1. Home
 2. علت عقب افتادن پریود چیست؟
علت عقب افتادن پریود چیست؟

علت عقب افتادن پریود چیست؟

 • 2021-11-15
 • 0 Likes
 • 846 Views
 • 0 Comments

بارداری تا حد زیادی شایع ترین علت عقب افتادن قاعدگی است، اما برخی عوامل پزشکی و شیوه زندگی دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. کاهش وزن شدید، بی نظمی‌های هورمونی و یائسگی از جمله شایع ترین دلایل در صورت عدم بارداری هستند.

شما ممکن است یک یا دو ماه دوره پریود خود را از دست بدهید، یا ممکن است آمنوره کامل را تجربه کنید، یعنی سه ماه یا بیشتر به صورت متوالی پریود نشوید. این مطلب 10 دلیل رایج که ممکن است پریود شما را به تاخیر بی‌اندازد را بررسی می‌کند.

چرخه دوره قاعدگی

نگران دیر پریود شدن هستید، اما می‌دانید باردار نیستید؟ پریودهای از دست رفته یا دیررس به دلایل زیادی غیر از بارداری اتفاق می‌افتند. علل شایع می‌تواند از عدم تعادل هورمونی تا شرایط پزشکی جدی متغیر باشد.

همچنین دو بار در زندگی یک زن وجود دارد که نامنظم بودن قاعدگی او کاملاً طبیعی است: زمانی که برای اولین بار قاعدگی شروع می‌شود و زمانی که یائسگی آغاز می‌شود. همانطور که بدن شما در مرحله گذار قرار می‌گیرد، چرخه طبیعی قاعدگی شما می‌تواند نامنظم شود.

 

اکثر زنانی که به یائسگی نرسیده‌اند معمولا هر 28 روز یکبار پریود می‌شوند. با این حال، یک چرخه قاعدگی سالم می‌تواند از هر 21 تا 35 روز متغیر باشد. اگر قاعدگی شما در این محدوده‌ها قرار نمی‌گیرد، ممکن است به یکی از دلایل زیر مرتبط باشد.

فشار و استرس

استرس می‌تواند هورمون‌های شما را از بین ببرد، روال روزانه‌تان را تغییر دهد و حتی بر بخشی از مغز که مسئول تنظیم پریود است، یعنی هیپوتالاموس، تأثیر بگذارد. با گذشت زمان، استرس می‌تواند منجر به بروز بیماری یا افزایش یا کاهش ناگهانی وزن شود که همه اینها می‌تواند بر چرخه شما تأثیر بگذارد.

اگر فکر می‌کنید استرس ممکن است پریود شما را از بین ببرد، تکنیک‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید. اختصاص دادن زمان بیشتر برای ورزش کردن و پرداختن به رژیم غذایی خود ممکن است به شما کمک کند تا به مسیر درست برگردید.

ورزش شدید

ورزش شدید می‌تواند باعث بروز تغییراتی در هورمون‌های هیپوفیز و هورمون‌های تیروئید شود که می‌تواند بر تخمک‌گذاری و قاعدگی تأثیر بگذارد. ورزش کردن به مدت یک یا دو ساعت در روز نباید بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. ورزش کردن برای ساعت‌های متوالی و طولانی مدت در طول هفته (هر روز) منجر به ایجاد این تغییرات هورمونی می‌شود.

اگر قصد دارید تا این حد ورزش کنید، ممکن است لازم باشد با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی پزشکی ورزشی کلبه سلامتی مشورت کنید. وظیفه آنها این است که به بدن شما کمک کنند تا تمام نیازهای فیزیکی را که شما به آن وارد می‌کنید، پشتیبانی کند. برای مشاوره پزشکی تلفنی کلیک کنید. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بهینه سازی رژیم غذایی خود با غذاهای مغذی که انرژی شما را افزایش می‌دهد
 • آموزش تکنیک‌های کششی برای کاهش استرس فیزیکی
 • انجام آزمایش خون برای بررسی کمبود آهن یا ویتامین، عدم تعادل هورمونی، کم آبی بدن و موارد دیگر

بیماری

شرایط مزمنی که می‌توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • بیماری تیرویید
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • تومورهای هیپوفیز (که ممکن است سرطانی یا غیر سرطانی باشند)
 • بیماری‌های غده فوق کلیوی
 • کیست‌های تخمدان
 • اختلال عملکرد کبد

دیابت

شرایط خاصی که در بدو تولد وجود دارند، مانند سندرم ترنر و عدم حساسیت به آندروژن، معمولاً باعث مشکلات قاعدگی و باروری می‌شوند. این شرایط مادرزادی اغلب با آمنوره همراه است.

بیماری‌های حاد مانند ذات الریه، حمله قلبی، نارسایی کلیه یا مننژیت می‌توانند منجر به کاهش وزن سریع، کمبود تغذیه یا اختلال در عملکرد هورمون شوند. این شرایط همچنین می‌تواند منجر به از دست رفتن قاعدگی شود.

بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات می‌توانند تا زمانی که درمان نشده‌اند، در چرخه قاعدگی شما اختلال ایجاد کنند. هنگامی که بیماری زمینه‌ای برطرف شد، ممکن است چند ماه طول بکشد تا دوباره پریود شما به حالت منظم و اولیه برگردد.

 

تغییر در برنامه

تغییر برنامه می‌تواند ساعت بدن شما را از بین ببرد. اگر مرتباً شیفت‌های کاری را از روز به شب تغییر می‌دهید، یا اگر برنامه شما به طور کلی به گونه‌ای اس که دائما تغییر می‌کند و لازم است در ساعت‌ها مختلف از طول روز را مشغول انجام کار و یا فعالیت‌های خاص باشید، قاعدگی شما می‌تواند نسبتاً غیرقابل پیش‌بینی باشد.

تغییر در برنامه شما نباید باعث شود که شما به طور کامل پریود خود را از دست بدهید، اما می‌تواند باعث شود پریود شما زودتر یا دیرتر از زمان مورد انتظار شروع شود. در صورت تجربه جت لگ، قاعدگی شما نیز می‌تواند چند روز تغییر کند.

داروها

برخی از داروها، مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای تیروئید، داروهای ضد تشنج و برخی از داروهای شیمی درمانی، ممکن است باعث از دست رفتن یا تاخیر در پریود شوند.

داروهای ضد بارداری هورمونی مانند دپوپورووا، مینی پیل فقط دارای پروژسترون، Mirena IUD و Nexplanon نیز می‌توانند بر چرخه پریودی شما تأثیر بگذارند.

انواع مختلف داروهای ضد بارداری می‌توانند به روش‌های مختلف چرخه قاعدگی شما را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از داروهای ضد بارداری با پریودهای سنگین، برخی با پریودهای سبک و برخی با آمنوره همراه هستند.

تغییرات وزن

اضافه وزن، کمبود وزن یا تجربه تغییرات شدید در وزن همگی بر پریودی شما تأثیر می‌گذارند. چاقی بر تنظیم استروژن و پروژسترون تأثیر می‌گذارد و حتی ممکن است منجر به بروز مشکلات مربوط به باروری شود. شاخص توده بدنی بسیار بالا (BMI) با پریود نشدن همراه است و کاهش وزن نیز می‌تواند به تنظیم چرخه قاعدگی برای زنان چاق کمک کند.

کمبود وزن شدید با چرخه‌های منظم قاعدگی نیز تداخل دارد. وقتی بدن فاقد چربی و سایر مواد مغذی باشد، نمی‌تواند هورمون‌ها را آنطور که باید تولید کند. زنانی که بی اشتهایی دارند (دریافت کالری بسیار کم) یا با ورزش بسیار بیشتر از آنچه مصرف می‌کنند، کالری می‌سوزانند ممکن است دچار آمنوره شوند. به طور معمول در این حالت، افزایش وزن به بازگشت قاعدگی شما کمک می‌کند.

تغییرات سریع وزن به دلیل بیماری، دارو یا تغییرات رژیم غذایی ممکن است در تولید یا ترشح هورمون اختلال ایجاد کند. به نوبه خود، این ممکن است باعث شود که شما یک دوره یا بیشتر از پریودی خود را از دست بدهید.

شروع تازه دوره‌های پریودی

چرخه قاعدگی طبیعی در زنان سالم بین 21 تا 35 روز طول می‌کشد، اما اغلب این امکان نیز وجد دارد که در افراد ختلف متفاوت باشد. این امر به ویژه در مورد زنان جوانی که به تازگی شروع به پریود شدن کرده‌اند، یا برای زنانی که چندین سال است پریود نشده‌اند و دوباره شروع می‌شوند صادق است.

زن جوانی که فقط چند سیکل داشته است، ممکن است ماه‌ها بدون سیکل دیگر بگذرد تا زمانی که یک الگوی منظم شروع شود و زنانی که به دلیل استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری، درمان هورمونی یا بیماری، پریود نشده‌اند، ممکن است بلافاصله دوره‌های منظم و ماهانه را از سر نگیرند.

