۱۳۱۳۹۳آذر

سلامت مردان

حفظ سلامتی در مردان علاوه بر خود آنها در کیفیت زندگی خانواده شان نیز تاثیر می گذارد.بنابراین مردان باید بیشتر نسبت به انجام فعالیت های فیزیکی، پیاده روی و اقدامات دیگر اهمیت دهند . متخصصین سلامت و پزشکان به خاطر مسوولیت مردان در قبال خود و خانواده ، آنها را به تلاش جهت حفظ سلامتی شان در تمامی مراحل و سنین تشویق می کنند، ولی این موضوع بعد از سن 35 سالگی اهمیت فراوانی پیدا می کند.


سلامت-ا

حفظ سلامتیمهم ترین بیماری های گریبان گیر مردان

مردان در حوزه عمومی بیشتر گریبان گیر آسیب و سوانح می شوند که آمار خیلی زیادی را هم دراین خصوص در ایران داریم. اما در حوزه بیماری های جراحی کلیه و مجاری ادراری شایع ترین مشکل آنها یکی بیماری سنگ های ادراری و دیگری بیماری های مربوط به غده پروستات است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کلیه و مجاری ادرار به مردان جوان توصیه کرد: بدون تردید نکته اصلی برای پیشگیری ازابتلا به انواع بیماری ها رعایت بهداشت است. یعنی جوانان نباید تماس های جنسی غیر متعارف و غیر معمول داشته باشند. زیرا بسیاری از عوامل عفونی پروستات ناشی از آن است که به طور جدی باید از آن پرهیز کنند.چراکه پروستات جایی است که درپی لانه گزینی عفونت در آنجا به سختی می توان بیماری را درمان و از آنجا تخلیه کرد.ه افراد در سنین میانه هم باید گفت که به محض بروز مشکلات ادراری مانند تکرر ادرار، بیرون رفتن در شب برای ادرار و ادرار باریک داشتن حتمأ به پزشک مراجعه کنند. در سنین بالاتر نیز در صورت داشتن سابقه سرطان پروستات در اقوام درجه اول باید آن را جدی بگیرند و از 45 سال به بالا به فکر این بیماری باشند و با انجام یک آزمایش خون ساده آن را چک و کنترل کنند.nezafat-2

رعایت بهداشتپزشکان متخصص زمینه های ژنتیکی، افزایش سن و جنس مذکر بودن را از عوامل غیر قابل تعدیل دخیل در سکته های مغزی می دانند. چاقی، دیابت، چربی و فشار خون بالا و مصرف سیگار از جمله عوامل قابل تعدیل مؤثر در بروز سکته مغزی می باشند.

احتمال سکته مغزی در مردان تقریباً یک و نیم برابر بیش از زنان است در مردان زمینه تصلب شراین سریعتر و شدیدتر می باشد و علاوه بر آن، زمینه ژنتیکی یا احتمال مصرف دخانیات نیز در افزایش احتمال سکته مغزی در این جنس مؤثرتر می باشد

در همین زمینه معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 44 درصد از مرگ و میرها در کشور به دلیل بیماری قلبی و عروقی اتفاق می افتد که در راس آنها سکته قلبی با 24 درصد بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. طبق بررسی ها و مطالعات انجام شده در  سالهای اخیر در کشور شیوع عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی افزایش داشته است به طوری که این آمار نشان می دهد فشار خون با 17 درصد، چاقی 15 درصد، اضافه وزن 28 درصد، کم تحرکی 41 درصد، استعمال دخانیات 8 درصد، قند خون بالا 10 درصد، کلسترول بالا 33 درصد، تری گلیسیریدبالا 19 درصد بوده است.

پیشگیری از چهار خطر جدی سلامت در مردان

اول:

بیماری‌های قلبی یکی از تهدیدات سلامت مردان است اما با پیش گرفتن شیوه سالم زندگی از این خطر رهایی پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال:· سیگارتان را ترک کنید و از سایر محصولات حاوی توتون و تنباکو استفاده نکنید. حتی سعی کنید با دود سیگار افراد سیگاری مواجه نشوید.
رژیم‌ غذایی سالمی را دنبال کنید.
رژیمی که سرشار از میوه و سبزی و دارای غلات و حبوبات، فیبر و ماهی است. غذاهایی را انتخاب کنید که اسید چرب غیراشباع داشته و دارای نمک کم باشد.
اگر سطح کلسترول خون‌تان بالا است یا فشارخون بالا دارید، به توصیه‌های پزشکی توجه کنید.
حتما در برنامه‌های روزانه خود جایی برای ورزش قرار دهید.

دوم:
سرطان ریه یکی دیگر از دلایل مرگ و میر در میان مردان است که این بیماری عمدتا در اثر کشیدن سیگار ایجاد می‌شود.طبق آمارهای انجمن سرطان آمریکا، بعد از سرطان ریه سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ سلامت مردان را تهدید می‌کند.

پس اگر می‌خواهید مبتلا به سرطان نشوید: سیگار نکشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید. هرگز در مواجهه با دود سیگار دیگران قرار نگیرید.

ورزش را فراموش نکنید. وزن‌تان را کنترل کنید و اجازه ندهید اضافه‌وزن پیدا کنید و چاق شوید.رژیم‌غذایی سرشار از میوه و سبزی داشته و از خوردن غذاهای پرچرب بپرهیزید.کمتر در معرض تابش نور آفتاب قرار بگیرید. وقتی بیرون از منزل هستید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. از مصرف الکل بپرهیزید. برای انجام آزمون‌های غربالگری به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. از مواجهه با عوامل سرطان‌زا مثل رادون، آبستوز و آلودگی هوا بپرهیزید و اگر در محیط‌هایی کار می‌کنید که عوامل خطرناک در آن وجود دارد هر از چند گاهی از نظر پزشکی معاینه شوید.6723d72c-d810-4219-90ea-893db4b6c01f

پیشگیریسوم:

صدماتی که از دلایل تصادف کشنده در میان مردان، حوادثی است که هنگام موتورسواری اتفاق می‌افتد.
از این رو به مردان توصیه می‌شود برای کاهش خطر تصادفات:· حتما هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید.· سرعت مجاز هنگام رانندگی یا موتورسواری را رعایت کنید.· هرگز از مواد مخدر و الکل قبل از رانندگی استفاده نکنید.· با خواب‌آلودگی یا خستگی رانندگی نکنید.

چهارم:

دیابت نوع دوم که شایع‌ترین نوع دیابت است روی مسیر استفاده از قندخون تاثیر می‌گذارد.
پس برای پیشگیری از دیابت نوع دوم: اگر اضافه‌وزن دارید، وزن‌تان را کاهش دهید. در رژیم‌غذایی خود از میوه و سبزی و غذاهای کم‌چرب استفاده کنید. در برنامه روزانه خود فعالیت جسمی را هم بگنجانید.


“در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید“