجعه به پزشک و شرایطی که برای آنها به وجود آمده است خجالت بکشند و یا دچار ناراحتی و افسردگی شوند. علاوه بر منظم انجام دادن چکاب‌های سالیانه، توصیه می‌شود که به محض مشاهده هرگونه ضایعه غیرطبیعی در هر ناحیه از بدن خود به پزشک مراجعه نمایید.

 

علل بروز علائم HPV

عفونت HPV، هنگام ورود ویروس به بدن فرد اتفاق می‌افتد. این حالت معمولاً از طریق بریدگی، سایش یا پارگی کوچک در پوست ایجاد می‌شود. ویروس همچنین در وهله اول از طریق تماس پوست آلوده با پوست فرد سالم منتقل می‌شود.

عفونت‌های HPV دستگاه تناسلی از طریق مقاربت جنسی، رابطه جنسی مقعدی و سایر تماس‌های پوستی در ناحیه تناسلی بروز می‌دهند. برخی از عفونت‌های HPV که منجر به ظاهر شدن علائم HPV از قبیل ضایعات دهانی یا تنفسی نمایان می‌شوند، از طریق برقراری رابطه جنسی دهانی است.

اگر زنی باردار باشد و سپس به این عفونت مبتلا شود، ممکن است عفونت HPV را به کودک خود منتقل کند. البته به منظور دریافت اطلاعات بیشتر توصیه می‌شود که مطلب HPV و بارداری را مطالعه نمایید. این عفونت همچنین به ندرت ممکن است باعث رشد غیرسرطانی در جعبه صدای کودک (حنجره) شود.

لازم است بدانید، زگیل مسری است. بدین خاطر است که می‌توانند از طریق تماس مستقیم با زگیل گسترش یابند. زگیل همچنین ممکن است از لمس و تماس با سطوح آلوده منتقل شده و گسترش یابد.

عوارض

ضایعات دهانی و فوقانی تنفسی: برخی از عفونت‌های HPV باعث ایجاد ضایعات در زبان، لوزه‌ها، کام، حنجره و بینی فرد می‌شوند.

سرطان: برخی از علائم HPV می‌توانند باعث سرطان رحم شوند. این نوع از عفونت همچنین ممکن است به سرطان‌های دستگاه تناسلی، مقعد، دهان و دستگاه تنفسی فوقانی منجر شود.

جلوگیری از بروز علائم HPV

 • زگیل‌های معمولی

پیشگیری از عفونت‌های HPV که باعث زگیل‌های مشترک می‌شوند، دشوار است. اگر یک زگیل مشترک دارید، می توانید با عدم چیدن زگیل و درواقع دستکاری کردن آنها از شیوع عفونت و ایجاد زگیل جدید جلوگیری کنید.

 • زگیل کف پا

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت HPV که باعث زگیل کف پا می‌شود، بهتر است در استخرهای عمومی و رختکن کفش یا صندل بپوشید.

 • زگیل ناحیه تناسلی

می‌تواند خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی و سایر ضایعات دستگاه تناسلی مرتبط با HPV را با استفاده از موارد زیر کاهش داد:

 • بودن در یک رابطه جنسی واحد
 • تعداد شرکای جنسی خود را کاهش دهید
 • در هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم یا سایر مواردی که رابطه را ایمن می‌کنند استفاده کنید.
 • Share:

Leave Your Comment