۳۰۱۳۹۴فروردین

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یکی از روش های درمانی در طب سنتی است. ماساژدرمانی در درمان بیماری های اسکلتی، عضلانی ، گوارشی، رفع استرس و افسردگی، سردردها و بهبودی جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها روشی مناسب می باشد. ماساژدرمانی روشی است که با ماساژ دست و ورز دادن بافت های غیر استخوانی بدن صورت میگیرد.

ماساژدرمانی پیشینه ای 2700ساله دارد ، بطوریکه در قرن ها پیش به عنوان درمان خاص در آسیب های جنگی و ورزشی استفاده می شده است. اثرات مفید ومثبت ماساژ درمانی در بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن قابل مشاهده است.همچنین ماساژدرمانی موجب عملکرد تنفسی صحیح ، کاهش انسداد رگهای لنفاوی و بهبود صدمات وارده به بافت های نرم بدن می شود.


ماساژ

ماساژاز دیگر در مانها در طب سنتی روش شیاتسو بوده که نوعی ماساژ درمانی محسوب می شود و به این طریق است که توسط انگشتان دست بر نقاط حیاتی بدن برای بهبود فشار وارد میکنند این روش ماساژدرمانی ،موجب گردش خون و کشش مفاصل شده و روشی موثر و پیشگیری کننده بوده و مورد استفاده در بیماران دچار افسردگی یا بی خوابی و.. می باشد.

تکنیک های مختلف ماساژ درمانی

ماساژدرمانی ها در پنج گروه دسته بندی می شود:

1-ماساژ سنتی اروپایی:شامل روش هایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی است.
2-ماساژ معاصر غربی:از روشهای مدرن غربی مانند ماساژ سوئدی استفاده می شود و شامل ماساژ عصبی، ورزشی و میوتراپی می باشد. در ماساژ سوئدی از روغن های گیاهی و کرم های خاص استفاده می شود و ماساژور با حرکات کششی، فشاری و لرزشی و اعمال تکنیک های متعدد دورانی زیگزاگی و ضربه ای اقدام به ماساژدرمانی می کند.

3-ماساژ در روشهای اصلاح حرکت و ساختار: این روشها بدن را با کمک وزن و با ماساژ بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حرکتی ، سازماندهی می کند. مانند: هلر ورک، فلدن کرایس ،رولفینگ و تکنیک الکساندر.
4-ماساژ شرقی: روش های ماساژ شرقی بر پایه طب سنتی چین بوده و شامل طب فشاری و شیاتسو می باشد.

5-روش های انرژی- پایه:این کار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن فرد انجام میشود.از جمله نمونه های این روش: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریکی.
البته بسیاری از ماساژور ها بر اساس شناختی که از وضعیت بیمارشان دارند، از ترکیب چند روش ماساژدرمانی برای بهبود وضعیت بیمار استفاده می کنند.


اینفوگرافی ماساژ

اینفوگرافی ماساژ

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک نمایید


چگونگی تاثیر ماساژ درمانی

معمولا همه ماساژ ها تاثیر یکسانی روی بدن می گذارند و موجب بهبود جریان لنفای و گردش خون و باعث رسیدن اکسیژن و مواد غذایی به بافت مزبور و خروج مواد سمی می شود.به همین دلیل، زمانیکه ماهیچه فعالیت زیادی دارد مواد زاید از جمله اسید لاکتیک در یک ناحیه جمع شده و موجب بروز درد، گرفتگی و یا اسپاسم عضله ی در آن ناحیه می شود و ماساژ درمانی بهترین روش برای درمان این بیماری است. و نیز زمانیکه، عضله ای در حرکت نابجا بطور ناگهانی کشیده میشود به رگهای خونی و اعصاب فشار وارد می شود وبا محدودیت در گردش خون باعث درد می شوند .برای کاهش اینگونه دردها نیز از روش ماساژدرمانی با هدف ورز دادن ناحیه مورد نظر برای کاهش فشار عضله بر اعصاب درگیر ودر نتیجه کاهش درد استفاده می شود.

بطور کلی، ماساژ درمانی باعث افزایش ترشح اندروفین ها (تسکین دهنده درد) و همچنین افزایش ترشح هورمون سروتونین می شود. و نیز محققان ثابت کردند که هورمون استرس (کورتیزول) را نیز آزاد می کند.به همین خاطر ماساژ درمانی معمولا در درمان تکمیلی بیمارانی که سیستم ایمنی بدنشان بر اثر استرس ضعیف شده توصیه می شود.


ماساژ

ماساژ


موارد منع ماساژ درمانی

  • افراد باتب بالا، التهاب، عفونت، یرقان یا بیماری عفونی پوستی نباید ماساژ درمانی داشته باشند.
  • زخمهای باز،محل سوختگی یا جراحت قبلی را نباید ماساژ داد و ماساژ موضع کوفتگی یا رگ به رگ شده را تا ۲۴ ساعت باید به تعویق انداخت.
  • اگرفرد بیماری مزمن از جمله آرتریت، بیماری قلبی یا سرطان دارد باید قبل از ماساژ درمانی با پزشک خود مشورت داشته باشد.
  • اگر فرد باردار است باید به ماساژور خود اطلاع دهد،زیرا ماساژ بعضی نواحی، زایمان زودرس را موجب می شود.