۲۵۱۳۹۴فروردین

لیمو شیرین

لیمو شیرین، گونه‌ای لیمو است با نام علمی  (Citrus limetta)و از گونه (dulcis): میوه آن شیرین و درشت است و آبش به‌عنوان مدر به بیماران تبدار داده می‌شود.معادل دیگر نام علمی آن ، Citrus limonum Risso. var. dulcis Morisهم ذکر شده‌است .


لیمو شیرین

لیمو شیرینخواص– غنی از عناصر قلیایی است.

– حالت تازه کنندگی داشته و در صورتی که در چای ریخته شود، طعم مطبوعی پیدا می‌کند.

– عامل ضدعفونی کننده بدن است و به طور طبیعی از تخمیر در معده جلوگیری می‌کند.

– مصرف لیموشیرین در آنفلوانزا و افرادی که دچار تب ناشی از بیماری شده‌اند، توصیه

می‌شود. چرا که این میوه خاصیت سم زدایی داخل بدن را از خود نشان داده‌است.

– لیمو باعث حفظ کلسیم بدن می‌شود.

– مصرف لیمو در زمان زکام و گلودرد بسیار موثر است.

– در طب سنتی از لیمو شیرین به عنوان میوه‌ای خنک کننده یاد می‌کنند که برای رفع التهاب

و عطش بیماران تب‌دار توصیه می‌شود.

ـ حجم زیادی از لیمو شیرین را آب تشکیل می‌دهد و به همین دلیل این میوه خاصیت ادرار آور

و همین طور ملین دارد.

– مرکبات و از جمله لیموشیرین، سرگیجه را بر طرف می‌کند.

– پتاسیم به مقدار قابل توجهی در لیمو شیرین یافت می شود، این عنصر از جمله ترکیباتی است که می تواند از بروز بیماری قلبی عروقی پیشگیری کند و همچنین بین آب و الکترولیت های بدن تعادل برقرار نماید.خواص

خواص– اسید فولیک موجود در لیمو شیرین نسبت به میوه های دیگر بیشتر است و نقش موثری در پیشگیری از کم خونی ایفا می کند. افرادی که مبتلا به کم خونی به خصوص کم خونی از نوع اسید فولیک هستند باید این میوه را مصرف کنند.

– این میوه از میوه های پر کلسیم محسوب می شود و در جلوگیری از پوکی استخوان به خصوص در زنان نقش موثری را ایفا می کند.

– از دیگر خواص لیمو شیرین اثر مفید روی معده، هضم دستگاه گوارش، خنثی شدن مقداری از اسید معده، جلوگیری از تخمیر غذا در معده و پیشگیری از نفخ معده است به همین دلیل پزشکان مصرف روزانه یک لیمو شیرین را به تمامی مبتلایان به ناراحتی معده توصیه می کنند.

– حجم زیادی از لیمو شیرین را آب تشکیل می دهد و به همین دلیل این میوه خاصیت ادرار آور و همین طور ملین دارد. ضمناً آب فراوان موجود در این میوه باعث کاهش تب و دمای بدن به خصوص هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود.

– لیمو شیرین به علت داشتن مواد آنتی اکسیدان فراوان سبب رفع تصلب شرائین و بیماری های قلبی عروقی می شود.

– ویتامین ث موجود در لیمو شیرین باعث بهبود جذب آهن در بدن می شود و به همین علت می تواند از بروز کمبود آهن در بدن جلوگیری کند.

– مصرف لیمو شیرین تازه که حاوی ویتامین ث فراوان است در کاهش بروز حساسیت موثر هستند.


مواد معدنی و ویتامینلیمو حاوی مقدار زیادی اسیدسیتریک و ویتامین C می‌باشد و مقدار زیادی فسفر، منیزیم، پتاسیم، سدیم و کلسیم دارد. لیمو شیرین حاوی اسید سیتریک و ویتامین ث زیادی است. چنانچه فردی دو عدد لیمو شیرین متوسط در طول روز بخورد عملاً ویتامین ث مورد نیاز روزانه بدنش تامین شده است. نکته جالب این که در صورت مصرف میوه لیمو شیرین با پوست داخلی مقدار ۷۷ میلی گرم ویتامین ث به بدن می رسد. در حالی که مصرف آن بدون پوست داخلی، فقط دارای ۵۳ میلی گرم ویتامین ث است. ویتامین ب و انواع ریزمغذی های مفید مانند عنصر سلنیوم در لیمو شیرین موجب به حداقل رسیدن جمعیت رادیکال آزاد موجود در ناحیه آسیب دیده معده می شود.شرایطشرایط اقلیمی و خاکی

مرکبات، در شرایط گرم و مرطوب، بهترین رشد را مى‌نمایند و به غیر از نارنج سه برگ که در برابر سرماى حدود ۲۰- درجه سانتى‌گراد پایدار است. سایر انواع در اثر یخبندان به‌شدت آسیب مى‌بیندو بر حسب نوع در ۴ الى ۱۰- درجه سانتى‌گراد از بین مى‌روند. براى رسیدن کامل میوه، باید هوا در فصل رشد به‌ویژه تابستان و پائیز نسبتاً گرم باشد. در شمال ایران این شرایط به‌خوبى جنوب فراهم نیست و به همین دلیل در آن منطقه فقط ارقام محلى نتیجه خوب مى‌دهند، بنابراین، دو گروه مشخص مرکبات شمال که پر آب‌تر، ترش‌تر و پوست نازک‌تر هستند و مرکبات جنوب که شیرین‌تر کم‌ آب‌تر و پوست کلف‌تر هستند به‌وجود آمده است. در بین مرکبات، انواع لیموترش مازندرانى و شیرازی در برابرسرما از همه حساس‌تر مى‌باشند و درجات بعد لیموشیرین، پرتقال، نارنگى ونارنج قرار دارند.

مرکبات را مى‌توان در انواع مختلف خاک (به‌شرطى که اسیدى نباشند و داراى دست کم یک متر ژرفا و مواد آلى و زهکشى کافى باشند) کشت کرد ولى خاک‌هاى رسى‌شنى که حاوى مقدارى آهک نیز باشند، براى آنها مناسب‌تر هستند.تولید میوه

گل مرکبات، برحسب نوع، در ۸-۳ سالگى به‌طور جانبى روى شاخه یک‌ساله به‌وجود مى‌آید. درختان مرکبات خودبارور هستند و توسط باد گرده‌افشانى مى‌شوند. در انواع بى‌هسته، میوه از طریق بکرزائى تشکیل مى‌گردد و معمولاً در انتهاى نزدیک به دم میوه داراى برجستگى ناف مانندى مى‌باشند. این انواع به‌طور کلى ناف‌دار (ناول – Navel) نامیده مى‌شوند.نوع هرس

در شرایط ایران، مرکبات نیازى به (هرس) و تنک شدن ندارند ولى در کشورهاى دیگر به‌ویژه در مناطقى که کاملاً مناسب مرکبات کارى هستند، به دلیل رشد پیوسته و زیاد، با وسایل افزاره‌اى (مکانیکی) درختان را هرس مى‌کنند و بدین وسیله آنها را کوتاه نگاه مى‌دارند.شرایط

شرایطروش‌هاى تکثیر

کلیه مرکبات به غیر از لیموترش شیرازى و نارنج معمولاً به‌وسیله کوپیوند (پیوند جوانه) ازدیاد مى‌یابند. هر نوع را مى‌توان براى سایر انواع به‌عنوان پایه به کار برد که چون صفت پایدارى در برابر سرما تا حدودى از پایه به پیوندک انتقال مى‌یابد، درسال‌هاى اخیر، کاربرد نارنج براى این منظور بیشتر رواج یافته است. در گزینش پایه، پایدارى آن در برابر گوموز – Gummosisو سایر بیمارى‌هاى خاک‌زى نیز مهم است و بایستى در نظر گرفته شود. در مورد لیمو آب‌شیراز، چون حدود ۸۵ درصد از بذرها داراى رویان‌هاى نامیزه – Apomict embryos هستند و از سوى دیگر،دوره نونهالى -Juvenility در لیمو کوتاه است و دانهال زود به بار مى‌نشیند، معمولاً آن را (به‌ویژه درجنوب کشور) توسط بذر و بدون کوپیوند زدن، ازدیاد مى‌کنند. نارنج نیز، به دلیل مشابه، معمولاً با بذر تکثیر مى‌گردد.

فاصله کشت مرکبات، بر حسب نوع، ۵/۷-۵ متر است که معمولاً براى نارنج و نارنگى کمتر و براى بقیه بیشتر مى‌باشد. میزان محصول مرکبات در ایران، بر حسب منطقه متفاوت است. در شمال معمولاً به دلیل بارندگى بیشتر و دماى کمتر، مقدار محصول در واحد سطح بیشتر است و به‌طور متوسط حدود ۱۵ تن در هکتار مى‌باشد در حالى که در جنوب این رقم، به دلیل گرمى هوا و کمبود آب و آهن قابل جذب در خاک، تنها به ۱۰-۷ تن بالغ مى‌گردد. البته در هر دو منطقه، باغ‌هائى وجود دارند که ۵۰-۴۰ تن محصول در هکتار نیز تولید مى‌کنند.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید

منابع :

fa.wikipedia.org

www.asriran.com

www.beytoote.com

vista.ir