۲۹۱۳۹۴اردیبهشت

ویتامین اف ۱

1

ویتامین F حلال در چربی است که از اسیدهای چربی اشباع نشده و از طریق موادغذایی به دست می‎آید. ویتامین F یک اسید چرب ضروری است که باعث تشکیل لایه هایی در پوست می شود که از سلولهای پوستی محافظت و از خشکی و خرابی پوست جلوگیری می کند. همچنین باعث انتقال سایر ویتامینها در پوست می شود.

اسیدهای چرب ضروری از رسوب و انباشته شدن کلسترول در جدار رگها جلوگیری می‌کند.در لطافت پوست و مو مفید است.در برابر آثار زیان بخش اشعه ایکس تا حدودی بدن را محافظت می‌کند.با بیماری‌های قلبی مبارزه می‌کند و برای کاهش وزن و سوختن چربی‌ها موثر است.
همچنین اسیدهای چرب ضروری برای رشد کودکان مفید است و برای رشد ناخنها نیز موثر است همچنین ار ریزش مو جلوگیری می‌کند، زخم‌ها را مداوا می‌کند٬رشکا که نوعی بیماری پوستی است را معالجه می‌کند، در درمان اگزما و سودا مفید است و اگر از خارج استفاده شود پوست را سالم و شفاف نگه می‌دارد.

راه های تامین ویتامین F

در این مواد غذایی ویتامین F موجود است: جوانه گندم، تخمه آفتابگردان، سویا، بادام، آواکادو، بادام زمینی، پسته، فندق، ماهی، روغن زیتون، ذرت و پنبه دانه، کنجد، کولزا، کتان.

از نظر تجارتی ویتامین F در مقادیر ۶۰ تا ۱۲۰ قطره در روز و کپسولهای معادل با ۱۵ قطره (ویتامین F گرمی) موجود است.

1

کمبود ویتامین F

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست یکی از دلایل آن کمبود ویتامین ‎F است.

باعث ریختن مو می‎گردد.

کمبود این ویتامین باعث اگزما و جوش صورت می‎شود.

بروز ضایعات کلیوی و اختلال شدید در رشد را سبب می‌گردد .

در زن‌های باردار موجب سقط جنین می‌شود.

کاهش مقاومت بدن در برابر امواج رادیویی .

خشک شدن دهان و چشمها و حتی در مواردی بروز سرطان می‌شود.

فواید ویتامین F

جهت کم شدن وزن بدن با سوزاندن چربی‎های اشباع شده کمک می‎کند. کلسیم را به سلول‎های بدن می‎رساند. ویتامین F از جمع شدن رسوبات کلسترول در سرخرگ جلوگیری می‎کند. برای سلامتی پوست و مو لازم است و بدن را در برابر اثرات اشعه X تاحدودی محافظت می‎کند.

آبسه، اکنه، شیر دادن، سوختگی، رشد، اگزما، سرمازدگی، دمل و کورک، شقاق، زرد زخم، نفریت، زخمهای کم نیرو، خارش مقعدی تناسلی، پزوریازیس، رادیو درمیتها، ورح حفره بینی حلق که مجدداً در کودکان عود کند، خشکی پوست، نازایی، ناراحتیهای مربوط به تولید نسل و…

منبع

www.hidoctor.ir

www.irandr.org