۲۴۱۳۹۴شهریور

چشم، ساختار و بیماری ها

مطالب پزشکی و روانشناسی > اعضای بدن > چشم، ساختار و بیماری ها

چشم  عضو مهمی از بدن انسان است که از لحاظ شباهت به یک دوربین عکاسی می باشد که خیلی از اطلاعات اطراف از طریق چشم به بدن منتقل می شود , چشم انسان از لحاظ ظاهر شبیه کره کوچکی به اندازه حدود 24 میلی متر می باشد.

چشم نور هایی که از خارج از بدن دریافت می کند بر روی شبکیه متمرکز می کند به طوری که تصویر جسم ظاهر می شود , این تصاویر را شبکیه به صورت پیام های عصبی به مغز منتقل می کند و مغز آن را تحلیل می کند سپس تصمیمات خود را انجام می دهد , لازم به ذکر است که چشم انسان قادر به تشخیص 900 میلیون رنگ می باشد.


14_20120904_2061037740

اجزای چشم :

1 – قرنیه : قرنیه که جلوی کره چشم قرار دارد بسیار شفاف است و می تواند مانند یک پنجره نور را به داخل چشم هدایت کند و نقش مهمی در ایجاد یک تصویر واضح و شفاف در چشم دارد.

2 – عنبیه و مردمک : عنبیه بخش رنگین چشم می باشد که پشت قرنیه چشم واقع شده است و در افراد مختلف رنگ های متفاوتی دارد از آبی و سبز تا عسلی و قهوه ای …. و در وسط آن سوارخی به نام مردمک وجود دارد که نور وارد شده به چشم را تنظیم می کند به همین خاطر است که در محیط کم نور قرار می گیرد مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری وارد چشم شود.

3 – عدسی : عدسی که بسیار انعطلف پذیر است در پشت عنبیه واقع شده است که نور را بر روی شبکیه متمرکز می کند و ضخامت عدسی بسته به نزدیکی و دوری دیدن اجسام اطراف , تغییر  می کند.

anatomyof eyes

4- شبکیه : شبکیه چشم که در عقب کره چشم واقع شده است این عضو نازک و بسیار حساس , پرتو های نوری را به پیام های عصبی تبدیل می کند و به مغز انتقال می دهد.

5 – زلالیه : زلالیه چشم که به صورت مایع شفافی می باشد در بین عدسی و قرنیه قرار دارد و تغذیه می کند.

6 – زجاجیه : زجاجیه نیز مایعی ژله مانند می باشد که فضای داخل کره چشم را پر کرده است و به حفظ شکل چشم کمک می کند.

7 – پلک و مژه :پلک و مژه ها بهترین وسیله دفاعی اولیه برای چشم می باشد به طوری که در مقابل بسیاری از آلودگی ها و ذرات اتفاقات بهترین عمل دفاعی را از خود نشان می دهد برای مثال فرد در برابر بسیاری از عوامل تهدید کننده به صورت فوری و ناخودآگاه چشم ها را می بندد از طرفی پلک زدن مکرر باعث می شود تا سطح چشم رطوبت خود را حفظ کند و حتی ضد عفونی در برابر میکروب ها می شود.

8 – عصب بینایی : این عصب ارتباط دهنده کره چشم و مغز می باشد.

9 – عضلات چشم : 6 عضله کوچک که به چشم کمک می کند تا در زوایای مختلف حرکت کند و بچرخد تا دید کاملتری به اطراف داشته باشد که عدم هماهنگی آن ها می تواند به انحراف چشمی یا لوچی چشم منجر شود .

بیماری های چشمی :

این عضو حساس ممکن است بر اثر برخی آلودگی ها و یا تاثیرات ژنتیکی دچار بیماری هایی شود که برخی از آنها به شرح زیر می باشند :

20690_211

  • نزدیک بینی : در اثر زیادی تحدب عدسی ایجاد می‌شود  شخص نزدیک بین ، بین اشیای نزدیک را به خوبی می‌بیند ولی اشیای دور را به وضوح نمی‌بیند .
  • دوربینی : در اثر کاهش تحدب عدسی پدید می‌آید اشیای دور را به خوبی دیده می‌شوند ولی اشیای نزدیک به علت اینکه تصویر آنها در پشت شبکیه تشکیل می‌شود به روشنی دیده نمی‌شوند.
  • شب کوری : در این حال در نور کم شخص اطراف را نمی تواند ببیند که علت آن کمبود ویتامین A می باشد
  • کورنگی : در این بیماری چشمی که جنبه ارثی دارد شخص ممکن است چند رنگ را نبیند.
  • گل مژه : برآمدگی قرمز دردناکی است که از جنس چربی می باشد این غده در کنار پلک ظاهر و به زودی به جوش چرکین تبدیل می شود.
  • ورم ملتحمه : این بیماری چشمی که با سوزش , خارش و قرمزی چشم همراه است که به صورت پرده ای بین پلک ها را فرار گرفته که ممکن است برا اثر حساسیت به بوها یا فصل خاصی به وجود بیاید.

اینفوگرافی چشم

اینفوگرافی چشم

بر روی تصویر کلیک نمایید