۱۳۱۳۹۴مهر

اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری نوعی اختلال روانی می باشد.اختلالات یادگیری منجر به شکست و عدم موفقیت فرد در زمینه های تحصیلی می شود. به وجود آمدن مشکل در خواندن، نوشتن و محاسبه کردن از جمله ویژگی های این اختلال می باشد.کودکانی که مشکل یادگیری دارند معمولا در برخی از زمینه های تحصیلی از همسالان خود عقب می مانند و نمی توانند همگام با آن ها پیشرفت کنند.

اختلال یادگیری به دلیل اینکه در توانایی های کودک تغییراتی را ایجاد می کند باعث می شود که کودک توان کم تری نسبت به همسالان خود برای پیشرفت داشته باشد.

اختلال یادگیری

اختلال یادگیری


شاید شما کودکانی را دیده باشید که ظاهری مانند سایر کودکان دارند و عادی به نظر می رسند.مانند سایر همسالان خود می توانند صحبت کنند و یا با دوستان خود بازی کنند و رشد طبیعی و بهنجار خو د را دارند اما در زمینه خواندن، نوشتن و محاسبات ریاضی مشکل دارند این دسته از کودکان دچار اختلال یادگیری هستند.

در اختلال یادگیری به دلیل مشکلاتی که در زمینه تحصیلی به وجود می آید سبب دلسردی و نا امیدی کودک می شود.عدم پیشرفت تحصیلی باعث می شود کودک ارتباط ضعیفی با همسالان خود داشته باشد و منجر به سرخوردگی و مشکلات اعتماد به نفس می شود. این نوع اختلال ممکن است با اختلالاتی مانند ADHD ،سلوک،مشکلات ارتباطی و افسردگی همراه باشد.افراد بزرگسالی هم که مشکل یادگیری دارند احتمال بسیار زیادی وجود دارد که دچار مشکلات شغلی و اجتماعی شوند.

اختلال یادگیری

اختلال یادگیری


دانش آموزانی که دارای ناتوانی یادگیری  هستند از بهره هوشی متوسط و یا بالاتر برخوردارند. از لحاظ ویژگی های جسمانی و رشد جسمی مانند دیگران هستند.حواس بینایی، شنوایی و… سالم بوده اما اعتماد به نفس پایینی دارند،معمولا اگر از آن ها سوال بپرسیم با پاسخ های بی ربط و نیمه تمامی روبه رو می شویم.

اختلال خواندن:

اختلال خواندن عبارت است از ناتوانی فرد در شناسایی واژه ها و کلمات به صورتی که نمی تواند به شکل صحیح و روان بخواند . کند و نامفهوم عمل می کند.

حدود 75 درصد از کودکانی که اختلال یادگیری دارند دچار اختلالات مربوط به خواندن می باشند.ناتوانی در خواندن حالتی است که کودک با توجه به هوش، سن و آموزش هایی که به او داده می شود در زمینه خواندن مشکل دارد و نمی تواند پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد.

زمانی که کودک در روخوانی و خواندن متن، ردیف کردن حروف ودر زمینه پردازش نظام آوایی  مشکل داشته و میزان پیشرفتی که در زمینه خواندن دارد پایین تر از حد انتظار باشد تشخیص اختلال خواندن دیده می شود.

اختلال خواندن

اختلال خواندن


اختلال ریاضیات:

اختلال ریاضیات با نشانه هایی مانندناتوانی در خواندن، نوشتن، یادگیری و یادآوری اعداد همراه است.افراد دچار این نوع اختلال در حیطه درک اصطلاحات ریاضی،تبدیل مسایل نوشتاری به ریاضی، درک مجموعه اعداد، شناسایی نمادها، مهارت های توجهی ریاضی و چهار عمل اصلی ریاضیات مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم مشکل داشته و ضعیف عمل می کنند.

اختلال بیان نوشتاری:

بیان نوشتاری و فرایند نوشتن مهارت پیچیده ای است. ما به این مهارت ها در زمینه بیان افکار،عقاید و انتقال درک زبانی به آن نیاز داریم.افرادی که اختلال نوشتاری دارند دارای مهارت های نگارشی ضعییفی بوده و در هجی کردن ونقطه گذاری مشکل داشته ومعمولا دست خط بدی هم دارند.در نوشتن متون کتبی، املا، انشائ  عملکرد ضعیفی دارند، گاهی فعل را در جمله نمی نویسند، زمان افعال را رعایت نمی کنند و نمی توانند کلمات را به صورت صحیح و منسجم در کنار هم قرار دهند.

اختلال بیان نوشتاری:

اختلال بیان نوشتاری


علل بروز مشکلات یادگیری:

به طور کلی مشکلات یادگیری می تواند علل و دلایل متعددی داشته باشد.

عوامل محیطی: مانند جدایی طولانی مدت کودک از والدین و مسایل مربوط به محیط…

عوامل ژنتیکی: در برخی از ژن ها و خانواده ها احتمال ابتلا به اختلال یادگیری بیش تر است،

عوامل آموزشی: نبود کادر آموزشی شایسته و سیستم آموزشی ضعیف

عوامل فیزیولوژی :آسیب و صدمه رسیدن به مغز


تشخیص اختلالات یادگیری مقوله ای بسیار مهم می باشد که تشخیص به موقع و زودهنگام این نوع اختلال بسیار مهم است زیرا عدم پیشرفت تحصیلی باعث شکست تحصیلی و تخریب اعتماد به نفس کودک شده و زمینه را برای بروز اختلالات بعدی فراهم می کند.