1. Home
  2. عوارض مصرف چای بعد و قبل از غذا
عوارض مصرف چای بعد و قبل از غذا

عوارض مصرف چای بعد و قبل از غذا

  • 2022-02-21
  • 0 Likes
  • 691 Views
  • 0 Comments

چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است و محبوب‌ترین گونه‌های آن سبز، سیاه و اولانگ هستند که همگی از برگ‌های گیاه Camellia sinensis ساخته شده‌اند. چیزهای کمی به اندازه نوشیدن یک فنجان چای داغ رضایت بخش یا آرامش بخش هستند، اما لازم است بدانید این نوشیدنی علاوه بر این مزایا، عوارضی را نیز به دنبال خواهد داشت.

البته مزایای چای به حس آرامش بخشی که ایجاد می‌کند، ختم نمی‌شود. چای برای قرن‌ها به دلیل خواص درمانی آن در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، تحقیقات مدرن نشان می‌دهد که ترکیبات گیاهی موجود در چای ممکن است در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان، چاقی، دیابت و بیماری قلبی نقش داشته باشد. اگرچه مصرف متوسط ​​چای برای اکثر افراد یک انتخاب بسیار سالم است، اما مصرف بیش از 3 تا 4 فنجان (710-950 میلی لیتر) در روز می‌تواند عوارض جانبی منفی داشته باشد. همچنین عوارض مصرف چای قبل و بعد از غذا نیز ممکن است متفاوت باشند. به عنوان مثال از جمله عوارضی که مصرف چای بعد از غذا به همراه دارد به شرح زیر هستند:

 

 

فراموش نکنید که ب طور کلی مصرف چای در طول روز به میزان زیاد نیز عوارضی را به دنبال خواهد داشت. در اینجا چند عارضه جانبی احتمالی نوشیدن بیش از حد چای وجود دارد که عبارتند از:

کاهش جذب آهن

چای منبعی غنی از دسته‌ای از ترکیبات به نام تانن است. تانن‌ها می‌توانند به آهن موجود در برخی غذاها متصل شوند و آن را برای جذب در دستگاه گوارش غیرقابل دسترس کنند. کمبود آهن یکی از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی در جهان است و اگر سطح آهن پایینی دارید، مصرف بیش از حد چای ممکن است وضعیت شما را تشدید کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تانن‌های چای بیشتر از غذاهای حیوانی مانع جذب آهن از منابع گیاهی می‌شوند. بنابراین، اگر از یک رژیم غذایی گیاهی یا گیاهخواری سخت پیروی می‌کنید، ممکن است بخواهید به میزان چای مصرفی خود توجه بیشتری داشته باشید.

به توضیح، مشاوره پزشکی تلفنی مقدار دقیق تانن در چای بسته به نوع و نحوه تهیه آن می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال، محدود کردن مصرف خود به 3 فنجان یا کمتر (710 میلی‌لیتر) در روز احتمالاً یک محدوده امن برای اکثر افراد است.

اگر آهن پایینی دارید اما همچنان از نوشیدن چای لذت می‌برید، مصرف آن را بین وعده‌های غذایی به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی در نظر بگیرید. انجام این کار باعث می‌شود که کمتر بر توانایی بدن شما برای جذب آهن از غذای شما در وعده‌های غذایی تأثیر بگذارد. بنابراین علاوه بر ایجاد تعادل در مصرف چای، تلاش کنید بلافاصله بعد از میل کرده غذا، چای ننوشید.

افزایش اضطراب، استرس و بی قراری

برگ‌های چای به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین از چای یا هر منبع دیگری ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بیقراری زیادی منجر شود. یک فنجان متوسط ​​(240 میلی لیتر) چای بسته به نوع و روش دم کردن، حدود 11 تا 61 میلی گرم کافئین دارد.

چای سیاه نسبت به انواع سبز و سفید دارای کافئین بیشتری است و هر چه بیشتر چای خود را دم کنید، محتوای کافئین آن بیشتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که دوزهای کافئین کمتر از 200 میلی گرم در روز بعید است که باعث اضطراب قابل توجهی در بیشتر افراد شود. با این حال، برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به اثرات کافئین حساس‌تر هستند و ممکن است نیاز به محدود کردن بیشتر مصرف خود داشته باشند. اگر متوجه شدید که عادت مصرف چای تان باعث می‌شود احساس عصبانیت یا اضطراب کنید، می‌تواند نشانه‌ای از مصرف بیش از حد آن باشد و ممکن است بخواهید به منظور کاهش و مدیریت علائم، مصرف چای خود را بیشتر از قبل کاهش داده و کنترل کنید.

همچنین ممکن است ترجیح دهید چای‌های گیاهی بدون کافئین را انتخاب کنید. چای‌های گیاهی به عنوان چای واقعی در نظر گرفته نمی‌شوند زیرا از گیاه کاملیا سیننسیس مشتق نشده‌اند. در عوض، آنها از انواع مواد بدون کافئین مانند گل‌ها، گیاهان و میوه‌ها ساخته شده‌اند.

