۲۵۱۳۹۴فروردین

به

میوهٔ بـِه یا بهی  دارای گوشت خشک و کرکی است که طعمی ترش و تقریباً گس دارد.  با این حال وقتی به پخته می‌شود بو و طعمی بسیار خوش دارد. برای کمپوت مناسب است و بصورت مربا و مارمالاد نیز کاربردی عالی دارد. اگر به دنبال به هستید باید به بازار کشاورزان یا مغازه‌های مخصوص سبزی مراجعه کنید. به در داخل آمریکا بیشتر از کالیفرنیا می‌آید اما این میوه بصورت جهانی در فرانسه، یونان، آرژانتین،نیوزیلند و ایران نیز پرورش می‌یابد.


به

بهدرخت به درختی است از تیره گل سرخیان، جزو دسته سیبها که پشت برگهایش کرک دار است . آنرا در سراب و میانه، هیوا، در رامیان و کتول، شغال، در لاهیجان و دلیجان و رودسر، توچ و در رامسر و شهسوار، سنگه مینامند. درخت به، در خاکهای خشک و خیلی آهکی خوب نمی‌روید و نیازمند به خاک ژرف است . به سرشار از ویتامین‌های آ و ب، و املاح آهکی و تانن است. به دارای پروتید، گلوسید، لیپید و آب است و صد گرم آن تولید 112 کالری انرژی می‌کند. این میوه مقوی معده و متوقف کننده اسهال‌های ساده و خونی است. در ورم حاد در روده‌ها، خونریزی‌های قاعدگی و بواسیری، اثر بسیار موثری دارد. به ضمن تقویت اعمال دستگاه گوارش، مخاط و سرفه کاملاً موثر است. دم کرده برگهای به برای تسکین سرفه شهرت فراوان دارد.

به‌های عطری کوچک‌تر دارای پرزهایی روی پوستشان هستند که پس از شستن میوه به راحتی از بین می‌روند. مانند سیب و گلابی به را نیز می‌توان پوست کند و هسته آن را خارج نمود. با این حال بهتر است به را از درازا به دو نیم تقسیم کنیم بعد با قاشق هسته‌ها را خارج نمائیم چون محل هسته‌ها در به عمیق تر و گردتر از جای هسته‌ها در سیب یا گلابی می‌باشد. طبخ به موجب بهتر شدن طعم آن می‌شود.آنها را در شربت با ادویه‌هایی نظیر هل ودارچین یا با پوست لیمو و پرتقال بپزید.برای بهتر کردن کمپوتها آلو یا زردآلو خشک به آن اضافه کنید یا همانند سیبها آنها را نیز بپزید اگرچه پای به طعمی اکتسابی دارد. در برخی نقاط جهان دانه‌های به را خشک می‌کنند و به همراه مقدار کمی آب می‌پزند که به‌عنوان داروی سرفه کاربرد دارد. گونه‌های زیادی به وجود دارد که فقط دوتای آنها قابل توجه‌است. به معطر: شکلی بیضی با انتهای مخروطی دارد. پوست آن نرم، زرد و دارای گوشت سفیداست. آناناسی: تاحدی شبیه گلابی برآمده‌است. پوست آن بعد از رسیدن تبدیل به زرد می‌گردد. گوشت میوه زرد با طعم خفیفی از آناناس است.

خواص

تجدید و احیای روحیه و خوشحال بودن و از بین برنده افسردگی ناشی از انواع سردردها تقویت کننده قلب، کبد و معده مفید برای زخم معده و تحریک کننده اشتها .نرم کننده سینه و ادرارآور و کمک به هضم غذا و جلوگیری از التهاب پلک و استراحت چشمان خسته ؛ به این طریق که چند قاچ به تازه را روی محل درد قرار دهید. از بین برنده بوی بد دهان و خوشبوکردن اتاق.

