۱۸۱۳۹۴آبان

روش های تشویق و تنبیه در کودکان

مطالب روانشناسی > کودک و مهارت های تربیتی > روش های تشویق و تنبیه در کودکان

تشویق  کردن کودک هنگام انجام رفتار درست باعث می شود کودک انگیزه بیش تری درجهت انجام رفتارها و اعمال مثبت پیدا کند.والدین و اطرافیان باید به این نکته توجه داشته باشند که هنگام تشویق کردن نباید به شخصیت کودک برچسب بزنند و فقط باید رفتار او راتحسین کنند.

تشویق و تحسین زمانی موثر واقع می شوند که از روش های مناسب و صحیح جهت تشویق کودک استفاده شود.مثلا رفتارهای خوب فرزندتان را در طول روز یادداشت کنید  ودر پایان روز در مورد آن با او صحبت کنید.این عمل باعث کودک احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند.

تشویق در کودکان

تشویق در کودکان


سعی کنید نوع روش تشویقی که برای فرزندتان در نظر می گیرید متناسب با سن او باشد.در این زمینه والدین باید خلاق باشند واز روش های کلامی و غیرکلامی یکسانی برای تشویق فرزندشان استفاده نکنند.

همیشه بلافاصله بعد از انجام رفتار مطلوب کودک را تشویق کنید و آن را به تعویق نیندازید و بعد از گذشت مدتی وقتی که احساس کردید رفتار مناسب در او تقویت شده است به مرور زمان میزان تحسین خود را کم کنید.


نحوه برخورد با رفتار نادرست کودک:

در مقابل رفتار نادرست کودک اولین گام نادیده گرفتن آن است. نادیده گرفتن رفتار نامناسب باعث می شود بعد از مدتی رفتار را ترک کند.

مثلا کودک شما زمانی که باتلفن صحبت می کنید و یا به خریدمی روید ممکن است رفتارهایی را از خود نشان دهد که خوشایند نباشد بهترین راه جهت برخورد با آن استفاده از روش نادیده گرفتن و بی توجهی است.

نحوه برخورد با رفتار نامناسب کودک

نحوه برخورد با رفتار نامناسب کودک


والدین باید به این موضوع توجه کنند که چه رفتارهایی را باید نادیده بگیرند و به چه رفتارهایی توجه کنند.رفتارهایی را باید نادیده گرفت که برای کودک خطرناک نباشد.

مثلا کودکی که با یک شی تیز و برنده بازی می کند و یا در جاهای خطرناک دست پدر و مادرش را رها می کند مسلما کار خطرناکی را انجام می دهد و در این مواقع بی توجهی صحیح نمی باشد.

اما مثلا گاهی کودک ناسزا می گوید و یا هنگامی که شما با تلفن صحبت می کنید دادو بیداد می کند و رفتارهایی از این قبیل که خطرات و صدماتی را برای کودک به دنبال ندارد بهتر است نادیده گرفته شود.

زمانی که فرزند شما رفتاری نادرست انجام می دهد برای نادیده گرفتن او باید اصلا به رفتارش توجه نکنید و وانمود کنید که مشغول کار خود هستید و اصلا به او نگاه نکنید و هرگز به او لبخند نزنید. به یاد داشته باشید که همیشه برای اینکه با سرعت بیش تری رفتارهای نامناسب کودکتان را اصلاح کنید علاوه بر استفاده از روش نادیده گرفتن سعی کنید بعد از انجام رفتار مطلوب بلافاصله تحسین و تمجید صورت گیرد.

تشویق کودکان

تشویق کودکان


پاداش:

پاداش دادن به کودک در مقابل انجام رفتارهای مطلوب به عنوان یک محرک عمل می کند.پاداش باعث می شود کودک انگیزه بیش تری برای انجام رفتارهای مناسب پیدا کند. برای در نظر گرفتن پاداش سعی کنید ابتدا بررسی کنید وببینید که کودکتان خواستار چه چیزی است و از پاداش های مختلفی استفاده کنید.

اگر والدین همیشه ازیک روش و یا یک نوع پاداش استفاده کنند باعث می شود که به مرور زمان جذابیت خود را برای کودک از دست بدهد.اگر هم به او قول می دهید حتما همیشه به قولتان عمل کنید.


تنبیه کودک:

هر یک از والدین برای تنبیه فرزند خود از روش های خاصی استفاده می کنند.وقتی کودک شما به دلیل انجام رفتار نادرست از بازی کردن محروم می شود و یا اینکه او را از رفتن به پارک منع کنید به این معناست که ازتنبیه استفاده کرده اید.

آنچه که در این جا خیلی مهم است این است که استفاده از تنبیه به تنهایی فقط این پیام را به کودک منتقل می کند انجام این کار نادرست است و باید آن را ترک کند و استفاده از آن به تنهایی کافی و موثر نیست زیرا باید در کنار اعمال روش های صحیح تنبیهی باید به تقویت رفتار مطلوب هم بپردازید.

تنبیه کودک

تنبیه کودک


با تنبیه کودم فقط متوجه رفتار نادرست خود می شود واگر در کنارش به تقویت رفتار درست هم بپردازیم کودک یاد می گیرد که به جای رفتار نادرست دقیقا چه رفتار درستی را باید انجام دهد.

قبل از اینکه از تنبیه استفاده کنید ابتدا بررسی کنید که آیا این روش برای تنبیه موثر می باشد؟ آیا با اعمال آن کودک این رفتار را ترک می کند؟

در صورتی که روش تنبیهی خود را موثر نیافتید روش خود را تغییر دهید و سعی کنید که بیش از اندازه از تنبیه استفاده نکنید زیرا با گذشت زمان دیگر برای کودک عادی می شود و تاثیری بر او به دنبال نخواهد داشت.

هیچ گاه کودک را به انجام کارهایی که مشخص است آن را انجام نمی دهید تهدید نکنید.هرگز از تنبیهات بدنی مانند کمربند،خط کش و… استفاده نکنید. به جای استفاده از تنبیه بدنی می توانید از روش هایی مانند محروم کردن استفاده کنید.

اگر از روش تنبیهی محروم سازی استفاده می کنید به نکات زیر توجه کنید:

1)مکانی که قرار است کودک مدت زمانی را آن جا بماند باید به صورتی باشد که علاوه بر امنیت داشتن برای کودک سرگرم کننده نباشد.

2) دلیل محروم کردن کودک را به صورت خیلی واضح و روشن برایش بیان کنید.

3) مدت زمانی را که جهت محرومیت در نظر می گیرید باید متناسب با سن او باشد.(به ازای هر سال یک دقیقه)

4)بهتر است از تایمر استفاده کنید.

5)وقتی که زمان تنبیه به پایان رسید بلافاصله به او بگوییدکاری را که قبلا از او می خواستید  را انجام دهد و یا رفتار مناسب را نشان دهد.