خواب بی‌کیفیت

از آنجایی که چای به طور طبیعی حاوی کافئین است، مصرف بیش از حد آن ممکن است چرخه خواب شما را مختل کند. ملاتونین هورمونی است که به مغز شما سیگنال می‌دهد که زمان خواب فرا رسیده است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین ممکن است تولید ملاتونین را مهار کند و در نتیجه خواب ضعیف و بی‌کیفیتی داشته باشد.

خواب ناکافی با مشکلات ذهنی مختلفی از جمله خستگی، اختلال در حافظه و کاهش تمرکز مرتبط است. علاوه بر این، کمبود خواب مزمن با افزایش خطر چاقی و کنترل ضعیف قند خون همراه است. افراد کافئین را با سرعت‌های متفاوتی متابولیزه می‌کنند و پیش‌بینی اینکه دقیقاً چگونه بر الگوهای خواب در همه افراد تأثیر می‌گذارد دشوار است.

برخی از مطالعات مشاوره تلفنی پزشکی رایگان نشان داده‌اند که حتی فقط 200 میلی گرم کافئین مصرف شده 6 ساعت یا بیشتر قبل از خواب می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد، در حالی که مطالعات دیگر هیچ اثر قابل توجهی را مشاهده نکرده‌اند.

اگر علائم مربوط به کیفیت خواب پایین را تجربه می‌کنید و به طور منظم چای کافئین دار می‌نوشید، ممکن است بخواهید میزان مصرفی چای خود در صول روز، قبل و بعد از غذا را کاهش دهید. به خصوص اگر سایر نوشیدنی‌ها یا مکمل‌های حاوی کافئین را نیز مصرف می‌کنید.

حالت تهوع

برخی از ترکیبات موجود در چای ممکن است باعث حالت تهوع شود، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد یا با معده خالی مصرف شود. تانن موجود در برگ چای عامل طعم تلخ و خشک چای است. ماهیت قابض تانن‌ها همچنین می‌تواند بافت گوارشی را تحریک کند و به طور بالقوه منجر به بروز علائم ناراحت کننده مانند حالت تهوع یا درد معده شود.

 

 

مقدار چای مورد نیاز برای داشتن این اثر می‌تواند به طور چشمگیری بسته به فرد متفاوت باشد. افراد حساس تر ممکن است این علائم را پس از نوشیدن 1 تا 2 فنجان (240 تا 480 میلی لیتر) چای تجربه کنند، در حالی که دیگران ممکن است بتوانند بیش از 5 فنجان (1.2 لیتر) را بدون توجه به عوارض جانبی بنوشند. اگر بعد از نوشیدن چای متوجه هر یک از این علائم شدید، ممکن است بدین معنا باشد که زمان آن فرارسیده تا مقدار کل نوشیدنی خود را در هر زمان کاهش دهید.

همچنین می‌توانید کمی شیر اضافه کنید یا همراه چای خود مقداری غذا میل کنید. تانن‌ها می‌توانند به پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های موجود در غذا متصل شوند و در نهایت تحریک گوارشی را به حداقل برساند.

سوزش سردل

کافئین موجود در چای ممکن است باعث سوزش سر دل یا تشدید علائم قبلی رفلاکس اسید شود. تحقیقات تیم کلبه سلامتی نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند اسفنکتری را که مری شما را از معده جدا می‌کند، شل کند و به محتویات اسیدی معده اجازه دهد راحت‌تر وارد مری شوند.

کافئین همچنین ممکن است به افزایش کل تولید اسید معده کمک کند. البته ممکن است نوشیدن چای لزوما باعث دل درد نشود. واکنش افراد نسبت به قرار گرفتن در معرض مواد غذایی مشابه بسیار متفاوت است.

گفته می‌شود، اگر به طور معمول مقادیر زیادی چای مصرف می‌کنید و اغلب دچار سوزش سر دل می‌شوید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که مصرف چای خود را کاهش دهید و ببینید آیا علائم شما بهبود می‌یابد یا خیر.

عوارض بارداری

قرار گرفتن در معرض سطوح بالای کافئین از نوشیدنی‌هایی مانند چای در دوران بارداری ممکن است خطر عوارضی مانند سقط جنین و وزن کم نوزاد هنگام تولد یا سفت شدن شکم در بارداری را افزایش دهد. داده‌های مربوط به خطرات کافئین در دوران بارداری متفاوت است و هنوز مشخص نیست که چقدر بی‌خطر است. با این حال، اکثر تحقیقات نشان می‌دهد که اگر مصرف روزانه کافئین خود را کمتر از 200 تا 300 میلی گرم نگه دارید، خطر عوارض نسبتاً پایین باقی می‌ماند.

