1. Home
 2. چقدر آب در روز بنوشیم ؟
چقدر آب در روز بنوشیم ؟

چقدر آب در روز بنوشیم ؟

 • 2022-01-09
 • 0 Likes
 • 863 Views
 • 0 Comments

60 درصد بدن از آب تشکیل شده است. از سوی دیگر، بدن در طول روز به‌طور مداوم آب از دست می‌دهد و این امر بیشتر از طریق ادرار کردن و تعریق اتفاق می‌افتد. بااین‌حال، از دست دادن آب از طریق برخی از عملکردهای منظم بدن ازجمله تنفس نیز رخ می‌دهد. بنابراین، برای اینکه از کم‌آبی بدن خود پیشگیری کنید مهم است که هر روز از طریق مصرف نوشیدنی‌ها و غذاها، آب دریافت کنید. در مورد اینکه روزانه چقدر باید آب نوشید، نظرات مختلفی وجود دارد.

متخصصان معمولا توصیه می‌کنند که روزانه هشت لیوان آب در روز که معادل دو لیتر آب در روز است نوشیده شود. بااین‌حال، برخی دیگر از متخصصان مطرح می‌کنند که باید در طول روز و حتی زمانی که تشنه نیستید به‌صورت مداوم آب بنوشید. مانند بسیاری از موضوعات دیگر، این موضوع نیز به شرایط هر فرد بستگی دارد. عوامل زیادی ازجمله عوامل داخلی و خارجی درنهایت می‌توانند بر میزان آب موردنیاز بدن شما تاثیر بگذارند. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که بر اساس نیاز بدنتان، روزانه چقدر آب باید بنوشید. بنابراین، در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

به چقدر آب نیاز دارید؟

میزان آب موردنیاز بدن به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و در هر فرد متفاوت است. توصیه کلی آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات‌متحده آمریکا در این مورد برای بزرگسالان به‌صورت زیر است:

 • 5/11 فنجان (7/2 لیتر) در روز برای زنان
 • 5/15 فنجان (7/3 لیتر) در روز برای مردان

این شامل مایعاتی مثل آب، چای، آبمیوه و آب ناشی از غذا می‌شود. به‌طور میانگین، شما 20 درصد از آب بدن را از غذایی که می‌خورید دریافت می‌کنید. از سوی دیگر، ممکن است شما بیش از سایرین به نوشیدن آب نیاز داشته باشید. مشاوره پزشکی تلفنی در این مورد می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. میزان آب موردنیاز بدنتان به عواملی مانند عوامل زیر بستگی دارد:

 • جایی که در آن زندگی می‌کنید: در مناطق گرم، مرطوب یا خشک میزان آب موردنیاز بدن بیشتر است. همچنین، اگر در کوهستان‌ها یا مناطقی با ارتفاع بالا زندگی می‌کنید به مصرف آب بیشتری نیاز دارید.
 • رژیم غذایی شما: اگر قهوه یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار زیادی مصرف می‌کنید ممکن است از طریق ادرار کردن، آب بیشتری را از دست بدهید. از سوی دیگر، اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد خوراکی شور، تند یا شیرین است احتمالا به نوشیدن آب زیادی نیاز خواهید داشت. همچنین، اگر مواد غذایی آب‌رسان مثل میوه و سبزیجات را کمتر مصرف می‌کنید نیاز دارید که آب بیشتری بنوشید.
 • دما یا فصل: به دلیل تعریق، شما در ماه‌های گرم‌تر سال نسبت به ماه‌های سردتر به نوشیدن آب بیشتری نیاز دارید.
 • محیط: اگر بیشتر زمان روز زیر نور خورشید یا در محیطی با دمای گرم قرار دارید ممکن است سریع‌تر از دیگران، احساس تشنگی کنید.

 • میزان فعالیتی که دارید: اگر در طول روز فعالیت زیادی دارید یا زیاد راه می‌روید یا زیاد می‌ایستید، بیشتر از فردی که به‌صورت مداوم پشت میز می‌نشیند به نوشیدن آب نیاز دارید. همچنین، اگر ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های شدیدی را انجام می‌دهید لازم است برای جبران از دست دادن آب بدن، آب بیشتری بنوشید.
 • سلامتی شما: اگر به عفونت یا تب دچار هستید یا اگر به دلیل استفراغ یا اسهال، آب بدنتان را از دست داده‌اید لازم است آب بیشتری بنوشید. اگر به بیماری‌ای مانند دیابت مبتلا هستید نیز به آب بیشتری نیاز دارید. برخی از داروها مانند داروهای ادرارآور نیز می‌توانند موجب کاهش آب بدن شوند.
 • باردار یا شیرده بودن: اگر باردار یا شیرده هستید برای هیدراته ماندن لازم است آب بیشتری بنوشید زیرا بدن شما برای دو نفر در حال فعالیت است.