 

 

قبل از یائسگی و یائسگی

پیش یائسگی دوره انتقال بین سن باروری به سن غیر باروری است. قاعدگی‌های شما ممکن است در این مدت سبک‌تر، سنگین‌تر، مکررتر یا کمتر باشد. در بیشتر موارد، آنها فقط با آنچه شما عادت کرده‌اید متفاوت خواهند بود.

یائسگی زمانی است که شما به نقطه‌ای از زندگی خود رسیده‌اید که دیگر تخمک گذاری یا قاعدگی را تجربه نخواهید کرد. میانگین سن یائسگی 51 سال است. اگر نگرانی دارید و یا سوالاتی ذهن شما را به خود درگیر کرده است، می‌توانید با مشاوره پزشکی رایگان تیم ما تماس گرفته و نگرانی‌های خود را برطرف کنید.

شیر دادن

ممکن است در هنگام شیردهی پریودهای سبک، پریودهای نادر یا آمنوره داشته باشید. به خصوص اگر شیردهی تمام یا نیمی از کالری کودک شما را تامین کند.

بسیاری از زنان بر این باورند که شیردهی نوعی پیشگیری از بارداری است، اما اینطور نیست. حتی اگر در دوران شیردهی پریود نمی‌شوید، ممکن است باردار شوید. اگر برای فرزند دیگری آماده نیستید، همچنان باید از یک ضد بارداری استفاده کنید.

حاملگی خارج رحمی

اگر فکر می‌کنید به دلیل داشتن IUD نمی‌توانید باردار شوید، لازم است بدانید که احتمال کمی وجود دارد که پریود عقب افتاده شما نشانه حاملگی خارج از رحم باشد.

حاملگی خارج از رحم گاهی اوقات ممکن است به دلیل شکل IUD اتفاق بیفتد و ممکن است در تست بارداری نیز جواب مثبت نگیرید. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی کلبه سلامتی می‌تواند آن را با معاینه لگن یا سونوگرافی بررسی کند.

علائم حاملگی خارج از رحم شامل گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم، درد شانه، ضعف یا سرگیجه، حالت تهوع و حساسیت پستان است. برخی از زنان پریود نشدند، در حالی که برخی دیگر خونریزی واژینال یا لکه بینی دارند. علاوه بر استفاده از IUD، عوامل دیگری که با حاملگی خارج رحمی مرتبط هستند عبارتند از:

 • اندومتریوز
 • بیماری التهابی لگن
 • قرص‌های ضد بارداری فقط پروژسترون
 • سابقه عفونت مقاربتی
 • سابقه ناباروری
 • لقاح آزمایشگاهی
 • نقص مادرزادی لوله‌های فالوپ
 • اسکار لوله فالوپ، احتمالاً به دلیل جراحی لگن یا پارگی آپاندیس

حاملگی خارج از رحم یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر قاعدگی خود را از دست دادید و فکر می‌کنید ممکن است در معرض خطر باشید، فوراً به مشاوره پزشکی مراجعه کنید.

چه زمانی با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی کلبه سلامتی تماس بگیریم؟

از دست دادن پریود هر چند وقت یکبار معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، اگر بیش از یک دوره از دست دادید، یا اینکه پریود شما با علائم جدید یا غیرعادی همراه بود، باید به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی کلبه سلامتی مراجعه کنید. اگر یکی از موارد زیر را نیز تجربه کردید، فوراً با ما تماس بگیرید و یا به پزشک مراجعه کنید:

 

 • سردردهای جدید یا بدتر شده
 • بینایی تغییر می‌کند
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تب‌ها
 • ریزش مو
 • ترشحات سینه یا تولید شیر
 • رشد موهای زائد

علت عقب افتادن پریود؛ جمع‌بندی

دلایل زیادی برای دیر پریود شدن وجود دارد و در حالی که بیشتر آنها دلیلی برای هشدار نیستند، اگر بیش از یک دوره را به طور کامل از دست داده‌اید، نیاز به ارزیابی و درمان دارید.

نحوه درمان پریودهای عقب افتاده بستگی به این دارد که چرا پریود نمی‌شوید. این درمان می‌تواند شامل تغییرات سبک زندگی، مانند رژیم غذایی یا کاهش استرس باشد، یا ممکن است شامل درمان جایگزینی هورمون باشد. برای شناخت و اطلاع از مشکل احتمالی خود با مشاوره تلفنی رایگان کلبه سلامتی تماس بگیرید.

 • Share:

Leave Your Comment