1. Home
 2. مدفوع سیاه نشانه چیست| دلایل و روش درمان
مدفوع سیاه نشانه چیست| دلایل و روش درمان

مدفوع سیاه نشانه چیست| دلایل و روش درمان

 • 2022-08-01
 • 0 Likes
 • 622 Views
 • 0 Comments

مدفوع سیاه نشانه چیست| دلایل و روش درمان

مدفوع سیاه نشانه چیست و در چه مواقعی نگران کننده می باشد؟ مصرف برخی غذاها، داروها، ابتلا به برخی بیماری ها و بسیاری از موارد دیگر دلایل تغییر رنگ مدفوع و سیاه شدن آن می باشند. بهتر است با شناخت این دلایل از ابتلا به برخی بیماری ها پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا هرچه سریع تر برای درمان اقدام نمایید. البته همواره این تغییر رنگ نشان دهنده بیماری نیست و ممکن است در دوره هایی خاص طبیعی باشد.

در صورتی که شاهد تغییر رنگ در مدفوع خود یا فرزندتان بودید، بهتر است جهت اطمینان از سلامت خود یا کودکتان با پزشکان کلبه سلامتی مشورت نمایید. در این صفحه دلایل مختلف مدفوع سیاه و روش درمان آن را توضیح خواهیم داد.

مدفوع سیاه نشانه چیست

همان طور که توضیح دادیم دلایل زیادی موجب تغییر رنگ مدفوع خواهد شد که به طور کلی مصرف برخی غذاها، داروها و… را شامل می شود اما در زیر به صورت کامل بیان می کنیم که مدفوع سیاه نشانه چیست.

مصرف برخی خوارکی ها و مواد غذایی

برخی مواد غذایی و خوراکی هایی که به رنگ بنفش، آّبی یا سبز تیره هستند باعث سیاه شدن رنگ مدفوع می شود، همچنین اگر به تازگی زغال اخته، لبو، بلوبری و میوه هایی از این دست میل کرده اید، امکان تغییر رنگ در مدفوع خواهد بود. بنابراین نیازی به نگرانی نیست و پس از مدتی بدون استفاده از هیچ دارویی به حالت قبل بر می گردد.

.مصرف برخی داروها

هر دارویی عوارضی دارد و عوارض برخی داروها، تغییر رنگ مدفوع می باشد. به عنوان مثال قرص آهن یا مکمل های مولتی ویتامین از این دست داروها هستند. همچنین داروی بیسموت که جهت رفع سوء هاضمه استفاده می شود نیز یکی از داروهایی با عوارض تغییر رنگ مدفوع می باشد. پس اگر مدفوع در پی مصرف دارویی به رنگ سیاه تغییر کرده باشد، پس از دوره مصرف به حالت قبل باز می گردد.

خونریزی دستگاه گوارش

دستگاه گوارش شامل اعضا و دستگاه هایی هستند که غذا در مراحل ورود، هضم و دفع طی می کند. خونریزی هر یک از اعضای دستگاه گوارش باعث سیاه شدن مدفوع می شود. چند مورد از دلایل خونریزی دستگاه گوارش به شرح زیر است:

 • پولیپ روده
 • آنژیودیسپلازی
 • مشکلات مری
 • کولیت
 • وجود هرگونه توده و تومور (خوش خیم یا سرطانی)
 • زخم معده

به همین دلیل باید زمانی که مدفوع به رنگ سیاه تغییر کرد، حتما به پزشک مراجعه کرده تا دلیل آن بررسی شود و از عدم ابتلا به بیماری های فوق اطمینان حاصل نمایید.

جراحی استومی یا کلکتومی

افرادی که تحت جراحی استومی یا کلکتومی باشند، توانایی هضم غذا را مانند سایر افراد نداشته و این موضوع باعث تغییر رنگ مدفوع در آن ها خواهد بود. استوما یک قسمت از روده است که از جداره شکم خارج شده و به صورت ثابت بر روی آن بخیه زده می شود.

وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع که ملنا نامیده می شود، به دلیل خونریزی مری یا معده اتفاق می افتد. خون وارد شده از این دو عضو با آنزیم ها تعامل داشته و به رنگ سیاه تغییر می کند. به همین دلیل در مدفوع به رنگ سیاه و به شکل قیر دیده می شود. بنابراین اگر بافتی شبیه قیر در مدفوع مشاهده کردید، حتما از پزشکان کلبه سلامتی مشاوره بگیرید.

مدفوع سیاه نوزاد

مدفوع سیاه نوزاد و شکل قیری آن به ویژه در روزهای اول تولد کاملا طبیعی است و نیازی به بررسی ندارد. این نوع مدفوع مکونیوم نام دارد و شامل سلول های پوستی، مایع آمنیوتیک، مخاط و… است و نباید بیش از دو روز طول بکشد. بنابراین اگر در روزهای بعد از نوزادی و به صورت طولانی مدت مدفوع نوزاد به رنگ سیاه بود، برای بررسی های بیشتر و درمان اقدام کنید.

مدفوع سیاه در کودکان نشانه چیست

برخلاف نوزادان، مدفوع سیاه در کودکان طبیعی نیست و باید دلیل آن را پیدا کنید. گاهی این رنگ به دلیل وجود عفونت در بدن کودک بوده و گاهی نیز به دلیل بیماری های گوارشی می باشد. البته خوردن دارو یا مواد غذایی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم نیز، در این مورد بی تاثیر نیست.

به هر حال اگر بیش از یک روز مدفوع کودکتان به رنگ سیاه بود، حتما به پزشک مراجعه کرده و یا به صورت تلفنی با پزشکان کلبه سلامتی صحبت کنید. چرا که طبق توضیحات فوق، این مسئله نشان دهنده یک بیماری نهفته است.

مدفوع سیاه در بارداری

آیا مدفوع سیاه در بارداری طبیعی است یا نشان دهنده مشکلی در مادر یا نوزاد است؟ این رنگ مدفوع در دوران بارداری کاملا طبیعی بوده و نباید برای آن نگران شوید؛ اما چنانچه زمان زیادی شاهد آن بودید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. اما مهم ترین دلایلی که باعث سیاه شدن مدفوع در بارداری می شود به شرح زیر است:

 • مصرف قرص آهن
 • خوردن برخی مواد غذایی ( که در بالا به آن ها اشاره کردیم)
 • یبوست
 • ابتلا به بیماری های گوارشی
 • .خونریزی دستگاه گوارش

درمان خانگی مدفوع سیاه رنگ

اما برای درمان مدفوع سیاه چه کاری باید انجام داد؟ در مرحله اول باید بررسی کنید که آیا نیازی به درمان دارد یا خیر! چرا که اگر این رنگ بر اثر خوردن دارو یا غذایی خاص ایجاد شده باشد، پس از چند روز از بین رفته و نیازی به درمان ندارد.

همچنین در صورتی که بر اثر یبوست اتفاق افتاده باشد، راهکارهایی مثل نوشیدن آب زیاد می تواند این مشکل را رفع کند. در غیر این صورت اگر چنانچه دلیلی برای سیاه شدن مدفوع پیدا نکردید، باید از یک پزشک کمک گرفته و در صورت نیاز آزمایشات لازم را انجام دهید. پس از تشخیص مشکل توسط پزشک، داروهای تجویز می شود. در نهایت با مصرف این داروها، سریعا بهبود خواهید یافت.

شما تا کنون با این مشکل مواجه شده اید؟ چه روشی را برای رفع آن در پیش گرفتید؟ در صورتی که تجربه ای در این زمینه دارید در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید. همچنین سوالات خود را در همان قسمت از پزشکان کلبه سلامتی بپرسید.

 • Share: