۲۵۱۳۹۴فروردین

بادام

بادام (Amygdalus) نوعی میوه است، که درخت آن بومی نواحی خاورمیانه و جنوب آسیا می‌باشد. در اصل بادام جزو مغزهای حقیقی به حساب نمی‌آید، بلکه از انواع شفت هاست که دارای یک پوسته بیرونی و یک پوشش درونی سخت است که دانه (مغز) در درون آن قرار می‌گیرد. ارتفاع درخت بادام ۴ تا ۱۰ متر است و قطر آن نیز می‌تواند به بیش از ۳۰ سانتیمتر برسد. بزرگترین کشورهای تولید کننده بادام در دنیا ایالات متحده آمریکا و اسپانیا هستند. ایران با تولید ۶٪ در رتبه پنجم تولیدکنندگان این میوه قرار دارد. ۴۹٪ دانه بادام را روغن تشکیل می‌دهد که ۶۲٪ آن اویئیک اسید غیر اشباع، ۲۴٪ لینولئیک اسید غیراسباع، و ۶٪ آن پالمیتیک اسید اشباع است. مقدار انرژی موجود در هر ۱۰۰ گرم مغز بادام، ۵۷۶ کیلوکالری است. کاشتن درخت بادام در باغچه خانه راحت است. می‌توانید آن را در فصل زمستان بکارید تا بهار جوانه بزند. مراقب باشد که گیاه‌تان باید نور خورشید ببیند و در فصل تابستان هفته‌ای یک بار آبیاری شود بهترین نوع این محصول در شهرستان تسوج از آذزبایجان شرقی یافت می‌شود.


بادام

بادامواژه بادام ریشه و بنیاد فارسی داشته و از فارسی به زبانهای ترکی، عربی، هندی و اردو داخل شده. منطقه تولید عمده بادام، کالیفرنیا در آمریکا است، بین فوریه و مارس، شکوفه‌هایی که شباهت زیادی به شکوفهٔ گیلاس دارند، شکوفا خواهند شد. نوع آب و هوا در این زمان، میزان تولید بادام در آن سال را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. از وضعیت گل اطلاعات بسیار مهمی در مورد برداشت محصول در آن سال به دست خواهد آمد. بنابراین، هر مرحله از وضعیت گل نام بخصوصی دارد:


تراشه سبز، به جوانه‌های سبز بادام گفته می‌شود. این مرحله قبل از بوجود آمدن جوانهٔ صورتی است.

  1. جوانه صورتی، جوانه به رنگ صورتی دیده می‌شود.
  2. پاپ کورن، جوانه مانند پاپ کورن متورم شده ولی هنوز باز نشده‌است.
  3. شکوفه، شکوفایی کامل
  4. پتال فول، ریزش گلبرگ
  5. ژاکت، گلبرگ‌ها ریخته است و تنها کاسه گل باقی مانده‌است.
  6. خارج از ژاکت، کاسه گل جای خود را به میوه داده‌است

بطور کلی دو نوع بادام وجود دارد :

1- بادام شیرین Sweet Almond
2- بادام تلخ Bitter Almond

خواص

بادام شیرین از نظر طب قدیم ایران کمی گرم و تر است .

1) بادام ملین بوده و روغن بادام ضد یبوست است مخصوصا از روغن بادام می توان رفع یبوست برای بچه ها استفاده کرد .
2)بادام سینه را نرم می کند .
3)شیر بادام برای رفع سرفه ، ناراحتی حنجره و تنگی نفغس مفید بوده و خلط آور است .
4) بادام برای درمان زخم روده ها و مثانه و اسهال مفید است .
5)بادام بو داده مقوی معده بوده و قابض است .
6)بادام تقویت کننده نیروی جنسی است و تولید اسپرم را زیاد می کند .
7)بادام را آسیاب کرده و با عسل مخلوط کنید برای درد کبد و سرفه مفید است .
8)چغاله بادام لثه و ریشه دندان را تقویت می کند .
9) چغاله بادام برای خشکی دهان مفید است .
10)شکوفه بادام را دم کنید و بعنوان مسهل برای اطفال استفاده کنید .
11)دم کرده پوست قهوه ای رنگ مغز بادام بهترین دارو برای تسکین درد و التهاب مجاری تنفسی است .(مقدر مصرف 5 گرم در 100 گرم آب )
12)جوشانده برگ درخت بادام برای نارسائی کبد و کیسه صفرا مفید است .
13)روغن بادام خواب آور است و بیخوابی را از بین می برد .
14)برای صاف کردن سینه و نرم شدن روده ها و از بین بردن سرفه خشک باید روغن بادام را با شکر و کتیرا مخلوط کرده و بخورید .
15)روغن بادام را با آب گرم مخلو ط کنید داروی خوبی برای رفع اسهال و دل پیچه بچه ها خواهد بود . ضمنا این مخلوط سنگ مثانه را خارج کرده و ادرار کردن را آسان می کند .
16)برای درمان نقرس و رفع خمیدگی پیران ، مهره های پشت را با روغن بادام چرب کنید .
17)برگ تازه درخت بادام مسهل و ضد کرم است .
18)برگ خشک شده درخت بدام قابض بوده و اسهال را از بین می برد.
19)روغن بادام شیرین بدلیل خاصیت نرم کنندگی و ضد التهاب در کرم ها و پمادها بکار می رود.
20)برای رفع بیماریهای سینه ، روغن بادام شیرین را با هموزن آن عسل و یک زرده تخم مرغ مخلوط کنید که بصورت خمیر یکنواختی داراید سپس به آن جوشانده گل ختمی اضافه کرده و یک قاشق چایخوری از انرا بفاصله هر سه ساعت بخورید .
21)برای رفع خارش پوست بچه هائیکه که سرخک و مخملک دارند روغن بادام را در تمام سطوح بدن آنها بمالید خارش را تسکین می دهد .
22)مالیدن روغن بادام بر روی پوست التهاب را رفع کرده و سوختگی را درمان می کند.
23) روغن بادام اگزما را رفع می کند .


شیرین

شیرین

 
خواص بادام تلخ
مغز بادام تلخ ازنظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است
1-بادام تلخ را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید ضماد خوبی برای سر درد می باشد همچنین مالیدن آن بر دور چشم برای تقویت بینایی مفید است .

2- خوردن بادام تلخ برای تنگی نفس ، سرفه و ورم ریه مفید است .

3-بادام تلخ رابا عسل بخورید کبد و طحال را تمیز می کند .

4-برای رفع درد کلیه ها بادام تلخ را با نشاسته و نعناع بخورید .

5- بادام تلخ را با عسل برای قولنج مفید است .

6-برای از بین بردن سنگ کلیه و ناراحتی های کلیه ، بادام تلخ را با شیره انگور مخلوط کرده و بخورید .

7-اگر عادت ماهیانه خانم ها عقب می افتد بهترین طرز درمان آن قرار دادن شیاف بادام تلخ در مهبل است .

8-برای ازبین بردن لکه های صورت ، بادام تلخ را پودر کنید و با سرکه مخلوط کرده و ضمادی از آن درست کنید و روی پوست بمالید .

9-ضماد بادام تلخ برای درمان زخم های کهنه خارش و مخملک بکار میرود .

10- ضماد ریشه درخت بادام تلخ برای درمان انواع دردها مفید است .

11-ضماد ریشه درخت بادام برای پاک کردن طحال ، کلیه و دفع کرم روده بکار می رود .

12-دم کرده ریشه درخت بادام تلخ برای پاک کردن طحال ، و دفع کرم روده بکار می رود .

13-روغن بادام تلخ خاصیت مسهلی درد .

14-روغن بادام تلخ برای تنگی نفس ، درد کلیه و خارج کردن سنگ مثانه مفید است .

15-برای رفع زنگ زدن و صدا در گوش یک قطره از روغن بادام تلخ را در گوش بریزید .

16-مالیدن روغن بادام تلخ روی صورت ، لکه ها و چین و چروک را از بین می برد .

17-رغن بادام تلخ ترک دست و پا را که از سرما ایجاد شده از بین می برد .

18-آنهایی که مبتلا به اگزما هستند اگر از بادام تلخ خمیری درست کنند و از آن بجای صابون برای شستن نقاطی که مبتلا به اگزما است استفاده کنند بزودی بهبود می یابند .

19-خمیر بادام تلخ برای رفع بوی بد پا و زیر بغل مفید است .

20-روغن بادام تلخ برای درمان سیاه سرفه مفید است .تلخ

تلخمواد معدنی و ویتامین

ویتامین E آنتی اکسیدان مهمی است که در حفظ سلول ها از آسیب های روزانه نقش دارد و منیزیم نیز به فعالیت سلول های عصبی ، عضلانی و نیز استحکام استخوان ها کمک می کند .

فیبر برای سلامتی دستگاه گوارش و همچنین به طور غیر مستقیم برای سلامت قلب اهمیت دارد .

