۲۴۱۳۹۴شهریور

قلب

قلب “heart” یا به اصطلاح دل یک عضو ماهیچه ای می باشد که وظیفه پمپ کردن خون با سرعت و قدرت بالا به داخل شریان های بدن با حرکات مرتب ضربان دار را بر عهده دارد تلمبه خون بطور شبانه روزی توسط قلب ادامه دارد که در حدود 100000 در روز قلب ضربان می‌زند.

قلب انسان به طور طبیعی در سمت چب بدن در قسمت سینه قرار دارد .محل قرار گیر قلب به گونه‌ای است که رأس (apex) آن به سمت چپ و پایین قرارمی‌گیرد و همواره بخشی از آن درحال استراحت و بخشی در حال فعالیت است و در هر بار ضربه، قلب به مدت ۰٫۴ ثانیه در حال استراحت خواهدبود. بافت قلب نیز هم‌چون دیگر بافت‌های بدن انسان نیاز به تغذیه دارد که تغذیه آن برعهده عروق کرونری (تاجی) می‌باشد.


HeartBeat

تصویر سه بعدی ضربان قلب تهیه شده توسط اکوکاردیوگرافی

تصویر سه بعدی ضربان قلب تهیه شده توسط اکوکاردیوگرافی


 ساختمان (آناتومی) قلب :

قلب در زیر دنده ها و بین ریه در قسمت چب واقع شده است و اندازه آن در افراد متفاوت میباشد ولی به طور معمول انداز آن در حدود دست مشت شده انسان می باشد بجز افرادی که به علت برخی بیماری های قلب آنها بزرگتر از حالت نرمال می شود. وزن قلب در آقایان حدود 300 گرم و در خانم ها حدود 250 گرم می باشد . قلب دارای چهار حفره می باشد که در سمت چپ , دهلیز و بطن چپ و در سمت راست , دهلیز و بطن راست قرار دارد. این چهار حفره دهلیز و بطن چپ و دهلیز و بطن راست، به صورت دو پمپ در کنار هم عمل می کنند که هر یک، خون را به یک سیستم متفاوت گردش خون، ارسال می کند.

خون دو سمت راست و چپ قلب توسط یک جداره از هم جدا می باشند و هیچ ارتباطی با هم ندارند. سمت راست قلب، خون بدون اکسیژن را به دستگاه گردش خون ریوی می فرستد که در آنجا خون بدون اکسیژن، اکسیژن را از بافت های ریه که ما تنفس نمودیم دریافت می کند. در سمت چپ قلب، خون دارای اکسیژن و مواد غذایی به تمام اعضای بدن جهت استفاده بافت های بدن فرستاده می شود

گفتنی است که هر دو پمپ سمت راست قلب و سمت چپ قلب، هماهنگ و همزمان با یکدیگر عمل می کنند.لایه پوشاننده قسمت داخلی قلب را اندوکارد و لایه  پوشاننده در خارج قلب را پریکارد می نامند.Heart_diagram-fa.svg


مسیر گردش خون در قلب : 

خون به کمک دو سیاهرگ بزرگ به دهلیز راست وارد می شود: سیاهرگ اجوف تحتانی (سیاهرگ اجوف تحتانی بزرگترین ورید بدن می باشد و خون قسمتهای پایین بدن از جمله شکم و پاها را به قلب می‌رساند) و سیاهرگ اجوف تحتانی فوقانی ( خون قسمتهای بالایی بدن از جمله سر را به قلب می رساند) خون را به دهلیز راست برمی گرداند.

هنگامی که دهلیز راست قلب دچار انقباض می شود خون را از یک دریچه یک طرفه به بطن راست قلب می رساند و خون پس از انقباض بطن راست به کمک سرخرگ ریوی به ریه ها می رسد. با عبور خون از ریه ها، گلبولهای قرمز دی اکسیدکربن خود را از دست داده و اکسیژن دریافت می کنند.


cardiovascular_system-s4

خون دارای اکسیژن، از طریق سیاهرگ ریوی به دهلیز چپ وارد می شود و با منقبض شدن دهلیز چپ از یک دریچه یکطرفه وارد بطن چپ شده و پس از منقبض شدن بطن چپ خون به داخل سرخرگ آئورت رانده می شود. آئورت (سرخرگ بزرگی می باشد) خون را به قسمت های مختلف بدن انتقال می دهد و تقریبا با هر ضربان قلب، خون به میزان یک فنجان پمپاژ می شود.


اینفوگرافیک قلب

اینفوگرافیک قلب

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک نمایید


دریچه های قلبی :

بین بطن ها و دهلیز ها در قلب , دو نوع دریچه وجود دارد. دریچه های سینی شکلی مابین آئورت و بطن چپ و سرخ رگ ریوی و بطن راست حرکت خون را یکطرفه می سازد.دریچه میترال بین بطن چپ و دهلیز قرار دارد و دریچه سه لتی بین دهلیز و همچنین بطن راست که باعث جلوگیری از بازگشت خون به دهلیز ها می شود.

دریچه-های-قلبی