۱۲۱۳۹۳آذر

مراقبت از پوست

داشتن پوست سالم و شاداب تاثیر چشمگیری هم در روحیه افراد دارد و هم میتواند آنها را جوان تر و شاداب تر نشان دهد.پوست شفاف و تمیز اولین قدم برای داشتن پوستی زیباست اما متاسفانه در صحبت آسان و در عمل بسیار دشوار است.


نبت

پوست عاملی در زیبایی


در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمونهای جنسی ، پیاز مو ، غدد عرق اکرین و اپوکرین در محلهای ویژه ای از بدن رشد بیشتری کرده و فعالتر می شوند . فولیکولهای مو در روی صورت مردان و… فعالتر و انتهای موها  زبرتر می شوند .غدد چربی در  روی صورت ، سینه و  قسمت بالای  پشت فعال می شوند و  دانه های غرور جوانی ممکن است بروز کند


تغییرات پوستی در بزرگسالان بستگی به وراثت و عوامل محیطی دارد ، ضایعات مختلفی در این سن در پوست دیده می شوند مانند بروز غدد چربی  که به علت شاخی شدن بافت چربی است ، پیدا شدن آکنه های شاخی  و سیستهای چربی  و بالاخره منگوله های پوستی  ممکن است به تنهایی یا مشترکاً ظاهر شوند .

بعضی از تغییرات  پوستی مانند  پیدا شدن  لکه های  قهوه ای که در بزرگسالان اتفاق می افتد موقتی  و زودگذر است  در صورت که به علت  بارداری و  خوردن قرصهای  ضد  بارداری ، یا در اثر  اشکال و تغییر  در ترشح هورمون هاست که در ساختار  پوست ، تغییراتی ایجاد می کنند . این لکه ها  بعد از زایمان ،  با قطع قرصهای ضد بارداری و یا درمان اختلال ترشح هورمونها ناپدید می شوند . در این سن کم کم علایم چروکیدگی پوست خودنمایی می کند ، بهضی از مشخصات مردانه در زنها بروز می کند مانند پیدا شدن موهای بلند و پراکنده در ناحیه چانه و زیر چانه ، همچنین بروز میخچه در انگشتان پا در این سن بیشتر به چشم می خورد .

برای پیشگیری از این عوارض پوستی توجه به رعایت اصول بهداشتی دارای اهمیت خاصی  دارد . مانند  استحمام روزانه، توجه به رژیم غذایی صحیح  و مناسب سن ، اجتناب از پوشیدن لباسهائی با الیاف مصنوعی ، پیشگیری از  خستگی جسمی و روحی  ، پرداختن به ورزش و  تفریح در هوای پاک و دور از آلودگی های شهر و اجتناب ازپوشیدن کفش های تنگ و نوک باریک . افراد بزرگسال باید در هنگام حمام کردن ، پوست بدن  خود را مورد بررسی قرار دهند و چنانچه  تغییرات غیر طبیعی در آن مشاهده کردند هر چه زودتر با پزشک مشورت کنند تا از بروز هر اتفاق ناگواری پیشگیری شود . عمده ترین صدمات پوستی که از سن جوانی تا بزرگسالی ممکن است بروز کند ، التهاب  پوست به علت  مصرف  مواد آرایشی است که یکی از رایج ترین  آنها التهاب لب ها است؛ مواد  رنگی روژلب  دارای ائوزین است که لبها را نسبت به نور خورشید حساس کرده و در نتیجه متورم و ملتهب می کند.

مواردی که کمک میکند پوستی شاداب داشته باشیم:

خواب

خواب جهت حفظ زیبایی حقیقت دارد. به هنگام خواب پوست به صورت خود به خود صدمات وارده شده در طول روز را التیام می بخشد. هنگامی که فرد به خواب می رود پوست فرصتی پیدا می کند تا خود را بهبود دهد. به همین دلیل هنگامی که از خواب بر می خیزید احساس طراوت و شادابی می کنید.

جوش های کمتر

هر چه خواب بیشتر باشد پوست شفاف تر می گردد. توجه داشته باشید کمبود خواب منجربه بروز استرس می شود، استرس به نوبه خود باعث بروز جوش ها و دانه های سر سیاه می باشد حتی در مورد افراد بالغ نیز به همین گونه است. طی تحقیقی که در این زمینه انجام پذیرفته است کارشناسان دریافتند دانشجویان بیشتر در معرض بروز جوش قرار دارند به خصوص در مواقع امتحانات.

