۲۰۱۳۹۴شهریور

مزوتراپی

مزوتراپی از کلمه یونانی Meso Therapeia گرفته شده است. مزوتراپی عبارت است از وارد کردن موادی مانند انواع ویتامین ها، فاکتورهای رشد مانند انسولین یا دارو مانند ماینوکسیدیل به کمک سوزن های ریز به داخل پوست می باشد. مزوتراپی یک روش درمان تزریقی است که در تمام دنیا و به ویژه فرانسه رایج می باشد و دارای کاربردهای درمانی زیبایی می باشد.

مزوتراپی با پرسازی بافت پوست متفاوت است و نوعی روش انتقال دارو می باشد. مزوتراپی در قدیم به عنوان کنترل درد در پزشکی ورزشی و روماتولوژی مورد کاربرد بود بطوری که مزوتراپی اولین بار در اروپا به عنوان کنترل درد در دندانپزشکی و درمان آسیب ها و بیماری هایی مانند مشکلات عضلانی اسکلتی، آرتریت (درد مفاصل) و حتی استاز عروقی به کار رفت.


مزوتراپی و جوانسازی پوست

مزوتراپی و جوانسازی پوستتاریخچه مزوتراپی:

نخستین بار در سال 1952 دکتر مایکل پیستور (Dr.Michael pistor) این روش درمانی را ابداع کرد و متوجه شد با تزریق داروها در مناطقی از  لایه های پوست، باعث ایجاد افزایش جریان خون در آن مناطق و حل شدن چربی های موضعی و تخلیه لنفاوی و از بین رفتن بافت همبند سفت شده می شود.

روش مزوتراپی بیش از 50 سال است که در اروپا و به خصوص در فرانسه رایج است اما در برخی کشورهای دیگر مانند ایران اخیرا کاربردهای درمانی آن مورد توجه قرار گرفته است. از سال 1952 تا کنون حدود پانزده هزار پزشک از روش مزوتراپی جهت درمان استفاده می کنند.


چه افرادی نباید از مزوتراپی استفاده نمایند؟

– افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی

– خانم های باردار

– اشخاصی که مبتلا به سرطان های پیشرفته هستند.

– افرادی که سابقه حساسیت و آلرژی به داروهای خاص دارند.

– کسانی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند. در این اشخاص احتمال خونریزی و هماتوم زیاد است.

– اشخاصی که مبتلا به بیماری نوروپاتی هستند.

– افراد مبتلا به دیابت بخصوص دیابت کنترل نشده زیرا این اشخاص از لحاظ ایمنی در سطحپایینی قرار دارند.

– بیمارانی که مبتلا به پسوزیاریس هستند.


مزوتراپی

مزوتراپیروش درمانی مزوتراپی:

روش درمانی مزوتراپی بصورت موقت هست و فرد برای درمان باید در نوبت های اول در فواصل نزدیکتر و در نوبت های بعد در فواصل طولانی تر به پزشک مراجعه نماید.

در مزوتراپی مو با تزریق محلول های مناسب، ریزش مو تا حد قابل قبولی کاهش می یابد و حتی در برخی مواقع شاهد رشد مجدد مو نیز هستیم. درمان و تزریق در این مورد نیز باید دنباله دار باشد.


عوارض مزوتراپی:

مزوتراپی به دلیل استفاده از سوزن های ریز برای تزریق و بصورت دستی و یا استفاده از دستگاه مزوگان، کمی دردناک می باشد. از عوارض قابل ذکر برای مزوتراپی حساسیت بیمار به مواد تزریق، غیر دائمی بودن این روش، تکرار دوره درمان، تورم در نواحی تزریق، کبودی دور چشم در اثر مزوتراپی جهت رفع لک ها و سیاهی دور چشم و… می باشد.

در صورتی که بیمار بداند به ماده خاصی مانند ماینوکسیدل حساسیت دارد، تزریق مواد حساسیت زا انجام نمی شود ولی در غیر اینصورت نمی توان از وجود مواد حساسیت زا برای بیمار باخبر شد. استفاده از روش مزوتراپی برای افراد مختلف دارای اثر و عوارض متفاوتی می باشد و قابل تشخیص نیز نیست به عنوان مثال درمان لک ها با روش مزوتراپی برای یک بیمار نتیجه بخش نباشد و برای بیمار دیگر موثر و خوب واقع شود.

با مشاهده هر عارضه باید به پزشک مربوطه مراجعه نمود.


مزوتراپی مو

مزوتراپی مو


 بیشترین اثر و کاربرد مزوتراپی:

مزوتراپی برای رفع لک های پوستی، لیفتینگ پوست، جوانسازی پوست، از بین بردن لک های بارداری، درمان ریزش مو و ذوب کردن چربی های اضافه مناسب می باشد.