1. Home
 2. روش های تقویت سیستم ایمنی بدن
روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

 • 2022-07-19
 • 0 Likes
 • 583 Views
 • 0 Comments

سیستم ایمنی بدن چیست و چرا تقویت آن مهم است؟ ابتدا به این سوال پاسخ دهید که در طول یک سال چند مرتبه به بیماری های مختلف دچار می شوید و هر بار چقدر زمان برای درمان آن نیاز است؟ اگر این تعداد در طول سال زیاد است، باید بدانید که سیستم ایمنی شما ضعیف بوده و آن طور که باید از بدن شما در برابر بیماری ها محافظت نمی کند.

اما اکنون این سوال مطرح می شود که برای تقویت آن و عدم ابتلا به بیماری ها باید چه کاری انجام داد؟ برای دریافت پاسخ این سوال و به دست آوردن اطلاعات کافی درباره افزایش سیستم ایمنی بدن با ما همراه باشید و با دقت کامل مطالب این صفحه را مطالعه کنید. البته کارشناسان کلبه سلامت آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره پزشکی به متقاضیان گرامی می باشند و می توانید با تماس و ارتباط با کارشناسان ما، سوالات خود را درباره این موضوع مطرح کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سیستم ایمنی بدن چیست؟

سیستم ایمنی بدن (Immune system) شامل سلول ها و ارگانیسم هایی است که عوامل خودی را تشخیص می دهد و در مقابل عوامل بیگانه مثل مواد سمی و قارچ ها و… مقاومت خواهد کرد. اگر بدن شما در برابر بیماری ها مقاوم نیست و مدام بیمار می شوید در واقع سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است.

اطراف ما میکروب ها و ویروس های زیادی پراکنده هستند که میل ورود به بدن را دارند و برای سلامتی مضر هستند. سیستم ایمنی در بدن تمام موجودات وجود دارد و به تهاجم عوامل خارجی به بدن پاسخ می دهد و باید به قدری قوی باشد که در برابر ویروس های جدید مانند کرونا، وبا و آنفولانزا مقاومت کند.

سیستم ایمنی بدن چگونه قوی می شود؟

برای قوی کردن سیستم ایمنی بدن باید همواره در تلاش باشید تا از عافیت و مقاومت جسم خود لذت ببرید. اگر می خواهید بدانید تقویت این سیستم چگونه انجام می شود، به روش های زیر توجه کرده و آن ها را به خاطر بسپارید.

رعایت اصول بهداشتی

قدم اول در مبارزه با بیماری ها، پیشگیری از ورود ویروس ها به بدن است. شستشوی صحیح و مرتب دست ها، تمیز کردن سطوح منزل، رعایت فاصله با افراد در وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از ماسک و دستکش در زمان شیوع شدید ویروس ها (مانند شیوع ویروس کرونا) و… از جمله مواردی است که بدن شما را از ابتلا به بیماری ها مصون می دارد.

تحرک جسمانی مناسب سن

طبق پژوهشی که در سال 2019 بر روی ورزشکاران انجام شد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ورزش و سیستم ایمنی بدن با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. با ورزش کردن گردش خون افزایش می یابد و سلول های ایمنی بدن با سرعت و کیفیت بیشتری به مبارزه با بیماری ها می پردازند. انجام روزانه پیاده روی اصولی، دوچرخه سواری، طناب زدن و سایر ورزش های هوازی با سرعت کافی که ضربان قلب شما بالا رود؛ نقش تعیین کننده ای در عملکرد مثبت سلول های سیستم ایمنی بدن دارد.

تغذیه

امروزه با صتعتی شدن مواد غذایی شاهد آسیب جدی رنگ های مصنوعی و مواد نگهدارنده به بدن هستیم. سبزیجات و میوه ها با مواد شیمیایی رشد می کنند و در بیشتر مواد غذایی از رنگ های مصنوعی استفاده می شود. وجود گوشت های حیوانات که حاوی هورمون های شیمیایی هستند تعادل هورمون های بدن را بهم می زند. استفاده از مواد غذایی سالم و ارگانیک از عوامل مهم تقویت سیستم ایمنی بدن است. استفاده از روغن های سالم مانند روغن نارگیل وروغن زیتون و… به جای روغن های طبیعی در این امر حائز اهمیت می باشد.

