۵۱۳۹۴مرداد

معرفی اختلالات روانی

مطالب روانشناسی > معرفی اختلالات روانی

اختلالات روانی نوعی الگوی روانشناختی و یا رفتاری است. اختلالات روانی دارای مجموعه بسیار وسیع و گسترده می باشد. مختل شدن حوزه های مهم زندگی فرد از جمله حیطه های فردی، اجتماعی،شغلی و… همچنین بروز مشکلات زیادی در زندگی فرد می تواند ناشی از وجود اختلالباشد.

اختلالات روانی دارای علل متفاوتی مانند مسائل مربوط به سیستم عصبی و ناهماهنگی ژن ها،افکار نامناسب،چگونگی شناخت فرد از محیط و… می باشد. که در دیدگاه های زیستی،شناختی،روانکاوی ویادگیری در مورد علل ابتلا صحبت شده است.

البته لازم به ذکر است که امروزه به دلیل تنش ها و مشکلات فزاینده ای که در زندگی روزمره وجوددارد،صنعتی شدن جوامع و حرکت به سوی تکنولوژی و استقبال از شهرنشینی،افزایش مهاجرت ها از روستا به شهر و در نهایت تغییر سبک زندگی افراد زمینه را برای بروز مشکلات روانی مساعد کرده است.

اختلالات روانی

اختلالات روانی


انواع اختلالات روانی:
اختلالات ساختگی، تیک، دفعی، خوردن، اسکیزوفرنی

خلقی، اضطرابی، شبه جسمی، تجزیه ای، جنسی، وابسته به مواد، اختلال خواب

کنترل تکانه، شخصیت، انطباق، یادگیری، ارتباطی، نافذ رشد، کم توجهی

رفتار ایذایی، تغذیه، دلیریوم، دمانس، نسیانی  وکم توانی ذهنیاختلالات روانی

اختلالات روانی


اختلال ساختگی چیست؟

اختلال ساختگی نوعی اختلال روانی می باشد که با علایم و نشانه هایی مانند تولید یا تقلید عمدی نشانه های روانی یا جسمی همراه است. اختلال ساختگی باعث می شود که بیمار انگیزه رفتار اتخاذ نقش بیمار را داشته باشد.افراد مبتلا  در این بیماری تحت تاثیر مشوق های بیرونی رفتار مانند نفع مادی یا فرار از مسئولیت های قانونی قرار ندارد.همراه با این اختلال مشکلات روان پزشکی دیگری هم مانند اختلالات خلقی، شخصیت و یا اختلالات مرتبط با مواد هم ممکن است وجود داشته باشد.

اختلال ساختگی با نشانه های روانشناختی مانند افسردگی، توهمات، علایم تجزیه ای و تبدیلی و رفتارهای عجیب و غریب همراه است. در نوع جسمانی هم بیمار کاملا این توانایی را دارد که با ارائه ماهرانه نشانه های جسمانی از بیمارستان پذیرش بگیرد. و در نوع مختلط جسمانی_روانی  علایم به صورت همزمان وجود دارد.


آشنایی با اختلال تیک:

اختلال تیک به تیک های متعدد حرکتی و یک یا چند تیک صوتی گفته می شود و مجموعه ای از اختلالات عصبی _ روانی می باشد که ممکن است در طی یک دوره زمانی ثابت باشد ویا به صورت متغیر دچار شدت یا تخفیف شود.

 اختلال تیک

اختلال تیک


اختلال تیک معمولا عضلات صورت و گردن را درگیر می کند و به صورت انقباضات عضلانی سریع و تکرار شونده ای است که در نتیجه باعث تولید حرکات و یا اصواتی به صورت غیرارادی میشود. علایمی مانند چشمک زدن، حرکات ناگهانی سر، تکان دادن سر و شکلک های دهانی  از تیک های حرکتی است. تیک های صوتی هم شامل صاف کردن گلو، غرغر کردن، بالاکشیدن بینی، سرفه و… می باشد.


اختلال دفعی و علایم آن:

اختلالات دفعی شامل  بی اختیاری مدفوع و بی اختیاری ادرار می باشد. بی اختیاری مدفوع با نشانه هایی مانند دفع کردن ارادی و غیر ارادی مدفوع در مکان نامناسب همراه می باشد. که این نوع بیماری باید حداقل یکبار در ماه اتفاق بیفتد و حدود سه ماه طول بکشد.سن تقویمی آن هم حداقل چهار سال است. در بی اختیاری ادرار هم با نشانه هایی مانند دفع مکرر ادراربه صورت ارادی و یا غیر ارادی در مکان نامناسب مانند بستر یا لباس روبه رو می شویم.برای تشخیص قطعی آن این رفتار باید هفته ای دو بار در طول سه ماه پیاپی با تخریب کارکردهای اجتماعی و تحصیلی همراه  باشد.

توجه داشته باشید که این بیماری نباید متاثر از تاثیر فیزیولوژیک مواد و بیماری طبی باشد.

اختلال دفعی

اختلال دفعی


بی اشتهایی و پراشتهایی عصبی:

اختلالات خوردن شامل دو بخش بی اشتهایی و پر اشتهایی عصبی است. در بی اشتهایی عصبی فرد از حفظ وزن طبیعی  متناسب با قد و سن خود اجتناب می کند و همیشه از چاق شدن و افزایش وزن هراسان است حتی زمانی که وزن فرد پایین تر از حد طبیعی است.و به صورت عمدی گرسنگی می کشند و شیوع آن در زنان بیش تر است.

اختلال خوردن

اختلال خوردن


پراشتهایی عصبی هم افراد به پرخوری در مدت زمان محدود می پردازند و احساس می کنند که برخوردن خود کنترلی ندارند.اینگونه افراد توانایی اجتناب از غذاخوردن و کنترل نوع و مقدار غذا را ندارند.


** در ادامه تمامی اختلالات روانی به تفصیل شرح داده شده است.