1. Home
 2. ماه گرفتگی پوست چیست و آیا راه درمانی دارد؟
ماه گرفتگی پوست چیست و آیا راه درمانی دارد؟

ماه گرفتگی پوست چیست و آیا راه درمانی دارد؟

 • 2021-04-18
 • 1 Like
 • 1639 Views
 • 0 Comments

گاهی اوقات، مشکلات پوستی در برخی افراد دیده می‌شود که کمتر شایع است و ممکن است از بدو تولد همراه آنها باشد. ماه گرفتگی پوست یکی از این رخدادهای نادر است که می‌تواند برای فردی که مبتلا به این وضعیت است، ناخوشایند باشد. به همین دلیل یکی از سوالاتی که معمولا ذهن این افراد را درگیر می‌کند این است که چگونه می‌توان ماه گرفتگی پوست را درمان کرد؟ این مقاله تلاش می‌کند علاوه بر تعریف این پدیده، راه‌های درمانی آن را هم بررسی کند.

ماه گرفتگی پوست چیست؟

ماه گرفتگی پوست ناحیه‌ای رنگی و گاهی برجسته بر روی سطح پوست است که اغلب از بدو تولد با فرد همراه است. این حالت دارای انواع مختلف است و به طور کلی، ماه گرفتگی بدن معمولا خوش‌خیم و بی‌ضرر هستند.

انواع ماه گرفتگی پوست می‌توانند در هر نقطه از صورت یا بدن ایجاد شوند. جالب است بدانید، علائم ماه گرفتگی پوست از نظر رنگ، اندازه و شکل ظاهری متفاوت است. برخی دائمی هستند و ممکن است با گذشت زمان بزرگتر شوند. برخی دیگر از آنها ممکن است کاملاً محو شوند. در برخی موارد، ممکن است به دلایل زیبایی ماه گرفتگی پوست با استفاده از روش‌های خاص برداشته شود و یا منجر به کاهش عزت نفس فرد شود. در این حالت، مشاوره تلنفی رایگان یکی از بهترین راه‌های موثر برای مقابله با این حس است.

همانطور که گفته شد، بیشتر ماه گرفتگی‌های بدن بی‌خطر هستند اما با این حال، برخی از آنها نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه‌ای است.

دختر مبتلا به ماه گرفتگی

 

ماه گرفتگی پوست چگونه اتفاق می‌افتد؟

ممکن است داستان‌ها و افسانه‌هایی در خصوص نحوه ایجاد ماه گرفتگی بدن شنیده باشید. یا عقیده افراد سالخورده را در خاطر داشته باشید که دلیل ماه گرفتگی پوست را نتیجه انجام یا انجام ندادن برخی از فعالیت‌ها و کارهای یک زن در طول باردرای می‌دانند. اما لازم است بدانید که اینطور نیست و این فرضیات به کلی اشتباه هستند. زیرا دلیل اصلی ایجاد ماه گرفتگی پوست تا به امروز ناشناخته باقی مانده است.

 • آیا ماه گرفتگی پوست مشکلی ژنتیکی است؟

برخی از انواع ماه گرفتگی پوست مادرزادی و ارثی هستند اما اکثر آنها اینگونه نیستند. گاهی اوقات، برخی از آنها در اثر جهش‌های ژنتیکی ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، برخی از نوزادان متولد شده با لکه‌های شراب بندری، به یک بیماری نادر به نام سندرم کلیپل-ترناونای مبتلا هستند. این وضعیت ناشی از یک جهش ژنتیکی است که به طور کلی به ارث نمی‌رسد و منجر به رشد غیرطبیعی رگ‌های خونی، استخوان‌ها و… می‌شود. یک بیماری نادر دیگر، سندرم استورج-وبر نیز هماند لکه‌های شراب بندری ظاهر می‌شود و ناشی از جهش ژنتیکی متفاوتی است. همچنین در خانواده‌ها به ارث نمی‌رسد.

 

 • آیا ماه گرفتگی پوست می‌توانند در اواخر زندگی ظاهر شوند؟

ماه گرفتگی پوست به لکه‌های پوستی اشاره دارد که از بدو تولد یا اندکی بعد از آن ظاهر می‌شوند. مواردی از قبیل خال ممکن است بعدا بر روی ایجاد شود اما به عنوان ماه گرفتگی پوست شناخته نمی‌شوند.