داشتن یک برنامه غذایی سالم که شامل همه مواد ضروری بدن مانند میوه ها، غلات، سبزیجات، حبوبات، پروتئین ها و لبنیات و… در این موضوع موثر است. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن از باغات، مزرعه ها و دام داری ها مواد عذایی را خریداری کنید و درون منزل آن را تبدیل به محصولات دیگر نمایید. از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی راهنمایی های لازم را در این مورد دریافت کنید.

کنترل وزن

کاهش یا افزایش ناگهانی وزن بدن، ضعف سیستم ایمنی را در پی دارد. چاقی پاسخ ایمنی بدن به عوامل بیگانه را کاهش می دهد از طرفی سو تغذیه ضعف بدنی و احتمال ابتلا به انواع عفونت را افزایش می دهد. باید روند تغییرات وزنی تحت نظر پزشک تغذیه و با رژیم های مخصوص فرد انجام شود و رعایت تعادل در این امر بسیار مهم است.

آرامش

تحقیقات نشان داده است افرادی که همواره در محیط های استرس زا هستند و از نشخوارهای ذهنی رنج می برند سیستم ایمنی ضعیف تری در برابر بیماری ها دارند. استرس سیستم ایمنی را سرکوب می کند و بیماری ها به سرعت به بدن رسوخ می کنند. برای افزایش سیستم ایمنی می بایست آرامش خود را از طریق یوگا، ورزش، کلاس های حفظ آرامش و هر راهی که مناسب روحیات شما است تامین کنید.

خواب

تحقیقات نشان داده است افرادی که خواب ناکافی دارند علاوه بر مشکلات ذهنی از مشکلات جسمی به ویژه ضعف سیستم ایمنی بدن رنج می برند. وجود خواب ناکافی، نظم زندگی فرد را به هم می ریزد و در نتیجه استرس بر ذهن حاکم می شود. هفت الی هشت ساعت خوب در طول شب، مولد سلول های t در بدن است که سیستم ایمنی را قوی می کند.

انجام مدیتیشن، ورزش، قرار دادن حالت شب در دستگاه های الکترونیکی و عدم مصرف کافئین در کیفیت خواب شما تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین اگر خواب با کفیتی ندارید به این موارد دقت کنید.

استفاده از مکمل

قبل از استفاده خود سرانه از هر مکمل دارویی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایشات مورد نیاز را برای شما نسخه کرده و سپس  با توجه به نتایج آزمایشات و شرایط بدن شما،  مکمل تجویز می کند.

بیشتر مردم ایران دچار کمبود ویتامین d  هستند که سالم ماندن سیستم ایمنی و بهتر شدن واکنش ها به آن بستگی دارد. در صورت مشاهده کمبود آن در بدن باید مکمل ویتامین d  را استفاده کنید. هم چنین مشاهدات پژوهشگران نشان داده است که ویتامینc  به علت خواص آنتی اکسیدانی از سیستم ایمنی بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند.

اگر به ترکیبات مکمل های دارویی نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که در اکثر آن ها ماده معدنی زینک یا همان روی وجود دارد. علت آن خواص ضد ویروسی این ماده بر دستگاه تنفسی بدن و کم شدن دوره های بیماری و رشد سلول های ایمنی بدن است.

علائم ضعف سیستم ایمنی بدن

نقص در سیستم ایمنی بدن به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود. نقص های اولیه به طور مادرزادی در فرد وجود دارد مانند بیماری گرانولوماتوز و نقص های ثانویه مانند بیماری ایدز به صورت اکتسابی به وجود می آیند.

در صورت مشاهده ی موارد ذیل در بدن خود به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات مربوط به سیستم ایمنی بدن را انجام دهد.

