1. Home
  2. بارداری و تغییرات هورمونی
بارداری و تغییرات هورمونی

بارداری و تغییرات هورمونی

  • 2022-02-20
  • 0 Likes
  • 692 Views
  • 0 Comments

تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی‌ای که با بارداری رخ می‌دهد منحصربه‌فرد است. زنان باردار افزایش ناگهانی و قابل‌توجه هورمون‌های استروژن و پروژسترون را تجربه می‌کنند. از سوی دیگر، میزان و عملکرد برخی از سایر هورمون‌ها نیز در دوران بارداری تغییر می‌کند. این تغییرات هورمونی تنها بر خلق تاثیر نمی‌گذارند. آن‌ها می‌توانند به رشد جنین کمک کنند و همچنین، تاثیر فیزیکی ورزش و فعالیت بدنی بر بدن را تغییر دهند. در این مقاله با این موضوع آشنا می‌شوید که در بارداری چه هورمون‌هایی تغییر می‌کنند و این امر چه تاثیری بر وضعیت شما می‌گذارد.

HCG

هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)، هورمون کلیدی دوران بارداری است. این هورمون توسط چیزی که درنهایت تبدیل به جفت می‌شود تولید می‌شود. وظیفه اساسی هورمون HCG این است که به بدن شما بگوید یکی زندگی در حال شکل گرفتن در رحم است و بدن باید برای آن لانه ایجاد کند. این هورمون همچنین به تخمدان‌ها می‌گوید که خط تولید ماهانه تخمک‌های بالغ باید قطع شود.

 

 

اگرچه هیچکس مطمئن نیست که چه مسئله‌ای باعث حالت تهوع صبحگاهی می‌شود اما بسیاری از متخصصان بر این باورند که این مسئله به‌احتمال‌زیاد با افزایش HCG ارتباط دارد. مطالعات نشان می‌دهند زنانی که سطح بالاتری از HCG دارند در اغلب موارد، حالت تهوع و استفراغ را بیشتر تجربه می‌کنند. درصورتی‌که این علائم را تجربه می‌کنید می‌توانید برای آگاهی از نحوه مدیریت آن از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

سطح HCG در دوران بارداری

سطح HCG هشت روز پس از تخمک‌گذاری افزایش پیدا می‌کند، در 60 تا 90 روز به اوج خود می‌رسد و سپس به‌تدریج کاهش می‌یابد. این هورمون در بقیه زمان‌های بارداری در سطحی یکسان باقی می‌ماند. سطح HCG در طول 10 هفته اول بارداری، هر دو روز دو برابر می‌شود. HCG در بدن گردش می‌کند و از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود. به همین دلیل، در تست‌های بارداری بدون نسخه ادرار آزمایش می‌شود. غلظت بالای HCG بتا در ادرار نشان می‌دهد که شما درواقع باردار هستید.

پروژسترون

در اوایل بارداری، پروژسترون توسط یک در تخمدان به نام جسم زرد تولید می‌شود. جسم زرد تا حدود 10 هفتگی و زمانی که جفت تولید پروژسترون را به عهده بگیرد، به ساختن این هورمون ادامه می‌دهد. پروژسترون تمام ماهیچه‌های صاف بدن و از همه مهم‌تر ماهیچه دیواره رحم ر شل می‌کند. این هورمون همچنین منجر به شل شدن رگ‌های خونی کل بدن می‌شود.

 

 

چنین تغییراتی باعث ایجاد علائم مختلفی ازجمله کاهش فشارخون پایین‌تر از حد طبیعی، سرگیجه و علائم گوارشی مانند سوزش سر دل، آروغ زدن، رفلاکس، حالت تهوع، استفراغ، گاز معده و یبوست می‌شود. از سوی دیگر، پروژسترون می‌تواند با افزایش رشد مو همراه باشد و به همین دلیل، ممکن است در دوران بارداری متوجه رشد موهای زائد در سینه‌ها و بخش پایین شکم خود شوید.

سطح پروژسترون در دوران بارداری

سطح پروژسترون در سه‌ماهه اول بارداری به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند و سپس به وضعیتی ثابت می‌رسد. در این مسیر، سطح پروژسترون، کارهای بسیار مهمی انجام می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • شل نگه داشتن عضله رحم
  • کمک به سیستم ایمنی بدن برای تحمل DNA خارجی یا جنین

استروژن

استروژن مانند پروژسترون تا زمانی که جفت تولید آن را به عهده بگیرد، توسط جسم زرد تولید می‌شود. این هورمون نقش بسیار مهمی در رشد جنین دارد و باعث رشد اندام‌های متعدد و سایر سیستم‌های بدن جنین می‌شود. نقش استروژن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

این هورمون به تحریک تولید هورمون در غده فوق کلیوی کمک می‌کند، رشد غده فوق کلیوی را تحریک می‌کند و رحم مادر را تقویت می‌کند تا قادر به پاسخگویی به اکسی‌توسین شود. اکسی‌توسین یکی دیگر از هورمون‌های بارداری است که در ادامه با آن آشنا می‌شوید. علاوه بر این، استروژن با بزرگ کردن مجاری شیر، سینه‌ها را برای تولید شیر آماده می‌کند.