مفید برای کاهش وزن، به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فیبر. اگر شما قصد افزایش وزن دارید، میوه به را مصرف نکنید. ضد سرطان به علت آنکه این میوه دارای آنتی اکسیدان می باشد. کمک به پایین آوردن کلسترول خون و کمک به پایین آوردن فشار خون، به خاطر دارا بودن پتاسیم تحقیقات نشان داده است که میوه به ممکن است خاصیت ضد ویروسی نیز داشته باشند.


خواص

خواصخواص داروئی میوه به :

-از نظر طب قدیم ایران به شیرین کیم گرم و تر و ترش و سرد و خشک است . روغن به سرد ، تر و

-قابض و به دانه سرد و تر است .

-به تقویت کنده قلب است .

-ادرار آور است.

-نرم کننده سینه است .

-مقوی معده و دستگاه هاضمه است .

-قابض است .

-خونریزی را بند می آرود .

-به ترش مسهل است .

-به ترش برای تنگی نفس مفید است .

-به ترش استفراغ را بند می آورد .

-اسهال های ساده و اسهال خونی را درمان می کند .

-به بهترین و مفید ترین میوه برای مسلولین است .

-خونریزی از رحم را متوقف می کند .

-اثر مفید روی بواسیر درد .

-برای هضم غذا مفید است .

خواص به دانه

-لعاب به دانه را روی زخم ها و سوختگی ها بگذارید تا باعث شفای سریع آنها شود .

-ضد تب است .

-اسهال خونی و ساده را درمان می کند .

-برای درمان جراحات گلو موثر است .

-سرفه را برطرف می کند .

-برای درمان تورم های داخلی بدن مفید است .

-برای التیام ترک پوست دست وبدن ، نوک پستان ، لب و بواسیر لعاب به دانه را روی موضع بمالید .

-برای درمان خشکی زبان و دهان مفید است .

-آفتاب زدگی را با مالیدن لعاب به دانه بر روی پوست درمان کنید .

-جویدن به دانه برای تقویت نیروی جنسی مفید است .

-خواص دم کرده گل و شکوفه به

-سردرد را برطرف می کند.

-مقوی معده است .

-سینه را صاف و تقویت می کند.

-سرفه کودکان را برطرف می سازد .

-برای درمان بی خوابی دم کرده گل را با آّب بهار نارنج مخلوط کرده و قبل از رفتن به رختخواب بنوشید .خواص دارویی

خواص داروییخواص روغن به

-برای برطرف کردن زنگ زدن در گوش مفید است

-سرگیجه را برطف می کند

-برای مداوای زخم های دهان مفید است .

-خونریزی ریوی را درمان می کند .

-اسهال مزمن را برطرف می کند.

-دوست کبد است و روم کبد را رفع می کند .

-زخم روده ها را درمان می کند .

-خواص برگ وشاخه های به

-جوشانده برگ درخت به ورم چشم را مداوا می کند .

-زخم ها را با جوشانده برگ به بشوئید .

-قابض است .

-ضماد برگ درخت به برای ورم چشم مفید است .

مواد معدنی و ویتامین

به سرشار از ویتامین های A و B و املاح آهکی و تانن است از این رو برای مبتلایان به بیماری سل غذای مطلوبی است.. به دارای پروتیین ، کربوهیدرات ، لیپید و آب است .میوه به منبع عالی ویتامین C است. زمانی به منبعی از یک ماده مغذی منبع عالی گفته می شود که 20درصد یا بیشتر از نیاز روزانه به آن ماده مغذی در صورت مصرف تامین شود. این میوه به دلیل داشتن فیبر فراوان فراهم کننده بخش مهمی از نیاز روزانه به فیبر رژیمی است. فیبر با افزایش حجم مواد دفعی به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند. طعم گسبه دلیل تانن زیاد موجود در است.

ترکیبات شیمیایی: یک میوه متوسط «به» به اندازه 90 گرم شامل 52 کیلو کالری انرژی است و 37/0 گرم پروتئین، 08/14 گرم کربوهیدرات، 09/0 گرم چربی و 7/1 گرم فیبر رژیمی دارد.


ویتامین

ویتامینعلاوه بر آن در 100 گرم میوه به مواد زیر موجود است :

آب                    83 گرم
مواد قندی          10 گرم مواد نشاسته ای      5 گرم
کلسیم          10 میلی گرم فسفر                  17 میلی گرم
آهن            0/8 میلی گرم پتاسیم                 195 میلی گرم
سدیم           5 میلی گرم ویتامین آ             40 واحد
ویتامین ث       15 میلی گرم ویتامین ب 1        0/02 میلی گرم
ویتامین ب 2    0/03 میلی گرم ویتامین ب 3        0/2 میلی گرم

مضرات به:

خوردن به بصورت خام خوب نیست و مضر می باشد زیرا به خام رگهای بدن را مسدود می سازد و چون گرم است برای کسانی که گرم مزاج اند خوب نیست .

شرایط به

بِه درخت کوچکی است به ارتفاع حداکثر 5 متر، از 5-4 سالگی میوه تولید می کند و عمر آن به 50 سال می رسد. شاخه های جوان، برگها و پشت میوه از کرکهای نرم سفید یا خاکستری مایل به قهوه ای پوشیده شده است. برگهای تخم مرغی یا تقریباً گرد یا بیضی نوکدار با قاعده گرد، گلها درشت و صورتی مایل به سفید، گلبرگها تخـم مرغی، دارای 5 کاسبرگ، 5 گلبرگ وگلهـای خـود بارورند. گلـها در انتهـای شاخکهای برگدار ظـــاهر می شوند. میوه بر حسب رقم گرد، تخم مرغی، گلابی شکل با رنگ زرد طلایی و در بعضی ارقام مایل به سبز و کرکدار است.
اقلیم :
بِه در مناطق سردسیر و گرمسیر معتدل قابل کشت می باشد نیاز سرمایی بِه از سایر میوه های دانه دار کمتر است و بین 100 تا 450 ساعت زیر 7 درجه سانتیگراد می باشد. ظــهور شکوفه های به بسیار دیرتر از سایر میوه ها است. بهمین دلیل خطر سرمازدگی بهاره در این میوه بسیار کم است.
خاک :
خاکهای نیمه سنگین رسی و شنی برای کشت درخت بِه مناسب است. خاکهای آهکی موجب عدم جذب آهن و ابتلا به زردی می شود که این حالت در اراضی سنگین و زه دار هم مشاهده می شود. درخت بِه، به شوری خاک و آب مقاومتر از سایر میوه های دانه دار است. بِه تا حدودی به خشکی مقاوم است.
ازدیاد:
بِه از طریق پاجوش، قلمه، خوابانیدن و پیوند قابل تکثیر است. پایه های بذری بِه برای ارقام مرغوب به، زالزالک برای اراضی نامناسب و آهکی و Qb ، Qa وQc پایه های مناسب بِه می باشند. نوع پیوندهای شکمی و اسکنه ای در بِه متداول است.


کاشت

کاشت


کاشت :
فواصل کاشت به معمولاً 5*5 یا 6*5 در نظر گرفته می شود. اصولاً درختان بِه، به هرس زیادی احتیاج ندارند ولی برای فــرم دهی نهالها باید از ارتفاع 100-70 سانتیمتری زمین سربرداری شــــوند و در سال دوم 5-4 شاخه در اطراف شاخه اصلی انتخاب و بقیه حذف شوند.
ارقام بِه : در ایران حدود 10 رقم بِه شناسایی شده که مهمترین آنها عبارتند از : بِه اصفهان، بِه نیشابور، بِه ترش آذربایجان، بِه مظاهری، بِه حاجی رفیعی

برداشت :
به از اوایل مهر ماه تا اواخر آبان برداشت می شود که معمولاً در میان میوه های ســردسیری آخـرین میوه ایست که می رسد. برداشت با دست انجام می شود و زمان برداشت وقتی است که رنگ میوه زرد و زرد طلایی شده باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید

منابع :

fa.wikipedia.org

www.tebyan.net

7ganj.ir