اگر می‌خواهید در مورد میزان آب موردنیاز بدنتان با توجه به این عوامل آگاه شوید می‌توانید از مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی نیز استفاده کنید و به‌این‌ترتیب به‌سرعت و به‌راحتی با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

آیا مصرف آب بر سطح انرژی و عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد؟

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که اگر در طول روز هیدراته نباشید، سطح انرژی و عملکرد مغز شما شروع به کاهش می‌کند. تحقیقات متعددی این موضوع را تایید می‌کنند. یک مطالعه نشان داده است که زنانی که پس از ورزش به میزان 36/1 درصد از آب بدن خود را از دست داده‌اند اختلال در خلق‌وخو و تمرکز و همچنین، افزایش دفعات سردرد را تجربه می‌کنند. مطالعه دیگری در چین بر روی 12 مرد در دانشگاه نشان داده است که عدم مصرف آب به مدت 36 ساعت می‌تواند به میزان قابل‌توجهی بر روی خستگی، تمرکز، توجه، سرعت واکنش و حافظه کوتاه‌مدت تاثیر بگذارد.

حتی کم‌آبی جزئی بدن نیز می‌تواند عملکرد فیزیکی را کاهش دهد. یک مطالعه بالینی بر روی افراد مسن و سالم نشان داده است که از دست دادن تنها یک درصد از آب بدن می‌تواند قدرت و استقامت عضلانی را کاهش دهد. اگرچه از دست دادن یک درصد از وزن بدن ممکن است زیاد به نظر نرسد اما از دست دادن یک درصد از آب بدن، میزان قابل‌توجهی است. این مسئله معمولا زمانی رخ می‌دهد که در طول روز زیاد عرق می‌کنید یا در محیطی گرم هستید و آب کافی نمی‌نوشید.

 

 

آیا نوشیدن آب زیاد به کاهش وزن کمک می‌کند؟

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که نوشیدن بیشتر آب می‌تواند به افزایش سوخت‌وساز، کاهش اشتها و کاهش وزن بدن کمک کند. یک مطالعه نشان داده است که نوشیدن بیشتر از معمول آب با کاهش وزن بدن و نمرات ترکیب بدنی همبستگی دارد. در یک مطالعه دیگر نیز نشان داده شد که کم‌آبی مزمن بدن با چاقی، دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی رابطه دارد. شما می‌توانید برای آگاهی از وضعیت سلامتی خود از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

محققان در مطالعه‌ای دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن دو لیتر آب در یک روز باعث افزایش مصرف انرژی روزانه در حدود 23 کالری شود، زیرا درنتیجه نوشیدن بیشتر آب، تولید گرما یا سوخت‌وساز سریع‌تر اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر، نوشیدن آب نیم ساعت قبل از وعده غذایی نیز می‌تواند تعداد کالری‌های مصرفی را کاهش دهد. این بدین دلیل است که بدن به‌راحتی تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیرد.

در یک مطالعه نشان داده شد که افرادی که قبل از هر وعده غذایی، 500 میلی‌لیتر آب می‌نوشند نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند، در طی 12 هفته 44 درصد وزن بیشتری را از دست می‌دهند. به‌طورکلی، بر طبق مطالعات به نظر می‌رسد که نوشیدن کافی آب، به‌ویژه قبل از وعده‌های غذایی می‌تواند به مدیریت اشتها و حفظ وزن سالم بدن کمک زیادی کند. این امر به‌خصوص زمانی تاثیر زیادی دارد که شما برنامه غذایی سالمی نیز داشته باشید. علاوه بر این، نوشیدن فراوان آب می‌تواند مزایای متعددی را برای سلامتی شما داشته باشد.

آیا نوشیدن بیشتر آب در پیشگیری از بیماری‌ها موثر است؟

نوشیدن آب کافی برای سلامت بدن شما امری ضروری است. از سوی دیگر، نوشیدن آب بیشتر می‌تواند بر چندین بیماری و مشکل سلامتی تاثیر مثبت داشته باشد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 • یبوست: یبوست مشکلی شایع است که نوشیدن بیشتر آب می‌تواند از آن جلوگیری کند.
 • عفونت‌های دستگاه ادراری: مطالعات اخیر نشان داده‌اند که افزایش مصرف آب می‌تواند از عفونت‌های مکرر مجاری ادراری و مثانه پیشگیری کند.
 • سنگ کلیه: یک مطالعه نشان داده است که مصرف زیاد آب می‌تواند از ایجاد سنگ کلیه پیشگیری کند. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است.
 • آب‌رسانی به پوست: مطالعات نشان می‌دهد نوشیدن بیشتر آب می‌تواند باعث آب‌رسانی بیشتر به پوست شود. بااین‌حال، در مورد تاثیر نوشیدن آب بر بهبود شفافیت پوست و کاهش آکنه‌ها تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا مایعات دیگر در مجموع آب موردنیاز بدن در نظر گرفته می‌شوند؟

آب ساده تنها نوشیدنی‌ای نیست که در تعادل مایعات بدن نقش دارد. غذاها و سایر مایعات نیز تاثیر قابل‌توجهی در این زمینه دارند. یکی از باورهای اشتباه در این زمینه این است که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه یا چای به هیدراته ماندن بدن کمک نمی‌کنند زیرا آن‌ها ادرارآور هستند. حقیقت این است که مطالعات نشان می‌دهند تاثیر ادرارآوری این نوشیدنی‌ها کم است اما می‌توانند در برخی افراد باعث تولید ادرار اضافی شوند.