پروتئین ها بلوک ساختاری مهمی برای استخوان ها ، عضلات ، مو ، ناخن و پوست هستند و در ترمیم بافت های بدن دخالت دارند .

اسیدهای چرب تک غیر اشباع موجود در بادام ، جزو چربی های طبیعی خوب می باشند که به تقلیل کلسترول خون و به تبع آن سلامت قلب کمک می کنند . بادام دارای منیزیم و پتاسیم است. هنگامی که به مقدار کافی منیزیم در بدن باشد، در خون جریان می یابد و اکسیژن و مواد مغذی را سریع تر حمل می کند و جلوی افزایش ضربان قلب را می گیرد. بادام بسیار بیشتر از جو یا حتی اسفناج، منیزیم دارد. پتاسیم در انقباض عضلات، به جریان درآوردن اعصاب، متعادل کردن فشار خون و عملکرد بهتر قلب نقش دارد.

هر 100 گرم بادام شیرین حاوی 10/18 گرم مواد پروتئینی، 2/54 مواد چربی، 18 مواد قندی،8/2 سلولز، 4/4 آب و 5/2 گرم خاکستر می باشد روغن آن حاوی 55 تا 75 درصد اولئین است. بادام حاوی مواد معدنی کلسیم،فسفر، پتاسیم، گوگرد، منیزوم و همچنین ویتامین های A,B1,B2,PP,B5,B6 می باشد.
هر یکصد گرم آن 606 کالری حرارت ایجاد می کند
در مطالعه ای که بر روی تاثیر روغن بادام و گلیسیرین در پیشگیری از استریای حاملگی انجام شده نتایج به شرح ذیل بوده است:
تعداد 159 نفر شامل 53نفر شاهد، 53 نفر مصرف کننده گلیسیرین و 53 نفر مصرف کننده روغن بادام بودند و گروه ها از نظر مدت بارداری و سایر شاخص های تاثیرگذار مشابه بودند. میزان بروز استریای حاملگی در گروه شاهد 79.2 درصد بود و میزان بروز استریای شدید در گروه شاهد 34% بود. همین میزان در گروه گلیسیرین 9.4% و در گروه روغن بادام 7.5% بود.


ویتامین
مضرات بادام:
ثقیل و بطی الهضم در معده بارد رطب و مضر احشا،
مصلح آن مصطکی
مهیج صفرا،
مصلح آن شکر
بادام متکرج و فاسد موجب کرب و سقوط اشتها و غثیان و غشی
مصلح آن قی نمودن و ربوب حامضه بعد از آن آشامیدن

شرایط بادام

آب و هوا :

برای موفقیت در کشت و پرورش بادام شرایط محیطی مطلوب ضروری است دما مهم‌ترین فاکتور اقلیمی برای پرورش بادام است. بادام برای جوانه‌زنی یکنواخت در بهار به سرمای زمستانه متوسطی نیاز دارد (500-100 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتی‌گراد) و نیز مقاومت آن به سرمای زمستان در حد متوسطی است (کمتر از میوه هلو) گل‌های بادام در بهار از سایر میوه‌ها به غیر از فندق زودتر باز می‌شوند و بنابراین نسبت به سرمای دیررس بهاره بسیار حساس هستند بادام برای رساندن میوه خود نیاز به 8-6 ماه فصل رشد دارد و در تابستان خواهان هوای گرم و خشک می‌باشد.

خاک:

مناسب‌ترین خاک برای بادام خاک‌های لومی می‌باشند اما با توجه به این‌که درختان بادام اغلب در خاک‌های غیر حاصلخیز کاشته می‌شوند، بنابراین قبل از کاشت برای تعیین میزان کمبود مواد غذایی باید تجزیه خاک صورت گیرد. تجزیه برگی نیز برای تشخیص مقدار و نوع عناصر غذایی خاک مفید است.

مرحله کاشت :

الف) تهیه خزانه و تولید نهال

زمین خزانه را در شهریور و مهرماه شخم می‌زنند و در هر هکتار آن 20 تا30تن کود حیوانی پوسیده و 150تا 200کیلو کود شیمیایی (فسفاته) می‌دهند پس از هموارکردن زمین آن را به‌صورت جوی و پشته‌ای در می‌آورند. عرض پشته‌ها نظر به این‌که یک یا دو طرف آن بذر بادام کاشته می‌شود از 1 تا 5/1متر متفاوت است.

از اواسط تا اواخر پاییز بذر بادام (تلخ، شیرین) را به صورت خطی و به فاصله 15سانتی‌متر از لبه جوی‌ها در یک یا دو طرف پشته‌ها در چاله‌هایی به گودی 7 تا10 سانتی‌متر می‌کارند. مقدار بذر برای هر هکتار زمین خزانه 250 تا 300 کیلوگرم است. تعداد نهال تولید شده در این مقدار بذر حدود 60 تا 70 هزار عدد است.

پس از کاشتن بادام آب کمی به نام «نم آب» به زمین خزانه داده‌می‌شود. بذرها دوره خواب خود را در زمین می‌گذرانند و در بهار سبز می‌شوند. پس از سبزشدن بذرها و به تناسب بالارفتن دمای هوا خزانه را آبیاری می‌کنند. فاصله آبیاری کوتاه و از 5 تا 7 روز است. در طول دوره رشد مقدار 300 کیلوگرم کود سرک نیز در دو تا سه نوبت در ماه‌های خرداد تا مرداد به خزانه می‌دهند.

ب)مرحله پیوند

پیوند نهال بادام در دو زمان زده می‌شود:

1) پیوند تابستانه یا خودرو: در این وضعیت در ماه‌های خرداد و تیر پیوند شکمی زده می‌شود. این پیوند در مناطقی انجام می‌گیرد که فصل رشد طولانی دارند و پیوندک پیش از رسیدن سرما فرصت کافی برای رویش دارد. پس از جوش خوردن و سبزشدن پیوندک، نهال را از بالای محل پیوندک سربرداری می‌کنند. در طول تابستان خزانه آبیاری و وجین می‌شود. سپس کود سرک به آن داده‌شده و جوانه‌های غیر پیوندی قطع، و بعد بر ضد کلیه آفات و بیماری‌ها مبارزه می‌شود. این نهال‌ها اواخر پاییز یا اسفند همان‌سال به زمین اصلی برده و کاشته می‌شوند. ارتفاع محل پیوند حدود 15 تا 25 سانتی‌متری یقه نهال و قطر نهال بیش از 5/1 سانتی‌متر است.

2) پیوند پاییزه یا پیوند خواب: این پیوند هم به‌صورت شکمی در اواخر تابستان زده می‌شود ولی آن‌را پیوند پاییزه می‌نامند. در این وضعیت پیوندک پس از پیوند رشد نمی‌کند (ولی می‌گیرد) و به همان‌صورت تا بهار سال بعد باقی می‌ماند و به این دلیل آن را پیوند خواب می‌گویند. سربرداری از نهال پایه در بهار سال بعد و پس از سبزشدن پیوندک انجام می‌گیرد. در فصل تابستان مانند پیوند «جودرو» مراقبت‌های لازم از خزانه به عمل می‌آید و اواخر پاییز یا زمستان در صورتی‌که پیوندک یک‌ساله و پایه دوساله است آن را به زمین اصلی می‌برند.

ج) کاشت نهال در زمین اصلی

زمین بادامستان را شخم می‌زنند، سنگ، ریشه گیاهان و علف‌های هرز آن را جمع‌آوری کرده و زمین را هموار میکنند. با توجه به امکانات مقدار 15 تا 25 تن کود حیوانی در فصل پاییز به زمین می‌دهند و آن را با خاک مخلوط می‌کنند. پس از آماده شدن زمین با کوبیدن میخ و یا ریختن گچ، خطوط کاشت و محل چاله‌ها را تعیین می‌کنند. معمولاً چاله‌ها را در فصل پاییز درست می‌کنند. چاله‌های کشت با استفاده از بیل و یا نهرکن، کنده می‌شود.

دهانه چاله‌ها 50 تا 90 سانتی‌متر و گودی آن حدود 60 سانتی متر است و فاصله کشت درختان بادام را برحسب شرایط آب و هوایی، نوع خاک و پایه حدود 12-7متر در نظر می‌گیرند کاشت نهال در زمین اصلی اواخر پاییز یا اواخر زمستان و پس از خطر سرما پیش از بیدارشدن جوانه‌ها انجام می‌گیرد.

پس از کاشتن نهال، خاک اطراف آن را با فشار پا یا بیل می‌کوبند تا نهال کاملاً محکم شود و نشست خاک پس از آبیاری به کمترین مقدار برسد. نهال را طوری می‌کارند که محل پیوند چند سانتی‌متر بالاتر از خاک باشد. نهال کاشته‌شده را از بلندی 60 تا 120 سانتی‌متری – باتوجه به شکلی که به درخت خواهندداد- قطع می‌کنند تا با رویش جوانه از اطراف نهال و انتخاب مناسب‌ترین شاخه‌ها اسکلت اولیه درخت شکل بگیرد. روش کاشت در باغ‌های قدیمی کرتی و در باغ‌های جدید نشتی و ردیفی است و آب به دور طوقه درخت نمی‌رسد.


کاشت

کاشتمرحله داشت :

الف) هرس

در باغ‌های قدیمی هرس از طریق قطع شاخه‌های خشک و پاجوش‌ها انجام می‌گیرد. در باغ‌های جدید که براساس اصول باغبانی‌کاشته شده‌اند دو نوع هرس انجام می‌شود:

1)هرس شکل: هرس شکل بادام معمولاً جامی است در رقم‌هایی که شاخه‌های آن تمایل به رشد افقی دارند درخت را پا‌بلند می‌گیرند و آن‌را از 120 سانتی‌متری قطع می‌کنند ولی در رقم‌هایی که شاخه‌ها رشد عمودی دارند مانند رقم «محب‌علی» طول تنه را 60 تا 100 سانتی‌متری می‌گیرند. در سال دوم بالا‌ترین جوانه روییده از پایین محل قطع را به عنوان جایگزین تنه اصلی انتخاب کرده و آن را بالاتر از بقیه شاخه‌ها هرس می‌کنند و بقیه شاخه‌ها را در چهار طرف این محور و کوتاه‌تر از شاخه جایگزین هرس می‌کنند. طول این شاخه‌ها را حدود 30 سانتی‌متر می‌گیرند.

در سال سوم شاخه‌های فرعی درجه یک را به طول30 سانتی‌متر نگه می‌دارند و بقیه شاخه‌ها را سربرداری می‌کنند. در سال چهارم اسکلت درخت تشکیل می‌شود و دیگر سربرداری انجام نمی‌گیرد زمان انجام هرس اسفندماه و در هنگام خواب درخت است.

2) هرس سالیانه: درخت بادام چندان نیاز به هرس سالیانه ندارد و در هر دو تا سه سال یکبار شاخه‌های خشک و نابجا و آفت‌زده قطع می‌شوند البته پاجوش‌ها هر ساله حذف می‌شوند.

ب) تغذیه

در باغ‌های قدیمی که درختان پراکنده و با درختان دیگر به صورت در هم کاشته شده‌اند مصرف کود شیمیایی رایج نیست. مصرف کودهای حیوانی در این باغ‌ها، در جاهای گوناگون، با توجه به نوع محصول متفاوت است، در باغ‌های جدید کودشیمیایی هم داده می‌شود.

مصرف کود در این باغ‌ها براساس آزمون خاک و برگ و توصیه کارشناسان صورت می‌گیرد. موسسه تحقیقات آب و خاک در دوره قبل از باردهی برای هر درخت 200تا 300 گرم سوپرفسفات تریپل یا فسفات آمونیم درخاک‌های شنی به همان مقدار سولفات پتاس توصیه می‌کند کودهای فسفره و پتاسه در پاییز یا اسفند در زمان شخم داده‌می‌شود (ترجیحاً به صورت چالکود یا نوارکود) پس از باردهی برای هر درخت مقدار زیر توصیه شده‌است.

سوپر فسفات تریپل 500 تا 800 گرم

سولفات آمونیم 300 تا 400 گرم

سولفات پتاس 400 تا 600 گرم (ترجیحاً به صورت چالکود و یا نوار کود)

ج) آبیاری

درخت بادام به کم آبی و خشکی مقاوم است در مناطق با بارندگی 300 تا500 میلی‌متر با پراکندگی مناسب می‌توان بادام دیم به‌عمل‌آورد اما در صورتی‌که میزان بارندگی کمتر از 200میلی‌متر و پراکندگی آن نامناسب باشد باید بادامستان را آبیاری کرد. میانگین آب لازم برای هر هکتار بادام‌کاری به روش غرقابی حدود 6 تا 7 هزار مترمکعب و با روش قطره‌ای حدود 3000 متر‌مکعب است. از نظر کیفیت آب درخت بادام شوری آب را تا حدود هزار‌میکروموس تحمل می‌کند و کاهش محصول ندارد ولی ضریب هدایت الکتریکی بالاتر از این باعث کاهش محصول می‌شود.

د) شخم

در باغ‌های قدیمی و با درختان درهم شخم با بیل و در باغ‌های جدید و درختان ردیف شخم عمدتاً توسط ماشین صورت می‌گیرد. زمان شخم معمولاً پایان فصل سرد و پیس از برطرف‌شدن یخبندان می‌باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید

منابع :

fa.wikipedia.org

www.tebyan.net

www.beytoote.com