۲۵۱۳۹۴فروردین

شفتالو

هُلو  به دری: شفتالو میوه آبدار درخت هلو (نام علمی: Prunus Persica در لاتین به معنی سیب ایرانی) و دارای هسته ی سخت، گوشت زرد، یا نسبتاً سفید و پوستی مخملی است. بر اساس چسبیدن گوشت به هسته، این میوه به دو دسته هسته‌جدا و هسته‌چسب تقسیم می‌شود. یکی از میوه هایی که تا حد زیادی با هلو ارتباط دارد شلیل است. ارتباط شلیل‌ها با هلو تا حدی است که در واقع گاهی اوقات محصولات هلو حاوی تعداد کمی شلیل است و برعکس. شلیل در واقع نوعی هلو با ژن مغلوب است که میوه‌های بدون کرک تولید می‌کند. درخت هلو سه نوع شاخه ساده، مرکب و کاذب تولید می‌کند. شاخه‌های ساده فقط جوانه رویشی تولید می‌کنند. شاخه مرکب، جوانه رویش و زایشی و شاخه کاذب در طول شاخه جوانه زایش و در نوکم جوانه رویشی تولید می‌کند که در هنگام هرس نوک شاخه کاذب حذف می‌شود. جوانه گل هلو ساده است و در جانب شاخه‌های یک ساله تشکیل می‌شود.


شفتالو

شفتالوهلو داری انواع مختلف با گونه ها و طعم های متفاوت است. از انواع مختلف ای میوه میتوان به بلخی، کاردی،زعفرانی (که دارای دو نوع هسته جدا وهسته چسب موجود است و مورد استفاده قرار میگیرد)،هلو انجیری، هلو هلندری(که شباهت فریبنده‌ای به زرد آلودارد) نام برد.از استان های تولید کننده عمده هلو میتوان به استان چهار محال و بختیاری و به صورت عمده شهر گردشگری و زیبای سامان و استان البرز و شهرکرج اشاره کرد. هلوی بلخی، که بسیار بزرگ و شیرین است، از تولیدش بسیار کاسته شده است، زیرا بلافاصله بعد تماس لک می شود و چهره‌ی بدی به خود میگیرد.

خواص

هلو روده ها را شستشو می دهد،سبب تحریک حرکتهای موجی شکل روده ی بزرگ می گردد. عمل دفع را آسان و یبوست را برطرف می سازد. آب هلو به طور موفقیت آمیزی در رفع مشکلات زمان بارداری زنان مثل کسالت صبحگاهی و دیگر موارد کمک فراوان می کند.جهت آبگیری هلوهای کمی سفت و تیره رنگ بهتر هستند.از انتخاب هلوهای سبز اگرچه بعد از چند روز نرم می شوند می بایست صرفنظر نمود.هلوهای سبز به اندازه ی هلوهای زرده تیره یا نارنجی یا بنفش شیرین نیستند.البته هلوهای رسیده سردرختی با رنگ تیره بهتر هستند.طبیعت میوه هلو سرد است و برای افراد گرم مزاج بخصوص آنانکه طبیعت گرم و خشک دارند مفید است.ترشح و دفع صفرا را در افراد صفراوی آسان می سازد.هلو درتقلیل حرارت کبد و کلیه مؤثر است.از برگ هلو می توان عصاره تهیه نمود.عصاره ی هلو کرم کش است و انگلهای روده را از میان می برد.هلو اختلالات خون را مرتفع می سازد و سوء هاضمه را برطرف می کند.

هلو میوه ای با خواص درمانی فوق العاده ، خوردن این میوه بعد از غذا یک مسهل ملایم است و پوست درخت آن به عنوان یک داروی ضد کردم است همچنین به عنوان تب بر هم میتوان از آن استفاده کرد. اگر دچار قلنج کلیوی شده اید ، هلو تسکین دهنده ی بسیار خوبی است . تکسین و درمان سیاه سرفه با استفاده از این میوه تا حدودی امکان پذیر است.


خواص

خواص1-     دم کرده گل یا شکوفه هلو در سیاه سرفه مورد استفاده قرار می‎گیرد.

2-     برگ له شده تازه و کهنه هلو برای بیماری‌های جلدی و زخم‌های سرطانی اثر آرام کننده دارد.

3-     مالیدن روغن مغز هلو جهت زخم سودایی خوب است.

4-      هلو یک میوه خوب برای رشد و نمو کودکان است.

5-  هلو متعادل کننده سوخت و ساز بدن می‌باشد.

6-  کسانی که نقرس دارند نیم ساعت بعد از غذا یک عدد هلو میل کنند.

