۲۵۱۳۹۴فروردین

کرفس سرشار از خواص دارویی

کرفس گیاهی علفی است با نام علمی “Apium graveolens” و ارتفاع گیاه کرفس بین 20 تا 60 سانتی متر می‌ باشد. ایرانیان در گذشته به کرفس، کرسب می گفتند و اعراب آن را معرب نموده و کرفس نامیدند.

کرفس سرشار از ویتامین ها و املاح می باشد که با مطالعه این مطلب، شاید باعث شود شما در هفته دو الی سه بار آب کرفس بنوشید و کرفس را داخل برنامه غذایی خود نمایید. شما می توانید به صورت خورش کرفس و یا در سالاد های فصل از این گیاه استفاده نمایید.کرفس

کرفسکرفس سرشار از املاح و ویتامین

– برگ این گیاه دارای مقادیر زیادی ویتامینA (بتاکاروتن) است.

– ساقه این گیاه دارای مقادیری از  ویتامین های B1 ،B2 ،B6 و ویتامین C  است. ساقه این گیاه  همچنین دارای اسیدفولیک، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم و چندین نوع از اسیدهای آمینه ضروری است.


مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی ۱۲ کیلوکالری (۵۰ کیلوژول)
کربوهیدرات‌ها ۲٫۹۷ g (including fibre)
قندها ۱٫۴ g
چربی ۰٫۱۷ g
پروتئین ۰٫۶۹ g
آب ۹۵ g
ویتامین آی معادل ۲۲ میکروگرم (۲٪)
تیامین (ویتامین ب۱) ۰٫۰۲۱ میلی‌گرم (۲٪)
ریبوفلاوین (ویتامین ب۲) ۰٫۰۵۷ میلی‌گرم (۴٪)
نیاسین (ویتامین ب۳) ۰٫۳۲ میلی‌گرم (۲٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۰۷۴ میلی‌گرم (۶٪)
اسید فولیک (ویتامین ب۹) ۳۶ میکروگرم (۹٪)
ویتامین C ۳٫۱ میلی‌گرم (۵٪)
ویتامین E ۰٫۲۷ میلی‌گرم (۲٪)
ویتامین K ۲۹٫۳ میکروگرم (۲۸٪)
کلسیم ۴۰ میلی‌گرم (۴٪)
آهن ۰٫۲ میلی‌گرم (۲٪)
منیزیم ۱۱ میلی‌گرم (۳٪)
فسفر ۲۴ میلی‌گرم (۳٪)
پتاسیم ۲۶۰ میلی‌گرم (۶٪)
سدیم ۸۰ میلی‌گرم (۳٪)
روی ۰٫۱۳ میلی‌گرم (۱٪)


برخی از فواید و خواص کرفس:

کرفس و زیبایی پوست و مو

از آنجایی که این سبزی سرشار از انواع ویتامین های ذکر شده از جمله ویتامین آ،ب و ث است و املاح به مقدار زیاد در آن نهفته است می تواند مکمل خوبی برای زیبایی پوست و مو باشد.

شما حتی می توانید دو الی سه روز در هفته یک لیوان آب کرفس را بنوشید و به سلامتی معده، قلب و رودهایتان کمک نمایید. در ضمن اگر شما به این کار عادت نمایید علاوه بر سلامت اندام های درونی بدن، اثرات اعجاب انگیز آن را در زیبایی پوست و مویتان حتی در همان روزهای ابتدایی شروع، مشاهده نمایید.

تحقیقات نشان داده مصرف روزانه آب کرفس به مدت یک هفته، تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون دارد.


کرفس و زیبایی پوست و مو

کرفس و زیبایی پوست و موکرفس سرشار از ویتامین C است 

این گیاه دارای ترکیباتی ضد سرطانی است که از پخش سلول های سرطانی جلوگیری می کند و دارای ترکیبی به نام استیلنیک (acetylenic) است که مانع پیشرفت سلول های تومور می شود.
لوئتوئین (Luteolin) به میزان قابل توجهی در کرفس موجود است که با دارابودن آنتی اکسیدان قوی می تواند صدمات ناشی از تخریب سلولی را جبران کند.

این سبزی  برای تقویت لثه ها، مویرگ‌های پوستی و جلوگیری از سرماخوردگی کاربرد دارد.


کرفس و بی خوابی:

کرفس با دارا بودن روغن های طبیعی و ضروری، ویتامین ها،املاح و هورمون های گیاهی سبب آرامش در بدن می شود و سیستم مغز و اعصاب را آرام می کند که به همین جهت کرفس برای اشخاص دچار به کم خوابی و بی خوابی سفارش می شود.


آب کرفس و کاهش کلسترول:

طبق تحقیقات انجام شده وجود ترکیب شیمیایی به نام بوتیل فتالید (Butylphthalide) در کرفس، منجر به کاهش سطح کلسترول بد خون (LDL) می شود.


آب کرفس

آب کرفسکنترل وزن با آب کرفس:

کرفس به علت تمام نعمت های موجود در آن و تاثیر آن بر روی هورمون اشتها و گرایش به مواد قندی اثر گذاشته و در نتیجه از زیاد شدن وزن بدن و ولع خوردن شیرینی جات جلوگیری می کند.


جلوگیری از یبوست و هضم بهتر غذا:

خوردن روزانه یک لیوان آب کرفس به همراه آبگیری برگ ها باعث تخلیه طبیعی روده می شود.

آب کرفس با دارا بودن انواع ویتامین ها ئاملاح  و همچنین فیبر از بروز یبوست جلوگیری و حرکت روده ها را تنظیم می کند. البته خوردن کرفس به همراه وعده های غذایی موجب بالا رفتن جذب غذا و قدرت هضم می شود بدین صورت که مواد غذایی را از طریق جدار روده بیشتر جذب می کند.


التهاب مفاصل و آب کرفس:

آب کرفس و کرفس با دارا بودن Polyacetylene موجود قدرتمند ترین ماده شیمیایی ضد التهاب بدن می باشد و می تواند عوارض و دردهای مفاصل به خاطر روماتیسم و یا آرتروز، نقرس، آسم و ناهنجاری های ریوی را کاهش دهد.

کرفس با تاثیر زیاد خود بر مغز که مرکز اصلی دستگاه عصبی است سیستم ایمنی بدن را تقویت و بدین ترتیب تورم و درد نواحی مختلف بدن را کاهش و بیماری هایی مانند نقرس و تورم های مفصلی را نیز کاهش می دهد.