۲۴۱۳۹۵تیر

زود انزالی

زود انزالی، انزالی غیرقابل کنترل است که معمولا برخلاف میل شخص صورت می گیرد. زود انزالی عموماً با مدت زمانی بسیار کم (معمولا 118 ثانیه ) پس از شروع نزدیکی اتفاق می افتد.

زود انزالی دارای تبعات و نارضایتی های بسیاری در زندگی زناشویی است که مشکلات بسیار زیادی از جمله پریشانی، افسردگی و یا حتی طلاق را به دنبال دارد و اغلب افرادی که به این عارضه دچار هستند به دنبال راهی برای درمان آن می گردند. البته در صورتی که این مشکل دائمی نباشد جای نگرانی وجود ندارد و فقط در صورتی که به یک مشکل همیشگی تبدیل شود می توان آن را زود انزالی نامید.


انزال زودرس در مردان

انزال زودرس در مردان


چه عاملی باعث به وجود آمدن زود انزالی در فرد می شود؟

مهم ترین دلیل زود انزالی مسائل روانی و آمادگی فرد از لحاظ ذهنی و جسمی است که در خیلی از موارد به خودی خود درمان می شود.


چه راه هایی برای درمان زود انزالی وجود دارد؟

  • ایجاد آرامش خاطر در فرد: انجام تمرینات ریلکسیشن و نیز استفاده از روش های منحرف کردن حواس می تواند انزال را در فرد به تاخیر بیندازد.
  • کاندوم: نوع بی حس کننده ی کاندوم با کمتر کردن میزان تماس آلت مردانه می تواند باعث انزال دیرتر شود.
  • دارو: استفاده از دارو نیز در درمان انزال زودرس کمک می کند. برخی از این داروها با عوارضی همراه هستند لذا برای استفاده از آن ها مشورت با پزشک الزامی است.
  • استفاده از شیوه ماستر و جانسون: اولین قدم در استفاده از این شیوه همکاری خود فرد و همسرش است که این روش، فراگرفتن و کنترل احساسی را که فرد در آن به اوج لذت جنسی می رسد را شامل می شود. آموزش و تمرین این روش برعهده متخصصان سلامت جنسی در کلینیک های سلامت خانواده است.

زودانزالی

زودانزالی


دیگر روش های کنترل زودانزالی:

  1. تعدد نزدیکی: هر چه تعداد دفعات مقاربت در طول روز و یا هفته بیشتر شود، می تواند به انزال دیرتر فرد کمک بیشتری کند.
  2. تمرین ماهیچه های کف لگن: از دیگر تمرین هایی که در درمان انزال زودرس بسیار موثر است، تمرین ماهیچه های کف لگن است و به این صورت است که شخص باید این ماهیچه ها را منقبض کرده و بعد از چند ثانیه رها کند. این عمل حتی در حالت عادی (در حین تماشای فیلم، انجام کار و …) نیز باید مرتباً انجام شود و نتیجه ی آن بعد از حداقل شش ماه بروز می کند.
  3. ساعت و تغذیه ی مناسب برای عمل مقاربت: بعد از انجام عمل مقاربت معمولا بدن نیاز به استراحت دارد لذا بهترین زمان برای انجام این عمل شب و هنگام خواب است تا بعد از انجام آن احیای مجدد صورت گیرد. همچنین توصیه می شود که حداقل سه ساعت قبل از انجام عمل نزدیکی غذایی سبک صرف شود تا به پروستات فشاری وارد نشود.
  4. حالت مناسب: موقعیت قرار گرفتن زن و مرد در هنگام عمل نزدیکی تاثیر به سزایی در از بین رفتن زود انزالی دارد و معمولا در کلاس های آموزش خانواده که قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان برگزار می شود، به این نکته اشاره می شود که قرار گرفتن مرد در زیر و زن بالا کمک زیادی به طولانی تر شدن مدت زمان نزدیکی می کند.
  5. استفاده از کرم های بی حس کننده موضعی: این گونه کرم ها حاوی موادی چون لیدوکائین و پریلوکائین هستند و با بی‌حس کردن آلت تناسلی، باعث تاخیر در انزال می شوند. هرچند استفاده از چنین کرم هایی باعث کمتر شدن لذت جنسی و تحریک پذیری در بیشتر مردان می شود و در مواردی نیز به دلیل وجود موادی مثل لیدوکایین واکنش های آلرژیک در فرد به همراه دارد.

درمان زودانزالی

درمان زودانزالی


به طور کلی زود انزالی یک بیماری نیست و تنها برای داشتن یک رابطه ی طولانی تر و با کیفیت تر منجر به این می شود که شخص این وسواس فکری و اضطراب ناشی از آن را در خود احساس کند که برای درمان آن می توان با مراجعه به پزشک مشاور، به شناخت و درمان آن پرداخت که معمولا این مشاوره با کاهش میزان استرس و اضطراب همراه با تجویز دارو صورت می پذیرد.