۲۵۱۳۹۴فروردین

نارگیل

واژه نارگیل از واژه «انارگیل» سانسکریت وارد پارسی شده و در زبان پارسی میانه به آن گوچ هندوک به معنی جوز هندی می‌گفتند که این واژه از زبان پارسی میانه وارد زبان عربی شده و به صورت جوز الهند معرب شده است. واژه نارگیل به میوه نخل نارگیل اشاره دارد. درخت نارگیل، درختی است زیبا و تنومند که به صورت قائم رشد کرده و بدون انشعابات می ‏باشد.

برگ ‏های آن بسیار بزرگ و زیبا است. گل‏های این گیاه زرد و نارنجی می ‏باشد. میوه‏های نارگیل بیضی شکل و سبز هستند که با یک پوسته سخت قهوه ای پوشیده شده‏اند. خاستگاه این گیاه یکی از موضوعات مورد بحث است بعضی از کارشناسان معتقدند نارگیل یکی از گیاهان بومی شبه جزیره جنوب شرقی آسیا است درحالیکه برخی دیگر شمال شرقی آمریکای جنوبی را خاستگاه این گیاه می‌دانند. فسیلهای بدست آمده در نیوزیلند نشان می‌دهد در حدود ۱۵ میلیون سال پیش گیاهان کوچکی شبیه نارگیل در این ناحیه رویش می‌کردند.

حتی سنگواره‌های قدیمی تر که در راجستان در هند کشف شده‌اند علی‌رغم خاستگاه نارگیل‌ها، در بیشتر این مناطق گرمسیری بخصوص درطول خطوط ساحلی استوایی پراکنده هستند. چون میوه نارگیل سبک و شناور است این گیاه به آسانی توسط جریانات دریایی تا مسافتهای طولانی حمل می‌شود. نخل نارگیل در خاکهای ماسه‌ای و نمکدار و در مناطق دارای نور خورشید فراوان و بارندگیهای منظم (سالانه ۱۰۰- ۷۵ سانتیمتر) رشد می‌کنند بنابراین علت تجمع این گیاه در نواحی کرانه‌ای تا حدی مشخص می‌شود.نارگیل

نارگیلمیوه‌هایی که از دریا در نواحی شمالی مثل نروژ جمع‌آوری شده‌اند بسیار زیستا بوده و سپس تحت شرایط مناسب مذکور رشد نموده‌اند. ازاینرو نارگیل در جزائر هاوایی یک پلی نزی وارداتی قلمداد می‌شود که ابتدا دریانوردان پلی‌نزیایی آنها را از سرزمینهای مادریشان در اقیانوس آرام جنوبی به این جزایر آوردند. این گیاه به سمت آب خم می‌شود و هر چه بیشتر رشد می‌کند، بیشتر خم می‌شود در نتیجه، خشک میوه آن توسط آب دریا به اطراف پراکنده می‌شود. پوست سبک این میوه باعث می‌شود روی سطح آب شناور گردد. وقتی میوه نارگیل به‌وسیله آب دریا به ساحل برده شد، در طی یک الی دو ماه شروع به سبز کردن برگ کرده سپس تعداد زیادی ریشه بلند در می‌آورد. این ریشه‌های بلند محکم به درختهای در حال رشد می‌چسبند و در مقابل باد تند ساحلی مقاومت می‌کنند.
خواص 
* اسهالآب نارگیل یک غذای ایده‏آل برای جایگزین کردن مایعات از دست رفته در اسهال می‏ باشد.* سنگ‏های ادراری (مانند سنگ مثانه)برای درمان سنگ‏های ادراری، گل ‏های نارگیل را خشک کرده و پودر کنید و سپس آن را با ماست بخورید.* سردردآب نارگیل سردردی را که در اثر تماس زیاد با نور خورشید بروز می کند، تسکین می ‏دهد.


* کرم‏هاجوشاندن ریشه نارگیل با مقدار کمی از انقوزه برای پاک سازی و رهایی از کرم ‏های روده بسیار نافع است.


* زخم و جراحتروغن کهنه نارگیل، تسکین دهنده سریع زخم ‏ها می ‏باشد.


* استفراغاضافه کردن شکر، عسل و پودر فلفل به آب نارگیل یک ترکیب مطلوب برای پیشگیری از استفراغ می‏ باشد.


