۱۲۱۳۹۳آذر

بهداشت دهان و دندان

مطالب پزشکی و روانشناسی > بهداشت دهان و دندان

افزایش تعداد افراد بالای 65 سال که دندانهایشان را حفظ کرده‌اند نیز دندانپزشکی را تحت تأثیر قرار داده است و توجه بیشتری به نیازهای پیچیده افراد مسن تر معطوف گشته است. افزایش جمعیت آگاهتر و فرهیخته تر در آمریکا بطور نسبی، تعداد ملاقاتهای دندانپزشکی برای داشتن  لبخندی زیبا  را  افزایش داده  است که کاملاً در تضاد با دلایل ویزیتهای دندانپزشکی در صد سال گذشته است: تسکین درد و بازیابی عملکرد.در قرن آینده، با افزایش تعداد افرادی  که دندانهایشان را در طول زندگی سالم نگهداشته‌اند، این تمایل در مشتریان افزایش خواهد یافت.


7

دندانپزشکی


دندانپزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد  و از همین‌ رو شاید بهتر باشد که عنوان این  رشته را  دهان‌ پزشکی  گذاشت. در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی  از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که  سلامت  دهان و  دندان  را به  عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.


index

تشخیص و درمانروابط بین دندانپزشک و بیمار، و همچنین میان دندانپزشک با همکاران خود، بایستی دوستانه و حسنه و جنبه ارشادی داشته باشد. دندانپزشک باید از سلامت کامل جسمی و ذهنی برخوردار باشد و فرد دقیق و علاقه مند و صبوری باشد.

دانش عمومی و بهداشت و افزایش جمعیت، نیاز به دندانپزشک را افزایش می دهد. از جمله وظایف مربوط به این شغل عبارتند از معاینه ودرمان بیمار،جراحیهای فک و دهان و دندان، مسئولیت ارشاد و آشنا نمودن عموم به حفظ بهداشت دهان و دندان، و مطالعه دائمی در رشته ی دندانپزشکی.


شاخه های مختلف دندانپزشکی در دوره ی تخصص:

1-تخصص ارتودنسی:

متخصصین این رشته به درمان ناهنجاری های دندانی و فک و صورت می پردازند. ارتودنسی ثابت (fix) که پس از سن رشد انجام می شود تنها در حیطه توانایی این متخصصین می باشد. طول دوره این تخصص ۳ سال پس از مدرک دکترای دندانپزشکی است. این رشته جزو رشته های مورد علاقه داوطلبین آزمون تخصصی دندانپزشکی است.

۲- تخصص آسیب شناسی فک و صورت (Oral Pathology):

توانایی متخصصین این رشته بررسی های میکروسکوپیک نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان ٬ فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع  سرطان مشکلات التهابی و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.


1_4543

ارتودنسی۳-تخصص درمان ریشه :

وظیفه متخصصین این رشته درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی های آن است بویژه مواردی که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج باشد.

۴-تخصص دندانپزشکی ترمیمی(Restorative Dentistry):

این متخصصین به درمان های خاص و پیچیده “تاج دندان” از دو جنبه برگرداندن عملکرد صحیح و  تامین زیبایی می پردازند . “لامینیت” نمونه ای از درمان های زیبایی می باشد که توسط متخصصین این رشته انجام می شود.

۵-تخصص بیماری های دهان و دندان(Oral Medicine):

این دسته از متخصصین در واقع به بررسی و تشخیص بیماری های دهان ٬ فک و صورت و ارتباط آنها با سایر دستگاه های بدن می پردازند.ابنها در واقع معادل “متخصصین داخلی” در دندانپزشکی می باشند. طول دوره تخصصی رشته های فوق ۳ سال است که با احتساب ۶ سال دوره عمومی دندانپزشکی مجموعا ۹ سال می شود.

 در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید