1. Home
 2. استرس و بارداری
استرس و بارداری

استرس و بارداری

 • 2022-01-29
 • 0 Likes
 • 710 Views
 • 0 Comments

اغلب این مورد پیش می‌آید که بعد از اینکه تا دیر وقت بیدار ماندید و درباره گزینه های زایمان تحقیق کردید، قادر به خوابیدن نیستید. در محل کار احساس عقب افتادگی می‌کنید. هر وعده غذایی شما را غافلگیر می‌کند که به تازگی قادر به مصرف چه چیزهایی هستید و چه چیزهایی را نمی‌توانید به راحتی میل کنید زیرا سیستم معده شما به طور کلی تغییر کرده است. تمامی این موارد منجر به ایجاد استرس در دوره بارداری می‌کند.

بین تغییرات فیزیکی، موارد ناشناخته و همه کارهایی که باید انجام دهید، استرس تنها پاسخ بدنی و ذهنی شما است. اجازه دهید در همین ابتدا تکلیف را روشن کنیم. احساس استرس در بارداری کاملا طبیعی است و معمولاً باعث نگرانی (یا استرس بیشتر) نمی‌شود. با این حال، همانطور که  مشاوره پزشکی تلفنی بیان می‌کند، انواع مختلفی از استرس وجود دارد که می‌تواند خطر عوارض خاصی را افزایش دهد. بنابراین بهتر است ارتباط استرس و بارداری را بهتر بشناسید و راه‌های مقابله با آن را بیاموزید.

علل ایجاد استرس در دوران بارداری

بارداری به طور معمول برای تمامی افراد دوره حساس، شیرین و پر استرسی است. این استرس برای برخی از افراد که مشکلات زمینه‌ای دارند و یا بنا به هر دلیلی پزشک از آنها خواسته است که بیشتر مراقب خود باشند، به صورت قابل توجهی بیشتر است. بیایید به برخی از دلایل رایج استرس که بسیاری از زنان در دوران بارداری احساس می‌کنند نگاه کنیم. آنها عبارتند از:

 

 

 • ترس از دست دادن بارداری
 • ترس از زایمان (طبیعی و سزارین)
 • تغییرات جسمی ناراحت کننده مانند حالت تهوع، خستگی، نوسانات خلقی و کمردرد
 • کار کردن و صحبت کردن با کارفرمای خود برای دریافت مرخصی زایمان
 • ترس از مراقبت از نوزاد
 • استرس مالی و عاطفی مربوط به تربیت فرزند

و البته جالب است بدانید، همیشه استرس ناامیدکننده‌ای در مورد احساس استرس نیز وجود دارد که بیشتر مادران باردار را به چالش می‌کشد.

انواع استرس کدامند؟

مشاوره تلفنی پزشکی رایگان اغلب در دوره‌های مشاوره بارداری بیان می‌کند که همه استرس‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند. استرس بخشی عادی از زندگی است و حتی همیشه چیز بدی نیست. نگرانی در مورد کودک و بارداری خود نشانه‌هایی است که مشخص می‌کند شما مشتاق به دنیا آمدن نوزاد خود هستید والدین خوبی خواهید شد.

یک ضرب الاجل فوری در محل کار یا یک بار اختلاف با شریک زندگی تان ممکن است ضربان قلب شما را افزایش دهد. اما آنها معمولاً دلیلی برای نگرانی طولانی مدت برای کودک شما نیستند. اگر بتوانید استرس را پشت سر بگذارید و در آن لحظه باقی نمانید، رمز موفقیت را یافته‌اید.

بیشترین استرس نگران کننده در دوران بارداری (و در زندگی) استرس‌های مزمنی هستند که نمی‌توانید از آن‌ها خلاص شوید. اغلب این دسته از استرس‌ها قادر هستند تا احتمال بروز عوارضی مانند زایمان زودرس و میزان تولد پایین را افزایش دهند. این به این دلیل است که بدن شما فکر می‌کند در حالت “جنگ یا گریز” است. شما موجی از هورمون‌های استرس تولید می‌کنید که بر سیستم مدیریت استرس کودک شما تأثیر می‌گذارد. عوامل استرس زای جدی که بیشتر بر شما و کودکتان تأثیر می‌گذارد عبارتند از:

