پیشرفته
جستجو
 1. خانه
 2. مشاوره پزشکی
 3. مشاوره جنسی

مشاوره جنسی

نتیجه ای یافت نشد.

مشاوره جنسی یک نوع روان درمانی تخصصی است (یک اصطلاح عمومی برای درمان مشکلات روانی با صحبت با یک متخصص بهداشت روانی). از طریق مشاوره جنسی، می‌توانید نگرانی‌های مربوط به عملکرد جنسی، احساسات و صمیمیت جنسی را در درمان فردی یا زوجین یا خانواده درمانی برطرف کنید. مشاوره جنسی می‌تواند برای افراد در هر سن، جنس و گرایش جنسی موثر باشد.

لازم است بدانید، مشاوره جنسی معمولاً توسط روانشناسان مجاز، مددکاران اجتماعی، پزشکان یا درمانگران دارای مجوز ارائه می‌شود که آموزش‌های پیشرفته‌ای را در زمینه مسائل مربوط به سلامت جنسی و روابط داشته‌اند. درمانگران جنسی دارای مجوز دارای مدرک فارغ التحصیلی هستند و می‌توانند صلاحیت خود را در رابطه با مشاوره جنسی با اعتبار بخشیدن به انجمن مدرسین، مشاوران و درمانگران نشان دهند.

درمانگران جنسی با مراجعه کنندگان، در مطب یا به صورت آنلاین ارتباط بر قرار می‌کنند. طول مشاوره جنسی معمولاً کوتاه مدت است و تعداد جلسات محدودی دارد. با این حال، نوع برنامه‌های درمانی بستگی به نگرانی‌ها و مسائل روانشناسی جنسی مردان و زنان، اهداف مختلفی دارد.

چرا مشاوره جنسی انجام می‌شود؟

مشاره جنسی می‌تواند به شما در حل مسائل مختلف جنسی کمک کند، از نگرانی در مورد عملکرد جنسی گرفته تا مشکلات در رابطه جنسی. از طریق مشاوره جنسی، ممکن است بر موضوعاتی مانند موارد زیر تمرکز کنید:

 • نگرانی در مورد میل جنسی یا برانگیختگی
 • نگرانی در مورد علایق جنسی یا گرایش جنسی
 • رفتار جنسی تکانشی یا اجباری
 • نگرانی‌های مربوط به عملکرد نعوظ
 • زود انزالی (انزال زودرس)
 • مشکل در برانگیختگی جنسی
 • مشکل رسیدن به ارگاسم (آنورگاسمی)
 • مقاربت دردناک (دیسپارونیا)
 • مسائل مربوط به ناتوانی یا بیماری مزمن است
 • نگرانی در مورد تجربیات جنسی ناخواسته در گذشته

چگونه برای جلسه مشاوره جنسی آماده شوید؟

می‌توانید از ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه خود بخواهید که شما را به یک درمانگر جنسی ارجاع دهد، یا ممکن است از یک بیمارستان محلی یا مرکز پزشکی بررسی کنید که آیا آنها یک کلینیک مربوط به مشاوره و مسائل جنسی سراغ دارند یا خیر. دوستان و آشنایان نیز ممکن است بتوانند به شما کمک کنند.

به عنوان یک گزینه دیگر، می‌توانید با یک سازمان حرفه‌ای نیز تماس بگیرید. یا به وب سایت‌های مراکز حرفه‌ای روانشناسان، مددکاران اجتماعی بالینی دارای مجوز و روان پزشکان مراجعه کنید تا یک مشاوره جنسی با مجوز و واجد شرایط جنسی درمانی را بیابید. قبل از برنامه ریزی جلسات با یک درمانگر جنسی، در نظر بگیرید که آیا درمانگر برای شما مناسب است یا خیر. ممکن است سوالاتی مانند موارد زیر بپرسید.

 • تحصیلات و تجربه: سابقه تحصیلی و تربیتی شما چیست؟ آیا از دولت مجوز گرفته‌اید؟ آیا توسط مراکز معتبر و روز دنیا اعتبار و مجوز خود را کسب کرده‌اید؟ تجربه شما در مورد نوع مسائل جنسی من چیست؟
 • دفتر شما کجاست؟ ساعات کاری شما به چه صورت است؟
 • طرح درمان: مدت زمان هر جلسه چقدر است؟ چند وقت یکبار جلسات برنامه ریزی می‌شود؟ چه مدت ممکن است انتظار داشته باشم که درمان ادامه یابد؟ برخورد شما در مورد جلسات لغو شده چیست؟
 • حق الزحمه و بیمه: هزینه هر جلسه چقدر است؟ آیا خدمات شما تحت پوشش بیمه، بیمه درمانی من است؟ آیا باید پیشاپیش هزینه کامل را پرداخت کنم؟

