مشاوره روانشناسی چیست؟

همه ما انسان ها دچار مشکلات و سختی هایی در طول زندگی می شویم. برخی از این مشکلات با تلاش و فکر هر شخص قابل حل است اما گاهی اوقات پیش می آید که مشکل یا مسائل پیش آمده بیش از توان جسمی و روحی فرد است. حتی آرام ترین و با ثبات ترین اشخاص نیز ممکن است دچار تغییرات و تحولات عاطفی و انواع بحران های زندگی شوند. در اینجا راه حل استفاده از مشاور خوب و متخصص در آن زمینه است. روزی ممکن است به مشاوره تحصیلی نیاز باشد و روزی به مشاوره ازدواج و برخی اوقات انواع مشاوره های تخصصی روانشناسی، افسردگی، ترس و غیره.


مشاوره روانشناسی چیست؟

برای تعریف دقیق تر مشاوره روانشناسی، بهتر است در ابتدا تفاوت روانشناسی و روانکاوی را بیان نماییم زیرا اکثر مردم به مفهوم دقیق این دو و تفاوت های آن واقف نیستند.

تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی:

همانطور که اشاره شده اکثر مردم تفاوت بین این دو مفهوم را نمی دانند و متاسفانه در فرهنگ عامیانه نیز این اشتباه گسترش یافته و چه خوب است اشخاص متخصص این حوزه، مفهوم دقیق هر دو را برای عموم بیشتر بیان نمایند.

در فرهنگ عامیانه گاهی به گوش می رسد که در گفتگوها، اشخاص چنین جملاتی را می گویند به عنوان مثال: ” مگر من دیوانه ام به روانشناس رجوع کنم” در صورتی که این جمله اشتباه است و باید به چنین جمله ای تغییر یابد ” مگر من دیوانه ام به روانپزشک رجوع کنم” در حقیقت این مفهوم به غلط در عموم مردم واقع شده است که هر کسی که به روانشناس مراجعه می کند دیوانه است، در صورتی که اشخاص دیوانه به روانپزشک مراجعه می کنند نه روانشناس.

برخی از ابعاد مشاوره عبارتند از:

 • مشاوره خانواده
 • مشاوره تحصیلی
 • مشاوره شغل و کار
 • مشاوره توانبخشی
 • مشاوره ژنتیک
 • و…

ضرورت های مشاوره روانشناسی:

در هر زمان و عصری یکسری از اتفاقات و اختلالات اجتماعی و فردی ایجاد می شود که فرد یا خانواده به اندازه کافی درباره مشکل مورد نظر، قدرت رویارویی ندارند. در گذشته های دور گاها بشر دچار اشتباهاتی می شد که حتی جبران پذیر نبود. امروزه با قدرت فکر بشریت و توصیه هایی که درباره امر مشورت کردن در فرهنگ و آئین شده است، به این نتیجه رسیده اند که همفکری با بزرگان و اندیشمندان در همان حوزه، بهترین راهنمایی برای پیدا کردن راه درست، است.

مشاوره روانشناسی امری تخصصی و حرفه ای است که در حیطه کاری متخصص روانشناس می باشد. تخصص مشاوره روانشناسی با انواع نصیحت ها و پند و اندرزهای افراد مختلف، متفاوت است. مشاوره روانشناس یکسری الگوهای علمی آزمایش شده را برای شخص مراجعه کننده بکار می برد.


مشاور روانشناس چه کسی است؟

مشاور رروانشناس فردی آگاه، متخصص و آشنا به اصول و شیوه های مشاوره ای است که با همیاری مراجع در جهت آسان سازی تصمیم به شخص کمک می رساند. فرد روانشناس انواع رفتارها، روابط بین فردی، شخصیت ها و غیره را در اشخاص، بصورت حرفه ای بررسی می کند و رابطه فرد با محیط پیرامون و رفتارش را تصحیح می کند.

برخی اوقات مرز بین روانشناسی و روانکاوی مشخص نمی شود و حتی گاهی مرز بین مشاور و روانشناس نیز بشدت به هم نزدیک می شود.

وظایف اصلی روانشناس چیست؟

وظایف اصلی روانشناس را می توان در سه سطح اصلی تقسیم بندی نمود که به شرح ذیل است.

 1. راهنمایی کردن:

سه تا از کاربردهای راهنمایی کردن در عرصه روانشناسی شامل:

 • راهنمایی های آموزشی
 • راهنمایی های شغلی
 • راهنمایی های کودک

در این موارد فرد مراجعه کننده یکسری سوالات و ابهاماتی دارد که روانشناس پس از بررسی، پاسخ های لازم را می دهد و شخص نیز می پذیرد.

 1. مشاوره دادن:

در مشاوره دادن، روانشناس با احساسات و تجربیات شخص مراجعه کننده، دخیل می شود و در بازبینی مسائل و مشکلات به فرد کمک می رساند تا به نتایج کارآمد و تصمیمات موثری، شخص برسد. در این سطح، صرف نصیحت کردن از سمت روانشناس مطرح نیست.

 1. روان درمانی نمودن:

روان درمانی جزو عمیق ترین نوع مداخلات روانشناسی و روانشناختی است. در این سطح از روانشناسی، بیماریها و اختلالات روانی مورد درمان قرار می گیرد. روان درمانی روشی تخصصی، ظریف، هدفمند است و نیازمند هنر درمان، آموزش و تسلط کافی و بسیار است. روان درمانی افسردگی و یا وسواس و یا مانند اینگونه اختلالات، نیازمند سلسه جلسات مستمر است تا به نتیجه لازم برسد. البته گاهی اوقات هر چند وقت نیاز به مراجعه به روان درمان است تا دوره درمان کامل شود.


چه هنگام به مشاوره روانشناسی نیاز دارید؟

حتما در طول زندگی شده است که شخص احساس سرما نماید. برای رفع چنین احساسی فرد به دنبال انواع نوشیدنی های گرم، استراحت و در مراحل بعدی مراجعه به پزشک و درمان بیماری، منجر شده است. اختلالات و انواع بیماری های روانپزشکی و یا انواع مشکلات روبرو شده در زندگی، شخص را به مراجعه به مشاوره روانشناسی ارجاع می دهد. زمانی پیش می آید که فرد انسجام فکری و روحی لازم را در مواجه با شرایط پیش آمده را ندارد و بهترین راه مراجعه به یک فرد متخصص است.