 • تغییرات بزرگ زندگی، مانند مرگ در خانواده، طلاق یا از دست دادن شغل یا خانه
 • مشکلات طولانی مدت، مانند مشکلات مالی، مسائل بهداشتی، سوء استفاده یا افسردگی
 • بلایای طبیعی، از جمله طوفان، زلزله، یا سایر رویدادهای آسیب زا غیر منتظره
 • قرار گرفتن در معرض نژادپرستی، یک مشکل روزمره که یک گروه اقلیت به صورت مداوم با آن مواجه است
 • استرس جدی در مورد بارداری، مانند ترس بیش از حد معمول در مورد زایمان، سلامت نوزاد و مراقبت از نوزاد

کسانی که بلایا را تجربه کرده‌اند ممکن است به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مبتلا باشند. آنها در معرض خطر بیشتری برای تولد نوزاد نارس یا با وزن کم هستند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، با پزشک، درمانگر یا مشاوره تلفنی پزشکی خود صحبت کنید. آنها می‌توانند با منابعی برای کمک به شما ارتباط برقرار کنند.

تحقیقات در مورد استرس و بارداری چه می‌گویند؟

شاید متوجه شده باشید که استرس می‌تواند در بدن شما به صورت سردرد، مشکل در خواب یا پرخوری ظاهر شود. این مورد همانطور که روی شما به طرق مختلف اثر می‌گذارد، قادر است کودک شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، این سوال ایجاد می‌شود که دقیقا استرس در این دوره چه خطراتی برای جنین و بارداری شما دارد؟

پره اکلامپسی

از آنجایی که پره اکلامپسی اغلب بروز می‌کند و ترس از آن می‌تواند باعث استرس شود، بهتر است اطلاعات لازم را در این خصوص کسب کنید. منابع معتبر تحقیقات نشان می‌دهد که اگر فشار خون بالا دارید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی در دوران بارداری هستید. این یک تصور غلط رایج است که استرس مزمن می‌تواند باعث فشار خون طولانی‌مدت شود. بنابراین حتی یک ثانیه هم باور نکنید که به نوعی با استرس باعث پره اکلامپسی شده‌اید. استرس می‌تواند باعث افزایش کوتاه مدت فشار خون شود.

علاوه بر این، همه افراد مبتلا به فشار خون مزمن به پره اکلامپسی مبتلا نمی‌شوند. پره اکلامپسی یک عارضه بارداری است که فشار خون و اندام‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و امکان دارد منجر به زایمان زودرس کودک شما شود.

بنابراین برای ابتلا به پره اکلامپسی نیازی به استرس ندارید. گزارشات ثبت شده نشان داده است که حدود 5 درصد از زنان باردار به آن مبتلا می‌شوند. همچنین استرس لزوماً به این معنی نیست که فشار خون بالا یا پره اکلامپسی دارید.

سقط جنین

بررسی در سال 2017 انجام شده است که استرس دوران بارداری را با افزایش خطر سقط جنین مرتبط می‌کند. تیم مشاوره پزشکی رایگان ما دریافتند زنانی که رویدادهای منفی بزرگی در زندگی داشتند یا در معرض استرس روانی قرار گرفتند، دو برابر بیشتر در معرض سقط جنین زودرس هستند.

 

 

همین بررسی ارتباطی بین استرس محل کار و سقط جنین پیدا کرد، که قطعاً اهمیت ایجاد تنظیمات و همکاری با کارفرما را آشکار می‌کند. جدی گرفتن این مورد ممکن است به خصوص اگر در شیفت شب کار می‌کنید ضروری باشد. در این بررسی همچنین اشاره شد که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی تمایل دارند خطری را که استرس در بارداری ایجاد می‌کند کم اهمیت جلوه دهند، شاید برای اطمینان دادن به زنان باردار و ایجاد استرس کمتر این امر موثر واقع شود. به طور کلی، به یاد داشته باشید که احتمال سقط جنین پس از 6 هفته، که تقریباً زمانی است که باردرای اکثر زنان در این بازده تایید می‌شود، نسبتاً کم است.

زایمان زودرس و نرخ پایین تولد

یک مطالعه کوچک دیگر استرس را به زایمان زودرس مرتبط می‌کند. زایمان زودرس به معنی زایمان قبل از هفته 37 بارداری است. نوزادان نارس بیشتر در معرض تاخیر در رشد و اختلالات یادگیری هستند. در بزرگسالی، احتمال ابتلا به مشکلات سلامت مزمن مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت نیز بیشتر است.

همچنین وزن کم هنگام تولد (وزن کمتر از 5 1/2 پوند) با زایمان زودرس مرتبط است. از طرف دیگر، نوزادان نارس هر روز به دنیا می‌آیند و اکثر آنها بسیار خوب عمل می‌کنند. نکته اصلی این است که در صورت امکان (یا به دنبال درمان) از افزودن عوامل خطر مانند استرس به بارداری خود اجتناب کنید، زیرا هر چه عوامل خطر کمتر باشد، نتیجه بهتری خواهد داشت.

اثرات استرس بر فرزند شما پس از تولد

متأسفانه، در برخی موارد، اثرات استرس دوران بارداری دیرتر (گاهی اوقات، سالها بعد) ظاهر می‌شود. یک مطالعه در سال 2012 نشان می‌دهد که کودکان ممکن است پس از استرس دوران بارداری به اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) مبتلا شوند. یک مطالعه در سال 2019 نشان می دهد که ارتباط احتمالی با ابتلا به افسردگی در نوجوانی نیز وجود دارد.

البته، هنگامی که کودک شما به دنیا می‌آید، ممکن است متوجه شوید که مجموعه جدیدی از عوامل استرس زا دارید. اگر در مراقبت از نوزادتان استرس دارید، سعی کنید تا زمانی که می‌توانید بیشتر بخوابید و روی غذاهای سالم تمرکز کنید. از شریک زندگی خود بخواهید که مراقب کودک باشد تا بتوانید کاری برای خود انجام دهید مانند قدم زدن، یادداشت روزانه یا صحبت با یک دوست یا مشاوره پزشکی تلفنی تا یاد بگیرید علائم مرتبط با استرس خود را مدیریت کنید. بدانید که اشکالی ندارد به دفعات به دیگران نه بگویید یا به جای آشپزخانه تمیز، کودک کوچک خود را در اولویت قرار دهید.

 

 

راه‌های کاهش استرس در دوران بارداری

اکنون وقت آن رسیده تا یک خبر خوب را با شما به اشتراک بگذاریم. اینکه لازم نیست همیشه در این حالت باقی بمانید. در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها خود را آرام کنید و به کودک خود کمک کنید. همچنین به یاد داشته باشید که اکثر این راه‌ها نتیجه مثبتی را در زندگی شما به ارمغان می‌آورند بنابراین، با خیالی آسوده این نکات را در نظر بگیرید.

1. با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید

این شخص می‌تواند شریک زندگی شما، بهترین دوست، پزشک، درمانگر، زن باردار دیگری یا مشاوره تلفنی پزشکی رایگان باشد. به گروه مادران بپیوندید، چه به صورت آنلاین یا حضوری. اینکه بتوانید فوراً به یک راه حل برسید یا نه، توانایی بیرون کشیدن احساسات خود و احساس شنیده شدن بسیار ارزشمند است.

2. از کمک گرفتن به دفعات زیاد نترسید

ممکن است به طور طبیعی برای شما پیش نیاید، اما درخواست کمک بیش از حد خوب است. به احتمال زیاد، دوستان، خانواده، همسایگان و همکاران شما دوست دارند کمک کنند، اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند. اگر آنها به اندازه کافی عاقل هستند که بخواهند به شما در این دوران کمک کنند، پیشنهاد آنها را بپذیرید!

3. آگاه باشید

از راه‌های مختلفی که به کاهش استرس کمک می‌کنند آگاه باشید. این می‌تواند به معنای انجام یوگای قبل از تولد یا گوش دادن به یک برنامه مدیتیشن باشد. نفس عمیق بکشید و با هر بازدم اجازه دهید ذهنتان آرام شود. زندگی با نوزاد خود را به صورت بصری تصور کنید. هر روز از چیزهای کوچک لذت ببرید. افکار خود را یادداشت کنید از آرامش عضلانی هدایت شده لذت ببرید. اینها همه راه‌هایی برای کند کردن افکار شما هستند. دقیقاً همان چیزی که وقتی ذهن شما در حال کنکاش و استرس است به آن نیاز دارید.

4. سلامتی خود را حفظ کنید

برای حفظ سلامت خود، استراحت و ورزش را به عنوان کلید موفقیت در نظر بگیرید. زودتر از حد معمول به رختخواب بروید یا گاهی در چرت زدن افراط کنید. ورزش‌های کم‌تأثیر مانند شنا یا پیاده‌روی را امتحان کنید یا یک دوره کوتاه یوگای قبل از تولد را انجام دهید.

5. به رژیم غذایی خود توجه کنید

مطمئناً، ممکن است آن هوس‌های همیشگی دوره بارداری را داشته باشید یا در همین لحظه به غذا نیاز داشته باشید. و علاوه بر هوس‌های بارداری، خوردن عصبی که در اثر استرس ایجاد می‌شود را تجربه کنید. تمامی این موارد طبیعی است اما در عین حال، مطمئن شوید که وعده‌های غذایی شما (نسبتا) متعادل و سالم هستند. تا حد امکان از شکر اجتناب کنید (می‌دانیم که همیشه آسان نیست)، و مقدار زیادی آب بنوشید. فراموش نکنید که صبحانه بخورید.