* زخم‏های دهانیغرغره کردن شیره ی حاصل از نارگیل چرخ و رنده شده برای تسکین و معالجه‏ ی زخم‏های دهان مفید است.


* خارشدر خارش‏های معمول، شیر نارگیل برای کاهش التهابات سودمند و کاربردی است.خواص

خواص


* جای زخم (اسکار)پوست درخت‏ انجیر مقدس هندی و انجیر معابد را در شیرنارگیل به صورت خمیر در آورده و در سرتاسر زخم‏ ها بمالید. این کار به تسکین و ترمیم پوست به دلیل خاصیت‏ قابض و مغذی بودن این ترکیب، کمک می‏ کند.


* اگزماچند عدد سیر را در روغن نارگیل بیندازید و روی شعله گاز قرار دهید تا رنگ آن تیره شود. سپس این سیرها را در روغن نارگیل له کنید. بعد، آن را از صافی رد نمایید. این مخلوط یک ترکیب موثر برای رفع التهابات ناشی از اگزما است.


* رشد موهاشستشوی موها با شیره نارگیل یک عمل بسیار موثر برای تغذیه قسمت ‏های انتهایی ریشه‏ ی موها است. این کار در بین هندی‏ ها که موهایی بسیار جذاب دارند، شایع است.


مصرف آب نارگیل
-آب نارگیل در کاهش وزن
برخلاف خود نارگیل، محتوای چربی آب نارگیل واقعاً کم است؛ بنابراین شما قادر خواهید بود مقادیر بالایی از آن را بدون نگرانی از اضافه‌وزن و چاق شدنمصرف کنید. هر لیوان آب نارگیل چیزی حدود 50 کیلوکالری انرژی دارد. یکی دیگر از مزایای آب نارگیل برای کاهش وزن توانایی آن در کاهش اشتهاست. محتوای تغذیه‌ای غنی آب نارگیل احساس سیری به فرد داده و مانع پرخوری می‌شود.
-پاکسازی معده، بهبود درد معده
اگر شما هم فردی مبتلا به زخم معده و درد معده هستید، برای یک‌بار هم که شده آب نارگیل را برای آرام کردن معده‌تان امتحان کنید. مخصوصاً برای افرادی که به طور مکرر احساس تهوع و استفراغ دارند. آب نارگیل با دارا بودن سطح قابل‌توجهی از الکترولیت‌ها و‌ آنتی‌اکسیدان‌ها نقش قابل‌توجهی در پاکسازی و تسکین درد معده بر عهده دارد.
-کاهش فشارخون
یکی از دلایل شایع بیماری فشارخون عدم تنظیم سطح الکترولیت‌ها در خون است. از آنجایی که آب نارگیل حاوی تمام الکترولیت‌ها و آن هم در سطح مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن است می‌تواند کاهنده خطر فشارخون باشد. از طرفی محتوای بالای منیزیم و پتاسیم آن را به یک نوشیدنی موثر در درمان فشارخون تبدیل کرده است. فراموش نکنید بهترین زمان مصرف برای رسیدن به این خواص آب نارگیل نوشیدن یک لیوان از آن در صبح و با معده خالی است.آب نارگیل