سطح استروژن در دوران بارداری

به‌محض اینکه به پایان سه‌ماهه اول دوران بارداری می‌رسید بدن شما از سطوح بالاتری از استروژن در گردش برخوردار است و سپس سطح این هورمون به وضعیت ثابتی می‌رسد. افزایش سطح استروژن می‌تواند منجر به ایجاد رگ‌های عنکبوتی، حالت تهوع، افزایش اشتها و تغییرات پوستی شود.

 

 

اگر چنین مسائلی را تجربه می‌کنید یا در مورد بارداری با نگرانی‌ها یا سوالاتی روبرو هستید می‌توانید با دریافت مشاوره تلفنی پزشکی کلبه سلامتی، سوالات یا نگرانی‌های خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید. بااین‌حال، برخی از زنان به اندازه کافی خوش‌شانس هستند و می‌توانند درخشش و روشنی پوست را در بارداری تجربه کنند. این امر تا حد زیادی ناشی از افزایش سطح استروژن در بارداری ناشی می‌شود.

رلاکسین

متخصصان بر این باورند که رلاکسین مسئول شل کردن رباط‌هایی است که استخوان‌های لگن را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند. رلاکسین همچنین مسئول شل کردن عضلات رحم شناخته می‌شود. این امر بدن شما را برای عبور کودک از کانال تولد آماده می‌کند.

از سوی دیگر، هورمون بارداری سرخرگ‌ها را نیز شل می‌کند که از این طریق سرخرگ‌ها می‌توانند افزایش حجم خون را مدیریت کنند. درنتیجه تغییراتی که در هورمون رلاکسین اتفاق می‌افتد ممکن است احساس کنید که رباط‌های شما ازجمله شانه‌ها، زانوها، باسن و مچ پا شل شده‌اند که این مسئله می‌تواند باعث درد، التهاب و حتی تمایلات ناسنجیده شود. بنابراین، اگر احساس می‌کنید در این زمینه نیاز به کمک و راهنمایی دارید، دریافت مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی می‌تواند برای شما مفید باشد.

سطح رلاکسین در دوران بارداری

همانطور که انتظار می‌رود، زنان باردار در بدن خود 10 برابر بیشتر از حالت طبیعی، هورمون رلاکسین دارند.

اکسی‌توسین

اکسی‌توسین هورمونی است که دهانه رحم را می‌کشد و نوک سینه‌ها را برای تولید شیر تحریک می‌کند.

 

سطح اکسی‌توسین در دوران بارداری

بسیاری از زنان بر این باورند که هورمون اکسی‌توسین هورمونی است که زایمان را تحریک می‌کند. پیتوسین دارویی است که معمولا برای القای زایمان تجویز می‌شود. این دارو، شکل مصنوعی اکسی‌توسین است. در حقیقت، وقتی زایمان شروع می‌شود سطح اکسی‌توسین افزایش پیدا نمی‌کند. در عوض، رحم وقتی بارداری پیشرفت می‌کند و به پایان خود نزدیک می‌شود، رحم به‌شدت به اکسی‌توسین حساس می‌شود و به آن واکنش نشان می‌دهد.

در روزها و هفته‌های قبل از زایمان، بسیاری از زنان سرخوشی خفیفی را تجربه می‌کنند و رفتارهای مرتبط با خانه ازجمله شستشوی دیوارها، غذا پختن و غیره را انجام می‌دهند. این امر ممکن است ناشی از تغییرات مرتبط با هورمون اکسی‌توسین و سایر هورمون‌ها و استروئیدها باشد. در طول زایمان طغیان اکسی‌توسین در سراسر مغز اتفاق می‌افتد.

پس از زایمان وقتی نوزاد خود را در آغوش می‌گیرید، اشتیاق شدید به کودک را تجربه می‌کنید. این امر یک واکنش شیمیایی است که در اثر تحریک بیشتر اکسی‌توسین توسط فرومون‌های کودک اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود پیوند میان شما و فرزندتان تقویت شود. از سوی دیگر، اگر در مورد نحوه تقویت ارتباط خود با فرزندتان با سوالات یا چالش‌هایی روبرو هستید می‌توانید به این منظور از مشاوره روانشناسی رایگان کلبه سلامتی نیز استفاده کنید.

پرولاکتین

پرولاکتین هورمون تولیدکننده شیر است که اثرات آرامش‌بخشی را نیز به همراه دارد. پرولاکتین بافت سینه را برای ترشح شیر و شیر دادن آماده می‌کند.

 

سطح پرولاکتین در دوران بارداری

سطح پرولاکتین در دوران بارداری 10 تا 20 برابر افزایش پیدا می‌کند.

درنهایت، در دوران بارداری برای کمک به رشد جنین، تغییراتی زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد. تغییرات هورمونی ناشی از بارداری می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد و برنامه‌های شما را بیش‌ازحد پیچیده کند. بااین‌حال، آگاهی از این تغییرات و درک آن‌ها به شما کمک می‌کند که آمادگی بیشتری برای تغییر و تحولات داشته باشید و از سوی دیگر، بدانید که چگونه با آن‌ها کنار بیایید. تغییرات هورمونی در بدن شما به‌عنوان یک زن باردار طبیعی است و نشان می‌دهد که بدن شما برای ایجاد شکلی جدید از زندگی آماده می‌شود. بااین‌حال، اگر در مورد این تغییرات نگران هستید یا با سوالات یا ابهاماتی در این مورد روبرو هستید می‌توانید از مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب، به‌راحتی و به‌سرعت با یک پزشک متخصص در مورد شرایط خود صحبت کنید.

  • Share:

Leave Your Comment