۵۱۳۹۴مرداد

کودک و مهارت های تربیتی

مطالب روانشناسی > کودک و مهارت های تربیتی

اهمیت آشنایی با نکات تربیتی کودک:

تربیت کودک از مهم ترین مسائلی است که امروزه والدین باید به آن توجه خاصی داشته باشند.تربیت کودک نیازمند آشنایی والدین با اصول و روش های صحیح تربیتی است.با تولد فرزند پدر و مادر مسئولیت های جدید و هم چنین سنگین و حساسی را بر عهده می گیرند. برخی از والدین که به تازگی صاحب فرزند شده اند ابتدا تجربه و اطلاعات کافی را در زمینه فرزندپروری و تربیت کودک ندارند.گاهی والدین تصور می کنند که مشکلات را حل کرده اند در حالی که بالعکس عملکرد مناسبی نداشته اند.

اهمیت تربیت کودک

اهمیت تربیت کودک


در تربیت کودک به نکته مهمی که باید توجه کرد این  است که کودکان ما در واقع آن چیزی می شوند که ما هستیم نه آن چیزی که ما میخواهیم.

بزرگ کردن یک و یا دوفرزند دلیل کافی نمی باشد که والدین  صرفا بر تجربیات خود تکیه کنند.ضروری است که علاوه بر استفاده از تجربیات خود از روانشناسان و مشاوران در این زمینه کمک بگیرند و هم چنین از منابع معتبر در تربیت فرزندشان استفاده کنند.

کودک همانطورکه مسیر رشد و نمو را طی میکند به موازات آن وظایف والدین هم تغییر می کند.در دوره شیرخواری وظیفه عمده پدر و مادر برآوردن نیازهای کودک به صورت ثابت و توام با حساسیت است.

اهمیت تربیت کودک

اهمیت تربیت کودک


در دوران نوپایی والدین باید در رابطه با رفتارهای مقبول، تشویق و تنبیه ثبات و جدیت لازم را داشته باشند و دقت کنند که بیش از حد آمرانه رفتار نکنند.

باید فضایی برای کودک فراهم شود که از اشتباهات خود درس بگیرد درصورتی که خطری را در پیش نداشته باشد.زمانی هم که می خواهد کاری را انجام دهد که فراتر از توانایی اوست باید به کودک کمک کرد و از او مراقبت نمود.

در طول دوران نوپایی، کودکان ممکن است برای بدست آوردن توجه و محبت انحصاری والدین خود تلاش کند.این تلاش شامل رقابت او با خواهر و برادر و یا یکی از والدین است زیرا می خواهد که ستاره خانواده باشد. در صورتی هم که تلاش کودک برای تصاحب محبت و توجه انحصاری والدین بی نتیجه بماند کودک به رقابت حسادت آمیز با همسالان و اطرافیان خود روی می آورد.

در خانواده ای که محیط آن سرشار از عدالت و محبت باشد کودک برای خود نظامی از دستورات اخلاقی را تهیه می کند.والدین هم در اینجا وظیفه دارند که حدومرزهای واقع گرایانه ای را برای رفتارهای کودک نوپا در نظر بگیرند و بین تنبیه، نادیده گرفتن و چشم پوشی تعادل برقرار کنند.

اهمیت آشنایی با مسائل تربیتی کودک

اهمیت آشنایی با مسائل تربیتی کودک


امروزه با توجه به شرایطی که پیش آمده در جامعه ای زندگی می کنیم که والدین به دنبال آن هستند بتوانند بین وظایف و مسئولیت های خود در خانواده و زندگی روزمره هماهنگی و تعادل ایجاد کنند.فرزندان ما به والدینی نیاز دارند که بدانند چه می کنند و در چه جایگاهی قرار دارند  و نباید بین نقش پدر و مادر تداخل ایجاد شود.کودک برای رشد کردن و بزرگ شدن نیاز به دو نفر دارد و پدر و مادر باید در جایگاه خود به صورت تمام و کمال در صحنه تربیت فرزندشان حاضر شوند.