7-  کسانی که یبوست دارند می‌توانند از مربای هلو استفاده کنند.

8-  اگر پوست زیبا و خوب می‌خواهید از هلو به عنوان ماسک برای صورت استفاده کنید.

9-  برای تصفیه شدن خون 60 گرم برگ هلو در یک لیتر آب بجوشانید سپس روزی سه فنجان میل شود.

10-  هلو دفع کننده اوره و اسید اوریک است به خصوص برگه هلو را در زمستان میل کنید.

11-  برگه هلو یک بین غذای خوشمزه در زمستان می‌باشد و عادت دهید به کودکان خود هنگامی که مدرسه می‌روند چند برگه هلو در جیب داشته باشند که در فواصل زنگ‌ها بخورند زیرا به رشد و نمو آنها بسیار کمک می‌کنند پیران هم در جیب خود برگه هلو داشته باشند در صورت ضعف و گرسنگی یک برگه را در دهان خود بگذارند زیرا برای دردهای رماتیسمی، نقرس و کبد آنها مفید است.

12-  چکاندن چند قطره از روغن هسته هلو در گوش صدای وزوز گوش را از بین می‌برد.

13-  کسانی که میگرن دارند از روغن هسته هلو به شقیقه‌ها و محل درد بمالند.

14-  مالیدن پماد برگ گل و هسته هلو روی شکم کودکان کرم آنها را دفع می‌کند.

15-  هیچ گاه بالای هلو آب ننوشید.

17-  خوردن هلو بالای غذا بدبویی دهان را از بین می برد.

18-  خوردن هلو زایمان را آسان می‌کند.

19-  برگ درخت هلورا بابرگ جعفری کوبیده با روغن زیتون مخلوط نموده درمان‎کننده سوختگی و انواع زخم و جراحت می‌‌باشد.

20-  بچه‌هایی که عصبی هستند و در آرامش قرار ندارند و زود خشمگین می‌شوند از دم کرده شکوفه هلو به آنها بدهید نیم گرم در یک فنجان آب جوش دم کرده به مدت 3 الی 4 روز مصرف شود.

21-  هلو با وجودی که شیرین است ولی برای افراد مبتلا به دیابت زیان‌آور نیست. (البته نوع کم شیرین آن را بخورند بهتر است)

22-  به خاطر وجود آهن و برم برای کبد بسیار مفید است و رنگ چهره را باز می‌کند.

23-  کسانی که می‌خواهند چهره‌ای سرخ و گلگون داشته باشند از پوست رویی هلو بصورت ماسک روی صورت خود بگذارند و آزار کرک‌های آن را تحمل کنند.

24-  کسانی که دارای سنگ‌های سیستئینی هستند هلو را در برنامه غذایی خود قرار بدهند.

25-  هلو برطرف کننده عطش است.

26-  هلو تقویت کننده نیروی جنسی البته اگر بعد از غذا خورده شود و یا بعد از 10 دقیقه بعد از نزدیکی.

27-  کسانی که در اثر بیماری آب بدنشان کم شده است 10 صبح و 5 عصر هلو میل کنند.

28-  برای از بین بردن صفرا و مرتب شدن کار غدد داخلی صبح ناشتا یک لیوان آب هلو با شکر کمی شیرین کرده میل کنند.

29-  خانمهای حامله از خوردن شکوفه هلو خودداری کنند.

30-  مواد قندی که در هلو وجود دارد باعث تقویت غده‌های هاضمه می‌شود و هضم غذا را آسان می‌کند.

31-  کسانی که روده‌های علیل دارند هلو را بدون پوست بخورند.

32-  کودکان و پیرمردان و بیمارانی که تازه از بستر برخاسته‌اند هلو را بصورت کمپوت میل کنند.

33-  کسانی که ورم پروستات دارند از هلو استفاده کنند.

34-  هسته هلو باعث کاهش فشار خون می‌شود البته با احتیاط خورده شود به خاطر وجود آمیگدالین.

35-  هلو برای سرد مزاجان و مرطوب‌ها زیاد مناسب نمی‌باشد.

36-  سوخته هسته هلو که ساییده شده باشد اگر بر روی زخم‌های جرب و پشت گوش بمالند درمان کننده می‎باشد.

37-  کسانی که بیماری صرع دارند از جوشانده برگ درخت هلو استفاده کنند روزی دو فنجان (5 گرم در 100 سی‌سی آب) میل شود.

38-  یک ماسک خوب برای پوست‌های خشک: یک قاشق خامه با یک هلو له شده مخلوط به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارید سپس با آب ولرم نزدیک به سرد بشوئید.

39-  برای از بین بردن چین و چروک صورت و گردن 2 عدد هلوی کاملاً رسیده را خوب له کرده سپس صورت و گردن را ماساژ دهید و بگذارید 20 دقیقه روی پوست بماند.

40-  جویدن هلو مخصوصاً پوست آن جهت رفع بوی بد دهان خوب است.

41-  از ترکیب گلیسیرین وکمی عسل و آب هلو یک ماسک مرطوب کننده‌ای خوب می‌توان تهیه کرد.

42-  هلو + عسل ماسکی است که مخصوص پوست‌های خشک می‌باشد.

43-  جوشانده هلوی نارس برای رفع خارش بدن استفاده می‌شود. از شستشو با جوشانده آن همچنین با جوشانده پوست آن می‌توان برای بیماری‌های پوستی استفاده کرد.

44-  کسانی که کفگیرک می‌گیرند (بیماری است که بر اثر مصرف بیش از اندازه تخم مرغ با گوشت در پشت انسان بین دو کتف که مرکز خونهای کثیف است به وجود می‌آید بسیار پردرد و پرسوزش و ناراحت کننده است باعث تب، بی‌خوابی و تغییر رنگ چهره می‌شود) از هلو استفاده کنند.

45-  هلو به خاطر وجود کولین در آن ضد تصلب شرائین است و برای نارسایی عروق کرونر بسیار مفید می‌باشد.

46-  وجود پتاسیم در هلو باعث فعالیت کلیه ها و لنیت مزاج و دفع سمومی چون اوره و اسید اوریک می باشد.

47-  برای از بین بردن کرم آسکاریس هسته هلو را کوبیده و شیره آن را در مقعد با قطره چکان بچکانید.

48-  برای رفع جوش و لک‎‌های صورت برگ درخت هلو را کوبیده به صورت ضماد روی پوست بگذارید.

خواص درمانی هلو:

گل و برگ هلو اثر ملایم، مدر، آرام کننده و کم‌ و بیش تب‌بر دارد این میوه نه تنها مغذی و خوش‌طعم است بلکه اثر ملین نیز دارد، در مصرف آن نباید زیاده‌روی شود چون عوارض هضمی مانند نفخ ایجاد می‌نماید. از گلبرگ هلو به صورت شربت در طبابت استفاده به عمل‌ می‌آید.
جوشانده برگ هلو باعث گردیده که در بیماری‌های مجاری ادرار، قولنج کلیوی، سنگ کلیه، ورم مثانه اسپاسم مزمن مثانه به کار رود. در ضمن هلو خلط‌آور است.
بررسی‌های مختلف نشان داده است که مصرف مخلوط آب مقطر بادام تلخ و دم کرده برگ درخت هلو در موارد فوق اثر درمانی مفید ظاهری می‌سازد، به شرط آنکه به مقادیر درمانی و کم به کار رود. این میوه به علت داشتن آهن برای کبد بسیار مفید می‌باشد. هلو باعث فعالیت کلیه‌ها و دفع سموم و مواد مضر، چون اوره واسید اوریک از بدن می‌شود و به بیمارانی که نقرس و رماتیسم مزمن دارند توصیه می‌شود.کسانی که با خوردن هلو دچار نفخ می‌شوند بهتر است از کمپوت آن استفاده کنند. هلو هم به اجابت معده کمک می‌کند وهم برای کسانی که در ادرارشان خون دیده می‌شود تجویز می‌شود.
این میوه برای زنان باردار بسیار نافع و باعث می‌شود وضع حمل آنها آسان شود، همچنین درجه قلیایی خون را حفظ می‌کند. پوست هلو دارای کاروتن یعنی مولد ویتامین A می‌باشد. در ضمن ماسکی که از هلو تهیه می‌شود باعث گلگون شدن پوست می‌شود.

مواد معدنی و ویتامین

هلو مقدارفراوانی ویتامین A دارد.همچنین حاوی ویتامینهای C،B2،B1 نیاسین و مواد معدنی شامل کلسیم،آهن،فسفر،پتاسیم و سدیم می باشد. به علت دارا بودن ویتامین های -Aو -C در رفع خستگی ناشی از فعالیتهای فکری مفید است ترکیبات شیمیایی: تمام قسمت‌های درخت هلو کم و بیش دارای آمیگدالین تا ۳ درصد است، این گلوکزید در مغز هسته بادام تلخ و در دانه یا جوانه و یا اعضای گیاهان مختلف گل سرخ وجود دارد. برگ هلو علاوه بر آمیگدالین دیاستازهایی به نام امولسین کونگلوتین و ۲۵ تا ۳۵ درصد روغنی شبیه به روغن بادام تلخ دارد. پوست درخت هلو دارای تانن است. به طور متوسط دارای ۸۳ درصد آب، ۹ تا ۱۰ درصد مواد قندی مختلف، ۷۰ درصدوینیلک و ۹۳ درصد مواد ازته.
برگ، گل و مغز هلو به علت داشتن مقادیری آمیگدالین اثر سمی دارد و مصرف زیاد یا مداوم آن موجب مسمومیت می‌شود. مغز و هسته هلو را نباید خورد بخصوص مواظب بچه‌ها باشید که از آن نخورند زیرا ایجاد مسمومیت می‌کند و این حالت خیلی دیر ظاهر می‌شود.


ویتامین ها

ویتامین هاشرایط شفتالو

آبیاری: در مقایسه با سایر درختان هسته دار (همانند آلو، زردآلو و …) نیاز آبی درختان هلو بیشتر است و اواخر دوران رشد میوه نیاز آن به آبیاری نیز بیشتر می شود. درختان جوان نسبت به درختان مسن نیاز به آب بیشتری دارند و در طی تابستان با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه شاید به هفته ای دو بار آبیاری نیاز داشته باشند البته دفعات آبیاری با توجه به شرایط دمایی منطقه بسیار قابل تغییر است.  در صورت خشکی کشیدن در این مقطع زمانی ، میوه ها به خوبی رشد نکرده و آبدار نمی شوند. اما نیاز آبی این درختان به معنی همیشه خیس بودن خاک آنان نیست. چنین شرایطی موجب زرد شدن برگهای گیاه ریزش آنها و پوسیدگی تدریجی ریشه ها و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. بنابراین زمانی نسبت به آبیاری درخت اقدام کنید که سطح خاک رطوبت خود را از دست داده باشد.

نور:

درختان هلو به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند و وجود حداقل 6 ساعت نور مستقیم برای آنها ضروری است. به همین دلیل می توان آنها را بخصوص در مناطقی که تابستانهای بسیار گرم دارند در جایی کاشت که در صبح و ظهر به مدت حداقل 6 ساعت  نور مستقیم آفتاب داشته باشد اما در عصر هنگام از سایه ملایمی برخوردار باشد. وجود سایه مداوم در محل کاشت مانع از رشد و بخصوص میوه دهی این درختان خواهد شد.

دما :

به طور درختان هلو در مناطقی که تابستانهای نسبتا گرم و زمستانهایی فاقد یخبندان دارند بهترین رشد را دارند. البته این درختان سرمای زمستان را تا 20- به خوبی تحمل می کند اما شکوفه های آن به سرمای ابتدای بهار بسیار حساس است و در دمای 3- درجه سانتیگراد به طور کل از بین می روند. به همین دلیل باید در مناطقی کاشته شود که ابتدای بهار سرد نباشد و سرمای دیررس بهاره نیز وجود نداشته باشد. در طی فصول رشد و تولید میوه نیز ، بهترین دما بین 18 الی 30 درجه سانتیگراد برای این گیاه  است  و تا 35 درجه را نیز به خوبی تحمل می کند.در ابتدا اشاره کردم که این درختان سرما را تا 20- درجه سانتیگراد در طی زمستان و زمانی که در رکود هستند به خوبی تحمل می کنند. البته حداقل دمای قابل تحمل برای درختان هلو 29- اعلام شده است با این وجود و برای اینکه جلوی هر گونه خطر احتمالی در رابطه با سرمازدگی این گیاه را بگیریم بهتر است در مناطقی که دمای به زیر 17-درجه نزول می کند از کاشت این درختان صرفه نظر کنیم. مسئله دیگری که در رابطه با نیازهای دمایی این درخت باید در نظر داشت این است که درختان هلو  برای اینکه بتوانند در فصل رویش ، میوه خوبی تولید کنند باید در زمستان سال قبل ، به مدت 1000-400   ساعت (به گفته برخی محققین 900-600 ساعت) دمای زیر 7 درجه را دریافت کرده باشند.


کاشت

کاشتخاک:

درختان هلو به خاکهایی با زهکش خوب نیاز دارند. خاکهای سنگین که زهکش نامناسبی دارند و آب را در خود نگه می دارند مناسب کاشت هلو نیستند. بنابراین خاک مناطقی که دارای شن است (لومی شنی و یا شنی لومی) مناسب می باشد. همچنین این درخت با خاکهای آهکی میانه ای ندارد به همین دلیل اگر در زمان تهیه خاک برای درخت هلو ، خاک را با موادی همانند خاک برگ، پیت موس و شن مخلوط کنید و تا عمق حدود 1.5 متری محل کاشت چنین مخلوط خاکی استفاه کنید، درختتان بسیار خوشحال خواهد شد! برای کوددهی درختان در اولین سال کاشت و حدود 10-7 روز بعد از زمان کاشت می توان از حدود 250 گرم کود 10-10-10 استفاده کرد و سپس 40 روز بعد از کاشت نیز از این مقدار کود استفاده کرد. . برخی پرورش دهندگان معتقد هستند که اگر در زمان آماده سازی خاک ، به خوبی از خاک برگ در تهیه بستر کاشت استفاده شده باشد ، در سال اول بعد از کاشت نیاز چندانی به کوددهی نیست. برای درختان 2 و 3 ساله نیز می توان از همین فرمول یعنی 10-10-10 البته به میزان بیشتر و در حدود 350 گرم و در دو نوبت از سال یعنی اوایل بهار و دیگری اواخربهار/اوایل تابستان استفاده کرد. برای درختان بزرگتر (10-4 ساله) از 900-450 گرم کود 10-10-10 دو بار در سال یعنی اوایل بهار و دیگری اواخر بهار/اوایل تابستان استفاده می شود. اگر درخت بالغ شما میوه کمی تولید می کند (البته به شرط اینکه هرس مناسب را برای آن هر ساله انجام می دهید و برای آشنایی با هرس به قسمت هرس مراجعه کنید) و فقط رشد رویشی دارد بهتر است که از کوددهی نوبت دوم یعنی در فصل تابستان صرفه نظر کنید. همچنین در زمان کوددهی محلول کود را با رعایت فاصله حدود 30-20 سانتیمتر از تنه درخت به خاک بدهید. فاصله کاشت درختان هلو در باغ معمولا حدود 6-5 متر است که البته این فاصله در درختان پیوندی کمی کمتر است. مثلا درختان پیوندی از نوع پاکوتاه را می توان در فاصله حدود 3 متری از یکدیگر کاشت.

انواع پاکوتاه هلو را می توان در گلدان و البته گلدانهایی با سایز و اندازه بزرگ پرورش داد.اما توجه کنید که اولا نوع هلو باید از بین درختان پاکوتاه این گیاه باشد. حال به شکل طبیعی و ژنتیکی پاکوتاه است و یا به طریقه پیوندی به شکل پاکوتاه پرورش داده شده است فرقی نمی کند. و دما گلدانی که انتخاب می شود باید حداقل 45 سانتیمتر و به شکل مناسب تر حدود 90 سانتیمتر و حتی بیشتر قطر داشته باشد. در مورد درختان هلو که به شکل گلدانی پرورش می یابند باید زمانی عمل آبیاری را انجام داد که سطح خاک تا حدود عمق 5 سانتیمتری نسبتا خشک شده باشد.

تکثیر:

یکی از روشهای تکثیر درختان هلو عمل پیوند است. یعنی پیوندک از درخت هلویی که خصوصیات مورد نظر از نظر کیفیت و کمیت میوه دهی دارد انتخاب می شود و بر روی یک پایه ، پیوند زده می شود. از پایه های مختلفی برای پیوندکهای هلو می توان استفاده کرد که پایه هلو معمولی ترین آنها است اما گاهی و بخصوص به دلیل شرایط خاک می توان از درختان دیگر به عنوان پایه این گیاه استفاده کرد. مثلا در زمینهایی که سنگلاخی و یا آهکی (اسیدیته بالا) دارند می توان از پایه بادام برای هلو استفاه کرد. همچنین در زمینهایی که سابقه فعالیت آفتی به نام نماتد وجود دارد از درختان شلیل به عنوان پایه استفاده می شود. در زمینهایی که خاکهایی سنگین با زهکش نامناسب دارند نیز می توان از درختان گوجه و آلو به عنوان پایه استفاه کرد. عمل پیوند برای تولید درختان پاکوتاه هلو نیز مورد استفاده قرار میگیرد که البته پایه های خاصی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین بسته به شرایط از پایه های مختلفی برای آن می توان استفاده کرد. پیوندکها از درختانی که از نظر میوه دهی کیفیت و کمیت مناسبی دارند انتخاب می شود و عمل پیوند انجام می شود عمل پیوند شیوه های مختلفی دارد که یکی از متداولترین آنها در مورد درختان جوان هلو، انواع پیوند نیمانیم است .

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید

منابع :

http://en.wikipedia.org/wiki/Peach

http://www.wikihow.com/Plant-a-Peach-Tree

https://www.garden.org/foodguide/browse/fruit/peach/1387