6. حقایق را بدانید

بارداری، به ویژه بارداری که پس از از دست دادن نوزاد (دوباره) صورت می‌گیرد، می‌تواند ترس‌های زیادی را به همراه داشته باشد. بدانید که احتمال سقط جنین با گذشت هر هفته کمتر می‌شود و به خصوص بعد از 13 هفته بعید است. بدانید چه زمانی از رایانه خود فاصله بگیرید و ساعت‌ها تحقیق نکنید. این فقط باعث استرس بیشتر می‌شود.

در مورد نگرانی‌های خود با مشاوره پزشکی رایگان خود صحبت کنید. آنها قادر خواهند بود به شما اطمینان دهند و منحصر به موقعیت و نیازهای شما کمک کنند.

7. به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به 30 دقیقه موسیقی می‌تواند کورتیزول را که هورمون اصلی استرس بدن شما است، کاهش دهد. از استرس خلاص شوید، حتی اگر در طول رفت و آمد کاری باشد.

8. احساسات را زندگی کنید

خنده یک دارو است. یک برنامه کمدی تماشا کنید یا یک رمان دلپذیر را برای خواندن انتخاب کنید. با بهترین دوست خود تماس بگیرید و ساعت‌ها به صحبت کردن و خندید بپردازید. یا به سمت دیگر بروید و اشک‌هایی را که مدت‌هاست جمع شده‌اند بیرون بریزید. گاهی اوقات هیچ تسکین استرسی بهتر از یک گریه خوب وجود ندارد.

9. خود را نوازش کنید

در یک حمام گرم (اما نه داغ) قرار بگیرید. یک ماساژ قبل از تولد انجام دهید یا از همسرتان بخواهید پاهای شما را ماساژ دهد. همگی راه‌حل‌هایی سریع برای کاهش دردهای بارداری هستند و همچنین استرس‌ها را به خوبی کاهش می‌دهند.

10. به خودتان سخت نگیرید

به خود این اجازه را بدهید که اینقدر تحت فشار قرار نگیرید. ممکن است بخواهید همه این کارها را انجام دهید، اما در نظر بگیرید که یک یا دو کار را از لیست خود حذف کنید یا ببینید آیا شخص دیگری می‌تواند آن را انجام دهد یا خیر. یا اگر در «نه» گفتن به درخواست‌ها مشکل دارید، از شریک زندگی‌تان بخواهید که در این مورد کمک حال شما باشد و “نه” را به جای شما بگوید.

 

 

11. تمرین و برنامه ریزی کنید

در هر کلاسی (زایمان، مراقبت از نوزاد) که از طریق بیمارستان شما در دسترس است شرکت کنید. از واحد کار و زایمان بیمارستان خود بازدید کنید تا بدانید چه منابعی موجود است و چه انتظاراتی را باید داشته باشید.

برنامه زایمان خود را بنویسید. پزشکان می‌دانند که شما چه چیزی را می‌خواهید و این به شما کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید و قادر باشید فرا رسیدن این روز بزرگ را به بهترین وجه تجسم کنید.

12. مراقب سطح استرس خود باشید

اگر همه چیز بیش از حد به شما فشار و استرس وارد کرد، فوراً به مشاوره پزشکی رایگان خود اطلاع دهید. آنها می‌توانند با درمان و سایر راه‌های موجود به رفع افسردگی و اضطراب کمک کنند.

استرس و بارداری؛ جمع‌بندی

اگر در دوران بارداری احساس استرس می‌کنید، تنها نیستید. این کاملاً طبیعی است و آن استرس‌های روزمره که توسط زنان باردار تجربه می‌شوند معمولاً بر سلامت مادر یا کودک تأثیر نمی‌گذارند.

بلکه، این یک استرس مزمن است که باید مراقب آن باشید. این نه تنها بر سلامت شما تأثیر می‌گذارد (فرقی نمی‌کند باردار باشید یا خیر)،  بلکه ممکن است زایمان و رشد کودک را پیچیده کند.

خبر خوب این است که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید استرس را از خود دور کنید. برای مراقبت از خود بدون احساس گناه کمی وقت اضافی بگذارید. دانستن گزینه‌های خود برای تسکین استرس و گنجاندن آنها در زندگی می‌تواند کمک کند این روزها کمی هموارتر شده و شما و کودکتان سالم تر باشید.

 • Share:

Leave Your Comment