بااین‌حال، حتی نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز می‌توانند آب بدن شما را افزایش دهند. از سوی دیگر، غذاها در سطوح متفاوتی دارای آب هستند. گوشت، ماهی، تخم‌مرغ و به‌خصوص، میوه‌ها و سبزیجات، همگی دارای آب هستند. قهوه یا چای و غذاهای سرشار از آب، با یکدیگر می‌توانند به حفظ تعادل مایعات بدن کمک کنند. اگر می‌خواهید بدانید رژیم غذایی شما دارای آب کافی است و آیا رژیم غذایی مناسبی دارید یا خیر، می‌توانید از مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

 

 

 

نشانه‌های تامین آب کافی بدن چیست؟

حفظ تعادل آب برای بقای شما بسیار حیاتی است. به همین دلیل، بدن دارای یک سیستم پیچیده است که از طریق آن زمان و میزان نوشیدن آب را کنترل می‌کند. وقتی میزان کل آب بدن شما به کمتر از سطح مشخصی برسد، احساس تشنگی را تجربه می‌کنید. این امر مانند تنفس، مکانیسم دقیقی دارد و به همین دلیل، لازم است نیز به‌صورت مداوم در مورد آن فکر کنید. بدن شما می‌داند که چگونه سطح آب خود را متعادل کند و همچنین، به شما نشان دهد که چه زمانی لازم است آب بیشتری بنوشید.

درحالی‌که تشنگی می‌تواند شاخص معتبری از کم‌آبی بدن باشد، برای رسیدن به سلامت بهینه یا عملکرد مناسب ورزشی ممکن است تکیه بر احساس تشنگی به‌تنهایی کافی نباشد. وقتی تشنگی را احساس می‌کنید ممکن است از قبل متوجه علائمی از کم‌آبی بیش‌ازحد بدن خود ازجمله خستگی یا سردرد شده باشید. در نظر گرفتن رنگ ادرار نیز می‌تواند در این مورد که آیا به اندازه کافی آب می‌نوشید یا خیر، به شما اطلاعات بدهد. اگر به اندازه کافی آب بنوشید، ادرارتان کم‌رنگ و شفاف می‌شود.

از سوی دیگر، مهم است که در زمان‌های افزایش تعریق، آب بیشتری بنوشید. این مسئله به‌خصوص در زمان ورزش کردن و در آب‌وهوای گرم ضروری است. اگر زیاد عرق می‌کنید، مهم است که برای جبران آب ازدست‌رفته بدنتان، آب بیشتری بنوشید. افرادی که ورزش‌های سنگین و طولانی انجام می‌دهند ممکن است به جبران الکترولیت‌هایی مانند سدیم و مواد معدنی دیگر همراه با آب نیز نیاز داشته باشند. بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید به اندازه کافی آب می‌نوشید یا خیر، می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

 

 

نیاز به نوشیدن آب در دوران بارداری و شیردهی افزایش می‌یابد. همچنین، وقتی دچار تب، اسهال یا استفراغ هستید لازم است آب بیشتری بنوشید. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید نیز مهم است آب بیشتری بنوشید. از سوی دیگر، ممکن است برای افراد مسن لازم باشد که به‌صورت آگاهانه میزان مصرف آب خود را زیر نظر داشته باشند، زیرا ممکن است عملکرد مکانیسم‌های تشنگی با افزایش سن مختل شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند افراد بالای 65 سال بیشتر در معرض خطر کم‌آبی بدن قرار دارند. در صورت داشتن خشکی پوست می توانید مقاله لینک شده را مطالعه و آن را درمان کنید.

درنهایت، هیچ‌کس نمی‌تواند دقیقا به شما بگوید که روزانه به مصرف چقدر آب نیاز دارید. این موضوع به عوامل متعددی ازجمله محیط، آب‌وهوا، فعالیت بدنی، رژیم غذایی و سایر موارد بستگی دارد. بنابراین، مهم است که علاوه بر در نظر گرفتن این عوامل، امتحان کنید و ببینید چقدر میزان آب برای شما لازم است. برخی افراد ممکن است برای داشتن عملکرد مناسب به آب بیشتری نیاز داشته باشند. این در حالی است که برخی دیگر لازم است به‌صورت مکرر آب بنوشند. اگر می‌خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید و با یک متخصص نیز مشورت کنید می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

 • Share:

Leave Your Comment