۲۵۱۳۹۴فروردین

ترنج

ترنج (Citrus bergamia Risso) گیاهی از خانواده مرکبات است که میوه آن به اندازه پرتقال و به رنگ زرد لیمویی و خوش و عطر و بو است. مزه میوه ترنج اندکی تلخ‌تر از گریپ‌فروت است ولی ترشی آن از لیمو کمتر است. گرچه خاستگاه این گونه روشن نیست ولی این گیاه در مناطق مدیترانه‌ای می‌روید و در کشورهای ایتالیا و فرانسه به صورت تجاری کشت می‌شود[۲]. از اسانس ترنج برای مزه دادن به انواع چای و شیرینی استفاده می‌شود. درخت ترنج تا اندازه‌ای به یخبندان حساس بوده و در مناطق با یخبندان و سرمای کم به خوبی می‌روید. ترنج را می‌توان با پیوند زدن و یا از طریق رویش دانه تکثیر کرد.


ترنج

ترنجترنج جزء مرکبات است که از خواص بسیاری برخوردار می باشد .در فارسى به نوع کوچک آن ترنج و ترنگ و به نوع بزرگش بالنگ مى گویند.

خواص

ترنج یا بالنگ گیاهی با طبع گرم که نقش بسیار مهمی در رفع التهاب و حرارت امعاء و احشاء دارد و خوردن روزانه سه نصف استگان عرق بالنگ برای درمان اسهال بسیار مفید بوده. علاوه بر این پوست بالنگ تقویت کننده ی قلب است و مصرف آن به صورت مربا به کسانی که بیماری قلبی دارند توصیه میشود. اگر پوست بالنگ را در میان لباسها بگذارید مانع موریانه و بید زدگی می‌شود.  50گرم از تخم بالنگ ضدّ سم حیوانی است. اگر با آب گرم مخلوط شود جهت رفع سم مارزدگی و عقرب زدگی مفید است. هر گاه کسی روغن تخم بالنگ را به خود بمالد بوی آن عقرب را دور می‌کند. برای درد مفاصل ضماد پخته آن را بگذارید. بوئیدن عطر بالنگ سردرد را برطرف می‌کند.  بوئیدن بالنگ شادی آور است. جوشانده ى پوست خشک شده ى آن مسکن قى صفراوى است و مضمضمه کردن با آن بوى بد دهان را از بین مى برد. چنانچه پوست خشک شده آن را کوبیده ، و با عسل میل نمایید، پادزهر سموم ، مخصوصا مسومیت غذایى است و دانه هاىش پادزهر حشرات ، مخصوصا مار افعى است و ((تریاق فاروق )) با آن ساخته مى شود. پوستش نیز مانند سایر مرکبات سرشار از ویتامین هاى مختلف است . مقوى قلب و معده بوده ، کبد را از سموم پاک مى نماید. اشتها را زیاد مى کند. فشار و رقت خون را از بین مى برد . به علت داشتن کلسیم زیاد، غم و غصه را زایل مى نماید.

-گیاه فوق العاده ای برای درمان سرماخوردگی

-برای تسکین علایم سرماخوردگی و گلودرد دم کرده برگ های این گیاه مفید است.

-مانع از رشد «استافیلوکوکوس اوریز» می شود که نوعی عامل بیماری زای خطرناک است و به اغلب آنتی بیوتیک ها مقاوم شده است.

-ترنج مانع از مسمومیت غذایی می شود یا با موارد حاد میکروب های گوارشی از جمله ای کولای و لیستریا مقابله می کند.


خواص

خواصخواص روغن طبیعی ترنج:

-از بخار آن برای درمان افسردگی، استرس و اضطراب استفاده می شود.

-ناراحتی های پوستی مانند بریدگی، تبخال، ترک های پاشنه پا، داء الصدف و آکنه را درمان می کند.

-غرغره با مخلوطی از چند قطره روغن ترنج و آب با پوسیدگی دندان مقابله می کند.

-نفخ را برطرف می کند.

-ادرار آور است و باعث دفع سموم مانند اسید اوریک، صفرا، نمک اضافه و آب اضافه بدن می شود.

-مانع از بروز آکنه می شود.

-با چین و چروک پوست مقابله می کند.

-برای رفع سردرد، خارش چشم و گرفتگی بینی بر اثر حساسیت و تب یونجه، چند قطره از این روغن را روی دستمال بریزید و استنشاق کنید.

مواد معدنی و ویتامین

ترکیبات شیمیایی در پوست بالنگ روغن فرارّی وجود دارد که شامل لیمونن ، دیپنتن و سیترال است.در برگهای رقم پولپ ترش آن کومارین، ایزوپیم پینلین و سیتروپتن ، مشخص شده است. این میوه حاوی ماده‌ای با نام «لینالول» است که می‌تواند علیه استرس و تنش پرداخته و در تقویت اعصاب نیز سودمند باشد.


ویتامین

ویتامین«لینالول»، ترکیب معطری در گیاهان بوده و در بسیاری از میوه ها مانند مرکبات، (پرتقال)، انگور، لیمو، سبزی هایی نظیر ریحان و گیاهانی مانند استوخدوس نیز یافت می شود که تغییرات ژنی مرتبط با کاهش استرس را به دنبال دارد. بالنگ حاوی مقادیر بسیاری زیادی سیترونلال است، این ماده یک ترکیب آرامش دهنده بوده و در درمان بیماران مبتلا به افسردگی و بیماری‌های روانی کاربرد دارد.

شرایط ترنج

خاک:

بهترین رشد را در خاک های غنی و سبک دارد. نیازمند زهکش خوب است و ریشه هادر خاک غرقابی به سرعت از بین می روند. در موقع کاشت، گودالی را با عمق یک متر حفر کرده و خاک مناسب می ریزند و سطح  آن را به حالت تپه مانند درآورده؛ بطوریکه پس از کاشت،  طوقه گیاه در بالاترین سطح قرار گیرد. در بهار کود شیمیایی و در پاییز کود دامی پوسیده داده شود. استفاده از کودی با نسبت 1-1-2 برای این گیاه مناسب است.

آبیاری:

به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و 3-2 بار آبیاری در هفته برای آن کافی است. حفظ رطوبت خاک در فصل گرم کمک به بالندگی گیاه می کند.

هنگامی که به روش گفته شده در قسمت ” خاک” گیاه را بکاریم در این حالت که شیب بستر از تنه به طرف بیرون است، مانع تجمع رطوبت در اطراف ریشه درخت می گردد.

نور:

به مکانی آفتابی احتیاج دارد.

دما:

این گیاه به یخبندان حساس است و در دمای زیر صفر آسیب دیده و خشک می شود. در تابستان در گرمای شدید و خشکی هوا، برگ ها و میوه ها آسیب می بینند.


کاشت

کاشتتکثیر:

با کاشت قلمه های گرفته شده از شاخه های 4-2 ساله می توان این گیاه را تکثیر کرد. همچنین برای رشد سریع تر می توان این گیاه را بر روی پایه نارنج، گریپ فروت و نوعی لیمو پیوند زد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید

منابع :

fa.wikipedia.org

ww.coca.ir

isna.ir