 

انواع ماه گرفتگی پوست

بسیاری از ماه گرفتگی‌ها به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند که علت اصلی بروز آنها مربوط به این دو دسته است و عبارت‌اند از:

ماه گرفتگی عروقی یا واسکولار

اگر عروق خونی در ناحیه خاصی از پوست آنگونه که باید شکل نگیرند، ماه گرفتگی عروقی یا واسکولار رخ می‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است رگ‌های خونی بیش از حد در یک منطقه جمع شده یا از نظر شکل و سایز غیرطبیعی و بزرگتر از حد معمول باشند. انواع ماه گرفتگی پوست عروقی عبارت‌اند از:

 • لکه‌های سالمون یا استروک بایت

این نوع ماه گرفتگی پوست اغلب به صورت لکه‌های قرمز یا صورتی در ناحیه بین چشم‌ها، پلک‌ها یا پشت گردن ایجاد می‌شوند. لکه‌های سالمون اغلب نیازی به درمان ندارند و گذشت زمان به رفع ماه گرفتگی پوست کمک می‌کند.

 • همانژیوم

این لکه‌ها ممکن است به رنگ صورتی، آبی یا قرمز روشن ظاهر شوند. آنها اغلب در اندام‌ها، سر یا گردن یافت می‌شوند. همانژیوم‌ها ممکن است از نظر اندازه کوچک و صاف باشند. اما بعضی اوقات در طی چند ماه اول زندگی کودک رشد کرده و بزرگتر می‌شوند. با این حال، بسیاری از همانژیوم‌ها با رسیدن کودک به بلوغ کاملاً از بین می‌روند.

برخی از همانژیوم‌ها که به سرعت رشد می‌کنند نیاز به درمان دارند و باید به سرعت برداشته شوند تا پزشک اطمینان حاصل کند که در بینایی و تنفس کودک تداخل ایجاد نمی‌کنند. کودکان با همانژیوم متعدد روی پوست خود باید از نظر داخلی بررسی شوند.

 • لکه‌های شراب بندری

این نوع از ماه گرفتگی پوست در اثر تجمع غیر طبیعی رگ‌های خونی در زیر پوست ایجاد می‌شود. آنها ممکن است در هر نقطه از بدن ظاهر شوند اما اغلب در صورت و گردن مشاهده می‌شوند. لکه‌های شراب بندری ممکن است به رنگ صورتی یا قرمز ظاهر شده و به مرور به قرمز تیره یا بنفش تغییر رنگ دهند.

این نوع از لکه‌ها با گذشت زمان کمرنگ نمی‌شوند و در صورت عدم درمان ممکن است تیره شوند. پوست همچنین ممکن است بسیار خشک، ضخیم یا دارای سنگریزه و راش شود. لکه‌های شراب بندری که روی پلک‌ها ایجاد می‌شود ممکن است به درمان یا نظارت پزشکی نیاز داشته باشد. این نوع از لکه های ماه گرفتگی به ندرت ممکن است با شرایط ژنتیکی مرتبط باشند.

کودک مبتلا به ماه گرفتگی در پیشانی

 

ماه گرفتگی بدن

این نوع از ماه گرفتگی پوست هنگامی اتفاق می‌افتد که تعداد بسیار زیاد و یا بسیار کمی سلول رنگی در یک منطقه از پوست وجود داشته باشد. سلول‌های رنگدانه‌ای همان چیزی هستند که به پوست رنگ طبیعی می‌بخشند. انواع ماه گرفتگی پوست رنگدانه‌ای عبارت‌اند از:

 • خال (خال مادرزادی)

رنگ خال‌ها از صورتی تا قهوه‌ای روشن یا سیاه است. اندازه آنها متفاوت است و ممکن است صاف یا برجسته باشد. آنها به طور معمول گرد هستند. خال‌ها می‌توانند در هر نقطه از صورت یا بدن ایجاد شوند. خال‌ها اغلب بی‌ضرر هستند اما گاهی ممکن است با سرطان پوست مرتبط باشند.

 • لکه شیر قهوه

شکل ظاهری این نوع از ماه گرفتگی پوست تا حدودی مانند بیضی است و فرانسوی‌ها آن را به عنوان “قهوه با شیر” ترجمه می‌کنند. رنگ آنها اغلب قهوه‌ای روشن است. هرچه پوست به طور طبیعی تیره باشد، لکه ماه گرفتگی نیز تیره‌ترخواهد بود. این نوع ماه گرفتگی پوست ممکن است از بدو تولد تا اوایل کودکی اتفاق بیفتد. اندازه آنها ممکن است با گذشت زمان بزرگتر شود اما اغلب محو می‌شوند. همچنین ممکن است با بیماری پزشکی نادری که به عنوان نوروفیبروماتوز شناخته می‌شود، همراه باشد.

 • لکه مغولی

این لکه‌ها صاف و خاکستری مایل به آبی بیشتر در افرادی با پوست  تیره دیده می‌شود. ماه گرفتگی پوست مغولی مضر نیست اما گاهی اوقات به اشتباه به عنوان کبودی تشخیص داده می‌شوند. لکه‌های مغولی به طور معمول در کمر و باسن ایجاد می‌شود. آنها معمولاً بعد از 4 سالگی کاملاً محو می‌شوند.