چشمانی براق تر

آیا به دنبال داشتن چشمانی پر تلالو هستید؟ پس اجازه ندهید خطوط  تیره جذابیت  چشمان شما را از بین ببرد. البته در این باره باید گفت خطوط  تیره اغلب به صورت ارثی است اما این خطوط اگر چشمان به اندازه کافی استراحت نکند تیره تر می گردد. جهت پنهان نمودن این خطوط لایه ای نازک کرم دور چشم استفاده کنید. سپس به آهستگی و به صورت ضربه ای از سایه استفاده کنید، سایه ای که یک یا دو درجه از رنگ پوست روشن تر است.

رنگ پوست طبیعی

استفاده از برس سایه باعث می گردد پوست بی رنگ یا لک دار شود. از طرف دیگر خواب کافی باعث می شود خون در پوست جریان یابد. اگر هنگامی که از خواب بر می خیزید رنگ پوست شما تغییر کرده است از مواد آرایشی استفاده کنید.  می توان از پودرهای براق کننده یا پودرهای به رنگ سبز ملایم استفاده نمود تا قرمزی پوست کمتر به نظر آید.

پف دور چشم را سریع از بین ببرید

هنگامی که از خواب بر می خیزید اگر چشمان شما دچار پف کردگی است این امر به دلیل جمع شدن مایع دور اطراف چشم است به خصوص هنگامی که سر همراستا با بدن در رختخواب قرار می گیرد.

راه حل: شب ها با استفاده از چند بالش سر خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید. آیا بازهم اطراف چشمان خود پف کردگی دارید؟ پس صبح ها یک یا دو دقیقه پارچه سرد روی آن منطقه قرار دهید.


راههای طبیعی برای داشتن پوست زیبا


ماست از جمله مواد طبیعی است که به داشتن پوستی زیبا به ما کمک خواهد کرد.به مرور زمان ماست می تواند لکه های پوست را روشن کند. برای استفاده از ماست ابتدا صورت خود را بشویید و ماست را مانند کرم روی صورت خود صاف کنید و ۱۵ دقیقه باقی بگذارید. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک مرطوب کننده ی طبیعی پوست را مرطوب کنید. برای کاهش قرمزی پوست که ممکن است پس از پاک کردن ماست ایجاد شود از کمپرس سرد استفاده کنید.تنی

تاثیر ماست بر پوست


استفاده از مخلوط برگ های تازه کلم و ترب نیز برای درمان جای جوش بسیار مهم است. برای تهیه این مخلوط کافی است برگ تازه کلم و ترب را به یک اندازه در مخلوط کن ریخته و ترکیب به دست آمده از آن را روی صورت ماسک کنید. اجازه دهید این ترکیب به خوبی سراسر صورت شما را بگیرد و بعد از ۲۰ دقیقه آن را از صورت تان بشویید.


تخم جعفری یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان جای جوش بسیار موثر است. برای تهیه این داروی گیاهی کافی است تخم جعفری را به اندازه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری درون مخلوط کن ریخته و آن را با ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این جوشانده باقی بماند. این مخلوط را صاف کرده و اجازه دهید سرد شود. سپس یک دستمال تمیز نخی را به این مخلوط آغشته کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود هر روز کمپرس کنید.

برای درمان لک های پوستی ناشی از بارداری استفاده از ماسک های طبیعی تهیه شده از میوه های تازه بسیار موثر است. این ماسک ها که بدون عارضه و بی خطر هستند به راحتی می توانند اثر لک های به وجود آمده در دوران بارداری را کاهش داده و به مرور آن را برطرف کنند. در حقیقت اسید موجود در میوه های تازه موجب درمان این لک ها می شود. یکی از مناسب ترین این ماسک ها استفاده از ماسک توت فرنگی و عسل است. برای تهیه این ماسک کافی است ۶ توت فرنگی بزرگ و تازه را با پشت قاشق له کنید و آن را با یک قاشق عسل طبیعی مخلوط کرده و ۲۰ دقیقه روی صورت تان ماسک کنید. این ماسک را هر روز تکرار کنید.

اگر پوست صورت یا بدن تان لکه های صورتی یا قرمز رنگ دارد برای درمان آن باید از روغن ماهی استفاده کنید. برای این منظور کافی است محل لک های قرمز رنگ را خوب بشویید تا هیچ گونه آلودگی در سطح آن نباشد. سپس لایه نازکی از روغن ماهی را روی لک های قرمز یا صورتی رنگ کشیده و اجازه دهید به مدت نیم ساعت این روغن روی لک ها باقی بماند و جذب پوست شود.