 • احساس خستگی مکرر بعد از خواب کافی
 • استعداد در ابتلا به انواع عفونت
 • مشکلات دائم گوارشی اعم از اسهال و یبوست و…
 • ماندگاری زخم ها
 • تب های بی دلیل و شدید
 • دردهای مزمن عضلانی

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

سیستم ایمنی بدن از دلبند شما در مقابل هر نوع بیماری محافظت می کند و بدین جهت تقویت آن از دغدغه هایی است که والدین آگاه با آن روبرو هستند. برای بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن کودک می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

 • تغذیه نقش مهمی در سیستم ایمنی کودک دارد پس سعی کنید در برنامه غذایی روزانه او انواع میوه های رنگی، حبوبات، گوشت قرمز چرخ شده، سبزیجات تازه مانند ریحان و جعفری، غلات، ماست های پروبیوتیک، زرده تخم مرغ، جگر، ماهی قزل آلا، سبزیجات مغذی مانند اسفناج و کلم بروکلی، دانه های مفید مانند تخم کدو و… را که همگی شامل مواد معدنی و غنی هستند قرار دهید.
 • والدین باید در طول روز فرزند خود را به محیط بیرون از منزل ببرند تا ویتامین دی را از آفتاب دریافت کنند. هم چنین استفاده از اکسیژن تازه و جنب و جوش در سلامت آن ها نقش تعیین کننده ای دارد. با بالا رفتن ویتامین دی کودکان احتمال ابتلا به بیماری ها کم می شود.
 • از وظایف پدر و مادر آگاه آموزش اصول بهداشتی و رعایت نظافت شخصی و عمومی است. کودک باید مقررات بازی در بیرون از منزل همراه با رعایت بهداشت را آموزش دیده باشد مثل شستن دست ها قبل از استفاده از خوراکی، پرهیز از بوسیدن و در آغوش گرفتن کودکان در پارک یا کوچه، استفاده از دستمال موقع سرفه و عطسه و… .
 • انجام چکاپ های دوره ای شما را از سلامت کودک و رشد او آگاه می سازد و در صورت نیاز پزشک برای رشد بهتر مکمل تجویز می کند.
 • از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی راهنمایی های لازم را در این مورد دریافت کنید.

معجون تقویت سیستم ایمنی بدن

پزشکان طب سنتی و مدرن معجون های بسیاری برای تقویت سیستم ایمنی طراحی و تجویز کرده اند. برای استفاده از این معجون ها حتما باید از پزشک مشاوره بگیرید زیرا بعضی از این معجون ها با بدن شما سازگار نبوده و باعث بروز حساسیت و مشکلات دیگر می شود. هر انسان دارای طبع بدنی خاصی است و باید با توجه به آن معجونی را ساخته و میل کند. اما به طور کلی ترکیب چند مواد با یکدیگر و ساخت یک خوراکی مقوی و مغذی باعث افزایش سیستم ایمنی شما خواهد بود. طرز تهیه دو مورد از این معجون ها را در ادامه آموزش داده ایم. برای داشتن دستورهای بیشتر معجون تقویت سیستم ایمنی بدن بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و مواد غذایی پیشنهادی ایشان را به معجون اضافه کنید.

معجون بمب ویتامین

مقدار بلوبری و آناناس را باهم میکس کنید و برای رقیق شدن به آن آب پرتقال تازه اضافه کنید. با حلقه های نازک موز تزیین کنید و نوش جان کنید.

معجون زنجبیل

مقداری زردچوبه، زنجبیل، و عسل را با هم مخلوط کنید و روی آن آب جوش بریزید و بگذارید روی کتری یا سماور دم بکشد. بعد از 15 دقیقه همراه لیمو میل کنید.

میوه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

برای تقویت سیستم ایمنی بدن می بایست استفاده تکراری میوه ها را رها کنید و بشقاب میوه تان را از میوه های متنوع و رنگارنگ پر کنید. برای مهار بیماری ها و پاسخ بهتر بدن به عوامل بیگانه می توانید از این میوه ها استفاده کنید.

 • منابع ویتامین C  مانند پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ فروت
 • انواع توت ها اعم از شاه توت، توت سفید، توت فرنگی
 • هندوانه شامل پتاسیم و مس
 • بلوبری دارای خواص آنتی اکسیدانی
 • آناناس شامل ویتامین منگنز و بروملینپ

شما از چه روش هایی برای بهبود سیستم ایمنی بدن پیشنهاد می دهید؟ به نظرتان چه مواد غذایی باعث می شود این سیستم عملکرد بهتری داشته باشد و در مقابل بیماری ها، ویروس ها و باکتری های مضر بدن مقاوم تری داشته باشید؟ در صورتی که نظر یا تجربه ای در این باره دارید، می توانید در قسمت دیدگاه ها بیان کرده و در همان بخش سوالات خود را از کارشناسان ما در کلبه سلامتی بپرسید.

 • Share: