پیشرفته
جستجو
  1. خانه
  2. بوتاکس بر چه چروک هایی اثر دارد؟

بوتاکس بر چه چروک هایی اثر دارد؟

  • ۱۳۹۳-۱۱-۱۹
  • 0 لایک
  • 81 نمایش
  • 0 دیدگاه ها

بوتاکس بر بسیاری از چروک ها ی صورت موثر است. اینکه بوتاکس می تواند چه نوع چروک هایی را در چه سنی بهتر برطرف کند سوالی است که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول می کند اثرات بوتاکس همیشه دغدغه ای است که وقتی افراد به پزشک مراجعه می کنند همیشه پرسش دارند.
چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:چروک‌های استاتیک :که در حالت استراحت پوست مشاهده می‌شوند. این چروک‌ها عمدتاً ناشی از عوامل مضر خارجی نظیر آفتاب و همچنین نتیجه ی نهایی عوامل مضر داخلی یعنی انقباضات مکرر و مزمن عضلات صورت هستند. این چروک ها به درمان با روش لایه‌برداری شیمیایی(پیلینگ)، لایه برداری مکانیکی(میکرودرم ابریژن) و لیزردرمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی(ولی به کندی) پاسخ می‌دهند. اما پیش از آن باید اثر انقباضی عضلات را مهار کرد تا امکان کار روی آن ها فراهم شود.
چروک‌های دینامیک : که مستقیما در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط مانند اخم کردن و بالا انداختن مکرر و شدید ابروها هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک‌سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.
چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پاکلاغی یا پنجه‌کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم بالای بینی از این نوع هستند. چروک‌های دینامیک معمولاً از چروک‌های استاتیک عمیق‌ترند (و اغلب بر آن ها منطبق هستند) و به‌خوبی به درمان با تزریق بوتولینوم پاسخ می‌دهند. بنابراین چه چروک دینامیک باشد و چه استاتیک عملا در هر دو نوع نیاز به بوتاکس است تا برطرف شود.

بچروک صورت
چروک صورت

 
واكسن بوتولينوم A كه با نام تجاري بوتاكس عرضه مي‌شود نوعي پروتئين پيچيده است كه از يك باكتري به نام كلستريديوم ترشح مي‌شود و مي‌تواند مسموميت‌هاي شديد غذايي ايجاد كند. جهت كاربردهاي پزشكي این فراورده به‌صورت خالص و استريل براي استفاده تزريقي فراوري مي‌شود. بوتاكس پس از تزريق، جذب عضله مي‌شود و در پايانه‌هاي عصبي كه فرمان انقباض را به عضلات مي‌رسانند مستقر مي‌شود.
در اين محل بوتاكس از آزاد شدن يك واسطه شيميايي به نام استيل كولين- كه مسئول انقباض عضلاني است- جلوگيري مي‌كند، در نتيجه دستور انقباض به عضله نمي‌رسد و در حقيقت نوعي فلج عضلانی موقت ايجاد مي‌شود كه 3 تا 6 ماه طول مي‌كشد. عدم‌انقباض عضلات زير پوستي باعث محو شدن و از بين رفتن چين و چروك‌هاي پوست روي عضله مي‌شود تزريق بوتاكس يكي از روش‌هايي است كه امروزه به فراواني جهت صاف كردن چين و چروك‌هاي صورت و ايجاد ظاهري جوان‌تر در افراد به كار مي‌رود. چين و چروك‌هاي ناشي از اخم که در بين ابروها يا روي پيشاني ايجاد مي‌شود و چروك‌هاي اطراف چشم كه در موقع خنده ظاهر مي‌شود تا حد زيادي پس از تزريق بوتاكس محو مي‌شود.
برای انکه هر شخص متوجه شود که ایا دچار چروک اخم, چروک پیشانی یا چرروک اطراف چشم است و شدت چروک در چه حد و میزانی است و نهایتا تزریق بوتاکس نیاز هست یا نه ، تستی وجود دارد .
در آینه بدون اینکه پیشانی و اخم خود رامنقبض کنید در حالت عادی به خودتان نگاه کنید ……
حالت اول :اگر در این حالت در هر کدام از نقاط فوق یعنی اخم و پیشانی و دورچشم چروک داشتید این بدان معنا است که شدت چروک شما شدید است یا در حال شدید شدن است ،
حالت دوم : اگر بدون منقبض کردن به پیشانی و اخم و دور چشم خود نگاه کنید وچینو چروک نبینید ولی بعد از منقبض کردن متوجه شوید اخم و پیشانی شما چین دارد و هنگام تبسم ببینید که خطوط دور چشم شما خود را نشان می دهد این نشان می دهد یا دچار چروک هستید ولی هنوز پیشرفته و عمیق نشده و در این صورت تاثیر تزریق بوتاکس در از بین بردن این چروک ها ۱۰۰ درصد و کامل است ولی در حالت اول که چروک شدید است تزریق بوتاکس کاملا چین و چروک ها را از بین نمی برد و حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد موثر است و این بدان معنی است که بعداز تزریق شما نمی توانید اخم و پیشانی و دور چشم را منقبض کنید ولی در حالت عادی و بدون منقبض کردن شما متوجه خطوطی در نواحی فوق خواهید شد .
البته این بدان معنی نیست که شما نباید بوتاکس تزریق کنید چراکه در صورت عدم تزریق برشدت چروک شما هر سال افزوده خواهد شد لذا علاوه بر تاثیر ۷۰ تا ۸۰ درصدی در کاهش این چین ها اگر منظم هرسال دوبار بوتاکس تزریق شود نه تنها از پیشرفت ان جلوگیری میشود بلکه شدت چروک هم بعد از ۲ تا ۴ سال کمتر هم می شود درضمن در مواردی که شدن چین اخم شدید است و بدون منقبض کردن دچار شیار یاشکاف عمیق شده علاوه بر تزریق بوتاکس لازم است ژل های کلاژن یا هیالورونیک اسید هم در چین اخم تزریق شود در اینصورت ۹۰ تا ۱۰۰ درصد چین عمیق اخم اصلاح و پر میشود .
چین ابرو و پیشانی و
چین ابرو و پیشانی

 
در چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام شود؟
تزریق در موارد زیر به منظور زیبایی( و نه درمانی) انجام نمی شود:
زنان باردار، زنان شیرده،افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از ۶۵سال(مگر به تشخیص پزشک) ، افرادی که از تزریق بوتاکس انتظارات غیرواقعی دارند، کسانی که ثبات روانی ندارند یا وسواس شدیدی در همه چیز دارند، افراد با سابقه حساسیت نسبت به هرکدام از اجزای دارو (مانند دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو)، افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند، افراد با سابقه بیماری‌های عصبی ‌ـ ‌عضلانی مانند میاستنی‌گراو و ام‌اس، کسانی که تحت درمان با داروهای آنتی‌بیوتیکی قرار دارند و نیز مصرف‌کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی توانند ازاین ماده استفاده کنند.
آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟
با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند. بعد از تزریق هم با گذاشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش می یابد. با این همه سوزن های مورد استفاده در تزریق آنقدر ظریفند که عملا بیشتر افراد حتی بدون کمپرس یخ و بی حسی موضعی هم احساس درد نمی کنند.
آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟
بوتاکس روشی کم‌عارضه است و عوارض مطرح‌شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند. از عارضه‌های بی‌اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌توان به قرمزی محل تزریق، ورم موضع، خون مردگی به خصوص در نواحی دور چشم، درد محل تزریق، سردردی که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد، تهوع مختصر، ضعف عمومی و خارش اشاره کرد. بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلک و ابرو نیز مطرح هستند. البته این احتمال وجود دارد که بوتاکس به اشتباه به ماهیچه‌های کناری تزریق شود یا حتی در اثر تزریق عمیق روی آنها تاثیر بگذارد. تزریق بوتاکس به ماهیچه بالا برنده پلک موجب افتادگی کامل یا بخشی از پلک به مدت شش تا هشت هفته می‌شود.
از جمله تاثیرات ثانویه تزریق بوتاکس می‌توان به خشکی موقتی چشم، اشک، تورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، هماتوم یا تراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می‌شود، دردهای موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد. با تزریق درست و ماهرانه احتمال این موارد به صفر می رسد. با این همه تمام این عوارض نادر و موقتی راه درمان دارند و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد و اصولا هیچ کاری در دنیا نیست که عوارض خود را نداشته باشد، حتی مصرف یک قرص استامینوفن!
هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده از آن برای زیبا‌سازی صورت می شود. و هنرپیشه ها و سیاست مداران بیشترین مصرف کنندگان این ماده می‌باشند.
چند بار باید تزریق را تکرار کرد؟
تعداد دفعات تزریق بسته به کیفیت بوتاکس و تفاوت های فردی بین ۴ تا ۶ بار در تمام طول زندگی است و پس از آن معمولا عضلات برای همیشه بقدر کافی ریلاکس می مانند تا چروک ایجاد نکنند و برخلاف تصور عامیانه لازم نیست فرد “تا آخر عمر” هر ۴ تا ۶ ماه یکبار بوتاکس تزریق کند! البته ماندگاری بوتاکس بسته به مراقبت های بعدی با کرم های افزاینده طول اثر بوتاکس و تعداد تزریق های قبلی و … است.
تزریق بوتاکس سریع ترین و موثرترین شیوه برای رفع چروک است. مدت تزریق بوتاکس بین ۲۰ – ۱۰ دقیقه است. مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است چرا که اغلب جای تزریق هم پس از چند ساعت محو می شود.
تزریق دوم معمولاً ۳ تا ۴ ماه بعد از نوبت اول و تزریق سوم ۴ تا ۶ ماه بعد از دومین تزریق، با هدف دوام حالت فلجی عضلات صورت و صاف ماندن پوست و ایجاد عادت اجتناب از حالات تولیدکننده چروک، انجام می‌شود. پس از چند نوبت تزریق به فرد آموزش داده می‌شود تا در صورت مشاهده برگشت انقباضات و چروک‌های قبلی، برای تزریق مجدد مراجعه نماید.
چه کسی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس است؟
هر کسی که خواهان این است که چهره جوان‌تر و کم چروک‌تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.
چه جنسی از بوتاکس کیفیت بهتری دارد؟
دو برند اصلی مورد استفاده در دنیا “بوتاکس” و “دیسپورت” هستند که هر دو مورد تایید اداره غذا وداروی آمریکا(FDA) می باشند. اما واردات محدودی داشته و بسیار گران هستند. فرآورده کشورهای دیگری چون کره و …نیز کیفیت بالایی دارند و عملا مورد استفاده قرار می گیرند و مشکلی ندارند.
 

  • به اشتراک گذاشتن:

نظر دهید