1. خانه
  2. مشاوره پزشکی
  3. مشاوره دهان و دندان

مشاوره دهان و دندان

نتیجه ای یافت نشد.

مشاوره دهان و دندان چیست؟

درمانگران یا مشاوره بهداشت دهان و دندان (OHTs) پزشکان دندانپزشکی هستند که در درمان دندانپزشکی و بهداشت دندان دارای صلاحیت دوگانه هستند. آنها طیف وسیعی از مراقبت‌های دندانپزشکی را برای افراد در هر سنی ارائه می‌دهند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند مراقبت‌های دندانپزشکی عالی را در دستان واجد شرایط یک درمانگر و مشاوره دهان و دندان تجربه کنند.

وظایف مشاوره دهان و دندان شامل معاینه، درمان معمول دندانپزشکی و کارهای پیشگیرانه است. این امور و کارهای پیشگیرانه شامل گرفتن اشعه ایکس، پر کردن، سیلانت‌های شکافی و کشیدن دندان‌های شیری است. آنها همچنین می‌توانند سلامت لثه را در بیماران در هر سنی از جمله افرادی که از بیماری لثه رنج می‌برند، تثبیت و حفظ کنند. مشاوره دهان و دندان نقش مهمی در ارتقاء سلامت دهان و دندان دارد. آنها از طریق آموزش و اقدامات درمانی به منظور بهبود سلامت دهان و دندان در بیماران تلاش می‌کنند. OHT ها آگاهی، پیشگیری و هرجا که لازم باشد، یک سیستم مداخله اولیه برای بیماری‌های دهان ایجاد می‌کنند.

جالب است بدانید، دستورالعمل‌های سختگیرانه‌ای برای OHT ها به منظور حفظ ثبت نام خود در انجمن دندانپزشکی استرالیا یا سایر کشورها وجود دارد. این شامل مشارکت در یادگیری نظری و عملی سالانه می‌شود. توسعه مداوم حرفه‌ای تضمین می‌کند که مشاوره دهان و دندان با پیشرفت‌های دندانپزشکی به روز هستند. این بروز بودن شامل مهارت‌های بالینی، مطالب و نظریه‌های جدید برای ارائه به روز و مراقبت‌های استثنایی دندانپزشکی برای کل جامعه است.

مشاوره دهان و دندان می‌تواند مراقبت کامل را برای کودکان و نوجوانان ارائه دهد. در صورت لزوم، آنها می‌توانند موارد خاصی را به دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندانپزشکی نیز ارجاع دهند. این امر همیشه مراقبت بهینه را تضمین می‌کند. برای بزرگسالان، دندانپزشک و OHT در خدمات و مراقبت‌هایی که ارائه می‌دهند مکمل یکدیگر هستند. در حالی که دندانپزشک شما بر تشخیص و تکمیل برنامه‌های معمول یا پیچیده درمان متمرکز است، درمانگر بهداشت دهان و دندان شما در تثبیت و حفظ سلامت دهان و دندان کمک خواهد کرد.

دندانپزشک، درمانگر و مشاوره دهان و دندان چگونه با هم کار می‌کنند؟

انجام یک معاینه معمول و قرار ملاقات به طور معمول و همچنین به منظور بالا بردن کیفیت با 2 فرد متخصص انجام می‌شود. دندانپزشک و درمانگر سلامت دهان و دندان با هم همکاری می‌کنند تا از قرار ملاقات مراقبت از دندان کاملا اطمینان حاصل شود. دندانپزشک اشعه ایکس و عکس‌های گرفته شده توسط درمانگر سلامت دهان را بررسی می‌کند. سپس همه دندان‌ها و بافت‌های نرم اطراف را بررسی می‌کنند. درمانگر بهداشت دهان و دندان مدت زمان طولانی را با هر بیمار سپری می‌کند و یک تجربه شخصی ایجاد می‌کند و به آموزش روتین مراقبت از دهان و دندان می‌پردازد. آنها التهاب لثه و سایر بیماری‌های دهان را بررسی می‌کنند. پس از اتمام باید از یک تمیز کننده مهم بهداشتی استفاده کنند. بدین خاطر مشاوره دهان و دندان آنها یک مرحله درمانی با فلوراید را انجام می‌دهند، برای جلسات بعدی راه‌های نگهداری و برنامه‌هایی که باید انجام شوند را برنامه ریزی و بحث می‌کنند.

چرا باید به درمانگر سلامت و مشاوره دهان مراجعه کرد؟

آنها هم بزرگسالان و هم کودکان را درمان می‌کنند

آنها آموزش و ارتقاء بهداشت دهان و دندان را در اولویت قرار می‌دهند

آنها بیماری را در دندان‌ها و لثه‌ها تشخیص، تثبیت و حفظ می‌کنند

آنها روش‌های پیشگیرانه و درمانی را برای کنترل بیماری‌های دهان توصیه می‌کنند

آنها مشاوره رژیم غذایی انجام می‌دهند

آنها بر سلامت دهان و دندان و ملاقات‌های پزشکی مربوط به تعمیر و نگهداری دندان تأکید می‌کنند و انجام می‌دهند

بیماری دندان و لثه می‌تواند ناراحت کننده و گران قیمت باشد و وقفه‌ای ناخواسته در زندگی روزمره ایجاد کند، یا حتی بدتر. بدین صورت که در موقعیتی مهم و تعطیلات مشکلی از این قبیل به وجود بیایید. پیشگیری کلید جلوگیری از نگرانی‌های مربوط به سلامت دهان و دندان است. توانایی پیشگیری از چنین بیماری‌هایی به دانش شما در مورد سلامت دندان و دسترسی به قرارهای معمول دندان پزشکی و مشاوره دهان و دندان بستگی دارد. درمانگران بهداشت دهان و دندان دارای مهارت‌هایی هستند که به شما در دستیابی به بهترین سلامت دندان ممکن کمک می‌کنند.

