1. Home
 2. آیا فیبروم مانع بارداری می شود؟
آیا فیبروم مانع بارداری می شود؟

آیا فیبروم مانع بارداری می شود؟

 • 2021-10-31
 • 0 Likes
 • 888 Views
 • 0 Comments

حدود 80 درصد از زنان تا 50 سالگی دچار فیبروم شده‌اند. اما گاهی اوقات فیبروم‌ها می‌توانند در باروری اختلال ایجاد کنند و باردار شدن را دشوارتر کنند.

تیم کلبه سلامتی اینجا هستند تا به شما کمک کنند ناباروری را کنترل کنید و بارداری سالمی داشته باشید. شما می‌توانید با مشاوره پزشکی تلفنی در مورد اینکه چگونه فیبروم ممکن است بر شانس و احتمال باردار شدن شما تأثیر می‌گذارد صحبت کنید.

آشنایی با فیبروم رحم

بسیاری از زنان در سنین باروری فیبروم دارند. فیبروم رشد غیرطبیعی از بافت است که در رحم ایجاد می‌شوند، اما به طور کلی بی ضرر هستند و به ندرت باعث سرطان رحم می‌شوند. فیبروم‌ها از نظر اندازه و مکان متفاوت هستند. برخی از آنها بسیار کوچک هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بسیار بزرگ باشند و منجر به ایجاد اختلال در رحم شوند. فیبروم‌ها شامل چند نوع هستند که عبارتند از: فیبروم‌های ساب سروزال در خارج از رحم رشد می‌کنند، فیبروم‌هایی که در داخل دیواره رحم قرار دارند و فیبروم‌های زیر مخاطی در داخل یا خارج از رحم قرار دارند.

 

ممکن است فیبروم داشته باشید و ندانید، زیرا همیشه علائمی ایجاد نمی‌کند. اگر علائم فیبروم را تجربه کنید، ممکن است متوجه شوید موارد زیر شوید و به منظور کاهش نگرانی خود می‌توانید با مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی تماس بگیرید:

 • قاعدگی‌های سنگین یا طولانی
 • خونریزی نامنظم بین پریودها
 • درد پایین کمر
 • درد زیر شکم
 • درد هنگام رابطه جنسی

مشاوره متخصص کلبه سلامتی اظهار می‌کند؛ مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد فیبروم می‌شود، اما آنها با سابقه خانوادگی مرتبط هستند. زنان آفریقایی-آمریکایی بیشتر از زنان دیگر نژادها به فیبروم مبتلا می‌شوند. عوامل خطر اضافی عبارتند از اضافه وزن، سن بالای 30 سال و باردار بودن.

اگر قصد دارید باردار شوید یا به بچه‌دار شدن فکر می‌کنید، مشاوره پزشکی تیم کلبه سلامتی می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا چیزی وجود دارد (از فیبروم گرفته تا آندومتریوز و موارد دیگر) که می‌تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد یا خیر.

فیبروم چگونه می‌تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟

بسیاری از زنانی که فیبروم دارند می‌توانند به طور طبیعی باردار شوند. حتی ممکن است برای بارداری نیازی به درمان نباشد. با این حال، فیبروم در 10 درصد از زنان نابارور وجود دارد و شاید تنها علت ناباروری باشد. به عنوان مثال، فیبروم‌های زیر مخاطی، نوعی فیبروم که رشد می‌کند و در داخل حفره رحم برآمده می‌شود، خطر ناباروری و از دست دادن بارداری را افزایش می‌دهد. دلیل اصلی این امر این است که به دلیل فیبروم ناگهانی حفره رحم منحرف شده و بارداری را دشوارتر می‌کند. در پایان، در حالی که فیبروم ممکن است برای برخی از زنان باعث ناباروری شود، مشکلات دیگر که منجر به ناباروری می‌شوند، رایج تر هستند. اگر در باردار شدن یا حفظ بارداری مشکل دارید، کلبه سلامتی توصیه می‌کند قبل از نسبت دادن این مشکل به فیبروم، با مشاوره پزشکی تلفنی ما مشورت کنید تا سایر علل احتمالی را بررسی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به بارداری خارج از رحم به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

آیا باید قبل از اقدام به بارداری باید فیبروم خود را تحت درمان قرار دهم؟

مشاوران متخصص کلبه سلامتی اغلب به بیماران خود می‌گویند که فیبروم ها مانند ملک هستند. بدین معنا که همه چیز مربوط به مکان و اندازه آنها است. به خوبی شناخته شده است که فیبروم‌های بزرگتر، به ویژه آنهایی که به دیواره داخلی رحم نزدیکتر هستند، ممکن است در بارداری و زایمان مشکل ایجاد کنند. فیبروم‌های متوسط ​​و بزرگ می‌توانند با ایجاد فشار بر مثانه، روده، ایجاد علائمی مانند تکرر ادرار، مشکل در تخلیه مثانه و یبوست، اندام‌های اطراف را تحت تاثیر قرار دهند. از آنجایی که رحم در مجاورت راست روده و مثانه قرار دارد، فیبروم‌های متوسط ​​و بزرگ ممکن است به این اندام‌ها فشار وارد کنند. این مورد به طور ذاتی خطرناک نیست، اما با این حال، این فیبروم‌ها می‌توانند منجر به ایجاد علائم ناراحت کننده و حتی درد شوند.

اگر باردار شوم برای فیبروم‌های من چه اتفاقی می‌افتد؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که بیماران از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی می‌پرسند این است که در صورت بارداری، تکلیف فیبروم‌ها چیست؟ و یا آیا عوارضی ممکن است در دوران بارداری رخ دهد؟ در حالی که تحقیقات زیادی در مورد فیبروم در بیماران غیر باردار انجام شده است، اطلاعات در مورد اینکه چگونه فیبروم می‌تواند بر بارداری تأثیر بگذارد محدود است. در دوران بارداری، فیبروم‌ها تمایل به بزرگ شدن دارند، اما بیشتر آنها در دوره پس از زایمان دوباره کوچک می‌شوند. خوشبختانه، ما می‌دانیم که اکثر بیماران مبتلا به فیبروم، حاملگی و زایمان بدون عارضه خواهند داشت. داشتن چند فیبروم کوچک به ندرت باعث نگرانی می‌شود. با این حال، بسته به محل فیبروم، اندازه، تعداد فیبروم‌های شما، ممکن است مشکلات خاصی در دوران بارداری رخ دهد.

در میان مسائل دیگر، فیبروم‌ها ممکن است باعث ناهنجاری‌های چسبندگی جفت شوند، رشد نوزاد را محدود کنند، خطر زایمان زودرس را افزایش دهند و به جای اینکه سر کودک برای زایمان به پایین باشد، برعکس شده و به حالتی به غیر از این برای زایمان طبیعی ظاهر شوند.

مشاورین کلبه سلامتی چه نوع روش‌هایی برای باردار شدن در آینده را توصیه می‌کنند؟

برای زنانی که عارضه فیبروم رحم و ناباروری را تجربه می‌کنند، گزینه‌های درمانی وجود دارد که ممکن است کمک کند. در کلبه سلامتی، ما همه گزینه‌های موجود از داروها گرفته تا درمان‌های غیرتهاجمی و جراحی را ارائه می‌دهیم. بر اساس اهداف و علائم شما، روش درمانی توصیه شده ممکن است متغییر باشد. اکثر زنانی که نگران باروری در آینده هستند، عمل جراحی برداشتن فیبروم را انتخاب می‌کنند که به عنوان میومکتومی نیز شناخته می‌شود. با این حال، کلبه سلامتی توصیه می‌کند با مشاوره پزشکی رایگان متخصص فیبروم تماس حاصل نمایید تا به شما در انتخاب بهترین درمان موجود کمک کند.

 

چقدر باید بعد از فیبروم درمانی صبر کنم تا باردار شوم؟

به گفته مشاوران کلبه سلامتی مدت زمان لازم برای بهبودی رحم پس از درمان فیبروم بستگی به نوع و میزان درمان دارد. به عنوان مثال، برای میومکتومی، زمان انتظار پیشنهادی می‌تواند تا دو هفته یا حداکثر سه تا شش ماه قبل از اقدام برای بارداری باشد.پیشتهاد میکنیم با ویتامین‌های ضروری قبل از بارداری آشنا می‌شوید.

 • Share:

Leave Your Comment