این موضوع شامل 2 پاسخ ، و دارای 3 کاربر است ، و آخرین بار توسط علیرضا مقصودلو _ کارشناس ارشد روانشناسی عمومی علیرضا مقصودلو _ کارشناس ارشد روانشناسی عمومی در 1 سال, 6 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 3 نوشته - 1 تا 3 (از کل 3)
  • نویسنده

جناب دکتر سلام. دختری 34ساله هستم وفارغ التحصیل کارشناسی ارشد اخیرا\” به مشکلی برخورد کرده ام که قادر به مطالعه درس نیستم. وقتی می خواهم روی درس تمرکز کنم حالم خراب می شود سرم داغ می شود وتپش قلب پیدامی کنم و تا 24 ساعت حالت عجیبی به من دست می دهد که هیچ تمرکز وحسی ندارم نمی دانم مشکلم چیست؟وقتی می خواهم عمیق فکرکنم حالم خراب می شود. وتا چند روز هم این حالت بامن هست در طول تحصیل هرگز مشکلی نداشتم ولی الان اینگونه شده ام لطفا\” بفرمایید چکارکنم؟

با سلام
    این علائم ظاهرا نشانگر اضطراب هستند اما اینکه از لحظه ی شروع به مطالعه آغاز میشوند و تا ۲۴ ساعت ادامه دارند توجه مرا به جنبه ها ی پزشکی هم جلب کرد ، من پیشنهاد میکنم یک بررسی در حوادث و اتفاقات تنش زای یکی دو هفته پیش از شروع این مشکل بفرمایید و همزمانی این حالت بدنی با تنش های زندگی را مد نظر قرار دهید این احتمال وجود دارد که یک تنش ناگهانی باعث یروز این علائم شده باشد اگر علت چنین باشد لازم است که برای کدیریت اضطراب به مشاور مراجعه کنید در غیر این صورت بررسی سلامت دستگاه گوارش و همچنین مجاری گوش و حلق وبینی ( عفونت در این مناطق خصوصا سینوس ها و گوش میتواند منجر به بروز علایمی اینچنینی شود) به نظر لازم میرسد

سلام
    با توجه به شدت و همچنین حدّت زمانی‌ مشکل مذکور، توصیه همکار گرامی‌ متین و ارجح در اولویت درمانی است. بعد از برسی‌ مورد پزشکی‌، احتمال اینکه عامل مشکل مذکور اتفاق تنش زا که اخیرا روی داده باشد برسی‌ میشود که همکارم به خوبی مطرح کردند. این اتفاق تنش زا میتونه حتی یک خبری باشه که به شما اضطراب و استرس وارد کرده باشه…

از مطالبی که عنوان نمودید، چنین دورنمای روانی‌ مشاهده میشود.
    با توجه به سن شما، احتمال قریب به یقین میرود که شما دچار تا تعارض‌های شناختی‌ و تنش‌های پویشی باشید چراکه در مرحله‌ای از انتقال به یک مرحله جدید روانی‌-اجتماعی هستید. اتمام تحصیلات شما هم مصادف با این مرحلهٔ انتقال می‌باشد. در حین تحصیل هدف شما واضح و مرحلهٔ روانی‌-اجتماعی شما تثبیت شده بود. اکنون اما در سنّی هستید که سن اجتماعی شما در حال تغییر کیفی‌ است. احتمال دارد که از لحاظ شغلی‌، رضایتی که انتظار داشتی را نداری و از طرفی‌ احتمال دارد که در زمینهٔ ازدواج و ارتباط در سکون و آرامش فکری نباشید. اگه اینطور باشد شما برای مرحلهٔ روانی‌-اجتماعی که در آستانه آن‌ هستید، آماده باش نیستید بخاطر فرازو نشیب‌ حل نشده حول محور ارتباطت و ازدواج.

اصلا نگران نباشید. تنش روانی‌ اگه نباشد جای نگرانی است…وجود تا تعارض نشانگر فعالیت رشد روانی‌ و کوشش در جهت بالندگی است. نقش مشاور این است که با اشراف بر چنین مسائل محتملی مشاور را راهنمایی کند در راستای خودشناسی، خود آگاهی‌، و همچنین شناخت درست از دیگران و نظام فکری منطقی‌.

در حال نمایش 3 نوشته - 1 تا 3 (از کل 3)