۲۵۱۳۹۴فروردین

پرتقال

پرتقال به دری: مالته میوه‌ای از خانواده مرکبات می‌باشد. درخت آن همیشه سبز است و ارتفاع آن تا ۱۰ متر هم می‌رسد. ریشه پرتقال از جنوب شرقی آسیا (چین و هند) می‌باشد و یک میوه پیوندی است که در دوران باستان احتمالاً با پیوند نارنگی و پومیلو پرورش داده شد.

نوع ایرانی Persian Orange که ایتالیایی‌ها از قرن ۱۱ میلادی کشت آن را در جنوب اروپا رایج کردند تلخ بود و جای خود را از قرن ۱۵ میلادی به نوع شیرین تر داد که تاجران کشور پرتغال از هندوستان وارد و کشت کردند. برای همین هم در بسیاری از زبان‌های دنیا (یونانی، ترکی، ایرانی، عربی، بلغاری، گرجی و زبان جنوب ایتالیا) امروزه هنوز لغت میوه پرتقال با کشور پرتغال تشابه اسمی دارد. البته ریشه لغت انگلیسی (Orange) از نارنگ (سانسکریت) آمده و هم‌ریشه واژه نارنج (فارسی) و واژه‌های مشابه در بسیاری از زبان‌های دیگر از جمله ارمنی، اسپانیایی، و عربی می‌باشد. در بعضی زبانها هم (نظیر هلندی و آلمانی) آن را سیب چینی (بواسطه مبداء این میوه) می‌خوانند.


پرتغال

پرتغال


معروف‌ترین گونه اصلاح شده پرتقال در دنیا تامسون ناول می‌باشد. بیروت، پایتخت لبنان نیز یکی از معروفترین مکان‌های پرورش آن درجهان می‌باشد که پرتغال بیروتی آن نیز معروف است. پرتقال درخت کوچکی است دارای برگ‌های سبز و گل‌های سفید ، پوست پرتقال نارنجی رنگ، کمی ناصاف و میوه آن بسته به انواع مختلف شیرین و ترش، زرد رنگ و یا قرمز می‌باشد. پرتقال یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده می کرده‌است و در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کنفوسیوس از آن نام برده‌است. در حال حاضر بیشتر از ۲۰۰ نوع پرتقال در آمریکا کشت می‌شود. پرتقال اولیه، کوچک، تلخ و پر از هسته بوده‌است که در اثر تربیت مهندسی ژنتیکی و همچنین انتخاب نوع بهتر و کود کافی درشت تر و شیرین تر شده‌است. پرتقال ابتدا از چین به هندوستان برده شده و سپس آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافت.

خواص

پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است. برای لطافت و زیبایی پوست به کار می رود. اگر پوست خشک شده پرتقال را داخل بخاری بیاندازید بوی بد سیگار را از بین می برد. از پرتقال برای رژیم مناسب لاغری می توانید استفاده کنید .جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است .
پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است. رقیق کننده خون است و به همین علت بهترین راه برای از بین بردن جوش صورت می شود استفاده کرد. پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است .
پرتقال از سرطان لوزالمعده جلوگیری می کند .خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش استآب پرتقال در کودکان یک ساله سبب تسریع در آمدن دندانها می شود.خواص

خواص


خواص دارویی

موسسه مبارزه با بیماری سرطان آمریکا چندین سال پیش در اثر مطالعات زیاد دریافت که علت اینکه سرطان معده در آمریکا کمتر از نقاط دیگر است این است که مردم آمریکا در تمام مدت سال پرتقال مصرف می کنند . البته شاید علت آن وجود ویتامین C در پرتقال است .دانشمندان سوئدی کشف کرده اندکه خوردن پرتقال ازسرطان لوزالمعده جلوگیری می کند .خوردن پرتقال کلسترول را پائین می آورد پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است . اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی است .پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است .پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است  جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است .

خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .اسانس پرتقال را برای ضد عفونی کردن بکار می برند .پرتقال خون را تمیز می کند . برای برطرف کرده چین و چروک صورت وشادابی آن قسمت خوراکی پرتقال را روی صورت بمالید و بعد از 15 دقیقه با آب بشوئید . از پرتقال برای کم کردن وزن می توانید استفاده کنید . طرز استفاده بدین صورت است که یک عدد پرتقال و 3 عدد لیموترش را پوست کنده و به قطعات کوچک تقسیم کنید بعد آنرا داخل دیگی ریخته و بان نیم لیتر آب اضافه کنید و بمدت 10 دقیقه بجوشانید . سپس سه قاشق عسل به آن اضافه کرده و مجددا بمدت 5 دقیقه بجوشانید و آنرا صاف کنید . از این شربت 3فنجان در روز بنوشید . تا وزن شما بمقدر ایده آل در آید .

پرتقال گرچه اسیدی است ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می کنند و بدنشان اسیدی شده است مفید است .برای استفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر است که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره های داخل آن بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می کند .خواص گفته شده فقط منحصربه پرتقال رسیده می باشد و آب پرتقال موجود در فروشگاهها و سوپر مارکت ها این خواص را ندارند .


خواص دارویی

خواص داروییمواد معدنی و ویتامین ها

پرتقال از نظر شیمیایی منبع غنی ویتامین C است و پوست آن در بسیاری موارد حتی مغذی‌تر از خود آن است.
مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده، در پیشگیری از انواع دیگر سرطان ها نیز مؤثر است.
سرطان مری در اشخاصی که پرتقال زیاد می‌خورند، 50 درصد کمتر از اشخاصی است که آن را کمتر مصرف می‌کنند و یا اصلاً نمی‌خورند.

همچنین میزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف کنندگان پرتقال در پایین‌ترین حد قرار دارد.
محققان دریافته‌اند که پرتقال و سایر مرکبات در پایین آوردن کلسترول خون نیز مؤثرند و این خاصیت مدیون وجود پکتین یا ماده الیافی پوست و ورقه‌های نازک مابین پره‌های پرتقال است.
در مواردی که هدف کاهش کلسترول و تأمین سلامت شریان‌ها باشد، برای استفاده از حداکثر نیروی درمانی پرتقال، توصیه می‌شود که پرتقال را با لایه سفید رنگ زیر پوست و لایه‌های نازک داخل پرتقال که حاوی پکتین هستند مصرف کنید.
پیشگیری از عفونت‌های ویروسی از خواص دیگر پرتقال است که در عصاره آن وجود دارد. دانشمندان این خاصیت را فقط به دلیل ویتامین C موجود در آن نمی‌دانند، بلکه معتقدند که ممکن است یک ترکیب ناشناخته ضد ویروسی نیز در عصاره پرتقال موجود باشد.
لازم است بدانید که یک لیوان آب پرتقال دارای 120 میلی گرم ویتامین C یعنی دوبرابر مقدار توصیه شده در روز است و علاوه بر آن دارای مقادیری کلسیم، پتاسیم، نیاسین و اسید فولیک است. آب پرتقال سرشار از الیاف (فیبر) است، به ویژه اگر با (Pulpe) یا گوشت میوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه که سردتر باشد و در یخچال نگهداری شود ویتامین C آن بیشتر حفظ خواهد شد.
آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئین و کلسیم قابل جذب و نیز قند کافی، یک ماده مغذی و مقوی محسوب می‌شود که می توان به منظور تقویت عمومی بدن از آن استفاده کرد.
وجود هورمون‌های کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین A و ویتامین C در پرتقال، شرایط لازم را برای رشد ونمو استخوان‌ها و عاج سازی به منظور استحکام دندان‌ها فراهم می‌کند؛ برای تقویت و رشد اطفال و نیز تأمین مواد لازم بدن، مصرف آن به زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود.
مصرف پرتقال به دلیل این که حاوی مواد معدنی کافی به ویژه پتاسیم است، منجر به افزایش حجم ادرار در طول شبانه روز ‌شده و از این طریق سموم بدن دفع می‌شود، در نتیجه انسان را با نشاط می‌سازد.


ویتامین

ویتامینلازم به ذکر است، آن عده از بیماران آسمی، رماتیسمی و پوستی که روزانه مقداری ترکیبات کورتون مصرف می‌کنند برای جلوگیری از عوارض دارو پیوسته باید مقداری پتاسیم مصرف کنند که البته طبیعی‌ترین راه، مصرف پرتقال است.
در فصولی که پرتقال فراوان است، بهترین و طبیعی‌ترین راه مبارزه با یبوست خوردن روزانه یک تا دو لیوان آب پرتقال است.
پرتقال بهترین محرک برای افزایش اشتها است؛ به همین دلیل سعی کنید آن را قبل از غذا میل کنید نه بعد از آن.

صد گرم پرتقال بدون پوست حاوی ارزش غذایی زیر می‌باشد:


 • کالری                                              ۴۷
 • چربی                                              ۰
 • کلسترول                                          ۰
 • گلوسید                                            ۱۲ گرم
 • فیبرهای غذایی                                  ۲ گرم
 • پروتئین                                             ۱ گرم
 • ویتامین آ                                           ۲۲۵ واحد بین‌المللی برابر با ۴ درصد نیاز روزانه‌ی ما به این ویتامین
 • ویتامین ث                                         ۵۳.۲ میلی گرم معادل ۸۹ درصد نیاز روزانه‌ی ما
 • ویتامین ای                                        ۰.۲ میلی گرم معادل یک درصد نیاز روزانه
 • تیامین (ویتامین ب١)                            ۰.۱ میلی گرم معادل ۶ درصد نیاز روزانه
 • نیاسین (ویتامین ب٣)                          ۰.۳ درصد معادل ۳ درصد نیاز روزانه
 • ویتامین ب ۶                                      ۰.۱ میلی گرم معادل ۳ درصد نیاز روزانه
 • فولات (ویتامین ب٩)                            ۳۰ میکروگرم معادل ۸ درصد نیاز روزانه
 • اسید پانتوتنیک (ویتامین ب                    ۳ میلی گرم
 • کولین                                               ۸.۴ میلی گرم
 • کلسیم                                             ۴۰ میلی گرم معادل ۴ درصد نیاز روزانه
 • آهن                                                 ۰.۱ میلی گرم معادل ۱ درصد نیاز روزانه
 • منیزیم                                              ۱۰ میلی گرم معادل ۲ درصد نیاز روزانه
 • فسفر                                               ۱۴ میلی گرم معادل ۱ درصد نیاز روزانه
 • پتاسیم                                             ۱۸۱ میلی گرم برابر ۵ درصد نیاز روزانه
 • سلنیوم                                             ۰.۵ میکروگرم معادل ۱ درصد نیاز روزانه
 • آب                                                   ۸۶.۷ گرم

شرایط پرتغال

درخت پرتقال چگونه رشد می‌کند؟

اگر تا به حال درخت پرتقال نکاشته‌اید، ممکن است فکر کنید که شروع کاشت این درخت با یک دانه پرتقال است. شاید برخی از افراد برای کاشت درخت پرتقال تنها از یک دانه استفاده کنند، اما تولید کنندگان تجاری معمولا این فرآیند را با قلمه زدن آغاز می‌کنند.
درختانی که از یک دانه رشد می‌کنند، اغلب طول عمر کوتاهی داشته و مستعد ابتلا به پوسیدگی ریشه هستند. اگر این درختان زنده بمانند تا 15 سال پس از کاشت که به بلوغ برسند، میوه نمی‌دهند.
برای رشد بهتر نهال، از روش قلمه زدن میان یک شاخه جوان و ساقه زیرزمینی – که تحمل شرایط نامطلوب را داشته باشد- از یک درخت پربار پرتقال استفاده می‌شود. تولید میوه از نهالی که قلمه زده شده باشد سریع‌تر از نهالی است که از دانه رشد می‌کند.

مراقبت از درخت پرتقال

اگر شما در حال مراقبت از درخت پرتقال جوانی هستید، سه سوال مهم برای نگهداری از این درخت برای شما پیش می‌آید:

آبیاری:

آب مورد نیاز برای رشد انواع درختان پرتقال با توجه به آب و هوا و بارش سالانه متفاوت است. اما به عنوان یک قانون کلی، مراقبت از درخت پرتقال شامل آبیاری منظم در بهار است که برای جلوگیری از پژمردگی صورت می‌گیرد و در پاییز نیز باید از آبیاری درخت پرهیز کرد . هنگام مراقبت از درخت پرتقال به یاد داشته باشید که آبیاری صحیح و جذب آن در خاک در کیفیت محصول شما اثرگذار است. همچنین عمق کاشت نیز در میزان آبیاری شما نقش دارد. آبیاری باید بین 2.5 تا 4 سانتی‌متر در خاک باشد تا رشد درخت شما بهتر شود. زمان و شیوه آبیاری گیاهان مختلف را بیاموزید.کاشت

کاشتباروری:

استفاده از کود نیتروژنه سبب روغن اضافی در پوسته درخت می‌شود، اما کود پتاسیم روغن را کاهش می‌دهد. برای بهره وری بالا از پرتقال‌های خوراکی، باید بین 500 گرم تا 1 کیلوگرم کود نیتروژنه برای هر درخت استفاده شود. کود باید دارای پتاسیم، فسفر و همچنین طیف وسیعی از میکرو مواد مغذی باشد. اگر درخت‌های پرتقال قدیمی شما، میوه زیادی تولید نمی‌کنند، یک آزمون خاک از منطقه‌ای بگیرید که درخت در آن در حال رشد است تا نسبت کود مورد نیاز مشخص شود. سمپاشی برگ‌ها نیز باید 1 یا 2 بار در سال انجام شود. درست کردن کود برای باغچه را یاد بگیرید.

هرس:

هرس درخت پرتقال جهت شکل دادن درخت انجام نمی‌شود، با این حال شما باید هر شاخه که نیم متر (حدود 50 سانتی متر) یا کمتر از زمین کنده شده است، همچنین شاخه‌های آسیب دیده و مرده را هرس کنید. برای اینکه گیاهان تان در فصل رشد خود بهترین محصول را بدهند، باید آن ها را در مناسب ترین زمان هرس کنید؛ زمان مناسب هرس درختان و بوته ها را در این رابطه بخوانید.

مضرات پرتقال:

در پرتقال موادی از نوع آلکالوئید ها وجود دارد که در مبتلایان به نارسائی کبد ایجاد حساسیت و ناراحتی می نماید ، بنابراین اینگونه اشخاص باید در مصرف پرتقال احتیاط کنند

پرتقال با گوشت و ماهی سازگار نیست ، ۴ ساعت بعد از خوردن ماهی خورده شود.


در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید


منابع :

namnak.com

dari.irib.ir

www.parsegard.com