۱۳۱۳۹۵خرداد

کبد چرب

کبد چرب یا به اصطلاح fatty liver نام بیماری رایجی است و در صورتی به وجود می آید که مقداری چربی در سلول های کبدی انباشته شود. با توجه به اینکه کبد نقش مهمی در  فعالیت بدن و از بین بردن چربی ها دارد، هنگامی که در این سیستم مشکلی به وجود آید چربی در کبد ذخیره می شود و به اصطلاح به آن کبد چرب می گویند.

کبد چرب بیماری است که ممکن است به دلیل مصرف مشروبات الکلی به وجود آید ولی در ایران این بیماری می تواند به دلیل دیابت، چاقی و سوء تغذیه باشد که به آن کبد چرب غیر الکلی می گویند. وزن طبیعی کبد حدود 100 گرم می باشد که 5 گرم آن چربی می باشد. درصورتی که از این مقدار وزن چربی آن بیشتر شود دچار کبد چرب شده ایم. با توجه به بررسی ها و تحقیقاتی که انجام شده است، حدود 30 تا 40 درصد از بزرگسالان افراد  ساکن جامعه های شهری دارای کبد چرب می باشند. در جامعه سنی خردسال نیز حدود 5 درصد می باشد که این موارد به دلیل تغییر سبک تغذیه و استفاده از غذا های آماده و فست فود می باشد که علت آن چربی زیاد این نوع غذاها است. گفتنی است که کبد چرب در بسیاری از مواقع خطرناک نمی باشد و با رعایت رژیم غذایی و برطرف کردن عوامل زمینه ای، قابل کنترل است.


1346745883

کبد چرب


علل ایجاد کبد چرب:

دلیل اصلی به وجود آمدن بیماری کبد چرب به صورت دقیق مشخص نمی باشد و چند علت اصلی که زمینه ساز به وجود آمدن کبد چرب می باشد وجود دارد که غالب افرادی که مریض می شوند را شامل می شود:

 1. اضافه وزن یکی از اصلی ترین دلایل کبد چرب می باشد به طوری که حدود 70 درصد از افراد بیمار، دچار چاقی می باشند.
 2. داشتن بیماری دیابت.
 3. مصرف الکل و مشروبات الکلی یکی از مهم ترین دلایل می باشد که به طور معمول در ایران و کشورهای اسلامی به خاطر ممنوعیت شرعی و قانونی و عدم مصرف آن، این عامل صادق نمی باشد در صورتی که در بسیاری از کشورها این مورد دلیل اصلی این بیماری می باشد.
 4.  فشار خون بالا.
 5.  بارداری.
 6.  عدم تحرک و ورزش.
 7.  استفاده از داروهای برطرف کننده تشنج.
 8.  استفاده خیلی زیاد هورمون ها.
 9.  نژاد و جنسیت خیلی مهم می باشد. به طوری که در خانم ها  و نژاد آسیایی شایع می باشد.

20110223144949327_liver-2

عکس کبد چرب و سالمعلائم بیماری کبد چرب:

کبد چرب به صورت معمول نشانه خاصی ندارد که بتوان به راحتی آن را شناسایی کرد و با انجام آزمایش هایی به صورت دوره ای قابل تشخیص می باشد که به اختلال در آنزیم های کبدی پی خواهیم برد. یا با استفاده از سونوگرافی که ممکن است به علت های دیگر داده شود این بیماری مشخص شود. ولی در برخی از موارد ممکن است که با علائم زیر همراه باشد:

 1.  بی حالی و خسته بودن.
 2.  کم شدن اشتها و کاهش وزن.
 3.  احساس تهوع.
 4.  ضعیف شدن عمومی بدن.
 5.  داشتن درد در قسمت وسط یا سمت راست بالای شکم.

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب


درمان بیماری کبد چرب:

همانطور که گفته شد کبد چرب در اکثر مواقع بیماری خطرناکی نمی باشد و از بین بردن علت زمینه ای آن و صحیح کردن شیوه تغذیه قابل کنترل و درمان می باشد؛ که در زیر برای درمان این بیماری چند توصیه وجود دارد:

 •  استفاده از غذا های خانگی و عدم استفاده از غذای فوری.
 •  کاهش وزن با استفاده از ورزش های طبیعی مانند پیاده روی.
 •  خودداری از مصرف  الکل و مشروبات الکلی.
 •  کنترل بیماری دیابت: البته در صورتی که به بیماری دیابت مبتلا هستید با مشاوره با پزشک صورت گیرد.
 •  استفاده از دارو: در برخی از موارد با صلاح دید پزشک معالج، دارو هایی مثل متفورمین و ویتامین E  و اورزوداکسی کولیک تجویز می شود.
 •  استفاده از سبزیجات و میوه جات در رژیم غذایی روزانه.