قبل از قرار ملاقات با مشاوره جنسی

با تهیه فهرستی از موارد زیر برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

 • جزئیات مشکل خود، از جمله زمان شروع آن، اینکه آیا همیشه وجود دارد یا گاهی آن را تجربه می‌کنید، متخصصانی که دیده‌اید، و درمان‌هایی که امتحان کرده‌اید به همراه نتایج آنها
 • اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله شرایط پزشکی شما و هرگونه استرس عمده یا تغییرات اخیر در زندگی
 • همه داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها، سایر مکمل‌ها یا داروهای گیاهی و دوز آنها
 • سوالاتی که باید از درمانگر خود در مورد نگرانی‌های جنسی خود بپرسید

چیزی که می‌توانید از مشاوره جنسی انتظار داشته باشید

شما به احتمال زیاد با توصیف نگرانی‌های جنسی خاص خود، مشاوره جنسی را آغاز خواهید کرد. مسائل جنسی می‌تواند پیچیده باشد و درمانگر شما می‌خواهد ایده روشن و واضحی از همه عوامل دخیل بدست آورد. این به طور معمول شامل یک ارزیابی عمیق اولیه از سابقه شما و ارائه نگرانی‌های جنسی یا رابطه است. هنگامی که درمانگر جنسی شما موقعیت را درک کرد، شما و درمانگر خود در مورد راه‌ حل‌های نگرانی‌های خود و بهبود ارتباط و صمیمیت خود بحث خواهید کرد.

صحبت در مورد رابطه جنسی و صمیمیت ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد یا باعث اضطراب شما شود، اما درمانگران جنسی آموزش دیده‌اند تا به شما نکاتی را گوشزد کنند که احساس راحتی با درمانگر خود داشته باشید. آنها همچنین در شناسایی و کشف نگرانی‌های جنسی مهارت دارند.

اگر در رابطه هستید، معمولاً مفید است که شریک جنسی خود را نیز در جلسات با درمانگر جنسی خود شرکت دهید. به احتمال زیاد یک سری تمرینات تکلیفی به شما و شریک زندگی شما اختصاص داده می‌شود، مانند:

 • تمرینات ارتباطی با شریک خود
 • کاهش اضطراب و تمرکز بر آنچه در هنگام برخورد صمیمی احساس می‌کنید، به عنوان مثال، تکنیک‌های ذهن آگاهی
 • خواندن یا تماشای فیلم‌های آموزشی در مورد سلامت جنسی
 • تغییر شیوه تعامل با شریک خود از نظر جنسی و غیر جنسی

مشاوره جنسی معمولاً کوتاه مدت است. برخی از نگرانی‌ها را می‌توان به سرعت، تنها در چند بازدید، برطرف کرد. به طور معمول، چندین جلسه مشاوره مورد نیاز و گاهی کافی است.

با پیشرفت جنسیت درمانی، می‌توانید از تجربیات خانگی خود برای شناسایی و اصلاح موضوعاتی که می‌خواهید روی آنها کار کنید، استفاده کنید. به یاد داشته باشید، مربیگری یا مشاوره جنسی که شامل تماس فیزیکی شود، بخشی از درمان جنسی رایج نیست و خلاف اخلاق متخصصان دارای مجوز بهداشت روان است.

به خاطر داشته باشید که نگرانی در مورد رابطه جنسی و صمیمیت اغلب با سایر مسائل زمینه‌ای مانند استرس، اضطراب یا افسردگی مرتبط است. در موارد دیگر، عملکرد جنسی تحت تأثیر بیماری‌های مزمن، عوارض جانبی داروها، جراحی یا افزایش سن قرار می‌گیرد.

بسته به نگرانی‌ها و سلامت جسمانی شما، تنها مراجعه به یک متخصص جنسی کافی است. گاهی ممکن است متخصص جنسی شما بخشی از تیمی باشد که شامل ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه شما و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است. برای برخی از نگرانی‌های جنسی، دارو ممکن است مفید باشد. ارزیابی کامل پزشکی می‌تواند به تعیین ماهیت مشکل شما و گزینه‌های درمانی مناسب کمک کند.

مشاوره جنسی؛ جمع‌بندی

از طریق مشاوره جنسی، می‌توانید یاد بگیرید که نگرانی‌های خود را به وضوح بیان کنید، نیازهای جنسی خود را بهتر بشناسید و نیازهای جنسی شریک زندگی خود را نیز بهتر درک کنید.

به یاد داشته باشید، رابطه جنسی موثر نیاز به اعتماد و ارتباط خوب با درمانگر و مشاوره شما دارد. اگر احساس راحتی نمی‌کنید یا به درمانگر جنسی خود اعتماد ندارید، در مورد این نگرانی‌ها در سایر جلسه‌های درمانی صحبت کنید یا درمانگر دیگری را پیدا کنید که با او احساس راحتی بیشتری می‌کنید.