آب نارگیل
-سلامت و شادابی پوست
برای افرادی که مبتلا به آکنه و سایر جوش‌های پوستی هستند، نوشیدن آب نارگیل و همچنین آغشته کردن آن به پوست صورت می‌تواند راه‌کار مناسبی باشد. آب نارگیل به راحتی به پوست صورت نفوذ می‌کند و به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، پوست را در مقابل رادیکال‌های آزاد و عفونت‌های باکتریایی محافظت می‌کند. روغن موجود در آب نارگیل همچنین آن را به یک مرطوب‌کننده برای پوست تبدیل می‌کند. به همین خاطر است که بر روی بسته‌بندی خیلی از وسایل آرایشی بهداشتی مانند کرم‌ها و شامپوها و صابون‌ها از نارگیل نام برده شده است. علاوه بر این‌ها آب نارگیل در درمان بیماری‌هایی مثل لکه‌های پوستی، سلولیت و اگزما نقش قابل‌توجهی بر عهده دارد.
-تسهیل هضم و جذب
اختلالات دستگاه گوارش، سوءهاضمه، احساس نفخ و یبوست از دیگر مشکلاتی‌اند که آب نارگیل می‌تواند تسهیل‌کننده آن‌ها باشد. محتوای بالای فیبر آن را به راه حل مناسبی برای پیشگیری و درمان یبوست و مشکلات گوارشی دیگر تبدیل کرده است.-آب نارگیل در طول بارداری
آب نارگیل یکی از بهترین توصیه‌ها در دوران بارداری و برای خلاصی از یبوست دوران بارداری، سوزش سردل و سوءهاضمه است. همچنین اسید لوریک موجود در آب نارگیل تأثیرات ضدقارچی، ضدباکتریایی و ضدویروسی قابل‌توجهی دارد و این ویژگی‌ها آن را به یک تقویت‌کننده سیستم ایمنی تبدیل کرده است.-آب نارگیل و بیماری کلیویآب نارگیل تازه همچنین تأثیرات قدرتمندی در سلامتی کلیه‌ها دارد. محتوای بالای مواد معدنی، پتاسیم و منیزیم آن را به یک ترکیب درمانی مهم برای مبتلایان به سنگ کلیه تبدیل کرده است. این نوشیدنی همچنین به عنوان یک مدر عمل می‌کند و با افزایش جریان خون به سمت کلیه‌ها حجم ادرار را افزایش می‌دهد. به همین خاطر است که خیلی از متخصصین کلیه و مجاری ادرار مصرف روزانه آب نارگیل را به عنوان یک کمک درمان سنگ کلیه توصیه می‌کنند.مواد معدنی و ویتامین
گوشت نارگیل دارای آنزیم های مختلف مانند انورتین ، اکسیداز و کاتالاز می باشد . در ۱۰۰ گرم گوشت تازه نارگیل مواد زیر موجود است :

 • انرژی ۳۵۰ کالری
 • آب ۵۰ کالری
 • پروتئین ۵/۵ گرم
 • چربی ۳۵گرم
 • مواد نشاسته ای ۹ گرم
 • کلسیم ۱۲میلی گرم
 • پتاسیم ۲۵۰میلی گرم
 • سدیم  ۲۵میلی گرم
 • فسفر ۹۵میلی گرم
 • آهن ۸ میلی گرم
 • ویتامین ب ۱ ۰/۰۵ میلی گرم
 • ویتامین ب ۲ ۰/۰۲ میلی گرم
 • ویتامین ب ۳ ۰/۵ میلی گرم
 • ویتامین ث ۳/۲ میلی گرم


ویتامین

ویتامیندر آب نارگیل اسید های آمینه مختلفی مانند هیستدین ، آرژینین ، لیزین و تایروزین ، تریپتوفان ، پرولین ، لوسین و آلانین موجود است

در ۱۰۰ گرم آب نارگیل مواد زیر موجود است:

 • آب                        ۶۵ گرم
 • پروتئین                  ۳/۲ گرم
 • چربی                    ۲۵گرم
 • مواد نشاسته ای       ۵ گرم
 • کلسیم                  ۱۶ میلی گرم
 • فسفر                  ۱۰۰ میلی گرم
 • آهن                    ۵ میلی گرم
 • ویتامین ب ۱        ۰/۰۳ میلی گرم
 • ویتامین ب ۲        ۰/۰۱ میلی گرم
 • ویتامین ب ۳        ۰/۸ میلی گرم
 • ویتامین ث           ۲ میلی گرممضرات •  خوردن نارگیل برای سرمزاجان و سالمندان بسیار مفید است و اشکالی تولید نمی کند .
 •  خوردن نارگیل فاسد و کپک زده برای بدن مضر بوده و ایجاد استفراغ می کند .
 • نارگیل به دلیل داشتن چربی زیاد و مواد مغذی، چاق کننده است.
 •  این میوه به دلیل گرم بودن ممکن است در گرم مزاجان مشکلاتی ایجاد کند. لذا این گونه افراد باید آن را با میوه‌های ترش، لیمو و یا هندوانه بخورند.
 •  نارگیل دیر هضم است، بنابراین کسانی که دچار ناراحتی های گوارشی هستند، باید هنگام مصرف آن مراقب باشند.
 • با این که روغن نارگیل یک روغن گیاهی است، اما دارای مقدار زیادی چربی اشباع می باشد. به همین دلیل افراد دچار چربی خون بالا و بیماران قلبی نباید از روغن نارگیل استفاده نمایند.شرایط نارگیلکاشت یک درخت نارگیل بسیار آسان است که با استفاده از میوه نارگیلی انجام میشود که از یک درخت نارگیل چند ساله یا جوان به وجود آمده باشد. این درخت میتواند در خارج از خانه کاشته شود در صورتی که شما در مناطق گرم زندگی میکنید و هم میتواند در گلدان در خانه پرورش یابد اگر در جایی هستنید که زمستانهای سردی دارد.
درخت نارگیل در مناطقی رشد میکند که گرم و مرطوب باشد و بارانهای فصلی در آنجا زیاد ببارد. در این مناطق معمولا دما زیر 21 درجه سانتی گراد نمیرود. اگر در مناطقی زندگی میکنید که دمای زمستان از این مقدار یرد تر ایت باید نارگیل را در گلدان بکارید.تا در زمستان و تابستان بتوانید آن را جا به جا کنید تا از بین نرود. گیاهانی که در خانه رشد میابند نباید نزدیک درب یا پنجره قرار داد شوند زیرا در این صورت سرما زده میشوند بهتر است نور فلورسنت برای آنها در زمستان فراهم کنید.(در مورد نور های مصنوعی قبلا در این پیج صحبت کرده بودیم که میتوانید آنرا از قسمت عکس ها بیابید).