 

درمان لکه ماه گرفتگی پوست با عمل جراحی

درمان لکه های ماه گرفتگی پوست

همانطور که در ابتدا اشاره شد، اکثر لکه های ماه گرفتگی بی‌خطر هستند و نیازی به برداشتن آنها نیست. اما با این حال، ظاهر برخی از ماه گرفتگی های پوست ممکن است ناراحتی و یا عدم اعتماد به نفس فرد را به دنبال داشته باشند. در این صورت صحبت با مشاوره تلفنی رایگان پوست و مو بسیار موثر خواهد بود.

علاوه بر این، انواع دیگر ماه گرفتگی پوست مانند همانژیوم یا خال، ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به برخی از شرایط پزشکی مانند سرطان پوست شود. درمان خانگی ماه گرفتگی پوست موثر نیست زیرا ماه گرفتگی‌ها از بدو تولد با فر همراه هستند و اغلب راهی برای پیشگیری یا کنترل آنها وجود ندارد. به منظور برداشتن این لکه‌های ناشی از ماه گرفتگی پوست می‌توان در ابتدا با مشاوره پزشکی تلفنی مشورت کرده و در نهایت به کمک یک متخصص پوست علائم مربوطه را کنترل کرد و اقدامات لازم جهت برداشتن لکه‌های ماه گرفتگی را انجام داد. درمان ماه گرفتگی پوست اغلب با کمک و ترکیب چندین روش میسر است.

تکنیک‌های از بین بردن ماه گرفتگی پوست عبارتند از:

 • لیزر درمانی

لیزر ماه گرفتگی می‌تواند لکه‌های شراب بندری را از بین ببرد یا آنها را به میزان قابل توجهی روشن کند و باعث شود کمتر دیده شود. این نوع درمان توسط متخصص پوست یا جراح انجام می‌شود.

لیزر درمانی ممکن است در دوران کودکی بسیار موفقیت آمیز باشد اما در بزرگسالان نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. درمان با لیزر اغلب ممکن است با کمی درد همراه باشد و فرد به بی‌حس کننده موضعی نیاز داشته باشد. تورم یا کبودی از عوارض موقت لیزر ماه گرفتگی هستند.

 • مسدود کننده‌های بتا

بتا-بلاکرها داروهای خوراکی هستند که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شوند. پروپرانولول نوعی مسدود کننده بتا است که ممکن است برای کاهش اندازه یا ظاهر ماه گرفتگی پوست از نوع همانژیوم نیز استفاده شود. با کوچک شدن رگ‌های خونی و کاهش جریان خون درمان ماه گرفتگی پوست صورت می‌گیرد. بدین صورت که بتا لاکرها باعث نرم شدن، کمرنگ شدن و جمع شدن همانژیوم می‌شود. تیمولول یکی دیگر از انواع بتا بلاکرها است که می‌تواند به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد و ممکن است نتایج مشابهی داشته باشد.

 • کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی هستند که می‌توانند به صورت خوراکی مصرف شوند و یا مستقیماً به لکه های ماه گرفتگی تزریق شوند. آنها بعد از تزریق به طور مستقیم در رگ‌های خونی فعالیت می‌کنند و به کوچک شدن اندازه ماه گرفتگی پوست کمک می‌کنند.

 • عمل جراحی

موفقیت حذف برخی از انواع ماه گرفتگی پوست ممکن است با کمک جراحی بیشتر باشد. این موارد شامل همانژیوم بسیار عمیق است که ممکن است به بافت سالم اطراف آنها آسیب برساند. برخی دیگر از خال‌های بزرگ را نیز می‌توان با جراحی از بین برد.

برداشتن ماه گرفتگی پوست با کمک جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و حتی ممکن است به جای بیمارستان در مطب متخصص پوست انجام شود. یک پزشک پس از انجام بی‌حسی موضعی با کمک حجم بسیار کمی از چربی برای از بین بردن ماه گرفتگی پوست استفاده می‌شود. اگر ماه گرفتگیبزرگ باشد، ممکن است در طی چندین قرار ملاقات برداشته شود.

گسترش بافت یکی دیگر از روش‌های جراحی است که گاهی اوقات برای کاهش جای زخم ناشی از برداشتن علائم زایمان استفاده می‌شود. این نوع از جراحی نیاز به قرار دادن یک بالون در زیر پوست سالم واقع در کنار لکه موردنظر دارد و در نهاست باعث می‌شود پوست جدید و سالم به عنوان نوعی فلپ رشد کند. از این فلپ برای پوشاندن ناحیه‌ای که قبلاً ماه گرفتگی پوست در آن وجود داشته استفاده می‌شود. در آخر بالون برداشته می‌شود.

 

منابع:

مشاوره با پزشک

healthline

 • Share:

Leave Your Comment