۱۲۱۳۹۳آذر

پوکی استخوان

پوکی استخوان عارضه ای است که در نتیجه کاهش تراکم استخوان و تضعیف آن حاصل می شود. عنوان تحت الفظی این بیماری به معنای منفذهای غیرطبیعی است که به صورت فشرده ای در استخوان ایجاد می گردند. پوکی استخوان که ساختار استخوان را ضعیف می‌کند، به شکستگی‌های مداوم آن منتهی می گردد. استخوان در حالت طبیعی ترکیبی از پروتئین، کلاژن و کلسیم می باشد. تمام این عناصر در تقویت استخوان نقش دارند. استخوان‌هایی که در معرض پوکی هستند، با کوچک‌ترین ضربه جزئی می‌شکنند. شایع‌ترین نقاط ابتلا به پوکی استخوان در بدن پشت و کمر، مفصل ران، دنده‌ها و مچ دست می باشند. با این وجود، پوکی استخوان ممکن است در هر نقطه ای از بدن عارض گردد.


پوکی استخوان

پوکی استخوان


پوکی استخوان ممکن است تا چند دهه از عمر بدون هیچ علائمی وجود داشته باشد چون این بیماری تا زمانی که استخوانی از بدن نشکند علائم خود را نشان نمی دهد؛ بنابراین تا زمانی که استخوانی در بدن دچار شکستگی نشود، بیمار از بیماری خود آگاهی نخواهد داشت. علائم مرتبط با پوکی استخوان اغلب درد در ناحیه مربوط به پوکی می باشد. علائم پوکی استخوان در مردان و زنان یکسان می باشد. شکستگی‌های ستون فقرات، درد بسیار شدیدی را از مهره‌های پشت به همراه خواهد داشت. پس از گذشت چند سال، شکستگی‌های پیاپی ستون فقرات، به درد مزمنی در قسمت پشت مهره‌ها منتهی می‌گردد. در چنین حالتی، قوز در پشت ظاهر می‌گردد. شستگی در ناحیه ران اغلب در نتیجه افتادن به وجود می‌آید که پس از آن پوکی استخوان عارض می‌شود. همچنین پوکی استخوان در ناحیه ران، پس از ترمیم این ناحیه جراحی شده به وجود می‌آید چون در این حالت تراکم استخوان بسیار ضعیف و کم می‌شود.


پوکی

پوکی


عوامل پوکی استخوان:

پوکی استخوان حالتی از شکستگی استخوان همراه با حساسیت شدید در مقابل آن می باشد. پوکی استخوان، باعث ضعیف شدن استخوان و افزایش خطر شکستگی آن می شود. تراکم استخوان‌ها از 35 سالگی به بعد کاهش پیدا می کند. این بیماری در زنان پس از یائسگی بروز پیدا می کند. عوامل کلیدی خطرناک مربوط به پوکی استخوان  به ژنتیک، کم تحرکی، کمبود کلسیم و ویتامین دی، سابقه شکستگی و ساییدگی استخوان در افراد نزدیک فرد، سیگار کشیدن، مصرف بالای الکل، مشکل مفاصل و کم بودن وزن بدن، بستگی دارد.

پوکی استخوان از طریق اشعه و پرتونگاری تشخیص داده می شود و با آزمایش‌های دیگر، میزان تراکم استخوان تعیین می گردد.


پیشگیری از پوکی استخوان:

پیشگیری از پوکی استخوان را می توان با مواردی همچون، ترک سیگار و مصرف الکل اعمال کرد. ورزش کردن نیز توصیه می‌شود. ضمن اینکه می‌بایست از وجود کافی کلسیم و ویتامین دی در بدن مطمئن شویم.


بافت استخوانی

درمان پوکی استخوان:

هدف از درمان پوکی استخوان، پیشگیری از شکستگی استخوان می باشد که از طریق قوی کردن و افزایش تراکم استخوان انجام می گیرد. با وجود اینکه طی دستاوردهای اخیر مربوط به کشف بیماری و کاهش خطر شکستگی استخوان حاصل شده است هنوز روش قطعی برای کاهش عارضه شکستگی استخوان وجود ندارد؛ به عبارت دیگر، ساختن استخوان مجدد برای موردی که در اثر پوکی از بین رفته، بسیار مشکل می باشد. ساده تر آنکه، پیشگیری روشی بهتر از درمان است.

تغییر عادات روزمره زندگی، مصرف مواد مضر از قبیل سیگار و الکل را ترک کنید. مرتب ورزش کنید. مصرف ویتامین دی و کلسیم را فراموش نکنید.

مصرف داروهایی که ساییدگی استخوان را متوقف و استخوان‌ها را تقویت می‌کنند پیشنهاد می‌شود. داروهایی همچون الندرونات، فوسامکس، ریزدرونات، رالوکسی فنا، ایباندرونات، کالکیتونین و دناسوماب فراموش نشوند. و نیز مصرف داروهایی که تشکیل استخوان را افزایش می دهند، داروهایی همچون تریپاراتید. البته برای مصرف دارو حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.


چه متخصصانی پوکی استخوان را درمان می‌کنند؟

پزشکان عمومی، متخصصان داخلی، متخصصان زنان، غددشناسان، متخصصان استخوان و مفاصل و جراحان به درمان پوکی استخوان می پردازند


رادیولوژی استخوان

رادیولوژی استخوان


“در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد مطلب فوق، از این بخش با پزشک مربوطه در ارتباط باشید“