پرسش و پاسخ آنلاین دندانپزشکی و مشاوره دهان و دندان

  • از چه نوع مسواک و خمیر دندان استفاده کنم؟

مسواک‌هایی که دارای موهای نرم هستند را خریداری کنید. مسواک با موهای متوسط ​​و سفت می‌توانند به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب برسانند. از نوع نرم مسواک، به مدت 2 دقیقه، دو بار در روز استفاده کنید. مسواک‌های برقی و دستی به خوبی دندان‌ها را تمیز می‌کنند. برس‌های دستی با ارتفاع موهای مختلط یا موهای زاویه دار بهتر از مسواک‌هایی با تمام موهای صاف تمیز می‌شوند. اگر در استفاده از دستان خود مشکل دارید، مسواک‌های برقی ممکن است راحت‌تر باشند.

هر 3-4 ماه یکبار توجه کنید که مسواک خود را عوض کنید. اگر موها خم یا بیرون زده به نظر می‌رسند، آن را زودتر از تایم اشاره شده تعویض کنید. موهای خم شده و بیرون زده نیز به خوبی دهان و دندان را تمیز نمی‌کنند. (آنها همچنین نشانه این هستند که ممکن است بیش از حد مسواک بزنید.)

اکثر خمیردندان‌ها رشد باکتری‌ها و اسیدهای ناشی از غذا و نوشیدنی‌ها را پاک می‌کنند. خمیرهای دندان با انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) Seal of Acceptance همیشه دارای فلوراید هستند که باعث تقویت و محافظت از دندان‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید یک خمیر دندان بدون فلوراید داشته باشید، در فروشگاه ها خمیردندان‌ها و پودرهای ساخته شده با مواد طبیعی که آزمایش و تأیید ADA ندارند را تهیه کنید. اگر غذاها یا نوشیدنی‌های سرد یا گرم دهان ودندان شما را ملتهب می‌کند، یک خمیر دندان برای دندان‌های حساس انتخاب کنید و به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

  • چرا لثه‌هایم خونریزی می‌کنند؟

وقتی لثه‌ها تحریک و ملتهب می‌شوند، خونریزی می‌کنند که این امر تا حدودی طبیعی تلقی نمی‌شود. این به دلیل باقی ماندن پلاک (یک قسمت نرم از باکتری‌ها) روی دندان‌ها است که باعث التهاب به نام ژنژیویت می‌شود و در صورت عدم رسیدگی می‌تواند به بیماری لثه تبدیل شود. با گذشت زمان، اگر با مسواک زدن روزانه و تمیز کردن بین دندان‌ها پاک نشود، پلاک می‌تواند به یک رسوب سخت به نام جرم تبدیل شود که برای برداشتن آن نیاز به جرم گیری حرفه‌ای توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت شما دارد.

مهم است که حتی اگر لثه‌های شما خونریزی می‌کنند، همچنان مسواک زدن را ادامه دهید تا دهان تمیز بماند. در غیر این صورت تجمع باکتری‌ها در دهان باعث تشدید التهاب لثه می‌شود. پس از چند روز تمیز کردن کامل، خونریزی لثه‌ها باید متوقف شود. اگر این اتفاق نیفتاد، باید از تیم دندانپزشک و مشاوره دهان و دندان خود کمک بگیرید زیرا ممکن است به نظافت حرفه‌ای نیاز داشته باشید.

در صورت انجام صحیح مراقبت از دهان، باید از خونریزی لثه جلوگیری کند. ما همیشه پیشنهاد می‌کنیم که معاینات منظمی را نزد دندانپزشک خود انجام دهید. این می‌تواند به تشخیص و درمان هر چیز غیر معمولی در دهان شما کمک کند، بنابراین مراقبت‌ها و توصیه‌های صحیح را دریافت کنید.

ممکن است مجبور شوید از مسواک نرم تری استفاده کنید در حالی که لثه ملتهب است تا سالم تر شود. همچنین تمیز کردن روزانه بین دندان‌ها با استفاده از مسواک یا نخ دندان ضروری است. سیگار کشیدن می‌تواند مشکل لثه را ایجاد کند زیرا جریان خون را به دهان محدود می‌کند. اگر به تازگی سیگار را ترک کرده‌اید، این امر باعث می‌شود لثه‌ها گردش خون بهتری داشته باشند و بنابراین شروع به خونریزی می‌کنند.

  • چرا دهانم خشک می‌شود؟

خشکی دهان می‌تواند علامت بسیاری از مشکلات مختلف باشد و ممکن است با افزایش سن رخ دهد. اغلب این عارضه جانبی دارو به ویژه قرص‌های قلب، فشار خون و افسردگی است. اگر دهان شما خشک است، این می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و خوردن برخی غذاها را بسیار دشوار کند. بسیاری از داروهای تجویزی می‌توانند باعث خشکی دهان شوند، اگر از داروهای معمولی تجویز شده توسط پزشک خود استفاده می‌کنید، ممکن است ارزش بحث در مورد این علائم را داشته باشد تا ببینید آیا جایگزینی وجود دارد که عوارض جانبی مشابهی ندارد.

اگر فکر می‌کنید از خشکی دهان رنج می‌برید، باید در این مورد با تیم دندانپزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است یکی از محصولات متعددی را که بدون نسخه در دسترس هستند برای کاهش این مشکل توصیه کنند.