۱۲۱۳۹۳آذر

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید (بیش فعالی تیروئید)، حالتی است که در آن غده تیروئیدتان، بیش از حد هورمون ترشح می کند. پرکاری تیروئید گردش سوخت و ساز را در بدنتان به صورت قابل توجهی افزایش می دهد و متعاقب با آن کاهش ناگهانی وزن، افزایش نامنظم تپش قلب، تعرق، نگرانی و عصبی شدن از علایم آن می باشد. اگر به پرکاری تیروئید دچار هستید درمان‌های بسیاری برای آن وجود دارد. پزشکان برای این منظور از داروهای ضد تولید تیروئید و اشعه برای درمان، استفاده می کنند. در مواردی، درمان پرکاری تیروئید شامل عمل جراحی برای ریشه کن سازی بخشی یا کل غده تیروئید است. اگرچه پرکاری تیروئید مسئله‌ای جدی بنظر می رسد و نباید آن را نادیده گرفت. بیشتر افراد، زمانی که به طور تصادفی بیماری خود را کشف می کنند به راحتی می توانند برای درمان آن اقدام کنند و بهبود یابند.

پرکاری غدد تیروئید انواع مختلفی از قبیل نوع خوش خیم، بدخیم و گواتر دارد و این عارضه زمانی روی می دهد که یک یا چند غده از تیروئیدها در بدن بیش از حد، T4 تولید بکنند. همه غدد تیروئید هورمون اضافی T4 تولید نمی کنند و پزشکان هنوز در مورد اینکه کدام نوع غدد این عمل را انجام می‌دهند، به اطمینان کافی نرسیده اند.پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید


علائم و نشانه های بیماری پرکاری تیروئید:

پرکاری تیروئید می تواند سایر مشکلات سلامتی را تحریک کند که بنابراین پزشک به سختی می تواند آن را تشخیص دهد. این عارضه ممکن است بسیاری از علائم و نشانه هایی نظیر این موارد را موجب گردد:

 • کاهش ناگهانی وزن، حتی زمانی که اشتها و دفعات خوردن غذا به شکل قبلی باقی‌مانده باشد و یا افزایش یابد
 • افزایش تپش قلب، معمولاً بیش از صدبار در دقیقه – ضربان قلب نامنظم
 • افزایش اشتها
 • عصبی شدن، ناراحتی و کج خلقی
 • لرزش؛ معمولا لرزش در دستان و انگشتان
 • تعرق
 • تغییرات در دوره قاعدگی
 • افزایش حساسیت به گرما
 • تغییرات در وضعیت روده و در مواردی، احساس تحرک آن
 • بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر) که ممکن است به‌صورت برآمده‌ای در ناحیه اصلی گردنتان ظهور یابد
 • خستگی و ضعف عضلات
 • مشکلات خواب
 • حساسیت پوستی
 • نازکی و شکنندگی مو

در مورد افراد مسن‌تر، احتمال دارد هیچ‌کدام از این علائم وجود نداشته باشد اما علائم دیگری همچون، افزایش تپش قلب، ناتوانی و خستگی در فعالیت‌های عادی و روزمره وجود داشته باشد.غدد تیروئید

غدد تیروئید


پرکاری تیروئید و راه‌های درمان آن:

درمان‌های بسیاری برای پرکاری تیروئید وجود دارند که روش‌های درمان بستگی به عوامل آن در شما و روشی که باعث خوب شدن حالتان می‌شود، دارند. در این روش‌ها هدف، کاهش تیروئیدها  یا رساندن آن به حد طبیعی می باشد. بیماری‌های دیگر همچون گواتر نیز باید مداوا شوند.

برای تشخیص بهترین روش درمان، پزشکتان از شما تاریخچه سلامتی، معاینه پزشکی، آزمایش  و سایر موارد مربوطه را می‌خواهد. یکی از روش‌های درمانی تجویز داروهای تی 4 و تی 3 می باشد که از افزایش هورمون‌های تیروئید جلوگیری می کنند. همچنین روش درمانی دیگر، اشعه می باشد که به‌صورت تدریجی تیروئید را ریشه‌کن می‌کند.


چگونه بیماری را خنثی کنیم؟

برنامه غذایی منظم حاوی کلسیم و سدیم استفاده کنید که به‌صورت بارزی از پرکاری تیروئید جلوگیری می کند. از پزشکتان برای یک رژیم غذایی منظم، آزمایش‌ها و تمرینات ورزشی کمک بگیرید. پرکاری تیروئید ممکن است باعث ضعف و نرم شدن استخوان‌هایتان و در نهایت پوکی استخوان شود بنابراین با استفاده از ویتامین دی و کلسیم، این مشکل را برطرف کرده و استخوان‌هایتان را تقویت کنید. از پزشکتان برای میزان مصرف ویتامین دی و کلسیم در روز، سوال نمایید و طبق دستور عمل کنید.


درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید


پرکاری تیروئید در چه کسانی بیشتر شایع است؟

این بیماری بیشتر در میان زنان شایع می باشد. تقریبا از هر 100 زن 2 مورد و از هر 1000 مرد 2 نفر در انگلستان  به پرکاری تیروئید دچار می‌شوند. این بیماری ممکن است در هر مرحله‌ای از زندگی روی دهد اما بیشتر در سنین بزرگ‌سالی عارض می شود.


“در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید“