1. Home
  2. باورهای غلط درمورد سرماخورگی!
باورهای غلط درمورد سرماخورگی!

باورهای غلط درمورد سرماخورگی!

  • 2021-11-08
  • 0 Likes
  • 841 Views
  • 0 Comments

 

هیچ یک از ما دوست نداریم که دچار سرماخورگی و یا آنفلوآنزا شویم و اگر راه حلی وجود داشته باشد که بتواند از مبتلا شدن به این بیماری‌ها جلوگیری کند و یا اثرات آنها را کاهش دهد، حتما آن راه را امتحان خواهیم کرد. طی سالیان گذشته افسانه‌های غلط و باورهای خرافی درمورد سرماخوردگی و بطور کلی دربارۀ بیمار شدن بین افراد پخش شده است. برای آشکارسازی و رفع ابهام از این افسانه‌ها، ابتدا باید ماهیت و چیستی سرماخوردگی را درک کنید تا دچار اشتباه نشوید. بنابراین اگر تا به حال مشتاق بوده‌اید درمورد درستیِ اینکه سوپ مرغ شفا دهندۀ سرماخوردگی است یا خیر و  همچنین مواردی از این قبیل (باورهای غلط در مورد سرماخوردگی) جزییات بیشتری بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی یک ویروس است نه یک باکتری. بنابراین آنتی بیوتیک(پادزیست)ها بر آن بی تاثیر‌اند و موجب نابودی ویروس نمی‌شوند. ویروس‌های متنوع و گوناگونی وجود دارد که می‌توانند موجب سرماخورگی شوند اما رینوویروس‌ها رایج ترین عامل سرماخوردگی تلقی می‌شوند. ویروس‌های عامل سرماخوردگی می‌توانند از افراد آلوده منتشر شوند و از راه هوا یا ارتباط فیزیکی نزدیک به افراد دیگر منتقل شوند. با این حال از بین بردن و به دست فراموشی سپردن افسانه‌های غلطی که پیرامون سرماخوردگی  وجود دارند آسان نیست و بنظر می‌آید که برخی داستان خرافی قابل حذف و فراموش شدنی نیستند.

 

 مبتلا شدن به سرماخوردگی و آنفلوآنزا از طریق واکسن آنفلوآنزا

واکسن آنفلوآنزا مؤثرترین اقدام محافظتی در برابر آنفلوآنزاست. بر اساس پژوهش‌های بدست آمده رایج ترین پاسخ‌های بدن به این واکسن سرخی پوست، ورم در ناحیة تزریق واکسن، تب خفیف، درد ماهیچه‌ای، خستگی و… هستند. در واقع این سیستم ایمنی است که به واکسیناسیون واکنش نشان می‌دهد و موجب بروز علایم نام برده می‌شود و در نتیجه مردم گمان می‌کنند که به تا حدودی بیمار  (آنفولانزا خفیف) شده‌اند .

ویروسی که در واکسن وجود دارد غیرفعال است. بنابراین نوع زندة آن که توانایی بیمار کردن فرد را دارد، به شما تزریق نمی‌شود. لازم است بدانیم ویروس‌ها هنگام تزریق واکسن می‌توانند پیرامون محیط درحال گردش باشند. پس ممکن است در آن محیط، ویروسی به شما منتقل شود که هیچ گونه ارتباطی با واکسن ندارد!

هوای سرد باعث سرماخوردگی می‌شود؟

شما قرار نیست بدلیل بودن زیر بارش شدید باران دچار سرماخوردگی شوید؛ مگر اینکه آنقدر خیس شده باشید و احساس سرما کنید که اثرات سرمازدگی را در خود احساس کنید. در واقع سرماخوردگی و آنفلوآنزا توسط ویروس‌های باکتریایی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. مبتلا شدن به این ویروس‌ها در ماه‌های سرد سال رایج تر است؛ ماه‌هایی که ترجیح می‌دهید در خانه بمانید و از مبتلا شدن به ویروس‌ها در امان باشید. درحالیکه درون خانه نیز با سطوح مختلف و افراد خانواده در ارتباط هستید.

 

 

جالب است بدانید که اگر بیرون بروید و از هوای تازه استفاده کنید احتمال این که در معرض ویروس‌ها قرار بگیرید کمتر از زمانی است که در خانه می‌مانید و با سطوحی مانند دستگیرة در، کلید برق و… در تماس هستید. بنابراین مریض شدن در اثر بیرون رفتن با موهای خیس، یکی دیگر از باورهای غلطی است که قبل تر به آن‌ها اشاره کردیم. تقویت سیستم ایمنی بدن میتواند شما در برابر بسیاری از مشکلات ایمن کند.

سرماخوردگی می‌تواند به آنفلوآنزا تبدیل شود؟

سرماخوردگی نمی‌تواند به آنفلوآنزا تبدیل شود و همچنین آنفلوآنزا هم نمی‌تواند به عنوان سرماخوردگی از نظر شدت کاهش یابد. این دو ویروس‌هایی متفاوت‌اند که علایم مشابهی دارند. البته علایم رایج سرماخوردگی معمولا سرفه، عطسه و آبریزش بینی هستند درحالیکه آنفلوآنزا می‌تواند تب، بدن درد، سرفة خشک و خستگی مفرط را هم شامل شود که امکان دارد منجر به بستری شدن فرد شوند. بطور کلی علایم بیماری‌های خطرناک نیازمند مراقبت پزشکی هستند. پس در صورت شدت یافتن علایم گفته شده، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. علت ها و درمان دل درد را به طور کامل مطالعه کنید.

استفاده از ضدعفونی کننده بهتر از شستن دست‌ها است

افزایش چشمگیر تعداد وسایل ضدعفونی کننده در رستوران‌ها، شرکت‌ها و بییمارستان‌ها مردم را به این فکر واداشته که این ضدعفونی کننده‌ها بهترین راه دفاع در مقابل انتشار ویروس محسوب می‌شوند. اگرچه مطالعات نشان داده که شستن دست‌ها با آب و صابون، حتی با وجود اینکه ممکن است روشی قدیمی باشد ولی بسیار مؤثرتر و بهتر است. پژوهشی در سال 2005  نشان داد که از لحاظ انتشار سرماخوردگی، تفاوت خاصی میان خانواده‌هایی که برای رعایت بهداشت از ضدعفونی کننده استفاده می‌کنند و خانواده‌هایی که علاقه‌ای به استفاده از آن‌ها ندارند، دیده نمی‌شود.

شما میتوانید سرماخوردگی را با آنتی بیوتیک درمان کنید

متاسفانه آنتی بیوتیک‌ها برای سرماخوردگی به شما کمک نمی‌کنند زیرا این یک ویروس است نه یک بیماری باکتریایی. بنابراین، قبل از اینکه آن آنتی بیوتیک‌ها را مصرف کنید، لازم است بدانید که آنها در واقع می‌توانند سرماخوردگی شما را بدتر کنند زیرا به گسترش آن ادامه می‌دهند و علائم سرماخوردگی از بین نمی‌روند.

 

شما هرگز نباید آنتی بیوتیک مصرف کنید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. بدن شما به دارو عادت می‌کند که منجر به ضعف سیستم ایمنی می‌شود. این دارو فقط اثربخشی کمتری خواهد داشت، بنابراین مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک را انجام ندهید!

شما نمی‌توانید سرماخوردگی را درمان کنید

به طور کلی، علائم سرماخوردگی فقط باید 3 روز طول بکشد. البته این یک احساس مشترک میان تمام افراد است که در روز اول ابتلا به سرماخوردگی احساس می‌کنیم سرماخوردگی ما سال‌ها طول می‌کشد. اما این بدان معنا نیست که باید منتظر بمانید تا علائم سرماخوردگی خود را با استفاده از دارو درمان کنید، در غیر این صورت، ممکن است 20 تا 30 روز ادامه یابد.

شما باید تمام روز را در رختخواب بمانید

این باور اشتباهی است که ممکن است شما را بترساند، زیرا اگر تمام روز با سرماخوردگی در رختخواب بمانید، شانس ابتلا به برونشیت یا ذات الریه را دارید. گردش خون شما نیز کاهش می‌یابد که اصلا چیز خوبی نیست. البته این بدان معنا نیست که از شما انتظار دویدن ماراتن داشته باشیم، اما یک پیاده روی کوتاه مدت در اطراف محیط خانه خود به شما کمک می‌کند، کمی هوای تازه هرگز به کسی آسیب نمی‌رساند.

اگر فقط سرما خورده‌اید، نباید از محیط کار مرخصی بگیرید

بسیاری از مردم احساس می‌کنند که استفاده از سرماخوردگی به عنوان دلیلی برای ترک کار غیرقابل توجیه است. با این حال، اگر مدتی برای استراحت نداشته باشید، روند بهبودی کندتر خواهد بود. قبل از بازگشت به محل کار، 1 تا 2 روز در خانه بمانید تا سریعتر بهبود پیدا کنید. همچنین، شما در چند روز اول سرماخوردگی بسیاری مسری هستید، بنابراین بهتر است وارد محیط کار نشده و همکاران خود را آلوده نکنید، البته مگر اینکه از آنها متنفر باشید.

شما می‌توانید فقط یک بار در فصل سرما بخورید

متأسفانه بیش از 200 نوع ویروس وجود دارد که باعث سرماخوردگی می‌شود، بنابراین ممکن است دو بار بیمار شوید. با این حال، ما چند خبر خوب داریم. پس از یک سرماخوردگی، سیستم ایمنی بدن شما آنتی‌بادی‌هایی ایجاد می‌کند، بنابراین بعید است که دقیقاً دو بار به همان سرماخوردگی مبتلا شوید.

اگر بیمار هستید باید از مصرف لبنیات خودداری کنید

ممکن است از خود بپرسید که چرا این یک باور اشتباه است؟ لازم است بدانید، بلغم مخاط غلیظ و چسبناکی است که هنگام سرماخوردگی از پشت گلو نشت می‌دهد. مشاور بخش بیماری‌های عفونی و پروفسور پزشکی می‌گوید: «نوشیدن شیر ممکن است خلط را غلیظ‌تر و تحریک‌کننده‌تر از حد معمول برای گلو کند، اما باعث نمی‌شود بدن خلط بیشتری تولید کند.». در تمامی دانشکده‌های پزشکی این مورد یک افسانه و باور اشتباه است. اما بزشکان و مشاوران متخصص توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به سرماخوردگی لبنیات مانند سوپ‌های خامه‌ای، بستنی، پودینگ یا شیر بنوشند یا بخورند، زیرا گلودرد را تسکین می‌دهند.

اگر متوجه شدید که شما یا فرزندتان پس از مصرف لبنیات دچار سینوزیت (التهاب سینوس‌ها) و یا عفونت گوش شده‌اید، ممکن است حساسیت به لبنیات دخیل باشد. مشکل و یا نگرانی خود را با پزشک یا متخصص اطفال فرزندتان در میان بگذارید.

اگر تب ندارید، مسری نیستید

به گفته مؤسسه ملی بهداشت، اگر سرماخوردگی داشته باشید، در 2 تا 3 روز اول مسری هستید، چه تب داشته باشید یا نه. مرحله مسری ویروس سرماخوردگی معمولاً در روز 7 تا 10 به پایان می‌رسد. بزرگسالان و کودکان بزرگتر مبتلا به سرماخوردگی معمولاً تب کم دارند یا تب ندارند. با این حال، کودکان خردسال اغلب در حدود 100 تا 102 درجه فارنهایت تب دارند.

 

آنفولانزا می‌تواند مخفیانه نیز باشد. طبق CDC، اکثر بزرگسالان سالم ممکن است بتوانند دیگران را از یک روز قبل از بروز علائم و تا پنج روز پس از آن، با یا بدون تب، آلوده کنند. برخی از کودکان خردسال با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است بیش از یک هفته مسری باشند.

اگر به آنفولانزا مبتلا شوید، پس از آن مصون خواهید بود

به گفته متخصصین و محققین، اگرچه شما بلافاصله در برابر یک ویروس آنفلوآنزای خاصی که به آن مبتلا شده‌اید ایمن می‌شوید، اما پس از اتمام دوره آنفلوآنزا، همچنان این امکان وجود دارد که به ویروس آنفولانزای متفاوت، ویروس سرماخوردگی یا ویروسی که باعث ذات الریه می‌شود مبتلا شوید.

جداسازی واقعیت از باورهای غلط در مورد سرماخوردگی

باورهای غلط درمورد سرماخوردگی به شکل بسیار راحتی بر سر راه واقعیت قرار می‌گیرند. بیشتر بزرگسالان سالانه دو تا چهار بار درگیر سرماخوردگی می‌شوند و طبیعتا اگر راهی وجود داشته باشد که از این مریضی پیشگیری کنیم یا در صورت ابتلا شدت آن را کاهش دهیم، با کمال میل در جهت انجام دادن آن تلاش خواهیم کرد. با گذشت زمان، خرافات و باورهای غلط در هر زمینه‌ای افزایش یافته و همگی در تلاش هستیم تا این افسانه‌های بدون مدرک و منطق را با دانش و هوشیاری از بین ببریم. پس اگر دچار سرماخوردگی شدید و این تصورات اشتباه و خرافی به بهتر شدن حالتان کمکی نکرد، پزشک و داروها برای کمک به بهبودی شما همیشه حاضر  به کمک رسانی خواهند بود. برای مشاوره پزشکی رایگان کلیک کنید.

  • Share:

Leave Your Comment