۲۷۱۳۹۴فروردین

درمان با ورزش

درمان با ورزش و فعالیت های جسمانی موجب پیشگیری از بیماری شده و در اکثر مواقع در درمان آنها نقش بسزایی دارد. درمان با ورزش در کنار مصرف داروهای تجویز شده در برخی بیماری ها عامل تشدید کننده روند روبه رشد میزان سلامتی می یاشد. تمرین های فیزیکی برای سلامت جسمانی همه افراد در هر رده سنی   مفید است حتی در افراد سالمند نیز تمرین های ملایم موجب بهبودی وضعیتشان می شود. تقریبا امروزه ، این موضوع که انجام فعالیت های جسمانی منظم باعث کاهش مرگ و میر و بیماری و افزایش سلامتی می شود ،اثبات شده است .زیرا در هنگام ورزش هورمونهایی چون اندروفین و سروتونین و..ترشح می یابد که اثر ضد درد دارد و موجب شادابی و نشاط فرد می گردد.

درمان با ورزش با انواع ورزش ها مخصوصا ورزش هایی که ملایم بوده و بر اساس یک برنامه ریزی منظم تدوین شده است ، صورت می گیرد و جنبه ی پیشگیری و حتی درمان بیماری ها را دارد.انجام تمرینهای جسمانی مناسب جنس و سن افراد در دوران بلوغ و قبل از آن موجب شکل گیری استخوان بندی بدن و قوی کردن بافت ماهیچه ای بدن بدلیل کشش ماهیچه ها می شود که بحث پیشگیری از شکستگی استخوان در دوران پیری که هدف درمان با ورزش است را بدنبال دارد.


ورزش و درمان

ورزش و درمان


درمان بیماری ها با ورزش

  • درمان فشار خون:

افراد با هر گروه سنی اگر کم تحرک باشند احتمال ابتلا به بیماری فشارخون را دارند ،پس انجام ورزش هایی مانند پیاده روی ،کوهنوردی ، دوچرخه سواری و شنا بطور منظم و فعالیت بدنی بیشتر و رژیم غذایی مناسب ، بدلیل افزایش جریان خون موجب کاهش فشار خون می شود.

درمان دیابت:

افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند با ورزش های سبک و مقاومتی مانند وزنه برداری که احتمال ضربه به استخوانها برای آنها کم باشد به طور کوتاه مدت برای جلوگیری از افت قند خون  ، می توانند مقاومت بدنشان را افزایش داده وماهیچه های خود را در صورت تتغییر شکل ، تقریبا به حالت اولیه خود برگردانند. درمان با ورزش در این بیماری موجب افزایش کارایی انسولین در پائین آورن قند خون است.


درمان درد مفاصل

درمان درد مفاصل


  • درمان درد مفصل ها :

بدلیل عدم رعایت علم آرگونومیک در کارها معمولا افراد در هر حیطه کاری دچار درد در مفصل دست و پا ، گردن ، کمر و زانو می شوند که با ورزش های کششی مناسب و روزانه می توان این گونه درد ها را درمان نمود.زیرا ورزش منظم موجب قوی شدن عضلات اطراف مفاصل و در نتیجه کاهش اصطکاک آنها به هدف کاهش درد های آرتروز و مفاصل می باشد.

  • درمان کمر درد:

انجام منظم ورزش های کششی قدرت بدن را در ناحیه پشت وکمر بالا برده و با قوی کردن عضلات موجب کاهش درد در این ناحیه می شود.بدلیل شایع بودن کمر درد نمونه ای ورزش های کششی که می توان به آسانی انجام داد در زیر آمده است.


درمان کمر درد با ورزش

درمان کمر درد با ورزش


درمان آسم و بیماری های ریوی:

در اکثر موارد ورزش منظم باعث می شود که شدت بیماری کاهش یابد.

  • درمان بیماری افسردگی:

افرادی که دچار استرس و افسردگی هستند نیز بوسیله روش درمان با ورزش با انجام منظم ورزش های هوازی مانند پیاده روی تند، دوچرخه سواری و تنیس می توانند با این بیماری خود مبارزه نمایند.

درمان بیماری های قلبی:

افرادی که دچار بیماری قلبی هستند با پیاده روی تند به طوری که مدت زمان آن به صورت تدریجی افزایش می یابد و یا ورزش های که ضعف ماهیچه ای را می کاهد می توانند سلامتی خود را باز یابند.باید توجه داشت که بیماران قلبی محدودیت ورزش دارند بطوریکه تا جایی امکان ادامه به تمرین خود را دارند، که خسته نگردند و دچار تنگی نفس یا درد در قفسه سینه خود یا سر گیجه نشوند. این بیماران نباید ورزش هایی که تحرک کم و زور زیاد نیاز دارد مانند وزنه برداری یا هل دادن یا کشیدن اجسام سنگین انجام دهند.

  • درمان چربی خون :

ورزش و تمرین منظم موجب کاهش کلسترول خون شده و در نتیجه چربی خون را پایین می آورد.ورزش هایی چون پیاده روی تند ،شنا و دوچرخه سواری که نیاز به مصرف انرژی بیشتری دارد و میزان کالری بیشتری در بدن سوزانده می شود ، در این زمینه در روش درمان با ورزش پیشنهاد می گردد.