۵۱۳۹۴مرداد

نوجوانی وبلوغ

مطالب روانشناسی > نوجوانی وبلوغ

نوجوانی و بلوغ یکی از مراحل حساس و بحرانی در زندگی هر فردی می باشد.نوجوان دوره کودکی را پشت سر می گذارد و وارد مرحله جدیدی از زندگی می شود. ورود به دنیای نوجوانی وبلوغ به طور طبیعی مشکلاتی را با خود به همراه دارد.والدین باید در این دوره در برخورد با نوجوان خود دقت کافی داشته باشند. طبق تحقیقات صورت گرفته در مورد مشکلات نوجوانان و جوانان ایرانی بیش تر مشکلات مربوط به روابط خانوادگی، مسائل تحصیلی، تعارض گذشته و روزگارکنونی، دشواری های ناشی از تمایلات جنسی،چگونگی گذراندن اوقات فراغت و… می باشد.

نوجوان وقتی وارد دوره نوجوانی و بلوغ می شود ممکن است دچار دلهره و نگرانی شود. در این جا والدین وظیفه دارند که قبل از بلوغ اطلاعات لازم را در این زمینه به نوجوان ارائه دهند.نوجوان باید متوجه شود که تغییرات به وجود آمده در این دوره طبیعی می باشد.


نوجوانی و بلوغ

نوجوانی و بلوغ


تحولاتی که در دوران نوجوانی و جوانی رخ می دهد عبارت اند از:

1) فرایند بلوغ و مسائل ناشی از آن

2) شکل گیری هویت در نوجوانان و جوانان

3) چگونگی روابط نوجوان با والدین

4) تحول ارزش ها

5) مشکلات عاطفی و رفتاری

6) مشکلات شغلی،مالی و تحصیلی

7) چگونگی گذراندن اوقات فراغت

8) تحولات جنسی و …


فرایند بلوغ و مسائل ناشی از آن:

بلوغ یکی از بحرانی ترین مراحل زندگی نوجوانان است. استانلی هال که به پدر روانشناسی بلوغ معروف است این دوره از زندگی انسان را دوران طوفان و فشار می نامد. نوجوان در این مرحله دارای تمایلات و خواهش های متضادی است. روسو هم این دوره را تولد مجدد می نامد. وقتی شخصی به بلوغ می رسد خصوصیات روانی و بدنی متفاوتی در او به وجود می آید.

نوجوانی و بلوغ

نوجوانی و بلوغ


نوجوانی و بلوغ با تغییرات زیستی آغاز می شود.تغییرات به وجود آمده در دختران بین سنین 9 تا 10 سالگی و در پسران بین سنین 11 تا 12 سالگی آشکار می شود.البته اوج آن در دختران 12 سالگی و در پسران 14 سالگی می باشد. تغییرات زیستی ایجاد شده در این دوران شامل تغییرات قد و وزن بوده که در بخش رشد جسمانی در مورد آن مفصل صحبت خواهیم کرد.

به جز عوامل زیستی، عوامل اجتماعی هم تاثیرات مهمی در بلوغ دارد هم چنین نوع عادات تغذیه ای، میزان سلامت بدن، فغالیت هایی که نوجوان انجام می دهد در تغییرات ناشی از بلوغ موثر است.تغییرات ناشی از بلوغ باعث می شود که جنبه های انفعالی و عاطفی شخصیت فرد به سرعت گسترش یابد و رفتار او فردی و شخصی شود. حالت های هیجانی این دوره گاهی به صورت حساسیت و زود رنجی خود را نشان می دهد. توجه و دقت او به بدن خود زیاد می شود. مخالفت نوجوانان با نزدیکان مخصوصا اعضای خانواده به صورت های بروز می کند. مخالفت نوجوانان با والدین در این دوره نشانه میل و گرایش آن ها به تشخص طلبی است ومی خواهد از این طریق خود را به دیگران نشان دهد.


دوران بلوغ و آشفتگی های ناشی از آن

دوران بلوغ و آشفتگی های ناشی از آن


نوجوانان اگر در رابطه با بلوغ اطلاعات کافی نداشته باشند به دلیل برداشت های ناقص و نادرست در معرض خطرات بسیاری قرار دارند و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد. والدین وظیفه دارند که نوجوان خود را از وقوع این تغییرات مطلع سازند به عنوان مثال مادر باید دختر خود را از عادات ماهانهو مسائل مربوط به آن آگاه سازد. نوجوانانی که اطلاع قبلی از تحولات دوران بلوغ نداشته باشند و فقط به صورت پراکنده اطلاعاتی رو در این مورد به دست آورده باشند دچار آشفتگی و پریشانی می گردند و نمی دانند که چه باید بکنند.

عدم آموزش و اطلاع رسانی و والدین در این زمینه باعث می شود تغییر و تحولات دوران بلوغ برای نوجوان به صورت نا آگاهانه اتفاق بیفتد که در نهایت منجر به ترس، کناره گیری و احساس غیرعادی بودن می گردد. هم چنین سکوت والدین و عدم اطلاع رسانی آن ها نوجوان را به سمت منابع دیگر کسب اطلاعات می کشاند مانند همسالان، اینترنت، فیلم و … که امکان دارد اطلاعات ناقص و نادرستی را دریافت کند و او را به سمت مشکلات روانی و بدنی زیادی سوق دهد. بنابراین راهنمایی به موقع می تواند از بسیاری مشکلات جلوگیری کند و یا از شدت آن بکاهد.