با این حال، مشاوره پزشکی رایگان توصیه می‌کند که مصرف چای از میزان 200 میلی گرم تجاوز نکنید. مقدار کل کافئین چای می‌تواند متفاوت باشد اما معمولا بین 20 تا 60 میلی گرم در هر فنجان (240 میلی لیتر) است. بنابراین، برای احتیاط، بهتر است بیش از 3 فنجان (710 میلی لیتر) در روز ننوشید.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای چای معمولی دمنوش‌های گیاهی بدون کافئین بنوشند تا از قرار گرفتن در معرض کافئین در دوران بارداری جلوگیری کنند. با این حال، استفاده از همه چای‌های گیاهی در دوران بارداری بی خطر نیست. به عنوان مثال، دمنوش‌های گیاهی حاوی کوهوش سیاه یا شیرین بیان ممکن است باعث زایمان زودرس شود و باید از مصرف آن اجتناب شود. اگر باردار هستید و نگران مصرف کافئین یا چای گیاهی خود هستید، حتماً از ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود راهنمایی بگیرید.

سردرد

مصرف متناوب کافئین ممکن است به تسکین انواع خاصی از سردرد کمک کند. با این حال، هنگامی که به طور مزمن استفاده می‌شود، اثر معکوس می‌تواند رخ دهد. مصرف روتین کافئین از چای ممکن است به سردردهای مکرر کمک کند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که حداقل 100 میلی گرم کافئین در روز می‌تواند به عود سردرد روزانه کمک کند، اما مقدار دقیق مورد نیاز برای شروع سردرد می‌تواند بر اساس میزان تحمل فرد متفاوت باشد.

چای نسبت به دیگر انواع نوشیدنی‌های کافئین‌دار معروف، مانند نوشابه یا قهوه، کافئین کمتری دارد، اما برخی از انواع آن هنوز می‌توانند تا 60 میلی‌گرم کافئین در هر فنجان (240 میلی‌لیتر) فراهم کنند. اگر سردردهای مکرر دارید و فکر می‌کنید که ممکن است به مصرف چای شما مربوط باشد، سعی کنید این نوشیدنی را برای مدتی از رژیم غذایی خود کم یا حذف کنید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می‌یابد یا خیر.

 

 

سرگیجه

اگرچه احساس سبکی سر یا سرگیجه یک عارضه جانبی کمتر رایج است، اما ممکن است به دلیل نوشیدن بیش از حد کافئین از چای باشد. این علامت معمولاً با دوزهای زیاد کافئین، معمولاً بیشتر از 400-500 میلی گرم یا تقریباً 6-12 فنجان (1.4-2.8 لیتر) چای همراه است. با این حال، ممکن است با دوزهای کمتر در افرادی که به ویژه حساس هستند رخ دهد.

به طور کلی، مصرف این مقدار چای در یک وعده توصیه نمی‌شود. اگر متوجه شدید که اغلب پس از نوشیدن چای احساس سرگیجه می‌کنید، نسخه‌های کم کافئین را انتخاب کنید یا با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا مشاوره تلفنی پزشکی خود مشورت کنید.

وابستگی به کافئین

کافئین یک محرک است که منجر به ایجاد عادت در فرد می‌شود و مصرف منظم چای یا هر منبع دیگری می‌تواند منجر به وابستگی شود. علائم ترک کافئین ممکن است شامل سردرد، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب و خستگی باشد.

سطح قرار گرفتن در معرض میزان مورد نیاز برای ایجاد وابستگی می‌تواند به طور قابل توجهی بسته به فرد متفاوت باشد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند پس از 3 روز مصرف متوالی، با افزایش شدت در طول زمان شروع شود.

عوارض مصرف چای بعد و قبل از غذا؛ جمع‌بندی

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی‌ها در جهان است. این نوشیدنی نه تنها خوشمزه است، بلکه با فواید سلامتی متعددی از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مرتبط است.

اگرچه مصرف متوسط ​​برای اکثر افراد مفید است، اما نوشیدن بیش از حد آن می‌تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند اضطراب، سردرد، مشکلات گوارشی و اختلال در الگوی خواب شود. اکثر افراد می‌توانند روزانه 3 تا 4 فنجان (710 تا 950 میلی لیتر) چای بدون عوارض جانبی بنوشند، اما برخی ممکن است عوارض جانبی را در دوزهای کمتر تجربه کنند.

 

 

بیشتر عوارض جانبی شناخته شده مرتبط با نوشیدن چای مربوط به محتویات کافئین و تانن آن است. برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به این ترکیبات حساس تر هستند. بنابراین، مهم است که توجه داشته باشید که چگونه عادت چای شما ممکن است شخصاً بر شما تأثیر بگذارد.

اگر هر گونه عوارض جانبی را تجربه می‌کنید که فکر می‌کنید می‌تواند با مصرف چای شما مرتبط باشد، سعی کنید به تدریج آن را کاهش دهید تا زمانی که سطح مناسب میزان چای خود را پیدا کنید. اگر مطمئن نیستید که چه مقدار چای باید بنوشید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

  • Share:

Leave Your Comment