کاشت دانه در گلدان


 
باید یک نارگیل تازه از درخت افتاده انتخاب کنید که قهوه ای باشد و کمی چروکیده و درون آن مایع هنوز موجود باشد. نارگیلی که هنوز پوسته آن رویش قرار دارد را در سطل آبی برای 2-3 روز قرار دهید این عمل به جوانه زدن نارگیل کمک میکند.
از یک گلدان 3 گالنی استفاده کنید که 30 سانتی متر عمق داشته باشد. در کف آن سنگریزه یا پوکه بریزید تا زهکش شود و بقیه گلدان را با خاک باغچه پر کنید. کود یا کمپوست برای تغذیه آن و شن و ورمی کمپوست برای زه کش آن اضافه کنید.
نارگیل را طوری در گلدان قرار دهید که قسمتی که به درخت متصل بود رو به بالا باشد سپس نارگیل را به داخل گلدان فشار دهید تا یک سوم آن بیورن از خاک قرار گیرد.
گلدان را در قسمتی از حیاط قراردهید که نور آفتاب به صورت مستقیم به آن بتابد. نارگیل را با آب تقریبا گرم آبیاری کنید تا نارگیل جوانه بزند. خاک باید همواره مرطوب بماند اما غرقاب شدن و آبیاری بیش از حد نیز باعث گندیدگی نارگیل میشود.
در عرض 3-6 ماه نارگیل شروع به جوانه زدن می کند و تا 5-6 سال به رشد خود ادامه میدهد. هنگامی که 3 برگ در ساقه ظاهر میشوند باید از کود های درختی استفاده کنید.


کاشت نارگیل در حیاط


باید نقطه ای در حیاط را انتخاب کنید که سایه باشد و خاک آن زهکش باشد.
نارگیل باید در طول ماهای بارانی تابستان کاشته شود. دانه را در خاک فرو برید به صورتی که دو سوم آن روی خاک باشد .
به نارگیل دو بار در هفته آب دهید مانند آنچه در مورد کاشت در گلدان آن گفته شد 3-6 ماه طول میکشد تا نارگیل جوانه بزند.کاشت

کاشت


کاشت نهال درخت نارگیل

 
نهال سالم و جوانی انتخاب کنید. مطمئن شوید که بوی گندیدگی ندهد و خاک آن مرطوب است. از خریداری نهالهایی که خاک آن خیلی خیس است خود داری کنید. ساقه و شاخ و برگ های آن را خوب وارسی کنید تا عاری از هرگونه آفت یا بیماری باشد. پشت برگها را خوب نگاه کنید تا شته نداشته باشد.
نهال را در خاک قراردهید طوری که ریشه ها با سطح خاک دو تا سه سانتی متر فاصله نداشته باشند. اگر از گلدان استفاده میکنید باید حداقل عمق گلدان 30 سانتی متر باشد. از مالچ میتوانید برای 10 سانت رویی آن استفاده کنید.
درخت خود را مرتب آبیاری کنید بعد از 1 سال که از کاشت آن گدشت هفته ای 2 سانتیمتر بیشتر آبیاری نکنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید

منابع:

fa.wikipedia.org

www.tebyan.net

www.beytoote.com

7ganj.ir

www.tranquilplants.com